2015-ci̇ i̇ldə, Gucci brendi̇ni̇n yeni̇ kreati̇v di̇rektoru Alessandro Mi̇kele “British Fashion Awards” mükafatini qazandiqda və Gucci məhsullari çox yaxşi satildiği üçün qara cümədə qi̇ymətlərdə endi̇ri̇m etməkdən i̇mti̇na etdi̇kləri̇ndə gözəl kollaborasi̇ya təqdi̇m olundu: rəsm çəkməyi̇ özü öyrənmi̇ş unskilled worker təxəllüslü instagram rəssami Mi̇keleni̇n o qədər xoşuna gəldi̇ ki̇, onu şanxayda keçi̇ri̇lən “Longer / No yet” art-sərgi̇də i̇şti̇rak etməyə dəvət etdi̇, i̇ndi̇ i̇sə, i̇ki̇ i̇l keçdi̇kdən sonra unskilled worker’i̇n rəsmləri̇ni̇ artiq geyi̇nmək də olar!
8w
Balaca Helen rəssam olmağı arzulayırdı, amma yeniyetmə yaşlarında səssiz-səmirsiz bu barədə unutdu. O böyüdü, oxudu, işlədi, dörd uşaq böyütdü, xərçəng xəstəliyi ilə mübarizə apardı, bu xəstəliyinin nəticələrinin öhdəsindən gəldi və 48 yaşında anladı ki, rəsm çəkmək istəyir. Bu gün onun rəsmlərindən mandalaya bənzər oval gözlər baxır: boyanmış göz qapaqlarının çərçivələdiyi parlaq muncuqlar. Helen Dauni nə vaxtsa tanıdığı insanları və uydurulmuş personajları təsvir edir. Onlara rəngarəng çiçək naxışlı geyimlər geyindirir, cürbəcür detallarla bəzəyir və onları Unskilled Worker təxəllüsü ilə Instagramda paylaşır. Helen mikrobloqunu 2013-cü ildə yaradıb, bir ildən sonra isə Nik Nayt rəssamı möhtəşəm Savage Beauty şousu ilə paralel keçirilən sərgi üçün Aleksandr McQueen'in əsas layihələrinin illüstrasiyasını yaratmağa dəvət edir. Ardınca Gucci brendinin əməkdaşları Helenin "Oh to be a Boy" adlı rəsmini Mikeleyə hədiyyə edirlər, o isə moda kimi vizual olan Instagramın böyük həvəskarı imiş. Flora motivləri, nağıl personajları... Bir sözlə, Unskilled Worker’in sadəlövh tərzi Mikeleni o qədər cəlb edir ki, məsələni uzatmır. Onların birgə yaradıcılığının bəhrəsini biz bu payızda məmnuniyyətlə izlədik: Unskilled Worker’in illüstrasiyaları ilə Gucci ready-to-wear kapsul kolleksiyasının 40 məhsulu brendin saytında 11 oktyabrdan etibarən satışdadır. Bu gün Helen Dauni bizim qonağımızdır və Instagramın ona populyarlıq qazanmasına necə kömək etdiyi barədə danışacaq...
Bədii təsvir təhsiliniz olmadan rəsm çəkməyə necə başladınız?
Mən yaxşı alınanadək rəsm çəkməyə davam edirdim. İtaliyadaydım və partnyorum işləyərkən özümə məşğuliyyət axtarırdım. Hər şey təsadüfən baş verdi: ani coşquya tabe olaraq bir neçə lələk və tuşdan başladım. Əvvəlcə düşündüm ki, bir ay yarım rəsmlə məşğul olaram, amma dayana bilmədim. Məncə bu tam uyğun vaxtda baş verdi. Mənim öz şəxsi məkanıma ehtiyacım var idi, və bir çox mənada nə qədər çətin idisə, bir o qədər də çox rəsm çəkirdim. Düşünürdüm ki, vaxt keçdikcə daha asan olacaq, amma yox! Bu aşiq olmağa bənzəyir.
Rəsmləriniz nə haqdadır?
Mənə həmişə insanların öz xarici görünüşləri ilə özlərini necə ifadə etdikləri maraqlı olub. Əlbəttə ki, bu, mənim işimin bir hissəsinə çevrilib: mənim rəsm əsərlərim müxtəlif personajların necə geyindikləri, nəyi göstərmək və nəyi gizlətmək istədikləri ətrafında qurulub. Bütün rəsmlərimdə insani münasibətləri necə təsəvvür etdiyim əks olunub.
1w
Nədən ilham alırsınız?
Yaddaşımda keçmişdən bir çox personaj var: bunların arasında şəxsən tanıdıqlarım, izdihamda gördüklərim, xatirimdə qalanlar var... İnsanlarla tez-tez ünsiyyət quraraq ilhamlanıram və onların obrazını işimdə necə istifadə edəcəyimi anlayanadək yaddaşıma həkk edirəm. Bəzən mənim rəsmlərim - səhv mühakiməyə və ya qərəzə cavabdır. Sözlər mənə xəyanət edə bilər, amma rəsm aydın və dolğun ifadə etməyimə imkan verir.
Heç özüm də bilmirəm ilham nədən yaranır...
Mən instinktiv olaraq rəsm çəkirəm. Detalları işlədikdən sonra personajlara aşiq oluram, onlara bağlanıram.
Məsələn, "Ailə" əsərim Instagram-da homofobik şərhlərə cavab olaraq çəkilib. Mənim üçün ailənin duyğu olduğunu ifadə etmək istədim. Bir kişinin əlində tatu ilə Cenni adı yazılıb: həyatıma müsbət təsir edən qadının adı belə idi. O, çox yaxşı və tolerant bir insan idi və məncə onun adının bu rəsmdə olmağı tam uyğun gəlirdi. Bu köynəyi böyük məmnuniyyətlə geyinəcəyəm...
Gucci üçün mavi çiçəkli naxışın yaranmasında isə nənəmin şərfindən ilhamlanmışdım. O vaxtlar qadınlar ildən ilə eyni parfüm istifadə edirdilər, ətir onların bir hissəsinə çevrilirdi və əgər onlar haradasa şərflərini unudurdularsa dərhal kimə məxsus olduğu aydın olurdu.
İlk olaraq nə yaranır: üz yoxsa bütün kompozisiya? Fırçanı əlinizə aldığınız zaman, rəsmin sonda necə görünəcəyini bilirsiniz?
Adətən mən üzdən başlayıram, sonra isə personaj ətrafında kompozisiyanı qururam. Mənim təsvirlərim instinktivdir, buna görə də nadir hallarda hansısa plana uyğun hərəkət edirəm.
Müsahibələrinizin birində Alessandro Mikelenin dizaynında bir çoxu Londonla bağlı olan keçmişə aid gizli istinadların olduğunu demişdiniz. Nümunə verə bilərsiniz?
Məsələn, onun pencəklərinin cibində tikilmiş yol adlarını görmüşdüm. 1980-ci illərin əvvəllərində Londona xarakterik olan saç düzümləri...
2w
Gucci təxəyyülünə uyğun olmaq üçün bir şey dəyişdirmək məcburiyyətində qalmısınız?
Gucci mənə tam yaradıcılıq azadlığı verir. Gucci üçün çəkdiyim rəsmlər yaradıcı dialoq kimi spontan şəkildə yaranır: Alessandronun istinadlarını tutmağa və öz təəsüratlarımla birləşdirməyə çalışıam.
O necə insandır?
O, həqiqətən, gözəl insan, görkəmli şəxsiyyətdir! Bilirəm ki, "dahi" sözü çox vaxt sui-istifadə olunur, ancaq düzünü desəm, onun məhz belə biri olduğunu düşünürəm.
Həvəsinizin bir peşəyə çevrildiyi anı xatırlayırsınızmı?
Şəxsi hekayəmin rəsmlərimin arxasında qaldığı kimi bir hiss var. Sanki bu başqası ilə baş verir, mən isə kənardan izləyirəm. İnsanlar mənim işimlə maraqlandıqları, mənə bu şərəfi layiq gördükləri üçün sevinməkdən doymuram. Bu inanılmaz bir duyğudur...
3w
Rəsm Sizi və həyatınızı dəyişdiribmi?
Özümün dəyişdiyini düşünmürəm, amma həyatım dəyişib. Hər gün rəsm çəkərək təklikdə çox vaxt keçirirəm və dostlarımla istədiyim qədər tez-tez görüşə bilmirəm. Bir də rəsm mənə kim olduğumu göstərir: rəsm çəkməyə məni bir vaxtlar həyatımda problemlər yaradan xüsusiyyətlərim şövq edir. Bu bir etiraf idi!
Bəs Helen Dauni fırçanı əlinə almazdan əvvəl kim idi?
Uzun müddət mən axınla hərəkət edirdim. Heç vaxt böyümək fikrini sevməmişəm və hətta böyük kimi davransam belə özümü böyük olaraq hiss etməmişəm. Həyatımı geridən əvvələ yaşayıram.
Həyatımızın hər bir mərhələsində necə olmağımızı və nəyin olacığını bizə diktə edən qaydalara qarşıyam. Rəssamlıqdan əvvəl uşaqları böyütmə fasilələri arasında mən qiymətli daşlarla, gil və dəri ilə işləyirdim, mətbəx masasının arxasında mümkün olan əşyalar yaradırdım, daha sonra isə onları Liberty mərkəzi və Londonda bəzi kiçik moda mağazaları vasitəsi ilə satırdım.
6w
Bundan əlavə, siz xarici görünüşə ciddi münasibət göstərilən monastır məktəbində oxumusunuz... Çəhrayı mokasinlərə görə sizi bu məktəbdən çıxardıqları hekayəsi doğrudur?
Tam həqiqətdir. Rahibələr məni sevmirdi və yəqin ki, bu son damla olmuşdu...
Siz Business of Fashion jurnalının versiyasına görə 500 moda avtoriteti siyahısına daxilsiniz. Bu sizi çox sayda müsahibə verməkdən başqa hansısa öhdəliyə məcbur edirmi?
Yox, məcbur etmir. Bu xoş, tamamilə gözlənilməz bir sürpriz idi.
Fərdi sərginiz gözlənilirmi?
Mənim əsərlərim 2018-ci ildə Art Central Hong Kong Beynəlxalq İncəsənət yarmarkasında nümayiş olunacaq. Bundan sonra nə olacağını bilmirəm. Bəlkə Şanxay və ya Seul...

In that very 2015, when new creative director at Gucci Alessandro Michele got British Fashion Award and their sales were so high, that they refused to lower the prices on Black Friday, a significant collaboration happened. Michele liked Instagram of self-taught artist naming herself Unskilled Worker so much, that he invited her to take part in art exhibition Longer/ No Yet in Shanghai. Now, two years later, you even can wear paintings of Unskilled Worker!
8w
Little Helen dreamed about becoming an artist, but she forgot it in her teenage years. She was getting older, studied, worked, raised four kids, fought cancer and then was dealing with its consequences, and then suddenly in her 48 realized, that she wants to draw. Today oval shaped eyes, reminding mandalas, are staring from her paintings, like bright beads framed with lightly tinted eyelids. Helen Downie draws people she knew and imaginary persons, who should have existed. She dresses them in bright flower printed clothes, decorates with hundreds of details and shares in Instagram under the nickname Unskilled Worker. She created a microblog in 2013 and then one year late Nick Knight invited the artist to illustrate key projects of Alexander McQueen for exhibition, which took place alongside with grandiose show Savage Beauty. Afterwards, one of Helen’s paintings – Oh to be a Boy was presented to Michele from Gucci staff as a gift, and it came out that he was a big fan of her fashionably visual Instagram. Floristic patterns, fabulous characters…In a word, Unskilled Worker’s naïve style appealed to Michele so much that he did not put it on the back burner. This fall we reaped the fruits of their artistic collaboration: 40 items of Gucci’s ready-to-wear capsule collection illustrated by Unskilled Worker came out on the brand’s website October 11th. Today our guest – Helen Downie will tell us her story of becoming popular through Instagram from the very beginning…
Without having any arts education, what did you start with?
I was drawing nonstop, until I became really good at it. I was in Italy, looking for something to get myself busy with, while my partner was working. It all happened occasionally: following a sudden impulse, I started from couple of feathers and ink. At first, I thought I’d draw a month a half, but then I just could not stop. Seems to me, that it happened just in time. I needed a personal space, and in many ways, the more I drew, the harder it was getting. I thought it would get easier with time, but no such luck! It’s like falling in love.
What are your paintings about?
I always wondered how people invent themselves through their appearance. Obviously, it became a part of my job: my paintings are structured around the the way different people wear clothes, what do they want to show or hide. All my works show how I see human relationships.
1w
Where do you get your inspiration?
My mind keeps a lot of characters from the past: those are the people I knew personally, faces in the crowd, bringing memories…I often get inspired from talking to people, and then I carry them in memory, till I realize how to use them in my work. Sometimes my pictures is a response to an incorrect judgment or prejudice. Words can cheat, but the drawing allows self-expressing clearly and fully.
I do not always realize myself, where the inspiration comes from.
I draw instinctively. And as I work on the details, I fall in love with characters, get attached to them.
For example, picture “Family” was drawn as a response to homophobic comments in Instagram. I just wanted to declare, that as for me, family is a feeling. One of the men from painting has a tattoo of name Jenny. This is a name of woman, who affected my life very positively. She was a very good, tolerant person, I found it appropriate, to paint her name in this picture. I will wear this shirt with pleasure…
And to create blue flower print for Gucci I got inspiration from the smell of my grandmother’s scarf. Ladies used to wear the same perfume for years before, and the scent was becoming a part of them, so, if they left a scarf somewhere, it was easy to find out whom it belonged.
What comes first: the face of whole composition? Do you know for sure the final look of the painting, when you take a brush?
Usually I start from face, and then I build the composition around the character. My drawings are instinctive, so I rarely go with a certain plan.
In one of the interviews, you said that there are many hidden messages in Alessandro Michele’s designs as well, many of which are linked with London. Can you show an example?
I saw, for example, names of the roads embroidered on the pockets of jackets. Haircuts, typical for London in early 1980’s…
2w
Did you have to change anything, to fit in a vision of Gucci?
Gucci gives me full freedom for creativity. My drawings for Gucci come out spontaneously, like an artistic dialogue: I try to catch Alessandro’s references and connect them with my associations.
What kind of person he is?
He is actually an amazing, outstanding person! I know that you cannot use word “genius” a lot, but to be honest, I really think of him exactly like that.
Do you remember the moment when your hobby turned into a job?
I feel like my personal life stays aside from my paintings. Like it’s happening to someone else, and I’m just observing from outside. I cannot stop being glad that people are interested with my art, giving me the honor. It feels so amazing. Sometimes these feelings just hit you all at once…
3w
Did painting change you and your life?
Don’t think that I have changed, but my life has certainly changed. I draw every day and spend most of the time by myself, so I don’t get to see my friends as often as I wished to. And drawing shows me who I am: the same character traits that once caused life problems, encourage me to paint now. It was a revelation!
Who was Helen Downie, before she took a brush?
I was swimming with the tide for a long time. I never liked the idea of growing up, and I never felt like an adult, even when I acted like one. I live my life backwards.
I am against the rules, telling us who we should be and what to obtain at different stages of life. Before drawing, at the breaks between raising my kids, I worked with precious stones, clay and leather, crafting stuff, which you can do at a kitchen table. Then I was selling them through Liberty mall and couple of fashionable shops in London.
6w
Besides, you studied at monastic school with strict appearance policy...The story about you being expelled because of the pink moccasins is true?
Absolutely true. Nuns did not love me so much, so this, probably, was a last straw…
According to Business of Fashion you are in the list of 500 authorities of fashion industry. Does this oblige you to anything else besides a huge amount of interviews?
No, it does not. It was a nice and completely unexpected surprise.
Can we expect your personal exhibition?
My works will be presented at the international fair Art Central Hong Kong in 2018. But I don’t know what comes next. Probably, Shanghai of Seoul…