Bu günədək gördüyüm ən parlaq layihələrdən biri haqqında sizə məlumat verməyə tələsirəm! Hətta "layihə" sözü ilə bu insanların fəaliyyətini təsvir etməyin uyğun olduğundan əmin deyiləm. "Yaradan" yaradıcılıq birliyinin təsisçiləri 12 yaşdan 16 yaşa qədər olan uşaqların, o cümlədən, əlilliyi olan, aztəminatlı ailələrdən, internat məktəblərindən və sığınacaq yerlərindən olan uşaqların bacarıqlarını üzə çıxarmaq və inkişaf etdirmək üçün şərait yaradırlar, həm də onları cəmiyyətə uyğunlaşmağa təşviq edirlər. Onlar uşaqlara dərrakələrini genişləndirməyə, özlərinə və güclərinə inanmağa, yaradıcılıq potensiallarını həyata keçirməyi öyrənməyə kömək edirlər. Eyni zamanda, bütün layihə iştirakçılarının – həm təlimçilərin, həm də öyrənələrin bir məqsədləri var – xoşbəxt olmaq!
8n_1
Layihənin təqdimatında iştirak edərək, yeni bir istiqamət – insaniyyət pedaqogikası haqqında öyrəndim. Bu tədris metodu həyat yolunda insani mənəvi dəyərlərini rəhbər tutan bir şəxsiyyət formalaşdırır. Belə bir şəxsiyyətin ən vacib bacarığı –  həyatın hər sahəsində yaradıcı olma qabiliyyətidir. Əla deyilmi? "Yaradan" layihəsində uşaqlar Vüsalə Ağarazieva ilə rəsm çəkməyi, Leyla Ələkbərova ilə foto çəkməyi, Anar Yusufovla musiqi ilə məşğul olmağı, Nataliya Qolumb ilə bişirməyi öyrənirlər! Belə bir ideyanın necə həyata keçirildiyini öyrənmək üçün, mən layihənin təşəbbüskarı, həm də necə deyərlər yaradıcı-uşaqların "anası" Nigar Rzayeva ilə həmsöhbət oldum!
2
"Əgər mənim uşaqlığıma, yeniyetmə dövrümə və ümumiyyətlə, həyatıma kiçik bir ekskursiya etsək, o zaman “Yaradan uşaqlar”ın – uşaqlığımda özülü qoyulmuş, mənimlə birlikə böyüyən və böyük xoşbəxtlikdən, artıq həyata keçməyə başlayan bir proqram olduğu aydın olur. Layihənin tarixi 2017-ci ilin dekabrında rəssam-keramikaçı Vüsalə Ağarazıyevanın YARADAN sərgisi ilə başladı. Ənənəvi "Reinkarnasiya" layihəsi çərçivəsində Vüsalə öz layihəsini təklif etdi və onu İçərişəhərdə Qasım bəy hamamında(XVII) təqdim etdi. İdeya o idi ki, beş müxtəlif yaradıcı peşənin nümayəndələri ümumi "Yaradıcı" mövzusunda əsər yaratsınlar. Mövzu özü, birgə yaradıcılıq işləri və yığılmış enerji "Yaradan uşaqlar" layihəsinə ötürüldü"
nigar_rzayeva_ve_yaradan_ushaqlar
Nigar - siyasət elmi magistr təhsilli yazıçıdır. Bu yaxınlarda onun "Qəlbin rüzgarı" və "Yardan" kitabları nəşr olunmuşdur.
«Layihə uşaqları mənim ilk pedaqoji təcrübəmdir. Qızımla ünsiyyət təcrübəm və inkişaf edib uşaqlarla birlikdə böyümək arzumdan başqa bu sahədə heç bir xüsusi biliyim yoxdur. Uşaqlarla məşğul olaraq malik olduğum bilikləri onlara ötürmək məqsədini güdmürəm. Layihədə işin bütün prinsipi ondan ibarətdir ki, onları olduğu kimi sevirik və qəbul edirik, bir çox qorxularından qurtulmalarına, qəlblərinin ən gizli guşələrinə baxmağa, alışdıqları stereotiplərindən kənara çıxmağa və sadəcə burada və indi yaşamağa kömək edirik. Əlbəttə ki, bizim əsas vasitəmiz – yaradıcılıqdır. Axı yaradıcılıq - Yaradıcı tərəfindən yaradılan hər kəsə verilib və bu vergi insanın daxilində və xaricində olan hər şeyi ahəngdar edərək şəfaverici və yaradıcı gücə malikdir.
leyli_alakbarova_ve_yaradan_ushaqlar
“Biz insanlara hər şeyi terminlə bəzəmək daha rahatdır. Biz İnsani pedaqogika anlayışını seçdik, çünki onun prinsipləri nə etdiyimizi çox yaxşı təsvir edir. Onun mahiyyəti isə yenə də sevgidə, hər bir uşağın bacarığına inamda, bu bacarığı üzə çıxarmaqda, bir şəxsiyyət kimi uşağa hörmət bəsləməkdədir. Bütün dərslər öz fərdiliyini qoruyaraq kəsişirlər və bir-birini tamamlayırlar. Anlayıram ki, bunu təsəvvür etmək çətindir, bunun üçün bizimlə dərslərdə bir gün keçirməyiniz kifayətdir. Biz özümüz ilk gündən bəri uşaqlarla birlikdə öyrənirik, dəyişirik və indi etdiyimiz şey özümüz üçün də bir etiraf və böyük bir xoşbəxtlikdir."
Layihəyə başlayarkən "Yaradan"  komandası ümumi dərslərdən əlavə olaraq hər bir uşaq üçün ayrı bir yaradıcılıq istiqamətini təmin etməyi planlaşdırırdı. Ancaq iki ay sonra uşaqlar üsyan etdi və layihənin əhatə etdiyi bütün sahələrdə  işləmək istədilər. Beləliklə, uşaqlar özləri düzgün həll yolunu təklif etdilər və indi hər görüşü bayrama çevirərək onlara təqdim olunan hər şeyi öyrənməkdən çox məmnundurlar.
yaradan_ushaqlar20181
«Layihədə müxtəlif müəssisələrdən və ailələrdən olan uşaqlar iştirak edir və hər birinin travma və həyat çətinliklərindən ibarət  yükü var. Onlarla birlikdə kifayət qədər yol qət edərək biz təcrübədə gördük ki: onlar hamısı istedadlıdır və bütün yeniliklərə hazırdırlar. Xüsusən də, xoşbəxt olmağa. Yaradıcılıqda bəzi şeylər daha yaxşı alınır, digəri isə daha pis, amma bütün uşaqlar məmnuniyyətlə yaranan bütün imkanlardan istifadə edirlər. İndi isə həm də onları ümumi iş, özünə, sevgiyə, mümkünsüzün mümkün olduğuna inam birləşdirir. Başladığımız zaman hamımıza, həm uşaqlara, həm də böyüklərə bir az çətin idi. Pedaqoq-psixoloq xaric, bizim dərin yaralanan uşaqlarla ünsiyyət təcrübəmiz yox idi. Əzab çəkməyə və böyüklərə etibar etməməyə alışmış uşaqlar öz dar baramalarında oturmuşdular. Addım-addım biz onların baramalarını açdıq. Kimisi uzun müddət susurdu, kimisi yeməkdən imtina edirdi,  kimisi özünə qapanırdı... Elə şeylər olurdu ki, indi heç onlar haqqında danışmağın mənası da yoxdur. Səbr, sevgi, öz üzərimizdə işləmək belə fantastik nəticələrə  gətirib çıxardı. İndi biz özümüzü böyük və möhkəm ailə hesab edirik. Yeri gəlmişkən, mənim 15 yaşlı qızım layihənin iştirakçısıdır və  bu yaxınlarda o mənə dedi ki «Yaradan» bir çox şeyə onun münasibətini dəyişib, xüsusilə insanlara və özünə qarşı».

Спешу рассказать об одном из самых светлых проектов, что мне доводилось видеть! Не уверена даже, что слово «проект» подходит для описания деятельности этих людей. Основатели творческого объединения "Yaradan" создают условия для выявления и развития способностей детей в возрасте от 12 до 16 лет, включая детей с ограниченными физическими возможностями, из малообеспеченных семей, из интернатов и приютов, а также содействуют их адаптации в обществе. Они помогают детям расширить свое сознание, поверить в себя и свои силы, научиться реализовывать свой творческий потенциал. При этом все участники проекта, как обучающие, так и обучаемые, преследуют одну цель – быть счастливыми!
Посетив презентацию их проекта, я узнала о новом для себя направлении – гуманной педагогике. Этот метод преподавания формирует личность, которая руководствуется в жизни гуманистическими духовными ценностями. Важнейшая способность такой личности – способность к творчеству в любой области жизни. Разве не здорово? В проекте "Yaradan" дети учатся рисовать с Вюсалей Агаразиевой, фотографировать с Лейли Алекперовой, музицировать с Анаром Юсуфовым, готовить с Натальей Голумб, танцевать с Нигяр Султановой и многое другое! Чтобы узнать, как такая идея воплотилась в жизнь, я пообщалась с Нигяр Рзаевой – инициатором и, так сказать, «мамой» проекта детей-творцов!
"Если совершить небольшой экскурс в мое детство, юность и в целом в мою жизнь, то становится очевидно, что проект “Yaradan uşaqlar” (“Дети-творцы”) – это некая программа, заложенная во мне с детства, выросшая вместе со мной и, к моему великому счастью, уже начавшая реализовываться. История проекта началась в декабре 2017 года с выставки YARADAN художника-керамиста Вюсали Агаразиевой. В рамках традиционного проекта «Реинкарнация» Вюсаля предложила свой отдельный проект и представила его в Старом городе в бане Касум-бека (XVII в). Идея состояла в том, чтобы пять представителей разных творческих профессий создали работы на общую тему «Творец». Сама эта тема, совместная творческая работа и накопившаяся энергия вылились в проект «Yaradan uşaqlar»"
Нигяр – писатель с образованием магистра политических наук. Не так давно вышли ее книги «Ветерок души» и «Творец».
«Дети проекта – это мой первый педагогический опыт. У меня нет специальных навыков в этой области, есть только опыт общения с дочерью и желание развиваться и расти вместе с детьми. Занимаясь с детьми, я не преследую цель передать им знания, которыми обладаю. Весь принцип работы в проекте сводится к тому, что мы принимаем и любим их такими, какие они есть, помогаем им избавиться от многих страхов, заглянуть в самые укромные уголки своего сердца, выйти за рамки привитых стереотипов и просто жить здесь и сейчас. Ну и конечно, главный наш инструмент – это творчество. Ведь творчество – это то, чем наделен каждый, кто сотворен Творцом, и оно обладает целительной и созидательной силой, гармонизируя все внутри и вне человека».
«Нам, людям, всегда удобнее оформлять все в терминах. Мы выбрали понятие гуманной педагогики, так как ее принципы лучше всего описывают то, что мы делаем. А суть ее опять же сводится к любви, к вере в способности каждого ребенка, их раскрытие, к уважению ребенка как личности. Все занятия, сохраняя свою индивидуальность, пересекаются и дополняют друг друга. Понимаю, что это сложно представить, для этого нужно просто провести один день с нами на занятиях. Мы сами с первого дня учимся и меняемся вместе с детьми, и то, что мы сейчас делаем, для нас самих – откровение и большое счастье».
Начиная проект, команда "Yaradan" планировала помимо общих занятий выделить для каждого ребенка отдельное творческое направление. Однако через два месяца дети взбунтовались и попросили задействовать их во всех сферах, охваченных проектом. Так они и сделали, дети сами подсказали им правильное решение и теперь с удовольствием изучают все, что им преподносится, превращая каждую их встречу в праздник!
«В проекте участвуют дети из различных учреждений и семей, и у каждого из них – свой багаж травм и жизненных сложностей. Пройдя с ними уже немаленький путь, мы увидели на практике: все они талантливы и все они готовы ко всему новому. И особенно к тому, чтобы быть счастливыми. В творчестве что-то получается лучше, что-то хуже, но все дети с радостью используют любые возможности, какие появляются. А еще их всех теперь объединяет общее дело, вера в себя, в любовь и в возможность невозможного. Когда мы только начинали, всем нам, и детям, и взрослым, было немного сложно. У нас, не считая наших педагогов-психологов, не было опыта общения с глубоко травмированными детьми. Дети, привыкшие к страданиям и не привыкшие доверять взрослым, сидели в своем тугом коконе. Шаг за шагом мы распутывали этот кокон. Кто-то долго молчал, кто-то отказывался есть, кто-то уходил в себя... Было много такого, о чем уже смысла рассказывать и не осталось. Терпение, любовь и работа над собой привели к фантастическим результатам. Сейчас мы все чувствуем себя большой и крепкой семьей. Кстати, моя 15-летняя дочь также является участником проекта и совсем недавно она сказала, что «Yaradan» изменил ее отношение ко многим вещам, особенно к людям и к себе».