ZEYNƏB CAHAN: APREL FİLMLƏRİ
Aprel ayı bütün sürətiylə davam edir və əhval dəyişikliyi arasındakı və pencək mövsümünə keçən müddətdə ciddi filmləri seyr etməyi təklif edirəm! Bahar kitablarını artıq seçmişik və düşündüm ki, seyr etdiyim ən yaxşı art house filmlərini xatırlayım və sizinlə paylaşım.
Art house, ya da başqa şəkildə desək "sənət evi" -  1940-cı illərdə ABŞ kinoteatrlarında müharibədən əvvələ aid və ya xarici müstəqil filmlərin yayımlanması ilə başlayıb. Əslində dəqiq tarix vermək çətindir - hələ Alman rejissoru Hans Richter çəkilmiş olan filmlər arasında "Ritm 21" filminin (1921) ilk abstrakt film olduğunu iddia edirdi. Hətta Sergey Enzeyşteynin Zirehli gəmi "Potyemkin" (1925) filmini də müasir art house sələfi adlandırmaq mümkündür. Hər halda, bu gün art house filmlərini geniş auditoriya üçün nəzərdə tutulmuş filmlər adlandırırlar, həmçinin "intellektual kino" və ya "özünü ifadə edən film" kimi də tanınır..
AMELİ. Jean-Pierre Jeunet, 2001 (Fransa) Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain
İkinci sevidiyim ölkəyə qarşı olan həmrəylik hissinə görə fransız filmi ilə başlamıram. Sadəcə ona görə ki, Amelie Poulain, onun "möhtəşəm taleyi" və Yann Tiersen melodiyaları avanqard-kinomanların qəlbində "klassika" olaraq qalacaq. İlk başda bu film art house janrında planlaşdırılmışdı (əslində bu belədir), lakin bu gün romantik komediya kimi qəbul edilir. Həqiqətən də bu günə qədər çəkilmiş ən pozitiv art house filmidir! "IMDB" internet film bazasının versiyasına əsasən bu günədək çəkilmiş ən yaxşı top 250 film siyahısına daxil olub. Əgər siz hələ də bu filmi seyr etməmisinizsə, o zaman dərhal bu səhvi düzəltməlisiniz! Amelinin müəmmalı hekayəsini hər kəs öyrənməlidir: bu film sizi dünyamızda baş verən bütün hadisələrin, hətta ən əhəmiyyətsiz olanların belə, bir-biri ilə ən təəccüblü və möcüzəvi şəkildə bağlı olduğuna inanmağa məcbur edəcək!
file_1
DİVARA QARŞI. Fatih Akın, 2003 (Almaniya, Türkiyə) Gegen die Wand
Həyatına son vermək istəyirsənsə bunun üçün ölmənə gərək yoxdur
Dul kişi olan Cahit filmin əvvəlində çox da uğurlu olmayan intihara cəhd göstərir. Reabilitasiya mərkəzində həmvətini olan qadına rast gəlir və həmin qadın ona saxta evlilik sazişı təklif edir (onlar ikisi də Türkiyədən Almaniyaya mühacirət ediblər).
Sibel nə olursa olsun bir türklə evlənməlidir - çünki bunu valideynləri istəyirlər. Sonra isə o boşanıb və öz kefi üçün yaşamağı planlaşdırır.  İlk baxışda sadəlövh bir hekayənin gedişatı düşündüyünüz kimi olmur, elə təsəvvür yaranır ki, sonu "Happy End" olacaq. Əslində, Fatih Akın sizi iki individin - nə türk, nə də ki alman olanların dərin hekayəsinə qərq edir - hər iki dünyaya yad olan mələzlərin.
file
Grand Budapest Hotel. Wes Anderson, 2014 (ABŞ, Almaniya) The Grand Budapest Hotel
Grand Budapest, 2014-ci ildə Berlin Film Festivalında təqdim edilərək, münsiflər heyətinin qran-pri mükafatına layıq görülmüşdür və daha sonra çox sayda müxtəlif mükafatlar toplamışdı. Stefan Sveyqin hekayələrinin motivlərinə əsaslanan hadisələrin baş verdiyi uydurma Zubrovka şəhərində sərsəri həyatı keçirən yazıçıdan bəhs edən komediya, detektiv və kriminal filmdir. Hekayə xəttinin Avstriyalı müəllifdən alındığına baxmayaraq film tamamilə təkrarolunmaz İngilis yumoru ilə Britaniya filmidir. Grand Budapeşt Hotel - müəllif kinosunun son on ildə etik sonluğa malik ən maraqlı filmlərindən biridir.
_
GƏNCLİK. Paolo Sorrentino, 2015 (İtaliya) Giovinezza
Sorrentino, ən yaxşı xarici film nominasiyasında ("Böyük Gözəllik") Oskar alaraq ikinci şedevrini - hər şeyin keçici olması haqqında kinosunu çəkməyə yollanır. «Gənclikdə hər şey yaxın görünür, bu, gələcəkdir. Yaşlılıqda hər şey uzaq görünür. Bu keçmişdir». “Gənclik” filminə Michael Caine və Harvey Keitelin oyunlarına görə, Rachel Weiszın gözəlliyi və əbədi kədərinə görə, təkrarolunmaz və ampluasına heç uyğun gəlməyən Jane Fondaya görə, çox gözəl musiqi müşayiətinə görə baxmağa dəyər. Hər şey keçmişdədir, hər şey gənclikdədir.
file_3
SEVGİSİZ. Andrey Zvyagintsev, 2017 (Rusiya)
Deyirlər ki, ağır ya da daha düzünü desək əzablı boşanma haqqında filmin ideyası Zvyagintsevin ağlına Ingmar Bergmanın "Evlilik həyatından səhnələr" adlı kult filminin müzakirəsindən sonra gəlib. XXI əsrdə boşanmanın acınacaqlı süjetini açaraq rejissor Moskvanın reallığını bütün gerçəkliyi ilə, həmçinin insan ruhunun təbiətinin dərinliyini göstərir. Bu bazar günü filmi deyil. Əgər siz "Sevgisiz" filminə baxmağa qərar versəniz, o zaman geri dönməyən ümidsizlik hissinə hazır olun - film zamanı və filmdən sonra, uzun müddətə.

ZEYNAB JAHAN: APRIL FILMS
April is at its height and I propose watching serious films in the gap between mood swings and leap into the jacket season! We have already selected books for this spring and I decided to recall and share the best art house cinema, I had a chance to watch.  Art house is a concept, dating back as far as the 40th. It is formed in US cinemas, demonstrating prewar or foreign independent reels.
Though it is difficult by date to present exact definition –the German director Hans Richter already stated that his film "the Rhythm 21" ( shot in 1921) was the first abstract film. Even Sergey Eisenstein’s "Potemkin (1925) Battleship may be called, as a predecessor of modern art house. Anyhow, film, not oriented for a wide audience is called today, as art house (also known, as «intellectual cinema» or " self-expression film ").
AMELIE. Jean-Pierre Eugene, 2001 (France)
I am starting from the French film not only from solidarity feelings to my second favorite country, but simply, due to Amelie Poulain, her “unordinary destiny” and Yann Tiersen’s  melodies will remain as “classics” in hearts of Avant-garde film fans. Initially, the film was planned to be of art house genre (as a matter of fact it is of art house), however today it is perceived, as a romantic comedy. Indeed, one can’t disregard a positive aspect of this history! The film was ranked among top  250 best films ever shot on  IMDB version. If you have yet not watched this film, you need urgently correcting this misunderstanding! All people should learn Amelie’s mysterious history: this is a film, making  us  believe, that all events occurring in our world, even the most insignificant ones, are interconnected in the most amazing and wonderful way!
file_1
HEAD ON. Fatih Akin, 2003 (Germany, Turkey) Gegen die Wand “Commit a suicide, if you want and for this purpose is is not necessary to die”.
A widower Hakit failed to commit suicide in the very beginning of a film and gets in the rehabilitation centre. He meets his compatriot (both of them are Turkish migrants to Germany ) at that place.  She proposes him  to conclude a marriage of convenience. Sibel needs to marry Turkish man by all means, as that was wish of her parents.  And later she plans divorcing and enjoying her own life. At the first glance the history is not set, as it seemed to be. Actually Fatih Akin plunges you into deep history of two individuals, not necessarily, Turks and Germans, but actually hybrid persons, being alien both to this and other world.
file
GRAND BUDAPEST HOTEL. Wes Anderson, 2014 (USA, Germany)
The film was presented at the Berlin film festival in 2014, was awarded by jury with Grand prix and collected numerous awards at the later stage. A comedy, a detective and a criminal story about a writer,  who wandered in the mythical city Zubrovka,  where an action is unfolded based on motives of Stefan Zweig’s stories. And although the subject line takes origin from Austrian author, a film is entirely British with unique English humor. Grand Budapest Hotel is one of the most intriguing films with epic end for the last decade of the author's cinema.
_
YOUTH. Paolo Sorrentino, 2015 (Italy) Giovinezza
After receiving “Oscar” prize  for the best foreign film («the Great Beauty»), Sorrentino goes shooting his second masterpiece, the film about all that passes by. «Everything seems to be close in early years, that is  future. Everything  seems to be far away in old age. That is past». It deserves watching youth, because of Michael Kane's game and Harvey Keytel, because of Rachel Weisz’s beauty in eternal grief, because of Jane Fonda's role, which is unique and so non-characteristic for her and because of exquisite music accompaniment. All in past, all in early years.
file_3
DISLIKE. Andrey Zvyagintsev, 2017 (Russia)
They say, the film idea about messy, or should I say, painful divorce of modern Russian couple occurred to Zvyagintsev after discussion of Ingmar Bergman’s  cult film “Scenes from marriage”. Disclosing a plot of divorce weakness in the 21th century, the director shows the Moscow reality in whole its beauty, and also touches upon the most bottom of a human soul. It isn’t Sunday’s film, thus if decide to watch "Dislike", then prepare yourself for irreversible sense of frustration - as while watching a film, so for a long time after.