Her Story: Leyla Vəkilli
Bir-birinin ardınca partiyaların, fərdlərin, rəhbərlərin, nizamsız şəkildə hökümətin dəyişildiyi bir dövrdə Azərbaycan bir çox layiqli nümayəndələrini itirdi. Faciəli hadisələrdən qaçmaq üçün imkanı olan hər bir kəs ölkəni təcili olaraq tərk etdi.
Həmin bu tarixdən əvvəlki dövr - bizim qəhrəmanımızın atası Həsanalısultan bəy Vəkilovun həyatının təsviridir. Bəy sülaləsindən olan bu gənc 1887-ci ildə Şərur-Dərələyəz ərazisində yerləşən Çivə kəndində anadan olmuşdur. İbtidai təhsilini İrəvan gimnaziyasında almış, sonra isə Rusiyada hüquq fakültəsini bitirmişdi. Bundan sonra Qafqaza qayıdıb, Tbilisidə yaşayıb və elə burada da Mariya ilə qarşılaşıb, ailə qurmuşdu. Görkəmli xadim Azərbaycan Demokratik Respublikası dövründə, 1920-ci ildə Qafqazda Sovet rejiminin qurulmasından sonra Türkiyəyə mühacirət edir. Həyat yoldaşı onunla getməkdən imtina edir.
Amma həyatda fəal olan insan dayanmır və Vətən uğrunda çalışmağa davam edir. Bir gün o, Krım tatarı Sofia ilə tanış olur. Evi, statusu, hüquqları və sənədləri əlindən alınmış, nəticəsində rəsmi olaraq hüquqşünas kimi işləyə bilməyən bəy özünə ikinci şans verir. Həyat yoldaşı ilə birlikdə Parisə köçürlər, burada o, anadan olur - Leyla Vəkilli.
2 aydan sonra ailə yenidən Türkiyəyə qayıdacaq. Ailənin yeganə uşağı olan Leyla böyüyəcək, 1 saylı Notre Dame Fransız Gimnaziyasında təhsil alacaq. Belə gimnaziyalarda təhsil almaq bu gün də olduqca nüfuzlu hesab olunur.
«Siz haradansınız?»
«Mən Azərbaycanlıyam» - yaşa dolanadək nə Bakını, nə Azərbaycanı görməyən, bütün qohumları ilə əlaqəsi kəsilən Leyla belə cavab verir.
«Mənim uşaqlığım Vətən haqqında hekayələrlə keçəcək. Atamın Azərbaycandan çox sayda dostu var idi. Mən rus dilində də danışıram. Atam belə istəyirdi, rus dili və rus ədəbiyyatı onun çox xoşuna gəlirdi. Hər cümə axşamı Azərbaycanlı ailələr bizim evimizdə toplaşırdılar, eləcə də nənəm Şirin Şəfiyevanın əmisi oğlu - Türkiyənin görkəmli rəssamı İbrahim Safi. Beləliklə Azərbaycanda baş verənlərlə bağlı uzun müzakirələr başlanırdı. Hətta nə baş verdiyini bilməsələr də söhbət etməyə mövzu tapırdılar...»
Liseyi bitirdikdən sonra o, ona həyat verən şəhəri fəth etməyə gedir. Fransanın ən qədim və ən məşhur ali təhsil müəssisəsi olan Sorbonne Universitetinin tələbəsi - burada o, sosiologiya fakültəsini bitirəcək. Amma ailə, qan və yaddaş onu siyasətə yönləndirəcək. Bütün həyatını o, tarixin təsadüfləri ilə müharibənin və çevrilişlərin ortasına düşən yoxsul insanların problemlərini işıqlandırmağa həsr edəcək.
Karyerasını müstəqil jurnalist kimi başlayaraq, müsəlman məsələsini araşdırırdı. Çox tezliklə Sipa-Press komandasının bir parçası oldu, həm də sadəcə jurnalist kimi deyil, kino ssenarist olaraq da çıxış edirdi. Sipa-Press - dünyanın 178 ölkəsində büro kimi fəaliyyət göstərən agentlikdir. O, qaynar nöqtələri ziyarət etməyə başlayır, dünyanı səyahət edir, yazılar yazır, gələcəkdə isə sözlər kifayət etmədikdə əlinə fotoaparat alacaq.
Afrika, Latın Amerikası, Yaxın Şərq ... Fələstində müharibə, Nikaraqua və Əlcəzairdə vətəndaş müharibələri... Yeri gəlmişkən, Əlcəzairdə ciddi avtomobil qəzasına düşəcək. Sınıq sümüklər, ölümlə üzləşmə və elə orada da, 1965-ci ildə böyük Çe ilə şəxsən görüşəcək. Həmin marksist-inqilabçı və siyasətçi Ernesto Çe Gevara. Onların görüşləri tam 3 saat davam edəcək!
«Böyük bir idealist idi, onun bütün arzuları gerçək ola bilməzdi - mən bunu indi, 60 yaşımda anlayıram».
5 ildən sonra o, Fransada Türk inqilabçı poeziyasının qurucusu Nazim Hikmətlə həmsöhbət olacaq.
Leyla Vəkilli hərbi hadisələri sıravi insanların gözü ilə yayımlayan DEFİ jurnalının baş redaktoru olub. Onun komandasında satınalma, idarəetmə və sairə komandaları saymasaq dünyanın hər yerindən olan 10-dan çox xarici jurnalistlər çalışacaq.
Bundan başqa, Fransada Türk Film Festivalının qurucularından olub.
Təxminən 80 yaşında o, Səməd Vəkilovdan atasının, əmisinin fotoşəkilləri ilə bir məktub alır. O, fotoşəkillərə heyranlıqla baxaraq bir neçə gün ağlayacaq, çünki özü bütün ömrü boyu qohumlarını axtarırdı. Axtarışları zamanı hətta Hindistana belə gedib çıxmışdı, lakin sadəcə eyni soyadı daşıdıqları aşkar olunmuşdu. Ümidini itirdiyi zaman qohumları özləri onu tapırlar.
79 yaşında o, ilk dəfə Bakını ziyarət edəcək.
«Bir qadın 79 yaşında bundan böyük bir şey arzulayarmı?» - tezliklə, keçən ilin 26 noyabr tarixində bu dünyadan köçən Leyla xanım belə deyəcək. Onun qızı Dəniz 23 yaşında avtomobil qəzasında vəfat edəcək. Yeganə oğlu Çingiz hazırda Fransada yaşayır
Leyla xanım tarixi Vəkilovlar nəslinin nümayəndəsidir, amma onun mirası - beynəlxalq hərbi jurnalistin, ssenaristin, rejissorun mirası Azərbaycanda tanınmır.

In the period of a disorderly change of power, when parties, individuals and leaders were replaced, Azerbaijan lost many reputable representatives. Those who could, in order to avoid tragic events, urgently emigrated from the country.
This same prehistory is a description of the life of the father of our heroine Hasanali Sultan-bey Vekilov. The young man of the Beks dynasty, was born in 1887 in the village of Chiva Sharra-Deralejza. He received his primary education in the Yerevan Grammar School, and then graduated from the law faculty in Russia. After that, he returned to the Caucasus, lived in Tbilisi, where he met Maria, whom later he got married. Being a prominent figure in the times of the Azerbaijan Democratic Republic, in 1920, after the establishment of the Soviet regime in the Caucasus, he emigrated to Turkey. My wife refused to go with him.
But being active in life, one does not stop and continues to work for the sake of the Motherland. Once he meets Sophia, the Crimean Tatar. Bek, who gave up on his house, status, religion and documents, for which he could not continue to officially work as a lawyer, gave himself a second chance. With his wife they move to Paris, where in 1932 our heroine – Leila Vekilli- was born.
In 2 months` time the family returned to Turkey again. Here Leila, the only child in the family, grew up, studied at the Notre Dame French Gymnasium No. 1. Today these gymnasiums are considered to be a very prestigious place for learning.
"Where are you from?"
"I am from Azerbaijan," Leila replies, who has never been to neither Baku nor Azerbaijan, and has who lost all contacts with her relatives.
"My childhood has passed in stories about my homeland. My had many friends from Azerbaijan. And I also speak Russian. That was father`s wish, he really liked the Russian language and Russian literature. Every Thursday Azerbaijani families gathered in our house, including grandmother Shirin Shafiyeva's cousin - prominent Turkish artist Ibrahim Safi. And long discussions began about what was happening in Azerbaijan. Even when they did not know what, they would find the topic for the conversation ... "
After graduating from the Lyceum, she goes to conquer the city, which gave her life. A student of the Sorbonne, the oldest and most famous higher educational institution in France, she graduated from the sociology department, but family, blood and memory still led her into politics. She devoted all his life to highlighting the problems of poor people who, through the will of history, have fallen into the midst of wars and coups.
Starting her career as an independent journalist, she studied the Muslim question. Very soon she became part of the Sipa-Press team, not only as a journalist, but also as a screenwriter. Sipa-Press is an agency represented in 178 countries around the world. She began to visit hot spots, travel the world, she writes, and later, when words were not enough, she took the camera.
Africa, Latin America, the Middle East, the war in Palestine, civil wars in Nicaragua and Algeria ... In Algeria, by the way, she experienced a serious car accident. Broken bones, a meeting with death, and there, in 1965, she meets with the great Che. The same Marxist revolutionist and politician Ernesto Che Guevara! Their meeting lasted 3 hours!
"He was a great idealist, not all his dreams could come true - that I understand now, when I'm 60".
After another 5 years in France, she had a chance to talk to Nazim Hikmet, the founder of Turkish revolutionary poetry.
Leyla Vekilli was the chief editor of the journal DEFI, which broadcast military events through the eyes of ordinary people. In her team, there were barely 10 foreign journalists from around the world, not counting the implementation team, the administration and others.
In addition, she became one of the founders of the Turkish film festival in France.
Almost at the age of 80, she received a letter from Samed Vekilov with photos of her father and uncle. She cried for a few days, admiring the photos, because she herself was looking for her relatives during all her life. In the course of her searches, she even reached India, but it was her namesake. Almost losing hope, she finally found a family - the descendants themselves found her.
At the age of 79 visited Baku for the first time.
"Can a woman dream about anything bigger?" - Leila-khanum, who left this world on November 26 last year, used to say. Her daughter Denise was 23 years old when she passed away in a car accident. Her only son Chingiz lives in France today.
Leyla-khanum is a representative of the ancient Vekilov family, and her legacy is the legacy of an international military journalist, screenwriter, director who is not known in Azerbaijan.