HER STORY: ROZA CƏLİLOVANIN SEVGİ RƏQSİ
Siyasi rəhbər olan atam olduqca ciddi insan idi, 36 yaşında professor olmuşdu. Amma incəsənətə böyük məhəbbət bəsləyirdi, axşamlar tez-tez bizim üçün tarda ifa edirdi. Rəqsə göstərdiyim marağı gördükdə, məni balet sinfinə yazdırdı. O deyərdi: "Bir gün səni məşhur balerina olaraq görəcəm". Bəli, mən məşhur oldum, amma balerina olmadım. Professional səhnədə ilk “Bala ceyran” rəqsim 13 yaşında olarkən baş tutmuşdu. Bu rəqsə görə mən laureat adı almışdım. Aman Allahım, nə qədər xoşbəxt idim! Mənə elə gəlirdi ki, bütün dünya mənim rəqsimdən bəhs edir, mən isə balet məktəbini bitirmək və milli rəqs sinfinə keçmək üçün səbirsizlənirdim.
Balet məktəbinin 9 ilini mən əlaçı olaraq bitirdim. Gözəl müəllimlərim var idi – Tatyana Amiraqo, Irina Kaqarlinskaya və başqaları. Mənə baletdən tamamilə ayrılmağa heç cür icazə vermirdilər, axı balet hər yerdə var, dünyanın bütün ölkələrində eyni kanon. Folklor isə – xalqın ruhunun aynasıdır. Mədəniyyət şöbəsinin müdiri Hökümə xanım Sultanova çox gileylənirdi: "Biz sənə təqaüd ayırdıq (o zamanlar isə çox çətin, hərbi dövr idi), himayəmiz altına götürdük, bütün qəlbimizlə sevdik, Opera və Balet Teatrının səhnəsinə çıxmağını gözlədik (teatrda Azərbaycanlı qızları isə çox az idi)".
“Ya milli rəqs, ya da mən tamamilə gedirəm!”
1949-cu ildə mən bünövrəsini Üzeyir bəy Hacıbəyovun qoyduğu Mahnı və Rəqs Ansamblına keçdim və Azərbaycan xalq rəqslərinin akademik bazası olan ilk ifaçısı oldum. Düşünürəm ki, məni elə peşəkarlığım üçün sevdilər, axı milli rəqs məktəbi o zamanlar hələ formalaşmamışdı. Mən isə öz ifamı gətirdim və sonra gələcək nəsillərə klassik, akademik rəqslərin milli, folklor rəqsləri ilə sintezini ötürdüm. Bununla da yeni məktəb yaratdım.
Sevgi. Qarşılıq
Xalqımız milli rəqsləri çox sevir, ancaq insanları özünə aşiq etmək – asan məsələ deyil. Musiqi, rəqslər, kostyumlar – bu üç element inanılmaz bir sintez yaradır! Mən rəqsi bütün qəlbimlə sevirəm! Bu işdə sevgi, şəfqət, ağır işə hazırlıq çox vacibdir! Amma rəqs nə qədər ağır olsa da, o qədər də nəcibdir. Bütün keşməkeşlərə baxmayaraq, tərəzinin o biri gözündə tamaşaçı sevgisi var. Bu sevgini isə bu vaxta qədər hiss edirəm.
Bəzən şəhərdə gəzəndə, elə olur ki, yaxınlaşırlar, salamlaşırlar, rəqslərimi və səhnəyə çıxmağımı yada salırlar… “Biz sizin “Qaragöz”, “Tirmə şal”, “Zərif yerişli” “Nazlana-nazlana”, “İlk bahar” rəqslərinizi xatırlayırıq. Tamaşaçıların xatirində rəqslərinlə qalmaq və xalqın səmimi sevgisini qazanmaq – budur, ifaçıları irəliyə aparan. Çox təəssüf ki, indi bu gözəl rəqslər itirilib və bərpa olunmur. Axı bu bizim mədəniyyətimizdir.
Həyat yoldaşım əlbəttə ki, qısqanırdı. Amma işlərini ataraq bacardığı hər yerə mənimlə gəlirdi. Konsertdən sonra məni qarşılamağa gəlmə dedikdə, inciyirdi. "Mən səni tək qoymayacam!" Çıxışlardan sonra həmişə məni saatlarla gözləyirdi:
“Roza, hər kəs artıq gedib, bəlkə sən də çıxasan.”
“Çıxa bilmirdim, çünki zalda iki tamaşaçı qalmışdı” – deyə cavab verirdim.
Axı bütün tamaşaçılar konsert salonundan ayrılmamış mən çıxmaq istəmirdim. Onların yaddaşlarında daim səhnədə olaraq qalmaq istəyirdim. Sonralar xidməti çıxışda çiçəklərlə məni necə gözlədiklərini tez-tez xatırlayıb danışırdılar. Ancaq boş yerə (gülümsəyir).
Sevgi. Bütün dünya
“Fidel Kastro salam göndərir” – açıqcadakı yazı bütün Sovet ittifaqına yayılmışdı. Açıqçada mənim “Nazlana-nazlana” rəqsi zamanı çəkilmiş şəklim var idi.
Rəqs edərək, dünyanın hər yerində, hətta xəritədə olmayan ölkələrdə belə olmuşam. Mən dünyanın hər nöqtəsinə getməyə hazır idim, yetər ki, folklorumuzu və mədəniyyətimizi göstərə bilim.
1957-ci ildə biz Efiopiyaya qastrola çıxdıq, burada mən benqal rəqsinə qeyd-şərtsiz aşiq oldum. Hindistanlı rəqqasə mənim marağımı görərək çıxışdan sonra birdən mənə yaxınlaşıb soruşdu
“Sənin xoşuna gəldi?”
“Çox!”
Orada olduğumuz bütün müddət ərzində o mənə elementləri göstərirdi, onların mənalarını izah edirdi, sonda isə mənə ayağa taxmaq üçün zınqırov, kostyum və orkestr üçün notlar hədiyyə etdi. "Mütləq vətənində rəqs et bunu". Beləliklə, mən Azərbaycanda ilk Benqal rəqsini səhnəmizə gətirən oldum və bu rəqs həmin andan tamaşaçılar arasında böyük uğur qazandı. Bir neçə il sonra isə işinin görkəmli ustası olan, Azərbaycanın xalq rəssamı Böyükağa Mirzəzadə məni təsvir edərək rəqs edən Benqal qızının portretini bu rəqsə həsr etmişdi.
Bir dəfə mənim rəhmətlik kürəkənim "Niyazi səni təcili axtarır və onun yanına gəlməyini xahiş edir" dedi.
Maestro məni ansambla dəvət etdi və "Qaragöz", "İran poeması" və "Benqal rəqsini" bərpa etməyə yardım istədi. O, aşıqları çox sevirdi və buna görə də “Bu Leyli” adlı yeni bir rəqsə quruluş verməyimi təklif etdi. Rəqs edən qızların xorla birlikdə zümzümə etmələri və sazda ifaları maestronun o qədər xoşuna gəldi ki, bu rəqs dərhal dövlət konsertinin proqramına daxil edildi. Artıq 40 il keçib, amma bu rəqs hələ də yaşayır. Eyni şeyi digər rəqslər haqqında da deyə bilərəm, 50 ildən sonra belə mənim quruluş verdiyim kimi ifa olunurlar. Bu da hərəkətlərin akademizmindən, bu günədək rəqsin təsviri və musiqisinin aktuallığından xəbər verir. “Ağ çiçək” rəqsi bunun parlaq nümunəsidir.
Rəqs sənəti olduqca çox çətin sənətdir, qarşılıqlı əmək və zəhmət tələb edir. Öz əməyim və çalışqanlığımla çox sayda mükafat, fəxri fərman, medallar qazanmışam. Qızıl İmperator medalı, Leninin yüz illiyi şərəfinə əmək mükafatı, Şərəf ordeni...
Sovet İttifaqının Mədəniyyət naziri Yekaterina Furtseva 20 oktyabr 1967-ci ildə məni "əla işimə görə" şəhadətnamə ilə təltif etdi, bu da o zamanlar mənim üçün çox əhəmiyyətli bir hadisə idi.
Mən həm müəllim, həm də xoreoqraf kimi bir çox dəvətlər alırdım. 1983-cü ildə məni xoreoqraf kimi uzun müddətlik İraqa dəvət etdilər. İlk dəfə oraya Qəmər Almaszadə getmişdi və onun müqaviləsi bitdikdən sonra Moskva məni göndərməyə qərar vermişdi. Səddam Hüseynin sərt rejiminə baxmayaraq məni İraqda çox yaxşı qarşıladılar. Amma zaman keçdikcə mən milli rəqsimizə qısqanclıqla yanaşmağa başladım. “Niyə başqa xalqa dərs keçməliyəm? Niyə sirlərimizi başqaları ilə paylaşmalıyam?” - və mən Azərbaycana geri qayıtdım. İlk növbədə ölkənin bütün bölgələrində mədəni proqramlar keçirdim. İstedadları toplayırdım, bütün bölgələrin folklorunu öyrənirdim, sonra isə rəqslərə quruluşlar verirdim, konsert proqramı hazırlayırdım və yoluma davam edirdim. Mənim 60 illiyimdə və sonrakı yubileylərimdə həmin bölgələrdən təbriklər və təşəkkür məktubları gəlirdi. Bu qiymətsizdir. Hər şey geri qayıdır! Həmişə. Biz çox ölkələrdə olmuşuq: Afrika, İraq, Çin, Türkiyə, ABŞ... və demək olar ki, hər yerdə "pərdə" qaldırılmırdı. Mənim bu imzam ölkənin bütün rayonlarında qalıb.
1991-ci ildə yaratdığım "Gülüstan" kollektivi ilə Amerikaya getdik. Bu, ABŞ-a səfər edən Azərbaycanın ilk rəqs kollektivi idi. Florida ştatı, Sarasota şəhəri… O zamanlar narahat vaxtlar idi, heç kim sənət haqqında düşünmürdü, amma mən çox qısa zamanda elə bir kollektiv topladım ki, heç kim gözünü çəkə bilmirdi! Bütün universitetləri, bütün mümkün olan rəqs siniflərini ziyarət edirdim.
Biz 10 nömrədən ibarət rəngarəng bir proqram yığdıq, sonra isə bildirdilər ki: "yalnız bir nömrə olar". Əlbəttə ki, mən bir tək rəqsi seçə bilmədim. Yarım saat ərzində mən bütün nömrələrdən musiqisinin bir rəqsdən digərinə aram şəkildə keçdiyi bir popuri hazırladım. Bundan əlavə, keçidlərin sıralaması səhnədən çıxıb bir neçə dəqiqə ərzində kostyumları dəyişməyə imkan verirdi. Bu, canlı musiqi müşayiətində tam, süjet xətti olan rəqs nömrəsi mədəniyyətimizin bütün müxtəlifliyini və gözəlliyini göstərdi. Hər şeyə təxminən 30 dəqiqə vaxt sərf olundu, amma nəticədə "Gülüstan" mükəmməl şəkildə çıxış etdi və Qala konsert proqramının həm açılışını, həm də bağlanışını etdi.
Sevgi. Davam
Səhnə fəaliyyətlərindən sonra özümü tədrisə həsr etdim və inamla bəyan edirəm ki, tənbəl tələbə yoxdur, hər kəsin öz ritmi var. Hər kəsin qəlbinə yol tapmaq, onlardan istedadını qoparmaq və güvən vermək lazımdır.
Rəqslərimin adi, duzsuz şəkildə yadda qalmasını istəmirəm. Əksinə, məni sevgi dolu bir ürəklə xatırlasınlar. Həyatımın 40 ilini rəqs etmişəm və həmişə qürurla səhnəni tərk edəcəyimi bilirdim, yaşa görə tempi yavaşlatmaq istəmirdim, əksinə, dövrün ən zirvəsində getdim.
Mənim 3 nəvəm var və onların hamısını rəqslə xəstələndirmişəm, ən kiçiyi Londonda rəqs qrupu yaratmağı və ona mənim adımı verəcəyini (gülümsəyir) söz verib. O, balet akademiyasında təhsil alır. Ona baxıram və uşaqlığımı xatırlayıram. Mən ona təkrar edirəm: "Mən Azərbaycan milli rəqsini seçdim, amma sən baletdə qal. Mən səni seyr edəcəyəm və ikimizin yerinə sevinəcəyəm".
Gələn il 90 illik yubileyimi qeyd edəcəm. Bununla bağlı çox təkliflər gəlir, amma bütün əvvəlki yubileylərim kimi bunu da Filarmoniyada qeyd edəcəm. Bura mənim həm atmosfer baxımından ən sevdiyim məkandır, həm də bura böyüyüb boya çattığım, yaratdığım, həyatımı milli rəqs sənəti ilə birləşdirdiyim və xalqımın sevgisini qazandığım – evimdir.
Rəqs sənəti əziyyətlidi, əzəmətlidi. Zəhmət sevir, lakin şərəflidir. Bu şərəfi daimi yüksək tutmağı Sizə tövsiyyə edirem.

As far as I remember myself, I dance. It seems to me, even in the cradle!
My dad – political instructor – was a very serious man, at 36 he became a professor. But he had a great love for art, he used to play the tar for us in the evenings. Seeing my fascination with dancing, he enrolled me to the ballet class. He said: "One day I will see you performing as a famous ballerina." Yes, I became famous, but not a ballerina. My first dance "Bala ceyran" on the professional stage took place when I was just 13, and I received the title of laureate for the dance. God, how happy I was! It seemed to me that the whole world was talking about my dance, and I was eager to graduate from the ballet school and switch to the national dance class.
Ismail Jalilov (father), who disappeared during the war in the Battle of Kerch
I graduated from 9th grade of ballet school at the top of my class. I had wonderful teachers – Tatyana Amirago, Irina Kagarlinskaya and others. I was not allowed to completely leave the ballet, but ballet was everywhere, all countries of the world have the same canon. While folklore is the mirror of the nation soul. The head of the Culture Department Hokuma Sultanova terribly lamented: "We gave you a scholarship (that time was difficult, military time), warmed up, loved you with all our hearts, waited for you to go to the stage of the Opera and Ballet Theater (there were a very few Azerbaijani girls in the theater)".
"Either folk dance, or I'm leaving at all!"
In 1949 I moved to the Song and Dance Ensemble, the foundation of which was laid by Uzeyir Hajibeyov, becoming the first performer of folk Azerbaijani dances with an academic base. I think that I was accepted because of my professionalism, as the school of folk dances was not formed yet. I brought it into my performance and then passed on to subsequent generations the synthesis of classical, academic dance with folklore, thus creating a new school.
Love. Reciprocity
Our people are very fond of folk dances, but to be loved for your dance – is not a simple task. Music, dances, costumes – these three elements create an incredible synthesis. I love the dance with all my heart! In this sphere, love, sympathy and readiness for hard work are so important. But, how tight is the dance, so it is noble. Despite all the vicissitudes, on the second scale – the love of the audience. And I still feel this love.
Sometimes, I walk around the city, people come up, say hello, start remembering my dances... "We remember your performance of "Qaragöz", "Tirmə şal", "Zərif yerişli", "Nazlana-nazlana", "Ilk bahar". Staying in the memory of the audience with your dances and winning the sincere love of the people – that's the drive that should move the performer. To my great regret, now these beautiful dances are lost and not restored. But this is our culture.
My husband, of course, was jealous. But everywhere, wherever he could, he accompanied me, giving up on everything. He was offended when I used to tell him that it was not necessary to meet me after the concert. "I will not leave you alone!" He always waited for me for a long time after the speeches:
"Rose, everyone has already left, maybe you'll come out already?"
"I could not, there two left in the hall".
After all, while all the spectators did not leave the concert hall, I did not want to go out so they could see me. I wanted to stay in their memory on stage. Very often they later recalled and told me how they stood at the service entrance with flowers and waited. But in vain (smiling).
Love. The whole world
"Fidel Castro sends greetings" – an inscription on a postcard flashed across the Union. I was imprinted on it during the performance of the dance "Nazlana-nazlana".
With dancing, I visited all parts of the world, even in countries that are no longer on the map. I was ready to go to every point of the world, just to show our folklore and culture. In 1957, we went on tour to Ethiopia, where I unconditionally fell in love with Bengali dance. The dancer from India suddenly came up to me after the performance and, seeing the interest, asked:
"Did you like it?"
"So much!".
All the days that we were there, she showed me the elements, explained their meanings, and finally gave me bells on my feet, costume and notes for the orchestra. "Be sure to dance in your homeland." So I became the first in Azerbaijan, who brought the Bengali dance to our stage, and it immediately gained great success with our spectators. A few years later, the outstanding artist of his craft, People's Artist of Azerbaijan Beukagha Mirza-zade did a portrait of a dancing Bengali girl, drawn for me.
One day my departed son-in-law told me: "Niyazi is looking for you urgently – he asked to come."
The maestro invited me to the ensemble and asked for help to restore the dances "Qaragöz", "Iranian poem" and "Bengali dance". He was very fond of ashugs and also proposed to put a new dance "Bu Leyli". The dance, in which girls sang along with the choir and played in sazs, which was so liked by the maestro that was immediately included to the program of the state concert. It's been 40 years, but the dance still lives. The same can be said about my other dances, which are performed 50 years later, which proves the academism of movements – "Ağ çiçək" is a striking example.
Dance art is very difficult and requires commitment and diligence. Through my work and diligence, I have won a large number of awards, diplomas, medals: the Emperor's Gold Medal, the Award for Valiant Labor in Honor of the Century of Lenin, the Order of Honor.
The Minister of Culture of the USSR, Ekaterina Furtseva, on October 20, 1967, awarded me with a certificate for "Excellent Work", which was a very significant event in those days.
I have received a lot of invitations both as a teacher and as a choreographer. In 1983, I was invited to Iraq as a choreographer for a long time period. For the first time Gamar Almaszadeh flew there and after the completion of her contract, Moscow decided to send me. I was very well received in Iraq, despite the harsh regime of Saddam Hussein. But over time, I began to feel jealous of my folk dance. "Why should I teach other people? Why should I share secrets with strangers?" – and I returned to Azerbaijan. First of all, I conducted cultural programs in all regions of the country. I collected talents, studied folklore of this or that region, and then performed dances, created the program for a concert and went further. And on my 60th birthday and subsequent jubilees from the same regions, congratulations and letters of appreciation came to me. It's priceless. Everything comes back! Always. We visited many places: Africa, Iraq, China, Turkey, the United States, and this was in those times when the "curtain" was almost not lifted. My signature remained in all parts of the country.
In 1991, we went to America with the Gulustan team, created by me. It was the first dance group from Azerbaijan that visited the United States. The state of Florida, the city of Sarasota. Time was restless then, nobody thought about art, but I managed to collect such a team in a very short time, that no one could take their eyes off! I visited all the universities, in all possible classes of dance.
We gathered such a bright program of 10 numbers, and they told us: "Just one performance". Of course, I could not choose one of the dances. For half an hour I put a potpourri of all the rooms, where the music of one dance smoothly passed into another. In addition, the order of the transitions allowed to leave the stage and for several minutes to dress up the costumes. This full-fledged, story-driven dance room with live music showed all the diversity and beauty of our culture. Everything took about 30 minutes, but in the end, "Gulustan" performed perfectly and at the Gala concert opened and closed the program.
Love. Continuation
After the stage activities, I devoted myself to teaching and with confidence I declare that there are no lazy students, everyone has a rhythm. It is necessary to find the key to everyone, pull out talent from them and breathe in confidence.
I did not want my dance to be remembered as ordinary, insipid. On the contrary, let them remember me with a heart full of love. I danced for 40 years of my life and I always knew that I would leave the stage with pride, did not want to slow down the pace due to age, on the contrary, I went to the peak.
I have 3 granddaughters, and I infected them all with dance, the youngest promised to create a dance group in London and give it my name (smiling). She studies at the ballet academy. I look at her, I remember my childhood. I repeat to her: "I chose the Azerbaijani folk dance, but you should stay in the ballet. I will admire and rejoice for the two of us. "
Next year I celebrate the 90th anniversary – there are many proposals, but I will mark it in the Philharmony, like all previous anniversaries. This is my favorite place both for the atmosphere and for the relationship - this is my home where I grew up, created, connected my life with the art of folk dance and won the love of my people.