HER STORY: ROZA CƏLİLOVANIN SEVGİ RƏQSİ
Siyasi rəhbər olan atam olduqca ciddi insan idi, 36 yaşında professor olmuşdu. Amma incəsənətə böyük məhəbbət bəsləyirdi, axşamlar tez-tez bizim üçün tarda ifa edirdi. Rəqsə göstərdiyim marağı gördükdə, məni balet sinfinə yazdırdı. O deyərdi: "Bir gün səni məşhur balerina olaraq görəcəm". Bəli, mən məşhur oldum, amma balerina olmadım. Professional səhnədə ilk “Bala ceyran” rəqsim 13 yaşında olarkən baş tutmuşdu. Bu rəqsə görə mən laureat adı almışdım. Aman Allahım, nə qədər xoşbəxt idim! Mənə elə gəlirdi ki, bütün dünya mənim rəqsimdən bəhs edir, mən isə balet məktəbini bitirmək və milli rəqs sinfinə keçmək üçün səbirsizlənirdim.
Balet məktəbinin 9 ilini mən əlaçı olaraq bitirdim. Gözəl müəllimlərim var idi – Tatyana Amiraqo, Irina Kaqarlinskaya və başqaları. Mənə baletdən tamamilə ayrılmağa heç cür icazə vermirdilər, axı balet hər yerdə var, dünyanın bütün ölkələrində eyni kanon. Folklor isə – xalqın ruhunun aynasıdır. Mədəniyyət şöbəsinin müdiri Hökümə xanım Sultanova çox gileylənirdi: "Biz sənə təqaüd ayırdıq (o zamanlar isə çox çətin, hərbi dövr idi), himayəmiz altına götürdük, bütün qəlbimizlə sevdik, Opera və Balet Teatrının səhnəsinə çıxmağını gözlədik (teatrda Azərbaycanlı qızları isə çox az idi)".
“Ya milli rəqs, ya da mən tamamilə gedirəm!”
1949-cu ildə mən bünövrəsini Üzeyir bəy Hacıbəyovun qoyduğu Mahnı və Rəqs Ansamblına keçdim və Azərbaycan xalq rəqslərinin akademik bazası olan ilk ifaçısı oldum. Düşünürəm ki, məni elə peşəkarlığım üçün sevdilər, axı milli rəqs məktəbi o zamanlar hələ formalaşmamışdı. Mən isə öz ifamı gətirdim və sonra gələcək nəsillərə klassik, akademik rəqslərin milli, folklor rəqsləri ilə sintezini ötürdüm. Bununla da yeni məktəb yaratdım.
Sevgi. Qarşılıq
Xalqımız milli rəqsləri çox sevir, ancaq insanları özünə aşiq etmək – asan məsələ deyil. Musiqi, rəqslər, kostyumlar – bu üç element inanılmaz bir sintez yaradır! Mən rəqsi bütün qəlbimlə sevirəm! Bu işdə sevgi, şəfqət, ağır işə hazırlıq çox vacibdir! Amma rəqs nə qədər ağır olsa da, o qədər də nəcibdir. Bütün keşməkeşlərə baxmayaraq, tərəzinin o biri gözündə tamaşaçı sevgisi var. Bu sevgini isə bu vaxta qədər hiss edirəm.
Bəzən şəhərdə gəzəndə, elə olur ki, yaxınlaşırlar, salamlaşırlar, rəqslərimi və səhnəyə çıxmağımı yada salırlar… “Biz sizin “Qaragöz”, “Tirmə şal”, “Zərif yerişli” “Nazlana-nazlana”, “İlk bahar” rəqslərinizi xatırlayırıq. Tamaşaçıların xatirində rəqslərinlə qalmaq və xalqın səmimi sevgisini qazanmaq – budur, ifaçıları irəliyə aparan. Çox təəssüf ki, indi bu gözəl rəqslər itirilib və bərpa olunmur. Axı bu bizim mədəniyyətimizdir.
Həyat yoldaşım əlbəttə ki, qısqanırdı. Amma işlərini ataraq bacardığı hər yerə mənimlə gəlirdi. Konsertdən sonra məni qarşılamağa gəlmə dedikdə, inciyirdi. "Mən səni tək qoymayacam!" Çıxışlardan sonra həmişə məni saatlarla gözləyirdi:
“Roza, hər kəs artıq gedib, bəlkə sən də çıxasan.”
“Çıxa bilmirdim, çünki zalda iki tamaşaçı qalmışdı” – deyə cavab verirdim.
Axı bütün tamaşaçılar konsert salonundan ayrılmamış mən çıxmaq istəmirdim. Onların yaddaşlarında daim səhnədə olaraq qalmaq istəyirdim. Sonralar xidməti çıxışda çiçəklərlə məni necə gözlədiklərini tez-tez xatırlayıb danışırdılar. Ancaq boş yerə (gülümsəyir).
Sevgi. Bütün dünya
“Fidel Kastro salam göndərir” – açıqcadakı yazı bütün Sovet ittifaqına yayılmışdı. Açıqçada mənim “Nazlana-nazlana” rəqsi zamanı çəkilmiş şəklim var idi.
Rəqs edərək, dünyanın hər yerində, hətta xəritədə olmayan ölkələrdə belə olmuşam. Mən dünyanın hər nöqtəsinə getməyə hazır idim, yetər ki, folklorumuzu və mədəniyyətimizi göstərə bilim.
1957-ci ildə biz Efiopiyaya qastrola çıxdıq, burada mən benqal rəqsinə qeyd-şərtsiz aşiq oldum. Hindistanlı rəqqasə mənim marağımı görərək çıxışdan sonra birdən mənə yaxınlaşıb soruşdu
“Sənin xoşuna gəldi?”
“Çox!”
Orada olduğumuz bütün müddət ərzində o mənə elementləri göstərirdi, onların mənalarını izah edirdi, sonda isə mənə ayağa taxmaq üçün zınqırov, kostyum və orkestr üçün notlar hədiyyə etdi. "Mütləq vətənində rəqs et bunu". Beləliklə, mən Azərbaycanda ilk Benqal rəqsini səhnəmizə gətirən oldum və bu rəqs həmin andan tamaşaçılar arasında böyük uğur qazandı. Bir neçə il sonra isə işinin görkəmli ustası olan, Azərbaycanın xalq rəssamı Böyükağa Mirzəzadə məni təsvir edərək rəqs edən Benqal qızının portretini bu rəqsə həsr etmişdi.
Bir dəfə mənim rəhmətlik kürəkənim "Niyazi səni təcili axtarır və onun yanına gəlməyini xahiş edir" dedi.
Maestro məni ansambla dəvət etdi və "Qaragöz", "İran poeması" və "Benqal rəqsini" bərpa etməyə yardım istədi. O, aşıqları çox sevirdi və buna görə də “Bu Leyli” adlı yeni bir rəqsə quruluş verməyimi təklif etdi. Rəqs edən qızların xorla birlikdə zümzümə etmələri və sazda ifaları maestronun o qədər xoşuna gəldi ki, bu rəqs dərhal dövlət konsertinin proqramına daxil edildi. Artıq 40 il keçib, amma bu rəqs hələ də yaşayır. Eyni şeyi digər rəqslər haqqında da deyə bilərəm, 50 ildən sonra belə mənim quruluş verdiyim kimi ifa olunurlar. Bu da hərəkətlərin akademizmindən, bu günədək rəqsin təsviri və musiqisinin aktuallığından xəbər verir. “Ağ çiçək” rəqsi bunun parlaq nümunəsidir.
Rəqs sənəti olduqca çox çətin sənətdir, qarşılıqlı əmək və zəhmət tələb edir. Öz əməyim və çalışqanlığımla çox sayda mükafat, fəxri fərman, medallar qazanmışam. Qızıl İmperator medalı, Leninin yüz illiyi şərəfinə əmək mükafatı, Şərəf ordeni...
Sovet İttifaqının Mədəniyyət naziri Yekaterina Furtseva 20 oktyabr 1967-ci ildə məni "əla işimə görə" şəhadətnamə ilə təltif etdi, bu da o zamanlar mənim üçün çox əhəmiyyətli bir hadisə idi.
Mən həm müəllim, həm də xoreoqraf kimi bir çox dəvətlər alırdım. 1983-cü ildə məni xoreoqraf kimi uzun müddətlik İraqa dəvət etdilər. İlk dəfə oraya Qəmər Almaszadə getmişdi və onun müqaviləsi bitdikdən sonra Moskva məni göndərməyə qərar vermişdi. Səddam Hüseynin sərt rejiminə baxmayaraq məni İraqda çox yaxşı qarşıladılar. Amma zaman keçdikcə mən milli rəqsimizə qısqanclıqla yanaşmağa başladım. “Niyə başqa xalqa dərs keçməliyəm? Niyə sirlərimizi başqaları ilə paylaşmalıyam?” - və mən Azərbaycana geri qayıtdım. İlk növbədə ölkənin bütün bölgələrində mədəni proqramlar keçirdim. İstedadları toplayırdım, bütün bölgələrin folklorunu öyrənirdim, sonra isə rəqslərə quruluşlar verirdim, konsert proqramı hazırlayırdım və yoluma davam edirdim. Mənim 60 illiyimdə və sonrakı yubileylərimdə həmin bölgələrdən təbriklər və təşəkkür məktubları gəlirdi. Bu qiymətsizdir. Hər şey geri qayıdır! Həmişə. Biz çox ölkələrdə olmuşuq: Afrika, İraq, Çin, Türkiyə, ABŞ... və demək olar ki, hər yerdə "pərdə" qaldırılmırdı. Mənim bu imzam ölkənin bütün rayonlarında qalıb.
1991-ci ildə yaratdığım "Gülüstan" kollektivi ilə Amerikaya getdik. Bu, ABŞ-a səfər edən Azərbaycanın ilk rəqs kollektivi idi. Florida ştatı, Sarasota şəhəri… O zamanlar narahat vaxtlar idi, heç kim sənət haqqında düşünmürdü, amma mən çox qısa zamanda elə bir kollektiv topladım ki, heç kim gözünü çəkə bilmirdi! Bütün universitetləri, bütün mümkün olan rəqs siniflərini ziyarət edirdim.
Biz 10 nömrədən ibarət rəngarəng bir proqram yığdıq, sonra isə bildirdilər ki: "yalnız bir nömrə olar". Əlbəttə ki, mən bir tək rəqsi seçə bilmədim. Yarım saat ərzində mən bütün nömrələrdən musiqisinin bir rəqsdən digərinə aram şəkildə keçdiyi bir popuri hazırladım. Bundan əlavə, keçidlərin sıralaması səhnədən çıxıb bir neçə dəqiqə ərzində kostyumları dəyişməyə imkan verirdi. Bu, canlı musiqi müşayiətində tam, süjet xətti olan rəqs nömrəsi mədəniyyətimizin bütün müxtəlifliyini və gözəlliyini göstərdi. Hər şeyə təxminən 30 dəqiqə vaxt sərf olundu, amma nəticədə "Gülüstan" mükəmməl şəkildə çıxış etdi və Qala konsert proqramının həm açılışını, həm də bağlanışını etdi.
Sevgi. Davam
Səhnə fəaliyyətlərindən sonra özümü tədrisə həsr etdim və inamla bəyan edirəm ki, tənbəl tələbə yoxdur, hər kəsin öz ritmi var. Hər kəsin qəlbinə yol tapmaq, onlardan istedadını qoparmaq və güvən vermək lazımdır.
Rəqslərimin adi, duzsuz şəkildə yadda qalmasını istəmirəm. Əksinə, məni sevgi dolu bir ürəklə xatırlasınlar. Həyatımın 40 ilini rəqs etmişəm və həmişə qürurla səhnəni tərk edəcəyimi bilirdim, yaşa görə tempi yavaşlatmaq istəmirdim, əksinə, dövrün ən zirvəsində getdim.
Mənim 3 nəvəm var və onların hamısını rəqslə xəstələndirmişəm, ən kiçiyi Londonda rəqs qrupu yaratmağı və ona mənim adımı verəcəyini (gülümsəyir) söz verib. O, balet akademiyasında təhsil alır. Ona baxıram və uşaqlığımı xatırlayıram. Mən ona təkrar edirəm: "Mən Azərbaycan milli rəqsini seçdim, amma sən baletdə qal. Mən səni seyr edəcəyəm və ikimizin yerinə sevinəcəyəm".
Gələn il 90 illik yubileyimi qeyd edəcəm. Bununla bağlı çox təkliflər gəlir, amma bütün əvvəlki yubileylərim kimi bunu da Filarmoniyada qeyd edəcəm. Bura mənim həm atmosfer baxımından ən sevdiyim məkandır, həm də bura böyüyüb boya çattığım, yaratdığım, həyatımı milli rəqs sənəti ilə birləşdirdiyim və xalqımın sevgisini qazandığım – evimdir.
Rəqs sənəti əziyyətlidi, əzəmətlidi. Zəhmət sevir, lakin şərəflidir. Bu şərəfi daimi yüksək tutmağı Sizə tövsiyyə edirem.

Сколько себя помню, танцую. Мне кажется, даже будучи в люльке!
Мой папа – политруководитель – был весьма серьезным человеком, в 36 лет стал профессором. Но он питал большую любовь к искусству, часто вечерами играл для нас на таре. Увидев мое увлечение танцем, сам записал в балетный класс. Он говорил: «Однажды я увижу тебя знаменитой балериной». Да, я стала знаменитой, но не балериной. Мой первый танец «Bala ceyran» на профессиональной сцене состоялся в 13 лет, и за него я получила звание лауреата. Боже, как я была счастлива! Мне казалось, весь мир говорил о моем танце, а мне не терпелось окончить балетную школу и перейти в класс национального танца.
Исмаил Джалилов (отец), который пропал без вести во время войны в битве при Керчи
9 классов балетной школы я окончила на отлично. У меня были прекрасные педагоги – Татьяна Амираго, Ирина Кагарлинская и другие. Мне никак не разрешали полностью уйти из балета, но ведь балет есть везде, во всех странах мира один и тот же канон. А фольклор – зеркало души народа. Глава Управления культуры Хокума Султанова страшно сетовала: «Мы тебе стипендию выделили (а время тогда было сложное, военное), пригрели, всем сердцем полюбили, ждали, когда ты выйдешь на сцену Театра оперы и балета (а девушек-азербайджанок в театре тогда было мало)».
«Либо народный танец, либо я ухожу совсем!»
В 1949 году я перешла в Ансамбль песни и танца, фундамент которого был заложен Узеиром Гаджибековым, став первой исполнительницей народных азербайджанских танцев с академической базой. Думаю, за мой профессионализм меня и полюбили, ведь школа народного танца тогда еще не сформировалась. А я привнесла в свое исполнение и далее передала последующим поколениям синтез классического, академического танца с народным, фольклорным, тем самым создав новую школу.
Любовь. Взаимность
Наш народ очень любит народные танцы, но влюбить в себя людей – дело не из простых. Музыка, танцы, костюмы – эти три элемента создают невероятный синтез. Я люблю танец всем сердцем! В этом деле так важны любовь, сочувствие, готовность к тяжелому труду. Но, насколько сложен танец, настолько же он благороден. Несмотря на все перипетии, на второй чаше весов – любовь зрителей. А любовь эту я чувствую до сих пор.
Бывает, гуляешь по городу, подходят, здороваются,начинают вспоминать мои танцы и постановки… «Мы помним Ваше исполнение Qaragöz, Tirmə şal, Zərif yerişli, Nazlana-nazlana, İlk bahar». Запомниться зрителю своими танцами и завоевать искреннюю любовь народа – вот что должно двигать исполнителем. К большому сожалению, сейчас эти прекрасные танцы утеряны и не восстанавливаются. А ведь это наша культура.
Муж, конечно, ревновал. Но всюду, куда мог, он сопровождал меня, бросая все дела. Он обижался, когда я говорила ему, что не надо встречать меня после концерта. «Я тебя одну не оставлю!» Всегда подолгу ждал меня после выступлений:
«Роза, все уже ушли, может, и ты уже выйдешь?»
«Не могла, в зале оставались двое», – отвечала я.
Ведь пока все зрители не уходили из концертного зала, я не хотела выходить, чтобы они меня видели. Хотела остаться в их памяти на сцене. Очень часто потом вспоминали и рассказывали мне, как стояли у служебного входа с цветами и ждали. Но тщетно (улыбается).
Любовь. Весь мир
«Фидель Кастро передает привет» – красовалась надпись на открытке, которая разлетелась по всему Союзу. На ней была запечатлена я во время исполнения танца Nazlana-nazlana.
С танцем я посетила все части мира, бывала даже в странах, которых на карте уже нет. Я готова была ехать в каждую точку мира, лишь бы показать наш фольклор и культуру.
В 1957 году мы отправились на гастроли в Эфиопию, где я безоговорочно влюбилась в бенгальский танец. Танцовщица из Индии после выступления вдруг подошла ко мне и, увидев заинтересованность, спросила:
«Тебе понравилось?»
«Очень!».
Все дни, что мы находились там, она мне показывала элементы, объясняла их значения, а в завершение подарила мне колокольчики на ноги, костюм и ноты для оркестра. «Обязательно станцуй у себя на Родине». Так я стала первой в Азербайджане, кто принес бенгальский танец на нашу сцену, и он сразу получил большой успех у наших зрителей. А через несколько лет выдающийся мастер своего дела, народный художник Азербайджана Беюкага Мирза-заде посвятил этому танцу портрет танцующей бенгальской девушки, нарисованный с меня.
Однажды мой покойный зять передал мне: «Ниязи тебя срочно ищет – просил зайти».
Маэстро пригласил меня в ансамбль и попросил помочь восстановить танцы Qaragöz, «Иранская поэма» и «Бенгальский танец». Он очень любил ашугов и также предложил поставить новый танец Bu Leyli. Танец, во время которого танцующие девушки напевали вместе с хором и играли на сазах, так понравился маэстро, что сразу был включен в программу государственного концерта. Прошло уже 40 лет, но танец до сих пор живет. То же самое могу сказать и про другие мои постановки, которые исполняются спустя 50 лет так, как я их поставила тогда, что говорит об академизме движений, об актуальных по сей день рисунках и музыке танц – Ağ çiçək тому яркий пример.
Танцевальное искусство весьма трудное и требующее отдачи и трудолюбия. Своим трудом и усердием я завоевала большое количество наград, почетных грамот, медалей: Золотую медаль императора, Награду за доблестный труд в честь столетия Ленина, Орден Почета.
Министр культуры СССР Екатерина Фурцева 20-го октября 1967-ого года наградила меня удостоверением за «За отличную работу», что было очень значимым событием в те времена.
Я получала очень много приглашений и как преподаватель, и как хореограф. В 1983 году меня пригласили в Ирак балетмейстером на долгий срок. Впервые туда полетела Гямяр Алмас-заде и после завершения её контракта Москва решила отправить меня. Меня очень хорошо приняли в Ираке, несмотря на суровый режим Саддама Хусейна. Но со временем я с ревностью начала относиться к своему народному танцу. «Почему я должна преподавать другому народу? Почему я должна делиться секретами с чужими?» – и я вернулась в Азербайджан. Первым делом, я провела культурные программы во всех регионах страны. Я собирала таланты, изучала фольклор того или иного региона, а затем ставила танцы, создавала программу для концерта и ехала дальше. А на мое 60-летие и последующие юбилеи с этих же регионов мне приходили поздравления и благодарственные письма. Это бесценно. Все возвращается! Всегда. Мы побывали во многих местах: Африке, Ираке, Китае, Турции, США, и это в те времена, когда «занавес» почти не приподнимали. Мой почерк остался во всех районах страны.
В 1991 году мы поехали в Америку с созданным мною коллективом «Гюлюстан». Это был первый танцевальный коллектив из Азербайджана, посетивший США. Штат Флорида, город Сарасота. Время тогда было неспокойное, никто об искусстве и не думал, но я сумела в совсем краткие сроки собрать такой коллектив, что никто не мог отвести глаз! Я побывала во всех университетах, во всех возможных классах танца.
Мы собрали такую яркую программу из 10 номеров, а нам заявили: «Всего один номер». Конечно, я не могла выбрать из танцев один. За полчаса я поставила попурри всех номеров, где музыка одного танца плавно переходила в другой. Кроме того, порядок переходов позволял уходить со сцены и в течение нескольких минут переодевать костюмы. Этот полноценный, сюжетный танцевальный номер с живой музыкой показал все разнообразие и красоту нашей культуры. На все про все у меня ушло 30 минут, но в итоге «Гюлюстан» выступил на отлично и на Гала-концерте открывал и закрывал программу.
Любовь. Продолжение
После сценической деятельности я посвятила себя преподаванию и с уверенностью заявляю, что ленивых студентов нет, у каждого свой ритм. Надо находить ключ к каждому, вытягивать из них талант и вдыхать уверенность.
Я не хотела, чтобы мой танец запомнили обыденным, пресным. Наоборот, пусть они помнят меня с переполненным любовью сердцем. Я протанцевала 40 лет своей жизни и всегда знала, что с гордостью уйду со сцены, не хотела ввиду возраста замедлять темп, наоборот, ушла в самый пик.
У меня три внучки, и я их всех заразила танцем, самая младшая обещала создать танцевальный коллектив в Лондоне и назвать его моим именем (улыбается). Она учится в балетной академии. Смотрю на нее, вспоминаю своё детство. Я ей повторяю: «Я выбрала народный азербайджанский танец, но ты останься в балете. Я буду любоваться и радоваться за нас двоих».
В следующем году я отмечаю 90-летие – поступает много предложений, но я его отмечу в Филармонии, как и все предыдущие юбилеи. Это мое любимое место и по атмосфере, и по отношению – это мой дом, где я выросла, творила, связала свою жизнь с искусством народного танца и завоевала любовь моего народа.
Народный азербайджанский танец – наше достояние. Его нужно любить и беречь! Это мое искреннее пожелание.