ROBERT DE NİRO İLƏ SƏMİMİ SÖHBƏT
"Son 20–30 ildir ki, Yeni ili çox sadə qeyd edirəmçoxlarının, bəlkə də, düşündüyünün əksinə olaraq, xüsusi heç nə etmirəm. Düzünü deyəcəm: elə yorğun oluram ki, adətən, gecəyarını heç gözləməyib yatmağa gedirəm".
Screen Shot 2016-01-21 at 10.26.29
Robert de Niro, özünün iş ortağı – baş aşpaz Nobuyuki Masuxisanın şərəfinə adlandırılmış ikinci Nobu restoranının Moskva təqdimatına, belə hallar üçün gözlənilməz olan sport-casual geyim dəstində gəldi – göy mayka və cins şalvarda. Bu cür demokratik görkəm, lüks dərəcəli restoranın aristokratik ruhu ilə bir qədər uyuşmurdu. Baş aşpazın sözlərinə görə, Nobu restoranlar şəbəkəsinin prinsipi – yüksək keyfiyyətli ərzaq və xidmətdir, qiymətlərin yuxarı olması da buradan ortaya çıxır. Hollivud əfsanəsi və ulduz-restorator Robert de Niro, Nargis üçün müsahibəyə dərhal razılıq verdi. Onunla söhbət etmək çox rahat idi: nə öz mülkü olan restoranda, nə də onun davranış və ifadəsində ulduz statusuna heç eyham belə yox idi...
Screen Shot 2016-01-21 at 10.26.52
...On yaşında, “Oz diyarının qəribə sehrbazı” adlı məktəb tamaşasında balaca Robertin debütü olur. Həmin vaxt valideynləri artıq boşanmışdılar və hər biri ayrılıqda öz şəxsi həyatını qurmuşdu. Robertə yetərincə vaxt ayıra bilməmiş, amma təhsil haqqını ödəmək imkanına malik olan anasının təkidilə, o, Nyu-Yorkdakı Fyorella La Quardiya adına Musiqi, incəsənət və ifa ustalığı üzrə ali məktəbə daxil olur. Onun, səhnə ustalığından dərs deyən, Stanislavski sistemi metodikasıyla çalışan müəllimləri, ən qiymətli sənət toxumunu ona ötürə bildilər və bu toxum, istedad sayəsində cücərib qol-budaq ataraq, Robertin kino karyerasının yaranması prosesini təşkil etdi. İlk dəfə 20 yaşında Brayan De Palmanın “Toy qonaqlığı” komediyasında çəkildi, amma kinokompaniya bankrota uğradığından, film altı il rəfdə qaldı. Gözəçarpmayan filmlərdəki kiçik rolları isə, xeyli vaxt onun kino istedadının tam olaraq ortaya çıxmasına imkan yaratmadı...
Screen Shot 2016-01-21 at 10.28.57
– Cənab De Niro, mən Azərbaycanı təmsil edirəm və əlbəttə ki, birinci sualım belə olacaq: Bakını ziyarət etmək və yaxud orada Nobu restoranı açmaq fikriniz varmı?
– Orada heç vaxt olmasam da, mən bu haqda düşünürəm. Sizin şəhəriniz haqqında çox eşitmişəm: mənə Bakının çox gözəl bir yer olduğunu deyiblər. Hələlik dəqiq pir planım yoxdur, amma əminliklə bilirəm ki, ölkənizdə olmaq istərdim... Onu da deyim ki, mən Qətərdən qayıdanda, bir arada mənə dedilər ki, Azərbaycanın  üstündən uçuruq. Odur ki, Bakını artıq quş uçuşu yüksəkliyindən gördüyümü deyə bilərəm.
Yeni İl yaxınlaşır. Bu bayram, uşaq xatirələri və bayram ovqatı ilə sıx bağlıdır, çoxlarının ailəvi qeyd etdikləri bayramdır. Siz onu, adətən, necə qeyd edirsiz?Bu çox çətin bir sualdır, sizin düşündüyünüzdən də çətin... Məsələ burasındadır ki, son 20–30 ildir Yeni ili çox sadə qeyd edirəm – çoxlarının, bəlkə də, düşündüyünün əksinə olaraq, xüsusi heç nə etmirəm. Düzünü deyəcəm: elə yorğun oluram ki, adətən, gecəyarını heç gözləməyib yatmağa gedirəm. Üstəlik də mən Yeni ili qeyd etməyin elə də böyük həvəskarı deyiləm.
Screen Shot 2016-01-21 at 10.27.12
Çoxları hesab edir ki, məsləhət vermək çox əbəsdir. Bəs, siz ona necə yanaşırsız: özünüz məsləhət verməyi xoşlayırsızmı, hər hansı qərara gəlməmişdən öncə kiminləsə məsləhətləşirsizmi?
Kiməsə vacib lazım olduğunu görsəm, mütləq ona məsləhət verirəm, elə özüm də, əgər mənə lazımdırsa, başqasının məsləhətini məmnuniyyətlə dinləyərəm.
Bəs taleyi dəyişən məsləhətlər həyatınızda olubmu?
Hə. Çoxdan olub, amma o gün indiyə qədər yadımdadır. Deyə bilmərəm ki, məsləhət idi, yoxsa sadəcə mülahizə, amma bir dəfə mən, yeniyetmə vaxtı, Nyu-York mağazalarından birində satıcı işləyəndə, təxminən altmışa yaxın yaşı olan bir ahıl kişi mənə dedi: «Əgər gənclik bilsəydi, qocalıqsa bacarsaydı...». Niyəsə bu sözlər yaddaşımda həkk olundu və ömrün boyu yadımdan çıxmır.
Screen Shot 2016-01-21 at 10.27.27
...30 yaşında De Niro, rejissor Con D. Hənkokun “Təbili asta çal” (1973) filmindəki Bryus Pirson roluna görə, Nyu-York kino tənqidçilər birliyinin mükafatını qazanmaqla kinoakademiklərin diqqətini cəlb etdi. Tezliklə uşaqlıq dostu, o vaxt hələ hamıya tanış olmayan Martin Skorseze ilə görüş isə, hər ikisinə söhrətin palma budağını gətirdi: Skorsezenin “Pis küçələr” (1973) filminin uğurlu dünya prokatından sonra Robert De Niro, Conni-boy roluna görə ikinci mükafatla təltif olundu – bu dəfə artıq ABŞ kino tənqidçilərinin Milli Şurası tərəfindən.
NM_022_pages_DeNiro3
Amma ən böyük uğur, gənc ekssentrik aktyoru, rejissor Frensis Koppolanın  şəxsində  gözləyirdi – «Xaç atası-2»də (1974) De Niro gənc Vito Korleoneni oynadı və sonucda, ikinci plan olsa da, amma parlaq rola görə “Oskar” mükafatı ilə təltif olundu. Sonra isə sadəcə ulduz rolların atəşfəşanlığı başladı. Burada hər şey üst-üstə düşürdü: maraqlı ssenarilər, parlaq rejissorlar və mükəmməl aktyor oyunu. «Maral ovçusu» (1978) beş «Oskar», «Qızmış öküz» (1980) – «ən yaxşı kişi rolu» və «Qızıl qlobus» aldı...
Screen Shot 2016-01-21 at 10.28.23
Sizin kino karyeranızı bütün dünya izləyib... Bəs restorator karyeranız necə inkişaf edib?
Əslində, mən əvvəl “Traybeka Qril” restoranını açmışdım. Bu çoxdan olub, o vaxt çox istəyirdim ki, belə bir restoran açım və insanlar oraya məmnuniyyətlə gəlsinlər. Bir ya da iki ildən sonra, Kaliforniyada olanda, Los-Ancelesdəki Nobuyuki Masuxisanın restoranında oldum və o, mənə dedi: «Niyə də biz Nyu-Yorkda şərikli restoran açmayaq?». Deyim ki, onun sözləri ürəyimə yatdı... Amma ilk müştərək restoranı biz yalnız dörd ildən sonra açdıq.
Niyə belə çox gözləməli olduz? Dörd il az deyil!
Hə, təsəvvürünüzə gətirin! Çox əmin deyildik ki, hər şey alınacaq, detallar, dizayn üzərində çox çalışırdıq - ətalət çox vaxtımızı aldı.
(De Nironun Traybekadakı ən birinci restoranı 1990-cı ildə açılıb. Öz steykləri ilə məşhurdur. 25 il ərzində menyu demək olar ki, dəyişilməyib.)
Necə düşünürsüz, insanlar Nobuya sizin adınızla bağlı olduğuna görəmi gəlirlər, yoxsa bura onların doğrudan da xoşlarına gəlir?
Yəqin ki, birinci, hətta ikinci dəfə kimsə marağa görə gələ bilər. Amma, inanın, əgər yeməklər dadlı olmasa, yaxud xidmət pis olsa, o, bir daha gəlməz, daimi müştəriyə isə heç çevrilməz. Bu yalnız restoranlara aid deyil: insanlar pis və narahat yerə çətin ki, getsinlər...
Screen Shot 2016-01-21 at 10.28.37
...De Nironun kino karyerasının coşqun vaxtları olan 80–90-cı illərdə, bir-birinin ardınca nəinki pərəstiş olunan, hətta yetərincə gəlir gətirən filmlər çəkilməyə başladı: qanqster saqası «Bir dəfə Amerikada» (1984), «Toxunulmazlar» və «Mələk ürəyi» (1987), «Gecəyarı düşməmiş yet» (1988), «Bronks əhvalatı» (1993), «Kazino» və «Tutuşma» (1995), «Böyük ümidlər» (1998), «Bunu təhlil et» (1999) və b. Yaraşıqlı De Nironun xarici görkəmi müəyyən tipaj rollara uyğundur – ya polisdir, ya da qanqster – bu da həm rejissorları, həm də pərəstişkarlar  odusunu tamamilə qane edir. Amma 2000-ci illərin əvvəllərindən bu yana De Niro özünü tamamilə fərqli janrlarda sınamağa başladı – və yenə də Stanislavski məktəbi özünü doğrultdu. Təhlil edib obraza girmək vərdişi, ona bir sıra romantik, dramatik və hətta komedik personajlar yaratmaqda kömək etdi. O rolları, hamının sevdiyi bu filmlərdə görmək olar: «Valideynlərlə tanışlıq» (2000), «Seyfyaran» və «15 dəqiqə şöhrət» (2001), «Fakerlərlə tanışlıq» (2004 və 2010), «Maçete» (2010) və b. Robert De Nironun kino işlərinin ümumi sayı inadla yüzə yaxınlaşır və təkliflər gəlməkdə davam edir. 2009-cu ildə Robert De Niro, kinematoqrafiyanın inkişafında şəxsi töhfələrinə görə “Britaniya” mükafatına layiq görüldü, 2011-ci ilin Yanvarında isə, kinematoqrafiyanın inkişafında bütün karyera boyu verdiyi töhfələrə görə ikinci «Qızıl qlobusu» qazandı. Onun iştirakı ilə, 2016-cı il üçün azı üç filmin premyerası gözlənilir.
De Nironun restoran biznesində olması artıq 25 ildir. O, “Traybeka Qril”, “Lokanda Verde” restoranlarının, “Qrinviç Otel” mehmanxanasının və bir sıra başqa otel-restoran biznes müəssisələrinin birgə sahibidir. Frensis Ford Koppola ilə birgə, San-Fransiskodakı məşhur “Rubikon” restoranına sahiblik edir. Bu restoran öz şərab kataloquna görə məşhurdur və müxtəlif illərdə oradakı şərab adlarının sayı 1700-ə çatmış və dəfələrlə xüsusi mükafatlar qazanmışdı. Onun işgüzarlığı diqqətdən kənar qalmayıb: 2014-cü ilin sonunda Robert De Niro, Antiqua və Barbuda ada-dövlətin xüsusi iqtisadi nümayəndəsi təyin olunub, nəticədə bu dövlətin turist biznesinə 250 milyon ABŞ dolları həcmində yatırım sazişi imzalanıb...
NM_022_pages_DeNiro
Bu yaxınlarda kinoteatrlara «Stajçı» filmi çıxdı. Bilmək istərdim, Nensi Meyers ilə necə işləmisiz?
Mənə çox rahat idi. Deməliyəm ki, ona afərin, olduqca çox və səylə çalışdı…
Bu film, bəs Rusiyada necə qarşılandı?
Əla!
Bunu eşitmək xoşdur.
Elə filmlər olur ki, büdcəsinin hətta çox böyük olmasına baxmayaraq prokatda iflasa uğrayır, bu isə, görünür ki, yetərincə uğurlu alınıb…
Siz Hollivudun seks-simvolusuz. Həmişə bilmək maraqlı olub, görən belə kişilər qadınlar haqqında nə düşünürlər, onların hansı keyfiyyətinə daha çox dəyər verirlər?
Onlarla yaşamaq qeyri-mümkündür, amma onlarsız da yaşamaq mümkün deyil!
Amma yenə də?
Nədir, bu barədə kitab yazacaqsız?
Özü də necə!
Yaxşı… Bu ondan asılıdır ki, sən konkret olaraq bu qadından nə istəyirsən? Şəxsən mənim xeyirxah və cazibədar qadınlardan xoşum gəlir…
Bəs gözəllik? Belə bir ifadə var axı: kişilər gözləri ilə sevir…
Hə, haqlısız, əlbəttə gözəllik də olmalıdır…
Madam ki, siz artıq dünya restoran biznesinin bir hissəsi olmusuz, onda soruşa bilərəm – Siz özünüz, yaxud yaxınlarınız üçün yemək hazırlayırsızmı?
Yox, heç vaxt. Amma mənim oğlum hazırlayır və heç də pis alınmır.
Siz həmişə işlə məşğul olan bir adamsız. Vaxtınızı uşaqlarla keçirə bilirsizmi, ailənizlə, dostlarınızla ünsiyyət üçün vaxt tapırsızmı?
Hə, uşaqlarla ünsiyyət – həyatımın bir hissəsidir, çalışıram boş vaxtlarımın hamısını uşaqlarla keçirim. Bu, mənim üçün çox vacibdir.

"For the last 20–30 years, I have celebrated the New Year very simply - nothing special, as people may have expected. Honestly: I get so tired that I usually go to bed without waiting for the midnight."
At the Moscow presentation of his second restaurant “Nobu”, named after the co-owner and chef Nobuyuki Matsuhisa, Robert De Niro appeared in a sport-casual style that was unexpected for such an occasion — a blue T-shirt and jeans. Such a “democratic" appearance was not very suitable for the aristocratic spirit of a luxury restaurant. According to the chef’s words, the principle of the “Nobu” restaurant chain - is high quality of products and service, hence high prices. Legend of Hollywood and “restaurant-star” Robert De Niro immediately agreed to an interview for Nargis. It was very comfortable to talk with him: not in his fiefdom - restaurant, not in manners and tone, there was no hint of a star status…
At the age of 10, little Robert made his debut in the school play “The Amazing Wizard of Oz”. By that moment his parents were already divorced, and each of them had arranged their personal life. His mother could not dedicate to him enough time, but she had the opportunity to pay for his education, so because of her insistence he entered the Fiorello H. LaGuardia High School of Music & Art and Performing Arts in New York. His teachers of drama, adherents of the Stanislavsky system, were able to lay in him the most precious grain, which in the presence of talent gave riotous shoots, already in the process of his film career. He first appeared on scenes at the age of 20 - in the Brian De Palma comedy “The wedding Party”, but due to the bankruptcy of the company, the film was on the shelf for six years. Small roles in low-key films for a long time did not allow his talent to fully manifest ...
Mr. De Niro, I represent Azerbaijan and, of course, my first question is: are you planning to visit Baku or to open a restaurant “Nobu” there?
I think about it, although I have never been there. I heard a lot about your city: I was told that Baku is a great place. So far I have no exact plan, but I definitely would like to visit your country ... I will say more: when I came back from Qatar, at some point I was told that we were flying over Azerbaijan. So I can say that I have already seen Baku from a bird's-eye view.
New Years is soon. This holiday is associated with childhood memories and a festive mood, for most it is a family holiday. How do you usually celebrate it?
Oh, this is a very difficult question, it is more complicated than you think ... The fact is that for the last 20–30 years I have been celebrating the New Year very simply — nothing special, as many may have expected. Honestly, I get so tired that I usually go to bed without waiting for midnight. Besides, I'm not such a big fan of celebrating the New Year.
Many people think that giving advice is ungrateful. And how do you feel about the advices: Do you love to advice, consult with someone before you make a decision?
I will certainly give an advice if I see that it is necessary for a person, and I will be happy to hear someone else's advice if I need it.
Have you ever had life-giving advice?
Yes. It was a long time ago, but I still remember that day. I can not say whether this is an advice or just a statement, but once when I was a teenager and worked as a salesman in a New York store, an elderly man, about sixty years old, told me: “If only youth knew, and if only old age could…". For some reason, this phrase crashed into my memory for a whole life.
Soon a meeting with a childhood friend Martin Scorsese, then little-known, brought both of them a palm branch of glory: Robert De Niro as Johnny in the Scorsese film “Mean Streets" (1973) won the second prize - the National Council film critics of USA.
But the greatest success was waiting for a young eccentric actor in the person of director Francis Coppola - in “The Godfather-2” (1974) De Niro played the young Vito Corleone and was eventually awarded the Oscar for this striking role, even though for a support role.
This was followed by a firework of star roles. It all coincided: interesting scenarios, great directors and inspired play of the actor. "The Deer Hunter" (1978) received five Oscars, "Raging Bull" (1980) - "Best Male Role" and Golden Globes award…
The whole world was watching your film career ... Well, how did your career as a restaurateur develop?
In fact, I first opened the Tribeca Grill restaurant. It was a long time ago, I really wanted to make such a restaurant where people would go with pleasure. After a year or two, when I was in California, I visited Nobuyuki Matsuhisa’s restaurant in Los Angeles, and he told me: "Why don't we open a joint restaurant in New York?" And, you know, his words sunk into my soul ... But we opened the first joint restaurant only four years later.
Why did you have to wait so long? Four whole years!
Yes, imagine! There was no firm certainty that everything would work out, we worked on the details and the design for a long time - the routine took a lot of time. (The very first De Niro’s restaurant in Tribeca, opened in 1990. It is famous for its steaks. The menu has not changed so much for 35 years.)
Do you think people come to Nobu because it’s associated with your name, or because they really like to be here?
Well, probably, the first or even the second time someone can come just because of the curiosity. But, believe me, if it is tasteless or if there is a poor service, they will not come anymore, even they will not become a frequenter. This applies not only to restaurants: people are unlikely to go where they feel bad and uncomfortable …
In the 80–90s, at the height of the film career, De Niro, one after another, followed films that became not only cult, but also pretty sold: the gangster saga “Once Upon a Time in America” (1984), “The Untouchables” and “Angel Heart” (1987), “Midnight Run” (1988), “Bronx Tale” (1993), “Casino” and “Heat” (1995), “Great Expectations” (1998), “Analyze This” (1999) and others. The appearance of handsome De Niro corresponds to the roles of a certain type - either a policeman or a gangster, and this perfectly suits both the directors and the army of his fans. But since the early 2000s De Niro began to try himself in completely different genres - and again the Stanislavsky school did not let him down.
His habit of analyzing and getting used to the image helped him create a number of romantic, dramatic and even comedic characters.
These are roles in the favorite films: “Meet the Parents” (2000), “The Score” and “15 Minutes” (2001), “Meet the Fockers” (2004 and 2010), “Machete” (2010), etc.
The total number of films by Robert De Niro is stubbornly approaching a hundred, and the proposals continue to come. In 2009, Robert De Niro was awarded the "Britannia" award for his personal contribution to the development of cinema, and in January 2011 he received the second Golden Globes for his contribution to the development of cinema throughout his career. At least three premieres of films with his participation are scheduled for 2016.
De Niro has been in the restaurant business for 35 years. He is co-owner of the restaurants “Tribeca Grill”, “Lokanda Verde”, the “Greenwich Hotel” and a number of other enterprises of the hotel and restaurant business. Together with Francis Ford Coppola, he owns the popular Rubicon restaurant in San Francisco, famous for its wine list, which in various years reached 1,700 names and was awarded several times with special prizes. His business acumen did not go unnoticed: at the end of 2014, Robert De Niro was appointed Special Economic Representative of the island state of Antigua and Barbuda, after which an agreement was signed to invest $250 million in the tourism business of this state ...
Recently the movie “The Intern" was released. I would like to know how you worked with Nancy Meyers?
I was comfortable. I must say, she is good, she worked very hard ...
And how the film was adopted in Russia?
Excellent!
Nice to hear. There are films that even with a huge budget fail, but this, apparently, was so successful ...
You are the sex symbol of Hollywood. It is always interesting to know what these men think about women, what qualities they value most?
It is impossible to live with them, but it is also impossible to live without them!
But still? Are you going to write a book about this?
Oh yeah!
Well ... It depends on what you want from this particular woman. Personally, I like kind and charming women ...
What about beauty? There is an expression: men love with their eyes ...
Well, yes, you are right, beauty, of course, must be presented too ...
Since you have already become a part of the global restaurant business, let me ask - are you cooking for yourself or for loved ones?
Never. But my son is cooking, and it’s not bad.
You are a very busy person. How often do you spend time with children, find time to communicate with family, friends?
Yes, communication with children is a part of my life, I try to spend all my free time with them. This is very important to me.