Bu günədək gördüyüm ən parlaq layihələrdən biri haqqında sizə məlumat verməyə tələsirəm! Hətta "layihə" sözü ilə bu insanların fəaliyyətini təsvir etməyin uyğun olduğundan əmin deyiləm. "Yaradan" yaradıcılıq birliyinin təsisçiləri 12 yaşdan 16 yaşa qədər olan uşaqların, o cümlədən, əlilliyi olan, aztəminatlı ailələrdən, internat məktəblərindən və sığınacaq yerlərindən olan uşaqların bacarıqlarını üzə çıxarmaq və inkişaf etdirmək üçün şərait yaradırlar, həm də onları cəmiyyətə uyğunlaşmağa təşviq edirlər. Onlar uşaqlara dərrakələrini genişləndirməyə, özlərinə və güclərinə inanmağa, yaradıcılıq potensiallarını həyata keçirməyi öyrənməyə kömək edirlər. Eyni zamanda, bütün layihə iştirakçılarının – həm təlimçilərin, həm də öyrənələrin bir məqsədləri var – xoşbəxt olmaq!
8n_1
Layihənin təqdimatında iştirak edərək, yeni bir istiqamət – insaniyyət pedaqogikası haqqında öyrəndim. Bu tədris metodu həyat yolunda insani mənəvi dəyərlərini rəhbər tutan bir şəxsiyyət formalaşdırır. Belə bir şəxsiyyətin ən vacib bacarığı –  həyatın hər sahəsində yaradıcı olma qabiliyyətidir. Əla deyilmi? "Yaradan" layihəsində uşaqlar Vüsalə Ağarazieva ilə rəsm çəkməyi, Leyla Ələkbərova ilə foto çəkməyi, Anar Yusufovla musiqi ilə məşğul olmağı, Nataliya Qolumb ilə bişirməyi öyrənirlər! Belə bir ideyanın necə həyata keçirildiyini öyrənmək üçün, mən layihənin təşəbbüskarı, həm də necə deyərlər yaradıcı-uşaqların "anası" Nigar Rzayeva ilə həmsöhbət oldum!
2
"Əgər mənim uşaqlığıma, yeniyetmə dövrümə və ümumiyyətlə, həyatıma kiçik bir ekskursiya etsək, o zaman “Yaradan uşaqlar”ın – uşaqlığımda özülü qoyulmuş, mənimlə birlikə böyüyən və böyük xoşbəxtlikdən, artıq həyata keçməyə başlayan bir proqram olduğu aydın olur. Layihənin tarixi 2017-ci ilin dekabrında rəssam-keramikaçı Vüsalə Ağarazıyevanın YARADAN sərgisi ilə başladı. Ənənəvi "Reinkarnasiya" layihəsi çərçivəsində Vüsalə öz layihəsini təklif etdi və onu İçərişəhərdə Qasım bəy hamamında(XVII) təqdim etdi. İdeya o idi ki, beş müxtəlif yaradıcı peşənin nümayəndələri ümumi "Yaradıcı" mövzusunda əsər yaratsınlar. Mövzu özü, birgə yaradıcılıq işləri və yığılmış enerji "Yaradan uşaqlar" layihəsinə ötürüldü"
nigar_rzayeva_ve_yaradan_ushaqlar
Nigar - siyasət elmi magistr təhsilli yazıçıdır. Bu yaxınlarda onun "Qəlbin rüzgarı" və "Yardan" kitabları nəşr olunmuşdur.
«Layihə uşaqları mənim ilk pedaqoji təcrübəmdir. Qızımla ünsiyyət təcrübəm və inkişaf edib uşaqlarla birlikdə böyümək arzumdan başqa bu sahədə heç bir xüsusi biliyim yoxdur. Uşaqlarla məşğul olaraq malik olduğum bilikləri onlara ötürmək məqsədini güdmürəm. Layihədə işin bütün prinsipi ondan ibarətdir ki, onları olduğu kimi sevirik və qəbul edirik, bir çox qorxularından qurtulmalarına, qəlblərinin ən gizli guşələrinə baxmağa, alışdıqları stereotiplərindən kənara çıxmağa və sadəcə burada və indi yaşamağa kömək edirik. Əlbəttə ki, bizim əsas vasitəmiz – yaradıcılıqdır. Axı yaradıcılıq - Yaradıcı tərəfindən yaradılan hər kəsə verilib və bu vergi insanın daxilində və xaricində olan hər şeyi ahəngdar edərək şəfaverici və yaradıcı gücə malikdir.
leyli_alakbarova_ve_yaradan_ushaqlar
“Biz insanlara hər şeyi terminlə bəzəmək daha rahatdır. Biz İnsani pedaqogika anlayışını seçdik, çünki onun prinsipləri nə etdiyimizi çox yaxşı təsvir edir. Onun mahiyyəti isə yenə də sevgidə, hər bir uşağın bacarığına inamda, bu bacarığı üzə çıxarmaqda, bir şəxsiyyət kimi uşağa hörmət bəsləməkdədir. Bütün dərslər öz fərdiliyini qoruyaraq kəsişirlər və bir-birini tamamlayırlar. Anlayıram ki, bunu təsəvvür etmək çətindir, bunun üçün bizimlə dərslərdə bir gün keçirməyiniz kifayətdir. Biz özümüz ilk gündən bəri uşaqlarla birlikdə öyrənirik, dəyişirik və indi etdiyimiz şey özümüz üçün də bir etiraf və böyük bir xoşbəxtlikdir."
Layihəyə başlayarkən "Yaradan"  komandası ümumi dərslərdən əlavə olaraq hər bir uşaq üçün ayrı bir yaradıcılıq istiqamətini təmin etməyi planlaşdırırdı. Ancaq iki ay sonra uşaqlar üsyan etdi və layihənin əhatə etdiyi bütün sahələrdə  işləmək istədilər. Beləliklə, uşaqlar özləri düzgün həll yolunu təklif etdilər və indi hər görüşü bayrama çevirərək onlara təqdim olunan hər şeyi öyrənməkdən çox məmnundurlar.
yaradan_ushaqlar20181
«Layihədə müxtəlif müəssisələrdən və ailələrdən olan uşaqlar iştirak edir və hər birinin travma və həyat çətinliklərindən ibarət  yükü var. Onlarla birlikdə kifayət qədər yol qət edərək biz təcrübədə gördük ki: onlar hamısı istedadlıdır və bütün yeniliklərə hazırdırlar. Xüsusən də, xoşbəxt olmağa. Yaradıcılıqda bəzi şeylər daha yaxşı alınır, digəri isə daha pis, amma bütün uşaqlar məmnuniyyətlə yaranan bütün imkanlardan istifadə edirlər. İndi isə həm də onları ümumi iş, özünə, sevgiyə, mümkünsüzün mümkün olduğuna inam birləşdirir. Başladığımız zaman hamımıza, həm uşaqlara, həm də böyüklərə bir az çətin idi. Pedaqoq-psixoloq xaric, bizim dərin yaralanan uşaqlarla ünsiyyət təcrübəmiz yox idi. Əzab çəkməyə və böyüklərə etibar etməməyə alışmış uşaqlar öz dar baramalarında oturmuşdular. Addım-addım biz onların baramalarını açdıq. Kimisi uzun müddət susurdu, kimisi yeməkdən imtina edirdi,  kimisi özünə qapanırdı... Elə şeylər olurdu ki, indi heç onlar haqqında danışmağın mənası da yoxdur. Səbr, sevgi, öz üzərimizdə işləmək belə fantastik nəticələrə  gətirib çıxardı. İndi biz özümüzü böyük və möhkəm ailə hesab edirik. Yeri gəlmişkən, mənim 15 yaşlı qızım layihənin iştirakçısıdır və  bu yaxınlarda o mənə dedi ki «Yaradan» bir çox şeyə onun münasibətini dəyişib, xüsusilə insanlara və özünə qarşı».

I cannot wait to talk about one of the kindest projects that I have ever seen! I am not even sure, that the word "project" is suitable to describe activity of these people. Founders of the creative association "Yaradan" establish conditions for identification and development of abilities of children aged from 12 up to 16 years, including disabled children, from needy families, from boarding schools and shelters and also contribute to their adaptation in society. They help children to expand their consciousness, to believe in themselves and their power, to learn to realize their creative potential. In doing so, all participants of the project, both trainers and trainees, pursue one goal – to be happy!
Having attended their project presentation, I learned about the direction, new to myself – humane pedagogics. This teaching method forms the personality who is guided in life by humanistic spiritual values. The most important ability of such personality is ability to create in any area of life. Well, isn’t it great? In the “Yaradan” project children learn to draw from Vyusalya Agaraziyeva, to photograph from Leyli Alekperova, to play music from Anar Yusufov, to cook from Natalya Golumb, to dance from Nigar Sultanova and so on! In order to learn how such idea was realized, I spoke with Nigyar Rzayeva – the initiator and, so to speak, the "mother" of the project.
“If to take a little look back to my childhood, youth and my life in general, then it becomes obvious that the project “Yaradan uşaqlar” ("Children-creators") is a certain program, which was planted in me since childhood, then grew up with me together and, to my great happiness, already begun to flourish. The project’s history began in December, 2017 with the YARADAN exhibition of the ceramic artist Vusala Agaraziyeva. Within the traditional “Reincarnation” project Vusala offered her individual project and presented it in the Old city’s Kasum-bek bathhouse (XVII c). The idea was that five representatives of different artistic professions created works with the common topic "Creator". The subject, creative collaboration and the collected energy developed into the project “Yaradan uşaqlar" (“Children-creators”)”.
Nigar is a writer with master degree of political science. Not so long ago her books "Soul Breeze" and "Creator" were published.
“Children of the project are my first pedagogical experience. I have no special skills in this area, the only thing that I have is communication experience with my daughter and desire to develop and grow together with children. Working with children, I do not aim to pass them my knowledge. The whole principle of working in the project comes down to our accepting and loving them as they are. We help them to get rid of multiple fears, to glance in the most secret corners of their hearts, to go beyond the imparted stereotypes and just to live here and now. And, of course, our main tool is creativity. Creativity is what everyone is gifted with by the Creator, and it has healing and constructive power, harmonizing everything inside and outside of the person".
We, the people, are always more comfortable with describing everything in terms. We chose a concept of humane pedagogics as its principles describe the best what we do. And its essence, again, is concentrated around love, belief in abilities of each child, their development, and respect to a child as person. All the lessons, keeping their individuality, overlap and complement each other. I understand that it is hard to imagine, that’s why it is necessary to spend one day with us at the lessons. We are learning and changing ourselves together with children from the first day of study, and what we do now is a revelation and huge happiness to us".
When launching the project, besides the general lessons, the “Yaradan” team planned to allocate separate creative directions for each child. However in two months children rebelled and asked to involve them in all spheres captured by the project. As a result, children prompted right decision themselves and now they study everything that is presented to them with pleasure, turning each their meeting into a holiday!
“In the project participate children from various institutions and families, and all of them have their own traumas and life difficulties. Having passed a pretty big path with them, we saw in practice: they are all talented and all of them are open to everything new. And, especially, to being happy. In art they may be better at some things, than at others, but all children use any available opportunities with pleasure. Plus, mutual activity, self-confidence, love and possibility of the impossible unites all of them. When we just started, it was a little difficult to all of us, both children and adults. Apart from our educational psychologists, we had no experience of communication with deeply traumatized children. Kids who got used to sufferings and did not trust adults sat in their tight cocoon. We were untying this cocoon step by step. Some of them kept long silence, some refused to eat, others went into themselves...There were a lot of things that now does not have sense to talk about. Patience, love and self-improvement led to fantastic results. Now we are feeling like a big strong family. By the way, my 15 year old daughter is also a participant of the project and she told me recently that «Yaradan» changed her attitude to a lot of things, especially, to people and herself.”