CULİANNA MURUN QIRMIZI XALISI
Culianna Mur etiraf edir ki, beş dəfə Oskar mükafatı laureatı olmağa müvəffəq olsa da, bu cür mükafatlar onun üçün çox vacibdir. Hər dəfə namizəd olduğunda həyəcanla mükafat almağı gözləyir. Bu dəfə "Hələ də Ellis" filmindəki roluna görə "Ən yaxşı Aktrisa" nominasiyasında hər kəsi geridə qoydu. Mur filmdə qorxulu alzheimer xəstəliyi diaqnozundan sonra həyatını kökündən dəyişdirməyə məcbur olan dilçilik professoru Elis Haulendi oynayır. "Ən yaxşı aktrisa nominasiyasında" Oskar mükafatı uğrunda mübarizədə o, Riz Uizerspun, Felisiti Cons, Marion Kotiyar və Rozamund Paykı geridə qoyub.
pa-22318850
Culianna, sizi təbrik edirik!
Təşəkkür edirəm!
Siz indi zirvədəsiniz, mümkün olan bütün mükafatları qazanırsınız...
Hələ də buna inana bilmirik. Bəli, hələ də inana bilmirik! Bu film üzərində necə işlədiyimizi xatırlayıram – cəmi bir il keçib və gözləntilərimiz çox az idi. Bu işin öhdəsindən gəlməyimiz, filmin prokatda uğurlu olması, insanların onu izləmək istəməsi – bunların hamısı olduqca inanılmazdır!
Culi Enn Smit 3 dekabr 1960-cı ildə hərbi hakim ailəsində anadan olub. Ailənin üç uşağı olub (Culidən başqa kiçik qardaşı və bacısı) və atalarının işi ilə əlaqədar olaraq dünyanı gəzmək məcburiyyətində olublar. Tez-tez məktəb dəyişməsi balaca Culinin özünü sübut etməsi və yaşıdlarının rəğbətini qazanması üçün nə şansı, nə də vaxtı olmurdu.
Onun parlaq kürən saçları, çilləri, artıq çəkisi və optik eynəyi ələ salma obyektinə çevrilmişdi. Müziklın əsasını təşkil edəcək "Çilli çiyələk" kitabında Culianna uşaqlıqda yaşadıqlarını təsvir edəcək.  Dayana bilməyən qızcığaz onu incidənlərə yumruqla saldıracaq.
Təsəvvür etmək çətindir ki, bu gözəl aktrisa uşaqlıqda evdə qeyri-adi olmasından şikayətlənərək ağlayırdı. Sonralar bu qeyri-adiliyi, daha doğrusu bu xüsusi olmağı – kürən saçları, incə dərisi və cazibəli çilləri – L'Oréal Paris kosmetika şirkətinin siması seçilməsinin səbəbi olacağını təsəvvür belə edə bilməzdi...
Şotland mətanətini və inadkarlığını anasından almış Culi böyüdükcə nəhayət "bu dünyanı dəyişdirmək" və bu dəyişikliyi özündən başlamaq qəra verir. Bunu yumruqlarla düzəldə bilməyəcəyini başa düşür. Gənc "çilli çiyələk" valideynlərini qılıncoynatma və döyüş sənətləri dərslərini ödəməyi xahiş edir, sərt pəhrizə oturdu, coca-cola şüşələrini təhvil verib aldığı pula linzalar satın aldı və bir müddətdən sonra sinif yoldaşlarının qarşısına yeni şəkildə çıxdı.
Bəlkə də onun xarici görünüşü istədiyi qədər dəyişmədi. Ancaq onda gözəl olduğuna dair inam yarandı. Artıq özünə güvən hissi saçırdı və bu heyranlıq doğurmaya bilməzdi.
--
Demək istərdim ki, siz Hollivuddakı aktrisaların ən səbirlisisiniz. Beş dəfə namizəd oldunuz və nəhayət mükafat aldınız. Bilmək istərdim ki, necə düşünürsünüz – qələbənizdə bu filmin Sizin üçün əhəmiyyətli olması rol oynadımı?
Doğrusu, bilmirəm... Bilirsiniz, mən ilk növbədə zəhmətkeşliyə inanıram. Ümumiyyətlə, əlbəttə ki, canlı insanlar haqqında hekayələrə üstünlük verirəm. Real insanlar, aralarındakı münasibətlər, həqiqi ailələr haqqında hekayələr xoşuma gəlir, bu məni cəlb edir. Və filmdə bütün bunlar yer alır. Bu film əsl fəlakət, münasibətlər, sevdiyimiz və qiymətləndirdiyimiz şeylər haqqındadır. Bu da mənim üçün çox vacibdir. Ancaq yenə də bu ilk növbədə bir işdir. Səmimi qəlbdən sevdiyin işi görə bilməyin daxili məmnunluq hissi verir. Bu çox heyrətamizdir!
Özünə inandıqdan sonra kürən saçlı gözəl Culi cəsarətlə "Tartüf" məktəb tamaşası üçün kastinqdən keçdi, tamaşanın möhtəşəm müvəffəqiyyətindən sonra isə bütün onu ələ salanlar bir-birinin ardınca ayaqlarına düşüb onunla görüşmək üçün yalvardığında o, qəti olaraq və geri addım atmadan aktrisa olacağına qərar verdi!
1983-cü ildə Boston Universitetinin gözəl sənətlər bakalavr dərəcəsini aldıqdan sonra Culi Enn Smitt ABŞ-ın teatr paytaxtı olan Nyu-Yorku fəth etmək üçün yola düşdü. Burada onun yaradıcı təxəllüsü  Culianna Mur yarandı.
Teleseriallarda oynadığı bir sıra rollarından sonra, 1997-ci ildə o, "Yura dövrü parkı" filminə çəkildi, bu filmə görə ilk "Qızıl Qlobus" mükafatını qazandı, "Buqi tərzində gecələr" filmindən sonra isə aktrisa ilk dəfə "Oskar" mükafatına namizəd oldu. "Gecələr..." filmində, yeri gəlmişkən, porno ulduz rolunu oynayıb. Sonralar o, istənilən obraza girməyi bacaran bir aktrisa kimi tanındı.
Culianna Murun rol aldığı filmlər dünya kinosu tarixinə düşüb: "İnsan övladı", "Pippa Linin şəxsi həyatı”, "Chloe", “Oyun dəyişdi”, "Telekinez", "Aclıq oyunları: Zığ-Zığ quşu" blokbasteri...
On ildən çoxdur ki, Culianna Mur rejissor Bart Freyndlix ilə xoşbəxt evlilik sürdürür, iki övladları var: oğulları Kaleb və qızları Liv. Aktrisa ailəsinin onun üçün karyerası qədər əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirir. "Özüm də şanslı olduğuma inana bilmirəm!" müsahibələrinin birində bildirib.
--2
Şübhəsiz ki, bu triumfa gedən yol uzun və çətin olub, baxmayaraq ki, sizə "Oskar" gətirən film cəmi bir mövsümdə çəkilmişdir. Həyat yoldaşınız bu müddət ərzində sizə necə dəstək oldu?
Yoldaşım möhtəşəm biridir. O, məni hər dəfə yüksək pilləkənə qalxdığım zaman dəstəkləyib.
Bunu kiminsə görüb-görmədiyini bilmirəm. Bu otaqda bu barədə ilk dəfə danışıram. Bu filmi görən ilk insan o olub. İlk dəfə çəkilmiş görüntülərə baxdığımda o, mənim yanımda idi. Və o zaman onun ilk dəfə ağladığını gördüm. Nə baş verdiyini soruşdum. Gedəndə o mənə dedi: "Əzizim, sən Oskara layiqsən." Utanaraq cavab verdim: "Yaxşı görək!" Vallah düz deyirəm. Bunları dediyinə inana bilmədim. Ancaq bu və ya digər şəkildə o, məni ilk gündən dəstəkləyib.
"Ulduz Xəritəsində" ən yaxşı aktrisa mükafatı ilə təltif edildiyinizdə mən Kannda idim...
Bəli, elə idi.
İndi başqa bir film üçün nüfuzlu bir mükafata layiq görülmüsünüz.
Görünür, bu il mənim üçün uğurludur.
---
Şübhəsiz, uğurludur! Bu iki filmi müqayisə edə bilərsiniz?
Müqayisə etməyi düşünürəm. Bu möhtəşəm aktyor heyyəti ilə olan iki gözəl filmdir. Belə bir komandada işləməkdən xoşbəxt idim. Bu barədə çox düşünmüşəm, əlbəttə ki, bu qədər maraqlı rolları canlandırmaq üçün gözəl fürsət əldə etdiyim istisna olmaqla. Ancaq belə bir nəticəni təsəvvür edə bilməzdim.
Heç vaxt təsəvvür edə bilməzdim ki, yazda Kannda mükafat alacam, bir ildən sonra isə başqa bir film üçün Oskara layiq görüləcəm! Bunu yanımda olan mətbuat agentimə yorulmadan təkrarlayırdım: “Bütün bunlar həqiqətənmi baş verir? Bu, inanılmazdır!”. Həqiqətən möhtəşəm idi!
Aktrisanın bu qədər parlaq görünməsinə nə kömək edir? Təbii qidaya üstünlük verdiyinizi və axşam saat altıdan sonra yemək yemədiyinizi bilirik...
Gündəlik həyatımda yoqa və nəfəs məşqlərinə çox vaxt ayırıram.
corbis-42-67100114
Qazandığınız mükafatları harada saxlamağı düşünürsünüz?
Hamısı mənim ofisimdədir. Bəli, ora olduqca darıxdırıcı bir yerdir. Ancaq hamısı oradadır.
Hamımız daha ciddi, yetkin filmlər gözləyirik. Necə düşünürsünüz "Hələ də Ellis" və ya "Bördmen" kimi filmlər dram və sənətdən daha çox xüsusi effektlərə yönəlmiş kino sənayesinə təsir edə bilərmi?
Ümid edirəm ki, bilər... Düşünürəm ki, bu cür filmlər mütləq öz tamaşaçısını tapacaqdır. Kinoya gedirəm, çünki insanlar haqqında, aralarındakı münasibətlər barədə mürəkkəb, maraqlı bir hekayə görmək istəyirəm. Kino alimləri tərəfindən qiymətləndirilən və bu cür mötəbər mükafatlara layiq görülən filmlər insanların qəlbində rəğbət qazanır. Hərçənd bilmirəm... Nəhayətində Hollivud – bir biznesdir və hər şey bilet alanlardan asılıdır.

Красная дорожка Джулианны Мур
Джулианна Мур признается, что, хотя ей удалось побывать лауреатом «Оскара» целых пять раз, подобные почести для нее очень важны. Каждый раз она с волнением ждет награды – в случае, если номинирована. На этот раз она превзошла всех в номинации «Лучшая актриса» – роль в фильме «Все еще Элис». В фильме Мур сыграла профессора лингвистики Элис Хаулэнд, которая вынуждена кардинально изменить свою жизнь после страшного диагноза – болезнь Альцгеймера. В борьбе за «Оскар» в номинации «Лучшая женская роль» она обошла Риз Уизерспун, Фелисити Джонс, Марион Котийяр и Розамунд Пайк.
pa-22318850
Наши поздравления, Джулианна!
Благодарю!
Вы сейчас на гребне волны, выигрываете все премии, какие только возможны...
Мы до сих пор не можем в это поверить. Да, до сих пор не можем! Я помню, как мы начинали работать над этим фильмом – всего год назад, и наши ожидания были очень скромными. То, что мы справились с этой работой, что фильм добился успеха в прокате, что люди хотят его смотреть – все это просто невероятно!
Джули Энн Смит появилась на свет 3 декабря 1960 г. в семье военного судьи. В семье было трое детей (помимо Джули, младшие брат и сестра), и в связи с работой отца им пришлось немало поколесить по свету. Частая смена школ не давала малышке Джули времени и шансов проявить себя и завоевать расположение сверстников.
Ее ярко-рыжие волосы, веснушки, лишние килограммы и оптические очки везде становились объектом издевательств. Свои детские переживания Джулианна опишет в книге «Веснушчатая клубничка», которая ляжет в основу мюзикла. Не выдержав, девочка бросалась на обидчиков с кулаками.
Сложно представить, что эта красивая актриса в далеком детстве плакала дома, сетуя на свою необычность. Тогда она и представить себе не могла, что эта необычность, или скорее изюминка – рыжие волосы, тонкая кожа и пикантные веснушки – и станет причиной того, что она будет выбрана лицом косметической компании L'Oréal Paris...
Повзрослев, унаследовавшая от матери шотландское упорство и упрямство Джули решила наконец «изменить этот мир», а начать решила с себя. Она поняла, что одними кулаками дела не поправить. Юная «веснушчатая клубничка» упросила родителей оплатить ей уроки фехтования и боевых искусств, села на жесткую диету, купила линзы на деньги, вырученные от сдачи бутылок из-под кока-колы, и спустя некоторое время предстала перед своими одноклассниками в новом свете.
Возможно, ее внешность изменилась не настолько, как ей того хотелось. Но в ней поселилась уверенность, что она красотка. Она излучала теперь спокойную уверенность, и это не могло не вызывать восхищения.
--
Я хотела бы сказать, что Вы, пожалуй, самая терпеливая из актрис в Голливуде. Вас номинировали пять раз и, наконец, Вы получили свою премию. Мне было бы интересно узнать, считаете ли Вы, что в Вашей победе сыграло роль то, что этот фильм очень многое для Вас значит?
Не знаю, если честно... Знаете ли, я верю, прежде всего, в усердный труд. Вообще же я, конечно, предпочитаю истории о живых людях. Мне нравятся истории о реальных людях, об отношениях между ними, о реальных семьях, меня это привлекает. А в фильме все это есть. Это фильм о настоящем несчастье, об отношениях между людьми, о том, кого мы любим и что мы ценим. И это для меня тоже очень важно. Но все же это прежде всего работа. Ощущение, что ты можешь выполнять работу, которую искренне любишь, приносит какое-то внутреннее удовлетворение. Это просто потрясающе!
Уверовав в себя, рыжеволосая красотка Джули смело прошла кастинг для школьной постановки «Тартюфа», а после грандиозного успеха спектакля, когда все бывшие обидчики оказались у ее ног и наперебой молили о свидании, решила окончательно и бесповоротно – будет актрисой!
Получив в 1983 году степень бакалавра изящных искусств в Бостонском университете, Джули Энн Смит отправилась покорять Нью-Йорк, театральную столицу США. Здесь родился ее творческий псевдоним – Джулианна Мур.
После серии ролей в киносериалах, в 1997-м она снялась в сиквеле «Парк Юрского периода», за который получила первый «Золотой глобус», а после фильма «Ночи в стиле буги» актрису впервые номинировали на «Оскар». В «Ночах...», кстати, ей досталась роль порнозвезды. Тогда ее и узнали как актрису, способную перевоплощаться в любой образ.
Фильмы, в которых снялась Джулианна Мур, вошли в историю мирового кино: «Дитя человеческое», «Частная жизнь Пиппы Ли», «Хлоя», «Игра изменилась», «Телекинез», блокбастер «Голодные игры. Сойка-пересмешница»...
Больше десяти лет Джулианна Мур живет в счастливом браке с режиссером Бартом Фрейндлихом, у них двое детей: сын Калеб и дочь Лив. Актриса уверяет, что семья для нее важна не менее, чем карьера. «Самой не верится, что я такая везучая!» – сказала она как-то в интервью.
--2
Несомненно, путь к нынешнему триумфу был долог и труден, хотя фильм, принесший Вам «Оскара», был снят всего за один сезон. Как Ваш супруг поддерживал Вас все это время?
Мой муж был просто великолепен. Он поддерживал меня постоянно, как если бы я поднималась по крутой лестнице.
Не знаю, заметил ли это кто-нибудь. Я рассказываю об этом впервые Вам, в этой комнате. Он был первым человеком, который увидел этот фильм. Когда я в первый раз смотрела отснятый материал, он был рядом со мной. И тогда я впервые увидела, как он плачет. Я спросила, что случилось. Когда мы уходили, он сказал: «Дорогая, ты заслуживаешь “Оскара”». Я засмущалась, ответила: «Да ладно тебе!». Клянусь Богом, он так сказал! Я просто не могла поверить, что он это произнес. Но, так или иначе, он с самых первых дней работы поддерживал меня.
Я была в Каннах, когда Вас награждали премией за лучшую женскую роль в «Звездной карте»...
Да, точно.
Теперь Вы удостоились престижной награды за другой фильм.
Похоже, у меня счастливый год.
---
Безусловно, счастливый! Вы можете как-то сравнить эти два фильма?
Думаю, только сравнить. Это два потрясающих фильма, с великолепными актерскими составами. Я была просто счастлива работать в такой команде. Я не очень много размышляла на этот счет, за исключением того, что мне выпала счастливая возможность воплотить в жизнь столь интересные роли. Но такого результата я и представить себе не могла.
Никогда не могла себе представить, что весной получу премию в Каннах, а через год – еще и «Оскара» за другой фильм! Я без устали твердила это своему пресс-агенту, который был рядом со мной:
«Неужели все это происходит со мной на самом деле? Это же просто невероятно!». Это и вправду было просто потрясающе!
Что помогает актрисе выглядеть столь блистательно? Мы знаем, что Вы предпочитаете натуральную пищу и не едите после шести вечера...
В своей повседневной жизни я уделяю много времени йоге и дыхательным упражнениям.
corbis-42-67100114
Где Вы собираетесь хранить завоеванные награды?
Все они лежат у меня в офисе. Да, это довольно скучное место. Но они все там.
Мы все ожидаем больше серьезного, зрелого кино. Как Вы думаете, такие фильмы, как «Все еще Элис» или как «Бёрдмэн», могут повлиять на киноиндустрию, которая сейчас больше сосредоточена на спецэффектах, чем на драме и искусстве?
Надеюсь, что могут... Думаю, что такие фильмы обязательно найдут свою аудиторию. Я иду в кино, потому что хочу увидеть сложную, интересную историю о людях, об отношениях между ними. Фильмы, которые оценили киноакадемики и которые получили столь престижные премии, как правило, находят отклик в сердцах людей. Хотя не знаю... В конце концов, Голливуд – тоже бизнес, и все зависит от тех, кто покупает билеты.