Her Story: Nabat Aşurbəyova
Mesenat sözü ilə yanaşı hər bir azərbaycanlının zehnində xalqının problemlərini həll etməyə hazır olan səxavətli və müdrik bir kişi obrazı yaranır. Yeri gəlmişkən, çox vaxt da təkcə öz xalqının deyil. Söhbət bundan getmir. Bizim qəhrəmanımız bu stereotipləri darmadağın etdi.
Beləliklə, tanınmış zadəgan Aşurbəyovların ailəsində Qocanın qızı dünyaya gəlir. Qıza Nabat adını verirlər.
Nabat Aşurbəyova qadına aid olmayan işlər görürdü: o, neft mədənlərinə sahib idi, xəstələrin və yetimlərin müalicəsini ödəyirdi, məşhur Şollar suyunun inşasına böyük miqdarda vəsait bağışlamışdı, ümumiyyətlə çox şey tikdirirdi və yaradırdı. İndiki Topçubaşov küçəsində yerləşən hamam məhz ona məxsus idi. O, bu hamamın qapılarını hər cümə günü evinin qapılarını açdığı kimi həftədə bir dəfə yoxsullara açırdı - hər kəs cümə günü onun evinə gəlib yemək yeyə, həmçinin Nabat xanımla öz çətinliklərini və problemlərini paylaşa bilərdi.
nabat_ashurbekova_020812_2
Lakin, fədakarcasına və uğurla idarə etdiyi böyük işlərə baxmayaraq biz aşağıda göstərilənin üzərində dayanmaq istərdik. Nabat xanım zəngin tacir Hacı Musa Rza Rzayevin həyat yoldaşı idi. Xoşbəxt nikahları var idi, bir oğul və iki gözəl qıza sahib idi. İşlərlə əlaqədar olaraq səfərdə olan oğlu Hacı Abbas-Qulunu həbs edirlər. Qətl cinayəti ilə günahlandırırlar! Oğlu etmədiyinə dair and içir, yalvarır. Lakin hakimiyyət mərhəmət göstərmir, bu hekayənin yeganə şübhəlisidir və gecəni həbsdə keçirməyə məcburdur. Çətin, soyuq bir gecədə yuxusunda bir ağsaqqal görür. Ağsaqqal ona deyir: "Səbr, oğlum. Sən günahkar deyilsən, amma bu səhər erkəndən aşkara çıxacaq. Məndən aldığın xoş xəbər üçün Bakıya, evə qayıt və orada Əbu Səyid Abdullah türbəsinin olduğu yerdə bir məscid tik". Bu məsələ məhz bu ssenari üzrə həll olunmasa idi, biz bu məscid ətrafında gəzən əfsanə haqqında yazmazdıq. İttihamlar yalanlandı, gənc adam sağ-salamat evə buraxıldı, qayıtdıqdan sonra isə hər şeyi anasına danışdı.
nabat_ashurbekova_020812_5
İbadətgahın tikintisinin dəqiq tarixi yoxdur. Müxtəlif alimlər fərqli rəqəmlərdən, amma XIV-XV əsrlər aralığından bəhs edirlər. Tikinti dağılır, dəfələrlə restavrasiya olunur. Sonuncu bərpa işlərində 1905-ci il tarixi göstərilib.
Səhnəyə əsas qəhrəmanımızı qaytaraq. Nabat xanım 1795-ci ildən 1912-ci ilə qədər 117 il həyat sürüb. 23 iyul 1905-ci ildə məhz bu yerdə məscidin inşası başlayır. Tikinti üçün Sankt-Peterburqda təhsil almış və daha sonra Bakının baş memarı olacaq olan Zivər Bəy Əhmədbəyov dəvət olunur. Nabat xanım onun səfəri üçün pul ayırır və Yaxın Şərq ölkələrinə göndərir ki, tamamilə müsəlman ölkələrdə məscid arxitekturasını öyrənə bilsin. Zivər Bəy səyahət edir və Nabat xanım üçün bir layihə hazırlayır. Məhz elə bu layihə "Təzə Pir" məscidi kimi tanıdığımız şəkildə günümüzə gəlib çıxıb.
img_04
İlk və elə sonuncu daşı da böyük Tağıyev qoyur. Bir vaxt Nabat xanımın tikinti işlərinin aparılması üçün maliyyə çətinlikləri yaranır. Bütün digər yardımları "özünüzünkünü tikin" deyərək qəti surətdə rədd edir, öz zinət əşyalarını satır və məscidin inşasını tamamlayır.
Təəssüf ki, o, yaratdığını öz gözləri ilə görə bilmir, axı tikinti onun ölümündən iki il sonra başa çatır.
"Təzə Pir" həqiqətən müqəddəs bir yerdir. 1918-ci ildə, bir il əvvəl fəaliyyətinin dayandırılmasına baxmayaraq erməni hücumları zamanı məscid öz qübbəsi altında müsəlmanları gizlədir. Məhz bu yerdən Tağıyev, Narzanov və başqaları xalqa müraciət edirlər. Məscid dəfələrlə sovet repressiyasına məruz qalmışdır, hətta kinoteatr və ya anbar kimi istifadə edilmişdir, lakin öz əzəmətini qaytara bilir. Məhz bu məsciddə 20 yanvar və Xocalı hadisələrində canını fəda edən oğullarımızın və qızlarımızın dəfn mərasimi keçirilib.
Məscid 1943-cü ildən tam qüvvədə fəaliyyət göstərir, bir neçə il bundan əvvəl tamamilə bərpa edilmişdir, lakin hətta indi də, Allah qorusun, zərər vurulmuş və ziyan yetirilmiş insanları öz divarları arxasında qorumağa hazırdır.
nabat_ashurbekova_020812_4
Nabat xanım səxavəti və cəsarəti sayəsində Şərq qadını barədə düşüncələri dəyişdirən ilk şəxslərdən biridir. O, xeyirxah iş üçün nə pulunu, nə də gücünü əsirgəmirdi. O və oğlu məscidin yaxınlığında dəfn ediliblər.

HER STORY: NABAT ASHURBEKOVA
The word "philanthropist" provokes the image of a generous and wise man who is ready to solve the problems of his people. Often, by the way, not only his own. Not about this speech. Our heroine broke all stereotypes to smithereens.
So, in the famous noble family of Ashurbekovs, Khoja had a daughter. They named her Nabat.
Nabat Ashurbekova did not do “women's affairs” at all: she owned oilfields, paid for the treatment of sick and orphans, donated a large sum for the construction of the famous Shollar waters, and, in general, built and created a lot. She was in possess of a bathhouse (which is now on Topchibashev Street), which once a week opened its doors to the poor, the doors of her house were also opened every Friday - anyone could come and eat, and share their troubles and problems with Nabat Khanum.
nabat_ashurbekova_020812_2
Despite the huge number of cases that she led selflessly and successfully, we would like to draw your attention to the following issues. Nabat Khanum was the wife of rich merchant Hadji Musa Rza Rzayev. They had a happy marriage: a son and two beautiful daughters. Their son Haji Abbasgulu, who was traveling on business, was once jailed and accused of murder! He begged and swore that he was innocent. But the authorities didnt know pity, the only suspect was the hero of this story, and he was forced to spend a night in prison. An uneasy night, cold, and he dremt of an elder who said: "Patience, son. You are not guilty, but only early in the morning you will be acquitted. For good news from me, go back home to Baku and build a mosque there, where the tomb of Abu Seyid Abdullah is. " We would not write about this legend around that very mosque, if this problem was not resolved by this exact scenario. The charges were found to be false, the young man was safely released home, and after returning, he told everything to his mother.
nabat_ashurbekova_020812_5
There is no exact date for the construction of the sanctuary. Different scientists call different numbers, something in the interval between the XIV and XV centuries. The building was destroyed, it was repeatedly restored, the last restoration dates back to 1905.
So, let`s be back to our main character. Nabat Khanum lived for 117 years - from 1795 to 1912. July 23, 1905 begins the construction of the mosque in this place. For construction, Ziver-bek Ahmadbekov- who studied in St. Petersburg and later became the chief architect of Baku- was invited. Nabat khanum allocates money for his trip and sends him to the countries of the Middle East so that he could study the architecture of the mosques in  Muslim countries. Ziver-bek travels and prepares a project for Nabat Khanum. Actually, it is the project - the famous mosque "Teze Pir", which has endured over the years.
img_04
The first stone and the last stones were places by  Tagiyev. Fo some period, Nabat khanum faced financial difficulties to continue construction.  She turned down all other assistance, answering "build your own", sold her jewelry and finished the mosque.
Unfortunately, she could not see its completion with her own eyes, as the construction was completed two years after her death.
"Teze Pir" is really a holy place. Under its dome, in 1918 it hided Muslims during the Armenian attacks, despite the fact that a year earlier the mosque had ceased to function. It was from this place that Tagiyev, Narzanov and others addressed to the people. The mosque was repeatedly subjected to Soviet repression, even used as a cinema or barn, but it was able to regain its greatness. And it was in this mosque that the funeral of our sons and daughters was organized, who sacrificed themselves in the events of January 20 and in Khojaly.
Since 1943 the mosque has functioned in full force, a few years ago it was completely restored, and even now it is ready to hide the restrained and injured in its walls.
nabat_ashurbekova_020812_4
Nabat Aliyeva, thanks to her generosity and boldness, was one of the firsts to change her mind about the eastern woman, she did not spare money or energy for the sake of a good cause. She and her son were buried next to the mosque.