MOHAMMED ƏL-FAYED: İTİRMƏK PROBLEM DEYİL
Cənab Al-Fayed ilə görüşü xüsusi bir həyəcanla gözləyirdim. Milyard dəyərində sərvətin sahibi, Şərəf Legion ordeninin kavaleri, Parisdə “Ritz” otelinin və İngiltərə Premyer Liqasının "Fulhem" futbol komandasının sahibi – bütün bunlar, Misir maqnatının qazandığı nailiyyətlərinin tam siyahısı deyil. Mən zabitəli və ciddi bir söhbətə hazırlaşmışdım. Ancaq təəccüblü olsa da, Al-Fayedin Londondakı evində rahat şəraitdə keçən müsahibə isti, səmimi söhbətə çevrildi. Söhbət o qədər səmimiyyətlə, o qədər açıq keçdi ki, sanki heç mətbuat üçün nəzərdə tutulmamışdı, sanki çoxdan tanış olan dostlar ən vacib mövzular haqqında danışmağı, keçmişi xatırlamağı, iç-içə paylaşmağı qərara almışdılar: faciəvi şəkildə ölən sevimli oğlu Dodi və onun Şahzadə Diana ilə sevgi romanı, uşaqlığı və biznesdəki ilk addımları, sevgi və xoşbəxtlik haqqında düşüncələri barədə…
corbis_42-23970897
Cənab Al-Fayed, köklərinizin böyük tarixi olan Misirə məxsus olması Sizə müəyyən dərəcədə təsir edibmi? Yəqin ki, belə bir qədim mədəniyyətin bir hissəsi olmaq Sizə qürur hissi verir…
Bunu başa düşmək üçün əcdadlarımızın bizə miras qoyduğu həmin sərvətlərə – artefaktlara, məbədlərə, piramidalara, sfinkslərə nəzər yetirmək bəs edir. Bütün Yuxarı Misir adamı heyrətləndirir, uşaq sevinci bəxş edir və ilhamlandırır. Bütün bunları min illər əvvəl yaşamış insanların miras buraxdığını dərk etmək qədər heç nə heyrətləndirmir.
Misirdə olmayan birinə haranı görməyi tövsiyə edərdiniz?
İlk növbədə Qahirə muzeyini ziyarət edin. Sonra isə bu eksponatların tarixini bilmək üçün hara gedəcəyiniz barədə ideyanız yaranacaq: piramidalara, Yuxarı Misir vilayətinə, möhtəşəm məbədlərin olduğu Asuanaya…
Həyatınızın ən xoşbəxt anı hansı idi?
Mən çox erkən yaşda evlənmişəm, iyirmi yaşında. İlk övladım, Dodi doğulduğu an həyatımın ən möhtəşəm anı idi.
Bir az uşaqlığınızdan bəhs edin. Ən xoş xatirələriniz hansılardır?
Hər şey sadə idi. Gələcəkdə mənə kömək edəcək olan öz yaxşı cəhətlərimi və xarakterimin xüsusiyyətlərini çox gözəl dərk edərək Allaha şükür hissi ilə böyümüşəm. Biz hamımız Allahın bəndələriyik və dünyaya şans və ya təsadüf nəticəsi ilə gəlirik. Allahın yer üzündə varlığından əmin olmaq mümkündürmü?.. Bəzən Onu hiss etmirəm, sadəcə bizi əhatə edən mələkləri və şeytanları hiss edirəm. Yəqin ki, bunu damarımda axan səkkiz min illik tarixi olan qədim misirli qanım özünü göstərir…
Valideynləriniz sizi necə böyüdüblər? Necə tərbiyə ediblər, sizə qarşı sərt yoxsa yaxın idilər?
Atam Misirin ən qədim universiteti olan Əl-Əcərdə professor idi. Və o, gənclərə özünün şərəf və vicdan meyarlarını çatdırmağa çalışan bir təbliğatçı kimi idi. Onun mənə və bir çox insana aşıladığı dəyərlər möhkəm prinsipləri, iradəsi, cəsarəti olan bir nəsil yetişdirmək yollarından biridir. Misirin daha yaxşı gələcəyi üçün gözəl bir nəsil yetişdirmək. Ancaq Misirdə bütün ümidimi itirdim, hakimiyyət ailəmizin əlindən hər şeyi aldı. Çünki orada heç cürə azad ola bilməzdiniz.
Bəs necə tələbə olmusunuz?
Misir təhsil sistemindən qurtulmaq məqsədi ilə xarici təhsil müəssisəsinə daxil oldum. Orta məktəbi bitirdikdən sonra atam universitetə daxil olmağımı istəyirdi. Mən də daxil oldum. Bir il oxuduqdan sonra bunun vaxt itkisi olduğunu dərk etdim. Çünki azad olmaq, öz işimi qurmaq istəyirdim.
Öz işinizi qurmağa başlayanda, bacaracağınıza inanırdınız? Şübhələrə qapılmadınız?
Çox səbrli idim və artıq altı aydan sonra milyonçu olmuşdum.
İtirməkdən qorxmadınız?..
Yox, üç dəfə yox. Mənim üçün itirmək problem deyil. Əgər əlinizdən gələni edirsinizsə və bu da yaxşı nəticə verirsə, bu əladır. Ancaq nəticə pisdirsə, yenə də gülümsəyirəm, çünki xoşbəxt olmaq istəyirəm. Əslində vacib olan budur. Hər şeyi edə biləcəyinə inanırsansa, hamı kimi olmamaq əzminiz varsa, onda hər şey sənin istədiyin kimi olacaq.
76435773
Sizin xeyriyyəçilik fəaliyyətiniz də bu iradənin göstəricisidir?
Bəli, mənim prinsiplərimdən biri pulu bölüşmək üçün qazanmaqdır; vermək üçün əldə etmək, insanlara kömək etməkdir. Bunu, ona görə etməliyik ki, dediyim kimi, bizi şeytanlar və mələklər əhatə edir. Və əgər sən yaxşı bir insansansa, mələk sənə düzgün yol göstərir. İnsanların əziyyət çəkdiyi yerlərdə olmaq da çox vacibdir. Buradan bir neçə saatlıq məsafədə mənim və qızımın himayədarlıq etdiyimiz bir neçə uşaq evi var. Valideynlərinə ağır gələn, atılan uşaqların əzablarını yüngülləşdirərək, böyük mənəvi məmnuniyyət hissi yaşayırsan.
Uşaqlardan söz düşmüşkən, öz övladlarınızı necə böyütmüsünüz?
Elə sevgi ilə. İki qızım, bir oğlum və dörd nəvəm var. Hamısı yanımdadır, sevgi və qayğı ilə əhatə olunublar. Ailəmin hər bir üzvünün öz apartamenti var. Valideynlərimin mənə qayğı göstərdiyi kimi mənim də onlara qayğı göstərməyim mənim üçün çox vacibdir. Buna görə də yaxınlarımın qayğısına qalıram və hər an onlar üçün əlçatanam. Uşaqlarım mənimlə və ya mənsiz olmalarından asılı olmayaraq həyatdan zövq alırlar. Boşanmış olsanız belə, uşaqlarınızı sevməyə davam edin – bu çox vacibdir.
Böyük oğlunuzu tək böyütmüşdünüz, doğrudur?
Bəli. Bu belədir. Cəmi iyirmi yaşım var idi və birinci həyat yoldaşım heç vaxt məni yanından buraxmırdı. Bu dözülməz idi, buna görə də qarşılıqlı razılaşma ilə boşandıq, oğlum Dodini isə özümlə götürdüm. Onun anası yenidən evləndi, ancaq oğlunu hər an görə bilirdi. Odur ki, dostcasına ayrılmağı bacarmaq lazımdır. Dodini tək böyütdüm, o mənimlə yaşayırdı, hətta on dörd yaşına qədər mənimlə eyni yataqda yatırdı.
Bəs necə oldu ki, Dodi ilə Diana aşiq oldular?
Bir dəfə Diana yay tətilinə hara gedəcəyimi soruşdu. Sen-Tropedəki evimə gedəcəyimi dedim. O, mənə oğulları ilə birlikdə qonaq gələcəyini dedi. Elə orada da Dodi ilə tanış oldular. Dodi çox cazibədar bir oğlan idi…
Britaniya kral ailəsi onların nişanlandığını açıqlamadı. Və mən özüm onlar üçün burada, Londonda bazar ertəsi səhərdən başlayaraq bazar günü gecəyə qədər davam edən nişan təşkil etdim. Təəccüblü deyil ki, hətta Harrods mağazalar şəbəkəsinin sahibi olduğumda, kral ailəsi məni heç vaxt onun sahibi kimi qəbul etmədi.
Ancaq artıq Harrods şəbəkəsini satmısınız…
Bəli, iyirmi altı il sonra Harrodsu satdım, çünki istirahətə çıxmaq və nəvələrimlə daha çox vaxt keçirmək istədim. Ancaq məni onunla sadəcə işgüzar əlaqələr bağlamır. Az adam bilir ki, onu inşa edərkən, zirvəsində mənim simamın əks olunduğu sfinks yerləşdirilib. Böyük Ramzesin siması hər qapının üstündə əks olumuşdu, hamısını öz təsvirimlə əvəz etdim. Hər mərtəbədə dörd Mohammad Əl-Fayed siması var. Birinci mərtəbədə yerləşən Misir zalının tavanında da mənim simamla 12 sfinks görə bilərsiniz. Mən orada özümdən sonra xatirə buraxmışam, vacib olan budur.
faed
Diana haqqında bir az daha danışa bilərsiniz? O, necə biri idi?
Uşaq ikən atası ailəmlə dost idi və valideynlərinin boşanmasını necə ağır keçirdiyini bilirəm. Boşanmış valideynlərin uşaqları həmişə əzab çəkirlər. Uşaq həmişə ona qayğı və sevgi göstərən birinə sığınır. O, necə yaşadığımı görmək üçün Sen-Tropeyə gəldi və Dodi ilə tanış oldular…
Necə düşünürsünüz, əgər sağ qalsalar və evlənsəydilər, sizcə, bu gün xoşbəxt olardılar?
Bəli, əlbəttə. Xoşbəxt olacağınıza inansanız, şübhəsiz xoşbəxt olacaqsınız.
Hələ də Britaniya pasportu almağa çalışırsınız?
Artıq mənim üçün bunun əhəmiyyəti yoxdur. Mən qaradəriliyəm və hələ də Misir pasportum var. Mənim simam qədim mədəniyyətə aiddir və mənə Britaniya vətəndaşlığı vermək onlar üçün şərəf olmalıdır. Bundan əlavə, bu ölkəyə dəfələrlə əvəzsiz xidmətlər göstərmişəm.
Bəs hansı ölkəni eviniz kimi hiss edirsiniz?
Özümü evimdəki kimi İsgəndəriyyədə hiss edirəm. Mənim yerim buradır.
Həmçinin Parisdəki "Ritz" otelinin sahibisiniz. Orada tez-tez olursunuz?
Bəli, mən otelin daimi və arzuolunan qonağıyam. Çünki Paris üçün o qədər çox işlər görmüşəm ki, bir dəfə prezident Mitterran mənə dedi: “Paris üçün etdiyiniz hər şeyi yüksək qiymətləndirirəm və minnətdarlıq olaraq sizə Vindzor ailəsinə məxsus evi hədiyyə etmək istərdim.” Bu evdə hər şey Vindzor hersoqu və hersoginyasından qalmışdı, onların şəxsi rəsmləri və əşyaları. Ancaq mən Londonda yaşamağa üstünlük verirəm. Sadə britaniyalılar, xüsusilə Dodi və Diananın hekayəsindən sonra mənə hörmət və sevgi bəsləyirlər. Həm də adi insanlarla özümü yaxşı hiss edirəm.
Yerinə yetməsini istədiyiniz bir arzunuz varmı?
Mən xəyal qurmuram, hər günü olduğu kimi yaşayıram. Əgər Allah düşündüyünüzü yerinə yetirmək üçün bir şans versə, onda – əladır, olmazsa – yenə yaxşıdır. Uşaqlarımı, nəvələrimi görmək – budur, mənim xoşbəxtliyim. Kimsə sizə sevgi verirsə, qayğı, anlayış, diqqət və hörmət göstərirsə daha nə lazımdır? Bütün bu sadaladıqlarım varımdı, çünki qırx ildir ki, arzularımın qadını, finlyandiyalı bir xanımla evliyəm.
Siz onunla xoşbəxtsiniz?
Bəli, xoşbəxtəm və bizim dörd uşağımız var.
Onunla necə qarşılaşmısınız?
Bondiananın prodüsseri Kabbi Brokkoliyə Bond üçün qız tapmağı mənə həvalə edəcəyi təqdirdə filminə investisiya qoyacağımı söz vermişdim. Beləliklə, həqiqətən super agentin tərəfdaşı ola biləcək bir neçə namizədlərlə görüşdüm. Və Helsinkidəki kastinqdə gələcək həyat yoldaşım ən gözəl qızlar arasında idi…
Cənab Əl-Fayed, belə səmimi və maraqlı söhbət üçün sizə təşəkkür edirəm. Sizi Azərbaycana dəvət edirəm. Tarixlə maraqlanan və əsrarəngiz yerləri sevən bir insan olaraq ölkəmizi ziyarət etmək Sizə maraqlı olacaq.
Dəvət üçün təşəkkür edirəm! Bir gün mütləq ölkəniz və mədəniyyətinizlə tanış olmaq üçün Azərbaycana gələcəyəm.

Встречи с г-ном Аль-Файедом я ждала с особым волнением. Обладатель миллиардного состояния, кавалер ордена Почетного легиона, владелец парижского отеля Ритц и футбольной команды английской премьер-лиги Фулхэм ̶ вот далеко не полный список достижений египетского магната. Я приготовилась к строгому и серьезному разговору. Но, к моему удивлению, в уютной обстановке лондонского дома Аль-Файеда интервью с его хозяином невзначай перетекло в теплую дружескую беседу. Разговор сложился так искренно, так открыто, как будто и вовсе не предназначался для печати, словно давно знакомые друзья решили поговорить о самом важном, вспомнить былое, поделиться сокровенным: воспоминаниями о трагически погибшем любимом сыне Доди и его романе с принцессой Дианой, о детских годах и первых шагах в бизнесе, рассуждениями о любви и счастье…
Г-н Аль-Файед, принадлежность к Египту с его великой историей как-то сказалась на Вас? Должно быть, сопричастность к столь древней цивидизации наполняет Вас гордостью…
Чтобы понять это, стоит просто взглянуть на те невероятные сокровища, которые предки оставили нам в наследие: артефакты, храмы, музеи, пирамиды, сфинкс, наконец! Весь Верхний Египет просто ошеломляет, вызывает в тебе детский восторг и пробуждает вдохновение. Ничто так не потрясает, как осознание того, что все это оставили люди, жившие несколько тысяч лет назад.
Что бы Вы посоветовали посмотреть в Египте тем, кто никогда там не был?
Первым долгом посетите Каирский музей. А уже после у вас появятся идеи куда сходить, чтобы увидеть места, откуда взяты все эти экспонаты ̶ к пирамидам, в область Верхнего Египта, в Асуан, где находятся великолепные храмы…
Назовите самое счастливое мгновение Вашей жизни?
Я женился довольно рано, в двадцать лет, и когда родился Доди, мой первенец, это был самый восхитительный момент в моей жизни.
Расскажите немного о своем детстве. Каковы самые яркие воспоминания о нем?
Все было просто. Я рос с ощущением Божьего благословения, прекрасно осознавая собственные достоинства и черты характера, которые должны были помочь мне в дальнейшем. Мы все Божьи создания и попадаем во Вселенную благодаря удаче или случаю. Хотя можно ли на земле быть уверенным в Божьем присутствии?… Иногда я его не чувствую, лишь ангелов и демонов, окружающих нас. Возможно, это во мне говорит древняя египетская кровь с восьмитысячелетней историей…
Как родители растили Вас? Что вкладывали в Ваше воспитание, были ли они строги или близки с Вами?
Мой отец был профессором в старейшем университете Египта Аль-Ажар. И он словно проповедник пытался довести до молодых людей собственные мерила чести и совести. Те ценности, которые он привил мне и многим другим людям, ̶ это один из способов попытаться создать поколение людей с твердыми принципами, волей, отвагой. Прекрасное поколение для лучшего будущего Египта. Но в Египте я потерял всякую надежду из-за того, что власть забрала все у нашей семьи. И из-за того, что там вы определенно не можете быть свободны.
А каким Вы были студентом?
Я поступил в иностранное заведение с целью избавиться от египетской образовательной системы. После окончания средней школы мой отец захотел, чтобы я поступил в университет. И я поступил. Проучившись год, я обнаружил, что это пустая трата времени. Все потому, что мне хотелось быть свободным, хотелось открыть свое дело.
Когда Вы начали свое дело, верили ли Вы, что преуспеете в нем? Вас не одолевали сомнения?
Я был терпелив и уже через шесть месяцев стал миллионером.
Вы не боялись проиграть?..
Нет, трижды нет. Для меня проигрыш ̶ не проблема. Если вы делаете все от вас зависящее, что дает хороший результат, то это прекрасно. Но, если результат плохой, я все равно улыбаюсь, потому что хочу быть счастливым. Вот что действительно важно. Если ты веришь, что тебе все по силам, если в тебе есть решимость на то, чтобы быть не таким, как все, то на все будет твоя воля.
Ваша благотворительная деятельность тоже проявление этой воли?
Да, один из моих принципов ̶ зарабатывать деньги, чтобы делиться ими; приобретать, чтобы отдавать, оказывать помощь людям. Это необходимо делать потому, что, как я сказал ранее, нас окружают демоны и ангелы. И если ты хороший человек, то светлый ангел ведет тебя, указывает тебе правильный путь. Также очень важно присутствовать в тех местах, где страдают люди. Здесь, в нескольких часах езды отсюда, есть несколько сиротских приютов, за которыми присматриваем я и моя дочь. Облегчая страдания детей, которые стали помехой, детей, которые были выкинуты из дома их родителями, вы получаете огромное духовное удовлетворение.
Говоря о детях, а как Вы подняли своих собственных детей?
Точно так же ̶ любовью. У меня две дочери, сын и четыре внука. Они все здесь около меня, окруженные любовью и заботой. Каждый из членов семьи имеет свой апартамент. Для меня очень важно, чтобы я заботился о них так же, как мои родители заботились обо мне. Поэтому я пекусь о своих близких, и в любое время доступен для них. Мои дети наслаждаются жизнью, независимо от того, со мной они или без меня. Если вы разводитесь, то, в любом случае, продолжайте любить своих детей ̶ это очень важно.
Своего старшего сына Вы вырастили один, верно?
Да, это так. Мне было только двадцать лет, и моя первая жена никогда не отпускала меня от себя. Это было невыносимо, поэтому мы развелись по обоюдному согласию, а сына Доди я взял с собой. Его мать вторично вышла замуж, но сына могла видеть в любое время. Так что хорошо уметь мирно расставаться. Доди я воспитывал один, он жил со мной, даже спал со мной в одной кровати, пока ему не исполнилось четырнадцать лет.
А как случилось, что Доди и Диана полюбили друг друга?
Как-то Диана спросила, куда я поеду летом в отпуск. Я ответил, что собираюсь в мой дом в Сен-Тропе. Она сказала, что могла бы приехать со своими мальчиками. Там она и познакомилась с Доди. Он был таким привлекательным парнем…
Британская королевская семья не объявила об их помолвке. И я сам устроил им помолвку здесь, в Лондоне, начиная с утра понедельника до воскресной ночи. Неудивительно, что даже когда я стал собственником сети магазинов Harrods, монаршая семья так и не приняла меня как его владельца.
Но Вы же уже продали Harrods…
Да, я продал Harrods, спустя двадцать шесть лет, так как мне захотелось уйти на покой и проводить больше времени со своими внуками. Но меня с ним связывают не только деловые контакты. Мало кто знает, что, построив его, я установил на его вершине сфинкса с моим лицом. Лики Рамзеса Великого были перед каждой дверью, я их все заменил на свое изображение. На каждом этаже имеются четыре Мохаммеда Аль-Файеда. А на потолке египетского зала, расположенного на первом этаже, Вы также можете увидеть 12 сфинксов с моим лицом. Я оставил там память о себе, вот что имеет значение.
Не могли бы Вы рассказать немного больше о Диане? Какой она была?
Когда она была ребенком, ее отец дружил с моей семьей, и я знаю, как тяжело она переживала развод родителей. Дети разведенных родителей всегда страдают. Ребенок всегда будет искать прибежище в ком-нибудь, кто проявит о нем заботу и даст любовь. Она приехала в Сен-Тропе, чтобы посмотреть, как я живу, и познакомилась с Доди…
Как Вам кажется, если бы они остались в живых и поженились, были бы они счастливы сейчас?
Разумеется, да. Если вы верите, что будете счастливы, вы несомненно будете счастливы.
Вы все еще пытаетесь получить британский паспорт?
Мне уже все равно. Я темнокожий, и у меня до сих пор египетский паспорт. Мое лицо принадлежит древней цивилизации, и это для них должно быть честью выдать мне британское гражданство. К тому же я не раз оказывал стране неоценимые услуги.
А в какой стране Вы чувствуете себя как дома?
Как дома я чувствую себя в Александрии. Это мое место.
Вы также являетесь владельцем отеля Ritz в Париже. Как часто Вы посещаете его?
Да, там я частый и желанный гость. Потому что я сделал для Парижа так много, что однажды президент Миттеран заявил: «Я высоко ценю все, что Вы сделали и делаете для Парижа, и в благодарность хотел бы подарить Вам фамильный дом Виндзоров». В этом доме было все, что оставили после себя герцог и герцогиня Виндзорские, все их собственные картины и принадлежности. Но я предпочитаю жить в Лондоне. Простые британцы уважают меня и любят, особенно после истории Доди и Дианы. И я чувствую себя хорошо с простыми людьми.
У Вас есть мечта, исполнения которой Вы бы очень хотели?
Я не мечтаю, просто живу день за днем. Если Бог дает тебе шанс исполнить задуманное, то ̶ отлично, если нет, ̶ все равно хорошо. Видеть своих детей, своих внуков ̶ в этом мое счастье. Если кто-то дает тебе любовь, проявляет заботу, понимание, внимание и уважение, помогает тебе, то чего еще желать? А у меня все это есть, потому что я женат вот уже сорок лет на девушке своей мечты из Финляндии.
Вы с ней счастливы?
Да, и у нас четверо детей.
Как Вы встретили ее?
Я обещал Кабби Брокколи, продюссеру бондианы, инвестировать в его дело при условии, что мне будет поручено найти девушку Бонда. Так я отправился в Скандинавию, чтобы провести интервью с несколькими претендентками, одна из которых могла бы действительно стать напарницей суперагента. И на кастинге в Хельсинки среди самых прекрасных девушек была и моя будущая жена…
Благодарю Вас, г-н Аль-Файед, за столь теплую и интересную беседу. И приглашаю Вас посетить Азербайджан. Как человеку, интересующемуся историей и любящему загадочные места, Вам будет интересно побывать в нашей стране.
Спасибо за приглашение! Однажды мы непременно приедем, чтобы познакомиться с вашей страной и культурой.