2018-Cİ İLİN MARAQLI BESTSELLERLƏRİ
Qorxmayın, mən ilin "kitab" nəticələrini vaxtından əvvəl yekunlaşdırmağa çalışıb parovozun önündə qaçmıram. Sadəcə mütəşəkkil insan olaraq (belə düşünmək istəyirəm) sizi dostlarınızı qabaqlayaraq oxuya biləcəyiniz 2018-ci ilin ən yaxşı bestsellerləri haqqında xəbərdar edirəm!
Kitablar - özünüzlə daşıya biləcəyiniz inanılmaz möcüzədir
Məşhur qorxu janrının kralı Stephen King ilə başlayaq. Detektiv sevərlərin və pərəstişkarlarının gözü aydın - bu ilin may ayında amerikan yazıçısı qorxunc bir cinayət haqqında növbəti kitab buraxır. "The Outsider" - onun ən həyəcanlı hekayələrindən biridir. Hekayənin mərkəzində on bir yaşlı oğlanın öldürülməsində beysbol məşqçisinin şübhəli olduğu cinayət dayanır. Tənqidçilər istintaq sirlərini açmadan bu günə qədər Kingə qarşı çox müsbət fikirdədirlər və onun sonuncu əsərini "kral" janrının bütün pərəstişkarlarının "dəhşətli zövqü" adlandırırlar.
Biz insanlar haqqında fərziyyələr yaradırıq, sonra isə beynimiz hipotezlərimizi təsdiq edən məlumat axtarır
Sadəcə detektivlə doymaq olmaz. Siyahımda zərif cinsin nümayəndələri üçün Glennon Doyle Meltonun "Sevgi Döyüşçüsü" adlı incə, güclü hekayəsi yer alır. Bu müəllifin boşandıqdan sonra özünü dərk etməyə səyahət hekayəsidir. Həmçinin bu hekayə ağrı ilə üz-üzə gəldikdən sonra hər birimiz üçün mümkün olan şəfanı tapmaq haqqındadır. Həm də New York Times-ın versiyasına görə bu il ən çox satılan memuar-kitab və Oprah Winfreyin kitab klubunun seçimidir. Şəxsən mənə görə, oxumaq üçün çox güclü arqumentdir!
Mükəmməllik - heç bir zaman əldə edə bilməyəcəyin bir şeydir, bu həmişə əldə etməyə çalışdığın şeydir. Əgər onu əldə etmisənsə, deməli bu artıq mükəmməllik deyil
Bəzi memuarlar çox kədərli bir səbəbə görə populyarlıq qazanırlar - bu yaz Anthony Bourdain bizi tərk etdi. Etiraf edim ki, ölümündən əvvəl onun haqqında çox az məlumatım var idi. Lakin, onun haqqında sosial şəbəkələrdəki inanılmaz maraq mənim diqqətimi bu istedadlı aşpaz-səyyaha və sən demə, kulinariyanın rok-ulduzuna yönəltdi. "Yemək haqqında. Olduqca məxfi" - hər bir qurman üçün çox əla kitabdır. Anthony məharətlə dünyanın ən məşhur mətbəxlərində baş verənlər barədə danışır. Yeri gəlmişkən, bu kitabı NewYorker jurnalında "Oxumazdan əvvəl yemək yeməyin" adlı ilk məqaləsindən sonra yazmağa qərar vermişdi. Kulinariyanın gizli fəaliyyəti haqqında olan bu qeydlər 2000-ci illərin bestselleri oldu, bu gün isə bizə yeni gücü ilə qayıtdı.
Həmçinin qeyd etmək lazımdır ki, problemlərin çox tələsik həlli həm də problemlərin yaranması ilə bağlı səylərdən qaçmağa cəhd göstərməyə gətirib çıxara bilər
Bir qədər Jordan Peterson və onun xaosa qarşı çarəsi ilə birlikdə qeyri-bədii ədəbiyyat - Həyatın 12 Qaydası haqqında danışaq. Adı olduqca iddialıdır - sizi bilmirəm, mən isə narahatlıq duyuram - buna baxmayaraq, eyni anda kitabla məqalə arasında tanışlıq prosesindəyəm. Klinik psixoloq Jordan bizə həyatın etik prinsiplərindən bəhs edir - burada heç bir motivasiya şüarı yoxdur, çox sayda maraqlı və 12 qaydanın paralel hekayələri ilə ən qədim mövzulara yeni bir baxış var!
...lakin romantik deyil, onları çox cəlb etdiyin fikri, səni sındırmaq üçün riskə getdikləri fikri - xoş deyil. Və hər şey şansını qaçırmamaq üçündür. Onların maraqları ilə müqayisədə sən onlar üçün heç kimsən
Desertə hindistanlı Rupi Kaurun şeirlərini saxlamışam. "Süd və Bal" - duyğulu poeziyanın lirik toplusudur. Bu şeirlər toplusu 4 fəsildən ibarətdir, hər biri Rupinin sevgi, qadınlıq, ağrı və itkiləri ilə bağlı həyatının müxtəlif mərhələlərindən bəhs edir. Şeirlərin tərcüməsi ilə yanaşı orijinal mətnlərin ingilis dilində dərc olunması kitabın bonusudur.
İlin sonuna mütləq yeni və ya unudulmuş kitab favoritlərimlə geri qayıdacam, hələlik isə bütün bu kitablar payız üçündür. Xoş mütaliələr!

Top bestsellers of 2018
Don’t worry, I don’t put the carriage before the horse, in my attempt to summarize "book" results of the year ahead of time. Simply, I like to stay organized (I would like to think so), I am informing you on bestsellers of 2018, expecting you to read them and give a head start to your friends!
Books represent unbelievable magic, you can carry with you
Let's start with famous horrormeister, Stephen King. During this May to the delight of fans and lovers of crime fiction the American writer is going to produce his next book about one grievous crime. "The Outsider" is one of his most unsettling stories. A murder of eleven-year old boy and accusation of his baseball coach is in the centre of controversy. Without disclosing a secret of investigation, one may state, that hitherto critics have referred to King rather positively and they called his last creation, as a "horrible pleasure" which is aimed at all admirers of a "royal" genre.
We take some guesses on people and then our brains rake for information, based on our hypotheses
Simply, detectives are not enough anymore. For fair sex there is a thin, poignant story in my list from Glennon Doyle Melton under the name "Love warrior". This is a travel story to the author’s self-knowledge after marital breakdown. This is also a story about healing, might be perceived by us after face-to-face encountering with pain. And besides, by the New York Times version, it is this year’s best seller and selection of the Oprah Winfrey’s book club. As for me, these are well-founded arguments for perusal!
Perfection is something that you will never reach and keep on striding. However on reaching, it stops to be perfection anymore
Unfortunately, other memoirs gaining high popularity this summer were caused by sad news, Anthony Bourdain passed on to the other world. To tell you the truth, I heard of him very little during his life. However, great interest to his personality in social networks made me paying attention to this talented cook-traveler and, it was disclosed, he was a cookery star. "The Kitchen confidential" is an excellent reading for any gourmet. Anthony told us delicately what happened behind closed doors of famous kitchens of the world. By the way, he decided to proceed with writing of that book after publication of one of his first articles "Don’t eat before reading" in New Yorker magazine. These notes of a culinary underbelly became the best seller in 2000 and today have reverted to us with renewed vigor.
One should also note, that too hasty problem settlement might also point at wish to avoid efforts, connected with problem creation
Let us touch a bit more upon non-fiction literature, in relation to Jordan Peterson and his antidote to chaos “12 Rules for Life”. The name is rather pretentious and- I can’t tell anything concerning you, however it always alarms me, I keep on perusing it at this very moment, comparing the book and an article. A clinical psychologist Jordan relates to us about life ethic principles –it is not exactly about motivating slogans there, but it is a fresh eye to the most ancient topics, saturated with plenty of interesting stories in line with 12 rules!
However, it is necessary to admit, it isn’t romantic and it isn’t invigorating to think that your fascinated them so strongly, that they would take risk to break you and all is done for the sake of not missing the chance. In comparison with their curiosity you are nothing for them
For the dessert I have kept blank verse of Indian Rupi Kaur. "Milk and Honey" is a lyric set of sensitive poetry. The set of poems is divided into 4 chapters, each of them describes  Rupi’s different life stages , successively connected with love, femininity, pain and loss. The book’s added value is that translations of poems are published jointly with original texts in English.
By the end of the year, I will definitely come back with new, or well forgotten old book favorites and in the meantime these are all books for autumn. I wish you pleasant reading!