İKİ NƏFƏRLIK ULDUZ LIBRETTOSU
Onlar 2014-cü ilin əvvəlində Roma operasında tanış oldular, həmin ilin yayında isə Zaltsburqda nişan mərasimləri baş tutdu. Dünya opera səhnəsinin ulduzları Yusif Eyvazov və Anna Netrebko ittifaqlarının möhkəm və sarsılmaz olduğunu və artıq kiçik bir işin – münasibətlərinin sadəcə rəsmiləşdirilməsinin qaldığını hesab edirlər. Bu gün onlar “Nargis”in oxucuları ilə sevimli peşələrinin sirlərini bölüşməyə və şəxsi münasibətlərinin pərdəarxasından söz açmağa hazırdırlar.
2 (1)
Yusif Eyvazov Bakıda anadan olub. Məktəbi bitirdikdən sonra heç nəyə xüsusi həvəsi olmadığı üçün respublikada tanınmış metallurq olan atası – Vilayət Eyvazovun davamçısı olmaq qərarına gəlir və Politexnik institutuna üz tutur. Politexdə keçirdiyi illər əbəs olmadı – məhz bu zaman Yusifin müğənnilik istedadı üzə çıxdı və həyat prioritetləri daha aydın cizgilər aldı: artıq musiqi Yusifin həyatında birinciliyi ələ aldı. Daha sonra konservatoriya, gərgin vokal dərsləri, estrada ifaçısı olmaq arzuları...
Və – “yeni döngə”: bir dəfə televizor vasitəsi ilə Monserrat Kabalyenin ifasını eşidən Yusif opera ulduzu olmaq həvəsinə düşür. Deyirlər ki, məqsədə çatmaq üçün yalnız istedad yetmir, amma Yusifdə kifayət qədər inad və məqsədə çatma qabiliyyəti var idi. Məsləhət və dilətutmalara əks olaraq, o, əvvəlcə ali texniki məktəbi, daha sonra isə konservatoriyanı da ataraq, opera səhnəsini müstəqil fəth etmək üçün Milana yollandı. İtaliyada Yusif tanınmış belkanto ustalarından – Olivero, Korelli, Dominqo və dünyanın ən yaxşı tenorlarından hesab etdiyi Luçano Pavarottidən dərs alır. “La Skala” və Monte-Karlonun Kral operası ilə birlikdə Yusif Eyvazov dünyanın ən yaxşı opera səhnələrində çıxış edir. Bir dəfə o, hətta Roma Papasının qarşısında çıxış edib.
Avropa tənqidçilərinin fikrincə, Eyvazovun bu günə ən əhəmiyyətli rolu – Dante Aligyeri Teatrının səhnəsində ifa etdiyi Otello obrazıdır. Hərçənd, əsas qadın partiyasının Anna Netrebko tərəfindən ifa edildiyi Puççininin “Manon Lesko” operasındakı kavaler De Qriye rolu da kifayət qədər uğurlu alındı. Premyera 2014-cü ildə Roma opera teatrında (Opera Di Roma) baş tutdu. Və səhnədəki bu görüş hər ikisi üçün taleyüklü oldu...
6
Anna Netrebko – Rusiyanın xalq artisti. O, hansı qismdə olursa olsun, səhnədə çıxış edəcəyini həmişə bilirdi. “Kuban pionerləri” xorunda oxuyub, musiqi məktəbində, daha sonra konservatoriyada təhsil alıb, paralel olaraq gözəllik müsabiqələrində iştirak edib, hətta “vitse-miss Krasnodar” adına layiq görülüb.  Tanrı ona parlaq səhnə görünüşü, səs və arzusuna çatmaqda – ulduz olmaqda yardım edən güclü xarakter bəxş edib.
Violetta Valerinin “Traviata”dakı partiyası 2005-ci ildə nüfuzlu Zaltsburq festivalını təlatümə gətirdi. Rusiyalı müğənni Anna Netrebko opera haqqında “statik” musiqi janrı təsəvvürlərini alt-üst edən çıxışı ilə zabitəli Avropaya şok yaşatdı. O zamandan Anna Netrebkoya səhnədə improvizə etməyə icazə verilib, publika isə həyəcanla ondan hər hansı çağırış, kreativlik gözləyir. Bəli, o, ənənəvi primadonna obrazı çərçivələrini aşır, ancaq Anna Netrebkonun opera səhnəsinin kraliçası olduğuna inanmağa məcbur edib. Onun ifası həmişə qeyri-adidir – o, konsert zamanı ayaqqabılarını kənara ataraq alovlu flamenko oynaya, gülə və tamaşaçılara çiçək bağışlaya bilər (yeri gəlmişkən, əslində, Kristian Lubuten qırmızı ayaqqabı altlıqlı məhsullarının reklamına görə ona əlavə pul ödəməlidir)...
Sizin münasibətləriniz klassik işdə məhəbbət macərasına bənzəyir. Bu ilk baxışdan məhəbbət idi?
Yusif: Etiraf edim ki, əvvəlcə buna fikir vermirdim. Özünüz düşünün: pult arxasında – Rikardo Muti, tərəf müqabilim – ulduz, dünyanın ən məşhur sopranosu Anna Netrebko! Bütün fikirlərim biabır olmamağa yönəlmişdi. Lakin etiraf edim ki, sonuncu tamaşaları biz sanki nə isə baş vermiş kimi ifa edirdik...
Anna: Həqiqətən də, biz işimizdə – hamı üçün vacib olan premyerada qərq olmuşduq. Bu, necə isə öz-özünə baş verdi: biz qəfildən anladıq ki, tez-tez görüşmək  və birlikdə vaxt keçirmək istəyirik, sonra bir-birimizə diqqət yetirməyə başladıq...
“Manon Lesko”dan savayı ümumi repertuarınız varmı?
Anna: Demək istəyirəm ki, Yusif hər bir teatrın malik olmaq istədiyi gözəl dramatik tenora sahibdir. Bizim çoxlu ümumi repertuarımız, indi isə həm də gələcəyə dair böyük planlarımız var.
Yusif: Bizim solo konsertlərimiz olur və deməliyəm ki, bu, əlbəttə, mənim üçün böyük məsuliyyətdir. Axı Anya ilə səhnəyə çıxanda hər dəfə müvafiq olmalısan, bu isə asan iş deyil! Buna görə də mən çox məşğul oluram və üzərimdə işləyirəm.
3 (1)
Kişiyə nəyi heç zaman bağışlamazsınız?
Bir-birinə qarışan çirkli və təmiz paltarları!
Sizin ittifaqınız bir-birini cəzb edən müxtəlif cinsli enerji zərrəcikləri prinsipi əsasında qurulub, ya tam eynilik prinsipi əsasında?
Yusif: Bizim ittifaqımız çox harmonikdir. Yəqin ona görə ki, biz çox bənzərik, hər hansı məsələlərə eyni nəzərimiz var və hər ikimiz ilk növbəyə qarşılıqlı hörmət və məhəbbəti qoyuruq.
Anna: Biz savaşmırıq, bütün fikir ayrılıqlarını sakit, müzakirə ilə yoluna qoyuruq.
Yusif, Siz artıq 17 ildir ki, İtaliyada yaşayırsınız, İtaliya operasında çalışırsınız. Siz bu ölkənin vətəndaşısınız? Anna, dəqiq bilirəm, – Avstriya vətəndaşıdır. Ailə yuvanızı harada qurmağı planlaşdırırsınız?
Yusif: Mənim Azərbaycan pasportum var, onu dəyişməyə hazırlaşmıram. Avropada bu qitə ölkəsinin vətəndaşı olmadan da yaşamaq mümkündür. Anya ilə görüşdən sonra Vyanada məskən salmaq qərarına gəldik – hər ikimiz üçün bu daha uyğun variantdır. Hərçənd, hər ikimiz İtaliyanı sevirik və əgər orada yaşamağa qərar versəydik, düşünürəm, Anna buna etiraz etməzdi: o, qafqazlı kişini sevən (və sevilən) qadın olaraq mənimlə birgə hara olsa gedər! Deməliyəm ki, Anya ilə görüş həyatımda bir çox prioritetləri dəyişdi. Məsələn, mən heç zaman övladımın olmasını istəməmişəm, indi isə çox istəyirəm. Bizim artıq bir övladımız var – Tiaqo mənə doğma kimidir və məhz onun vasitəsi ilə atalığın nə qədər gözəl olduğunu kəşf etdim!
Anna: Biz Avstriya ilə Amerika arasında yaşayırıq. Amma işimizlə əlaqədar müxtəlif ölkələrə üz tutduğumuz üçün, təbii ki, çox zamanımızı evdən kənarda keçiririk. İmkan dairəsində uşağın yanına uçuruq və ya o özü bizim yanımıza uçur. Tiaqo Aruanın, ya da biz adlandırdığımız kimi – Tişenin artıq 7 yaşı var. O, məktəbə gedir və buna görə də, təəssüf ki, bir müddət ayrılmalı oluruq. Yusifi tapdıqdan sonra ailəmiz tam və xoşbəxt oldu.
Anna, Bakıda olmusunuz?
Bəli, Bakıda olmuşam, belə demək mümkündürsə, qeyri-rəsmi səfərdə, – bir il əvvəl, Yusiflə tanışlıqdan dərhal sonra, – o məni ailəsi ilə tanış etməyə gətirmişdi. Bu dəbdəbəli şəhərə, gözəl insanlara, qeyri-adi mətbəxə və ətrafımı bürüyən isti atmosferə valeh oldum. O zamandan ora qayıtmaq istəyirəm. Ümid edirəm ki, belə fürsət ələ düşəcək!
Yusif, Anna səhnədə çox enerjili və impulsivdir, əsl od-alovdur! O, həyatda da belədir?
O, həyatda da belədir: çox emosional, enerjili və kifayət qədər impulsiv. Amma eyni zamanda – çox ağıllı, sağlam düşüncəli qadındır və onun təbiətinin bu keyfiyyətinə xüsusi dəyər verirəm.
4 (1)
Sizi ilk növbədə nə ilə cəlb etdi?
Xalisliyi ilə! O, çox həssas, mülayim və açıq insandır. Mən bunu dərhal hiss etdim və anladım ki, nəhayət öz yarımı tapdım. Mən özüm üçün hər şeyi dərhal yəqinləşdirdim. Anya məni dünyanın ən xoşbəxt insanı etdi!
Anna, azərbaycanlı kişilər qadına diqqət göstərməkdə şöhrət qazanıblar. Yusif Sizi nə ilə təəccübləndirdi?
Onunla özümü əsl qadın hiss etdim, kişisi onun qayğısını çəkən, sevimli. Yusif mənə şeirlər yazırdı... Bəzən, müxtəlif ölkələrdə olanda, o, sürpriz olaraq yanıma uça bilər – yatmağa getdiyini deyir, əslində isə bu zaman təyyarəyə minir. Əlbəttə ki, o, çox romantikdir!
Səhnə ilə yaşayan insanlardan onların sevimli rolları barədə necə soruşmayasan...
Yusif: Otello! Ravennada, Aligyerinin Teatrında bu partiyada debüt etdiyim zaman tamaşanın rejissoru Kristina Muti idi – məşhur dirijorun həyat yoldaşı. Məhz o, məndə bu qəhrəmanın bəzi xüsusiyyətlərini aşkarladı: sevgi, qısqanclıq, ehtiras – və bütün bunlar dəlicəsinə! Bu personajı səmimiliyinə görə sevirəm – mənim qəhrəmanım sadəcə başqa cür yaşaya bilməz.
Anna: Mən bütün rollarımı sevirəm, xüsusən də hazırda ifa etdiklərimi.
Hansı ulduzlarla ailəvi dostluq edirsiniz?
Yusif: Demək olar ki, bir çox opera ulduzları və sadə müğənnilərlə sıx ünsiyyətimiz var. Onların bəzilərini əvvəllər də tanıyırdım, digərləri ilə Aneçka tanış etdi. Bu Mariya Quleqina, Dima Xvorostovskiy, İldar Abdrazakov, Pyotr Beçala, Tomas Hempson və bir çox başqalarıdır – hamısını sadalamaq mümkün deyil! Plaçido Dominqo ilə yaxın dostuq.
Deyirlər ki, peşə öz təsirini göstərir, teatr isə ifrat romantizmdən əziyyət çəkir. Artistlər gündəlik həyatda ifrat teatrallığa yol vermirlər? Ümumiyyətlə, adi həyatda romantikaya ehtiyac varmı?
Yusif:  Peşə, əlbəttə ki, təsir göstərir. Ümumiyyətlə, yalnız opera deyil, bütün artistlərin hər şeyə öz nəzərləri mövcuddur. Buna görə də onlar digərləri kimi reaksiya göstərmirlər, fərq də bundadır.
Anna: Teatr – teatrdır, şəxsi münasibətlər isə tam fərqli, real həyatdır. O da istənilən psevdo-romantikadan gözəldir!
Texnologiyalar bütün sahələrdə, o cümlədən səhnədə geniş yayılıb. Opera sənətində kreativliyin hər hansı sərhədi varmı?
Yusif: Bəli, yeni texnologiyalar tədricən opera teatrına da tətbiq edilir. Son zamanlar dekorasiya, işıqlanma, rəsmlərin proyeksiyası, xüsusi effektlər üçün ən müasir avadanlıqdan istifadə etməyə başlayıblar... Amma burada rejissorun həddi aşmaması vacibdir.
Anna: Kreativliyin sərhədləri insan təxəyyülündə və fiziki imkanlarında mövcud ola bilər.
Hesab edirəm ki, qorxuya və zehniyyətə rəğmən, hətta sənə ilk baxışdan yerinə yetirilməsi mümkün olmayanı həyata keçirməyə cəhd göstərməkdən çəkinmək lazım deyil: ola bilsin ki, sən bunu bacaracaqsan, bəlkə də təsəvvür etdiyin kimi alınmayacaq, amma bacaracaqsan! Ən başlıcası da elə budur.
5 (1)
Şəxsi münasibətlər səhnədə çıxışınıza əlavə çalarlar qatırmı? Yoxsa formalaşan obraza təsir göstərmirlər?
Yusif: Əminəm ki, səhnədə şəxsi, yaxın münasibətlər obrazın həssaslığını, səmimiliyini artırır, səhnə və tamaşaçı zalı ilə sərhədi aradan qaldırır. Əminəm ki, tamaşaçı bunu gözəl anlayır və teatrı yalnız dinləmək və seyr etmək hissi ilə deyil, həm də artistlərin səhnədə keçirdikləri duyğuların bütün kəskinliyini hiss etdiyi, şəxsən yaşaması təəssüratı ilə tərk edir – bu, bizim üçün son dərəcə əhəmiyyətlidir! Səhnədəki gerçəklik – bu, prioritetdir!
Anna, “Komsomolskaya pravda”ya müsahibəsində Yusif Sizi “həyatının əsas melodiyası adlandırıb”. Siz də ona olan münasibətinizi belə metaforik ifadə edə bilərsiniz?
Bəli, edərəm... O padşahın tacındakı almazımdır!
KİV artıq bu ilin avqustunda Sizin Sankt-Peterburqda keçiriləcək toyunuzu işıqlandırmağa hazırlaşırdı. Tarixin dəyişdirilməsinin səbəbi nədir?
Yusif:  Toy mütləq baş tutacaq. Elə Piterdə olacaq, düzdür, bu avqustda yox, inşallah, növbəti ilin yayında. Bu il sıx qrafik səbəbi ilə, təəssüf ki, çatdıra bilmirik. Biz gözəl, ancaq xüsusi pafossuz toy təşkil etmək istəyirik. Mən ümumiyyətlə Annaya Dominikanda evlənməyi təklif etdim: çimərlikdə, şamlarla, kətan çadırda...
Anna: Amma ikimiz də belə qərara gəldik ki, bu zaman yaxınlarımız bizdən inciyəcək və bu fikirdən vaz keçdik.
Anna, sirr deyilsə, toy libasının sifarişi ilə dizaynerlərdən hansını xoşbəxt etdiniz?
Hələ ki, dizayneri seçirik. Bir neçə namizəd var, çünki bir neçə don tələb olunacaq. Onlardan birinin azərbaycanlı dizayner tərəfindən tikilməsi istisna olunmur.

YUSIF EYVAZOV AND ANNA NETREBKO
They met at the beginning of 2014 in the Roman Opera, and in the summer of the same year, their engagement took place in Salzburg. The stars of the world opera stage, Yusif Eyvazov and Anna Netrebko, consider their union to be strong and indestructible, and that now it’s easy to legitimize the relationship. Today, they are ready to share with the readers of NARGIS the secrets of their beloved profession and to lift the veil of personal relationships.
Yusif Eyvazov is a native of Baku. After school, without any particular desire, he went to the Polytechnic, deciding to follow in the footsteps of his father Vilayat Eyvazov, a metallurgist well-known in the republic. The years spent at the Polytechnic were not in vain – it was at this time that Yusif showed singing talent, after which the scale of life priorities became more distinct: from now on, music in Yusif’s life took first place. Then there were the conservatory, persistent vocal lessons, the dream of becoming a pop singer...
But – “here is a new turn”: one day, Yusif, having heard on TV Montserrat Caballe, lights up the dream of becoming an opera star. They say that to achieve the goal of one talent is not enough, but Yusif does not hold stubbornness or sense of purpose. Contrary to advice and persuasion, first abandoning the technical college, and then the conservatory, at the age of twenty he goes to Milan to independently conquer the operatic stage. In Italy, Yusif learns from the famous masters of bel canto – Olivero, Corelli, Domingo and Luciano Pavarotti himself, whom he considers one of the best tenors in the world. Together with the La Scala troupe and the Royal Opera of Monte-Carlo, Yusif Eyvazov performs on the best opera stages in the world. Once he had a chance to speak even before the Pope.
According to European critics, today the most significant role of Eyvazov is Othello, which he played on the stage of the Dante Alighieri Theater. However, the role of Cavalier De Grieu in Puccini’s opera “Manon Lescaut”, where he performed with Anna Netrebko, who performed the main women's part, was no less successful. The premiere took place in 2014 at the Rome Opera House (Opera Di Roma). And this meeting on the stage became a landmark for both...
Anna Netrebko – People's Artist of Russia. She always knew that she would perform on stage, no matter in what capacity. She sang in the choir "Kuban Pioneer", she studied at the music school, then at the conservatory, at the same time participated in beauty contests, even became vice-Miss Krasnodar. God rewarded her with a bright stage appearance, voice and strong character, which helped her achieve the desired – to become a star.
The party of Violetta Valeri in Traviata blew up the prestigious 2005 Salzburg Festival. Pretentious Europe was shocked by the Russian singer Anna Netrebko, whose performance crossed out the idea of opera as a “static” musical genre. Since then, Anna Netrebko is allowed to improvise on stage, and the audience with a sinking heart is waiting for her to make some kind of challenge, creativity. Yes, she does not fit into the framework of the usual image of the prima donna, but she made everyone believe that Anna is the queen of the operatic stage.
Her performance is always extraordinary – she can throw off her shoes at the concert and spin in incendiary flamenco, laugh and give flowers to the audience (by the way, Christian Louboutin, in theory, should pay extra for advertising his products with red sole)...
Your relationship pulls into a classic office romance. Was it love at first sight?
YUSIF: I admit, at first I didn't have it. Judge for yourself: at the console – Riccardo Muti, partner – Anna Netrebko, the star, the most famous soprano in the world! All my thoughts were directed not to hit the face in the dirt. But, I confess, we finished the last performances with the feeling that something was happening...
ANNA: Indeed, we were absorbed in work – a very important premiere for all. It came about by itself: we suddenly began to understand that we wanted to see each other and spend time together more often, then we began to look closely...
Do you have a common repertoire other than Manon Lescaut?
ANNA: I want to say that Yusif is first of all the owner of a magnificent dramatic tenor, which any theatre wants to get. We have a lot of common repertoire, and now we have huge plans for the future.
YUSIF: We have solo concerts, and I must say that this, of course, is a great responsibility for me. After all, going out with Anna on the scene, each time you need to comply, and it is not easy! Therefore, I do a lot of work and work on myself.
What do you never forgive a man?
Mixing dirty and clean linen!
Is your union based on the principle of opposite charges, which are known to be attracted, or on the principle of complete identity?
YUSIF: Our union is very harmonious. Probably, because we are very similar in many respects, we look at some things the same way and both put pride of respect and love for each other.
ANNA: We do not swear, we resolve all disagreements calmly, discussing.
Yusif, you have been living in Italy for 17 years, working in the Italian Opera. Are you a citizen of this country? Anna, I know for sure – a citizen of Austria. Where are you planning to build a family nest?
YUSIF: I have an Azerbaijani passport, which I am not going to change. You can live in Europe without being a citizen of a European state. After meeting with Anya, we decided to settle in Vienna – for both of us this is the most convenient option. Although we both love Italy, and if we decided to live there, I think Anna would not mind: she, as a loving (and beloved) woman of the Caucasian man, would follow me wherever I go!! I must say that the meeting with Anya changed a lot of priorities in my life. For example, I never wanted children, but now I really want to. We already have one child – Tiago is my dear, and it was he who revealed to me how beautiful it is to be a father!
ANNA: We live between Austria and America. But as work brings us to different countries, naturally, we spend a lot of time away from home. Whenever possible we fly to our child or he flies to us on a vacation. Tiago Arua, or Hush, as we call him, is already in the seventh grade. He goes to school, and therefore sometimes, unfortunately, he has to part for a short time. Since Yusif came to us, our family has become full and happy.
Anna, have you ever been to Baku?
Yes, I was in Baku, one might say, with an unofficial visit – a year ago, immediately after meeting Yusif – he brought me to introduce his family. I was delighted with this magnificent city, wonderful people, extraordinary cuisine and a warm atmosphere reigning around me. Since then, I really want to go back there. Let's hope that this opportunity presents itself!
Yusif, on the stage, Anna is very energetic and impulsive, real fire! Is she the same in life?
She is like that in life: very emotional, energetic and rather impulsive. But at the same time – a very intelligent, sensible woman, and this property of her nature, I appreciate especially.
How did she take you in the first place?
With the things that are PRESENT! She is a very sensitive, kind and open person. I immediately felt it and realized that I had finally found my soulmate. I somehow decided everything for myself. Anna made me the happiest man in the world!
Anna, Azerbaijani men are famous for being able to take care. How did Yusif manage to surprise you?
With him, I felt like a real woman, beloved, about whom her man takes real care. Yusif wrote poems to me... Sometimes, when we are in different countries, he may come to me as a surprise – he says that he goes to bed, and at that time he gets on the plane. Of course, he is very romantic!
How not to ask people obsessed with the scene about their favourite roles ...
YUSIF: Othello! When I debuted in this play at the Alighieri Theater, in Ravenna, the play was directed by Christina Muti – the wife of a famous conductor. It was she who revealed in me some features of this hero: love, jealousy, passion – and all this is in absolute madness! I love this character for the fact that he is very sincere – my hero just cannot live otherwise.
ANNA: I love all my roles, especially those that I sing at the moment.
Who are your family friends from the stars?
YUSIF: We can say that we communicate very closely with many opera stars and just singers. Some of them I knew before, with others I was introduced by Anna. These are Maria Guleghina, Dima Hvorostovsky, Ildar Abdrazakov, Peter Bechara, Thomas Hampson and many, many others – do not list them all! We are close friends with Placido Domingo.
The profession, they say, leaves its mark, and the theatre suffers from excess, “zamylennym” romanticism. Do artists sin in theatricality in everyday life? And is it really necessary romance in everyday life?
YUSIF: Profession, of course, leaves an imprint. In general, artists – not just opera – have their own, special look at everything. They react differently than others, and this is the difference.
ANNA: A theatre is a theatre, and a personal relationship is a completely different, real life. And it is beautiful, better than any pseudo-romantics!
Technology is advancing on all fronts, including the stage. Are there any boundaries of creativity in opera art?
YUSIF: Yes, new technologies are gradually being introduced into the opera house. Recently, they began to use the latest equipment for scenery, lighting, the projection of images, special effects... But here it is very important that the director does not overdo it.
ANNA: The boundaries of creativity can take place in human imagination and physical capabilities.
I believe that, despite fears and prejudices, one should not be afraid to try to do what even at first glance seems impossible to you: maybe you will do it, even if not quite as you imagined, but you will! And this is the most important thing.
Do personal relationships give the play on stage some extra overtones? Or do not affect the already established image?
YUSIF: I am sure that personal, intimate relationships on the stage add sensitivity and sincerity to the image, destroying the boundaries between the stage and the auditorium. I am sure that the spectator feels this perfectly and leaves the theatre with the feeling that he didn’t just listen and watch, but survived all the acuteness of feelings that the actors experienced on the stage, missed through themselves - for us it is extremely important! Credibility on stage is a priority!
Anna, in an interview with Komsomolskaya Pravda, Yusif called you "the main melody of his life." Are you able to metaphorically characterize your attitude towards him?
Yes, I can... He is my diamond with the padishah crown!
The media were preparing this August to highlight your wedding in St. Petersburg. What was the reason for the transfer date?
YUSIF: The wedding will certainly take place. There, in St. Petersburg, however, not this August, but in the summer of next year (inshallah). This year, due to the tight schedule, we, unfortunately, do not have time. We want a beautiful wedding, but without much pathos. In general, I suggested to Anna to get married in the Dominican Republic: on the beach, with candles and a linen tent...
ANNA: But we both came to the conclusion that then our relatives would be offended by us, and left this venture.
Anna, if it's not a secret, who of the couturiers did you make happy with the order of the wedding dress?
We are still choosing a designer. There are several candidates, because there will be a few dresses. It is possible that one of them will be sewed by an Azerbaijani designer.