2015-ci̇ i̇ldə, Gucci brendi̇ni̇n yeni̇ kreati̇v di̇rektoru Alessandro Mi̇kele “British Fashion Awards” mükafatini qazandiqda və Gucci məhsullari çox yaxşi satildiği üçün qara cümədə qi̇ymətlərdə endi̇ri̇m etməkdən i̇mti̇na etdi̇kləri̇ndə gözəl kollaborasi̇ya təqdi̇m olundu: rəsm çəkməyi̇ özü öyrənmi̇ş unskilled worker təxəllüslü instagram rəssami Mi̇keleni̇n o qədər xoşuna gəldi̇ ki̇, onu şanxayda keçi̇ri̇lən “Longer / No yet” art-sərgi̇də i̇şti̇rak etməyə dəvət etdi̇, i̇ndi̇ i̇sə, i̇ki̇ i̇l keçdi̇kdən sonra unskilled worker’i̇n rəsmləri̇ni̇ artiq geyi̇nmək də olar!
8w
Balaca Helen rəssam olmağı arzulayırdı, amma yeniyetmə yaşlarında səssiz-səmirsiz bu barədə unutdu. O böyüdü, oxudu, işlədi, dörd uşaq böyütdü, xərçəng xəstəliyi ilə mübarizə apardı, bu xəstəliyinin nəticələrinin öhdəsindən gəldi və 48 yaşında anladı ki, rəsm çəkmək istəyir. Bu gün onun rəsmlərindən mandalaya bənzər oval gözlər baxır: boyanmış göz qapaqlarının çərçivələdiyi parlaq muncuqlar. Helen Dauni nə vaxtsa tanıdığı insanları və uydurulmuş personajları təsvir edir. Onlara rəngarəng çiçək naxışlı geyimlər geyindirir, cürbəcür detallarla bəzəyir və onları Unskilled Worker təxəllüsü ilə Instagramda paylaşır. Helen mikrobloqunu 2013-cü ildə yaradıb, bir ildən sonra isə Nik Nayt rəssamı möhtəşəm Savage Beauty şousu ilə paralel keçirilən sərgi üçün Aleksandr McQueen'in əsas layihələrinin illüstrasiyasını yaratmağa dəvət edir. Ardınca Gucci brendinin əməkdaşları Helenin "Oh to be a Boy" adlı rəsmini Mikeleyə hədiyyə edirlər, o isə moda kimi vizual olan Instagramın böyük həvəskarı imiş. Flora motivləri, nağıl personajları... Bir sözlə, Unskilled Worker’in sadəlövh tərzi Mikeleni o qədər cəlb edir ki, məsələni uzatmır. Onların birgə yaradıcılığının bəhrəsini biz bu payızda məmnuniyyətlə izlədik: Unskilled Worker’in illüstrasiyaları ilə Gucci ready-to-wear kapsul kolleksiyasının 40 məhsulu brendin saytında 11 oktyabrdan etibarən satışdadır. Bu gün Helen Dauni bizim qonağımızdır və Instagramın ona populyarlıq qazanmasına necə kömək etdiyi barədə danışacaq...
Bədii təsvir təhsiliniz olmadan rəsm çəkməyə necə başladınız?
Mən yaxşı alınanadək rəsm çəkməyə davam edirdim. İtaliyadaydım və partnyorum işləyərkən özümə məşğuliyyət axtarırdım. Hər şey təsadüfən baş verdi: ani coşquya tabe olaraq bir neçə lələk və tuşdan başladım. Əvvəlcə düşündüm ki, bir ay yarım rəsmlə məşğul olaram, amma dayana bilmədim. Məncə bu tam uyğun vaxtda baş verdi. Mənim öz şəxsi məkanıma ehtiyacım var idi, və bir çox mənada nə qədər çətin idisə, bir o qədər də çox rəsm çəkirdim. Düşünürdüm ki, vaxt keçdikcə daha asan olacaq, amma yox! Bu aşiq olmağa bənzəyir.
Rəsmləriniz nə haqdadır?
Mənə həmişə insanların öz xarici görünüşləri ilə özlərini necə ifadə etdikləri maraqlı olub. Əlbəttə ki, bu, mənim işimin bir hissəsinə çevrilib: mənim rəsm əsərlərim müxtəlif personajların necə geyindikləri, nəyi göstərmək və nəyi gizlətmək istədikləri ətrafında qurulub. Bütün rəsmlərimdə insani münasibətləri necə təsəvvür etdiyim əks olunub.
1w
Nədən ilham alırsınız?
Yaddaşımda keçmişdən bir çox personaj var: bunların arasında şəxsən tanıdıqlarım, izdihamda gördüklərim, xatirimdə qalanlar var... İnsanlarla tez-tez ünsiyyət quraraq ilhamlanıram və onların obrazını işimdə necə istifadə edəcəyimi anlayanadək yaddaşıma həkk edirəm. Bəzən mənim rəsmlərim - səhv mühakiməyə və ya qərəzə cavabdır. Sözlər mənə xəyanət edə bilər, amma rəsm aydın və dolğun ifadə etməyimə imkan verir.
Heç özüm də bilmirəm ilham nədən yaranır...
Mən instinktiv olaraq rəsm çəkirəm. Detalları işlədikdən sonra personajlara aşiq oluram, onlara bağlanıram.
Məsələn, "Ailə" əsərim Instagram-da homofobik şərhlərə cavab olaraq çəkilib. Mənim üçün ailənin duyğu olduğunu ifadə etmək istədim. Bir kişinin əlində tatu ilə Cenni adı yazılıb: həyatıma müsbət təsir edən qadının adı belə idi. O, çox yaxşı və tolerant bir insan idi və məncə onun adının bu rəsmdə olmağı tam uyğun gəlirdi. Bu köynəyi böyük məmnuniyyətlə geyinəcəyəm...
Gucci üçün mavi çiçəkli naxışın yaranmasında isə nənəmin şərfindən ilhamlanmışdım. O vaxtlar qadınlar ildən ilə eyni parfüm istifadə edirdilər, ətir onların bir hissəsinə çevrilirdi və əgər onlar haradasa şərflərini unudurdularsa dərhal kimə məxsus olduğu aydın olurdu.
İlk olaraq nə yaranır: üz yoxsa bütün kompozisiya? Fırçanı əlinizə aldığınız zaman, rəsmin sonda necə görünəcəyini bilirsiniz?
Adətən mən üzdən başlayıram, sonra isə personaj ətrafında kompozisiyanı qururam. Mənim təsvirlərim instinktivdir, buna görə də nadir hallarda hansısa plana uyğun hərəkət edirəm.
Müsahibələrinizin birində Alessandro Mikelenin dizaynında bir çoxu Londonla bağlı olan keçmişə aid gizli istinadların olduğunu demişdiniz. Nümunə verə bilərsiniz?
Məsələn, onun pencəklərinin cibində tikilmiş yol adlarını görmüşdüm. 1980-ci illərin əvvəllərində Londona xarakterik olan saç düzümləri...
2w
Gucci təxəyyülünə uyğun olmaq üçün bir şey dəyişdirmək məcburiyyətində qalmısınız?
Gucci mənə tam yaradıcılıq azadlığı verir. Gucci üçün çəkdiyim rəsmlər yaradıcı dialoq kimi spontan şəkildə yaranır: Alessandronun istinadlarını tutmağa və öz təəsüratlarımla birləşdirməyə çalışıam.
O necə insandır?
O, həqiqətən, gözəl insan, görkəmli şəxsiyyətdir! Bilirəm ki, "dahi" sözü çox vaxt sui-istifadə olunur, ancaq düzünü desəm, onun məhz belə biri olduğunu düşünürəm.
Həvəsinizin bir peşəyə çevrildiyi anı xatırlayırsınızmı?
Şəxsi hekayəmin rəsmlərimin arxasında qaldığı kimi bir hiss var. Sanki bu başqası ilə baş verir, mən isə kənardan izləyirəm. İnsanlar mənim işimlə maraqlandıqları, mənə bu şərəfi layiq gördükləri üçün sevinməkdən doymuram. Bu inanılmaz bir duyğudur...
3w
Rəsm Sizi və həyatınızı dəyişdiribmi?
Özümün dəyişdiyini düşünmürəm, amma həyatım dəyişib. Hər gün rəsm çəkərək təklikdə çox vaxt keçirirəm və dostlarımla istədiyim qədər tez-tez görüşə bilmirəm. Bir də rəsm mənə kim olduğumu göstərir: rəsm çəkməyə məni bir vaxtlar həyatımda problemlər yaradan xüsusiyyətlərim şövq edir. Bu bir etiraf idi!
Bəs Helen Dauni fırçanı əlinə almazdan əvvəl kim idi?
Uzun müddət mən axınla hərəkət edirdim. Heç vaxt böyümək fikrini sevməmişəm və hətta böyük kimi davransam belə özümü böyük olaraq hiss etməmişəm. Həyatımı geridən əvvələ yaşayıram.
Həyatımızın hər bir mərhələsində necə olmağımızı və nəyin olacığını bizə diktə edən qaydalara qarşıyam. Rəssamlıqdan əvvəl uşaqları böyütmə fasilələri arasında mən qiymətli daşlarla, gil və dəri ilə işləyirdim, mətbəx masasının arxasında mümkün olan əşyalar yaradırdım, daha sonra isə onları Liberty mərkəzi və Londonda bəzi kiçik moda mağazaları vasitəsi ilə satırdım.
6w
Bundan əlavə, siz xarici görünüşə ciddi münasibət göstərilən monastır məktəbində oxumusunuz... Çəhrayı mokasinlərə görə sizi bu məktəbdən çıxardıqları hekayəsi doğrudur?
Tam həqiqətdir. Rahibələr məni sevmirdi və yəqin ki, bu son damla olmuşdu...
Siz Business of Fashion jurnalının versiyasına görə 500 moda avtoriteti siyahısına daxilsiniz. Bu sizi çox sayda müsahibə verməkdən başqa hansısa öhdəliyə məcbur edirmi?
Yox, məcbur etmir. Bu xoş, tamamilə gözlənilməz bir sürpriz idi.
Fərdi sərginiz gözlənilirmi?
Mənim əsərlərim 2018-ci ildə Art Central Hong Kong Beynəlxalq İncəsənət yarmarkasında nümayiş olunacaq. Bundan sonra nə olacağını bilmirəm. Bəlkə Şanxay və ya Seul...

В том самом 2015-м, когда новоиспеченный креативный директор GUCCI Алессандро Микеле получил British Fashion awards, а GUCCI так хорошо продавались, что отказались снижать цены в черную пятницу, случилась одна знаменательная коллаборация: instagram художницы-самоучки под псевдонимом unskilled worker так понравился Микеле, что он пригласил ее участвовать в арт-выставке no longer / no yet в Шанхае. А сейчас, спустя два года, картины unskilled worker можно еще и носить!
8w
Маленькая Хелен мечтала быть художником, но где-то в подростковом возрасте тихо и безболезненно об этом забыла. Она росла, училась, работала, воспитала четырех детей, переборола рак, справилась с его последствиями – и в 48 лет поняла, что хочет рисовать. Сегодня с ее картин смотрят овальные глаза, похожие на мандалы: яркие бусины в обрамлении подкрашенных век. Хелен Дауни изображает людей, которых когда-то знала, и вымышленных персонажей, которые должны были бы существовать. Облачает их в одежду с яркими цветочными принтами, украшает сотнями деталей и выкладывает в Instagram под псевдонимом Unskilled Worker. Микроблог она завела в 2013 году, а год спустя Ник Найт пригласил художницу проиллюстрировать ключевые проекты Александра МакКуина для выставки, проходившей параллельно с грандиозным шоу Savage Beauty. Следом одну из картин Хелен – Oh to be a Boy – сотрудники Gucci подарили Микеле, а тот оказался большим любителем Instagram, такого же визуального, как и сама мода. Флористические мотивы, сказочные персонажи... Словом, наивный стиль Unskilled Worker импонировал Микеле настолько, что он не стал расчехлять долгий ящик. Плоды их совместного творчества мы с удовольствием пожинали этой осенью: 40 предметов капсульной коллекции Gucci ready-to-wear с иллюстрациями Unskilled Worker 11 октября появились в продаже на сайте бренда. Сегодня Хелен Дауни – наш гость и расскажет о том, как Instagram помог ей стать популярной, с самого начала...
Не имея художественного образования, с чего Вы начинали?
Я рисовала и рисовала, пока у меня  не начало получаться. Я была в Италии и искала, чем себя занять, пока мой партнер работал. Все произошло случайно: подчинившись внезапному порыву, я начала с пары перьев и туши. Вначале думала, что порисую месяца полтора, но уже не могла остановиться. Мне кажется, это случилось в подходящий момент. Мне нужно было собственное пространство, и во многих смыслах с этим было тем сложнее, чем дольше я рисовала. Я думала, что со временем станет легче, но не тут-то было! Это все равно что влюбиться.
О чем Ваши картины?
Мне всегда было интересно, как люди изобретают себя через свой внешний вид. Само собой, это стало частью моей работы: мои картины построены вокруг того, как разные персонажи носят одежду, что они хотят показать или скрыть. Во всех моих картинах – то, как я представляю себе человеческие отношения.
1w
Откуда Вы черпаете вдохновение?
В моей памяти много персонажей из прошлого: это люди, которых я знала лично, лица в толпе, навевающие воспоминания... Часто вдохновляюсь, общаясь с людьми, и ношу их образы в памяти, пока не пойму, как задействовать их в своей работе. Иногда мои картины – ответ на неверное суждение или предубеждение. Слова могут мне изменить, но рисунок позволяет выразиться ясно и полно.
Я и сама не всегда осознаю, откуда берется вдохновение...
Рисую инстинктивно. И по мере того, как прорабатываю детали, влюбляюсь в персонажей, привязываюсь к ним.
Например, картина «Семья» написана в отклик на гомофобные комментарии в Instagram. Я хотела выразить, что для меня семья – это ощущение. У одного из мужчин на руке вытатуировано имя Дженни: так звали женщину, положительно повлиявшую на мою жизнь. Она была очень хорошим и толерантным человеком, и мне показалось уместным, чтобы ее имя появилось на этой картине. Я с удовольствием буду носить эту рубашку...
А на создание голубого цветочного принта для Gucci меня вдохновил запах шарфа моей бабушки. Тогда женщины из года в год пользовались одними и теми же духами, аромат становился частью их самих, и если они где-то оставляли шарф, немедленно становилось ясно, чей он.
Что приходит сначала: лицо или вся композиция? Когда Вы беретесь за кисть, знаете ли наверняка, как будет выглядеть законченная картина?
Обычно я начинаю с лица, а затем строю композицию вокруг персонажа. Мои рисунки инстинктивны, так что я редко следую какому-то плану.
В одном интервью Вы сказали, что в дизайне Алессандро Микеле тоже много скрытых отсылок к прошлому, многие из которых, похоже, связаны с Лондоном. Можете привести пример?
Например, я видела на карманах его пиджаков вышитые названия дорог. Стрижки, которые были характерны для Лондона в ранних 1980-х...
2w
Приходилось ли Вам что-то менять ради того, чтобы вписаться в видение Gucci?
Gucci предоставляют мне полную свободу творчества. Рисунки для Gucci рождаются спонтанно, как творческий диалог: я стараюсь подхватывать отсылки Алессандро и соединять их со своими ассоциациями.
Что он за человек?
Он на самом деле замечательный человек, выдающаяся личность! Я знаю, что словом «гениальный» часто злоупотребляют, но по правде говоря, я думаю, что он именно таков.
Помните ли Вы тот момент, когда хобби превратилось в профессию?
Такое ощущение, что моя личная история стоит в стороне от моих картин. Как будто она происходит с кем-то другим, а я наблюдаю извне. Я не перестаю радоваться, что люди интересуются моим творчеством, оказывают мне эту честь. Это невероятные ощущения! Иногда они просто оглушают...
3w
Изменило ли рисование Вас и Вашу жизнь?
Не думаю, что изменилась я сама, но моя жизнь изменилась. Рисуя каждый день, я провожу много времени в одиночестве и не могу видеться с друзьями так часто, как хотелось бы. Еще рисование показывает мне, кто я есть: рисовать меня побуждают те же черты моего характера, которые когда-то вызывали проблемы в моей жизни. Это было откровением!
А кем была Хелен Дауни, прежде чем взялась за кисть?
Долгое время я плыла по течению. Мне никогда не нравилась идея взросления, и я не чувствовала себя взрослой, даже когда поступала как взрослый человек. Я проживаю свою жизнь задом наперед.
Я против правил, диктующих, какими мы должны быть и что должны иметь на каждом этапе жизни. До рисования, в перерывах между воспитанием детей, я работала с драгоценными камнями, глиной и кожей, делала вещи, которые можно создать за кухонным столом, а затем продавала их через торговый центр Liberty и пару модных магазинчиков в Лондоне.
6w
Кроме того, Вы обучались в монастырской школе, где было строго с внешним видом...
История о том, как Вас исключили за розовые мокасины, — это правда?
Чистая правда. Монахини меня недолюбливали, и это, наверное, стало последней каплей...
Вы входите в список 500 авторитетов в области моды по версии издания Business of Fashion. Обязывает ли это Вас к чему-то, кроме огромного количества интервью?
Нет, не обязывает. Это был приятный, совершенно неожиданный сюрприз.
Можно ли ожидать Вашей персональной выставки?
Мои работы будут выставляться в 2018 году на международной ярмарке искусств Art Central Hong Kong. Не знаю, что будет после этого. Возможно, Шанхай или Сеул...