Bu Azərbaycan brendinin zinət əşyalarını London Moda Həftəsində görmək olar. Onlar Vogue və Harper’s Bazaar kimi nüfuzlu dərclərin Wish Listinə daxil olurlar. Onların sirri nədədir? NARMEEN brendinin  yaradıcısı bizə təbii daşların sehrindən, ilham mənbələrindən və bir çox başqa şeylərdən bəhs etdi.
Öz zərgərlik brendinizi yaratmaq ideyası necə yarandı?
Aksesuarlar həmişə geyimlərdən daha çox xoşuma gəlirdi, detallara diqqət yetirməyi sevirdim. Bundan əlavə, daşları çox sevirəm. Təbii daşlar, mənim fikrimcə, müəyyən bir energetikaya sahibdir və hər bir daş əsrlər boyu nəyi isə simvollaşdırmışdır. Məsələn, hindilər mənfi auranı təmizləmək üçün lazurit istifadə etmişlər. Bu "səma daşı" narahatlıq hissindən azad edir. Orta əsrdə Avropada hesab edilirdi ki, əgər kimsə üzərində lazurit daşı gəzdirirsə, o zaman onun ən fantastik arzuları gerçək olacaq. Bir sözlə, bu daş öz hisslərini göstərməkdən qorxmayanlar üçün idi, çünki bu daş onu üzərində daşıyan insanın energetikasını maksimal dərəcədə üzə çıxarır. Və bu cür daşların sayı hesabı yoxdur, onların hər birinin öz hekayəsi var. Mən həmişə daşlarla maraqlanmışam, lakin onları əldə etmək tamamilə məqsədəuyğun deyildi. Mən tapdığım və kiçik ölçülü tək ekzemplyarda əldə etdiyim daşları yaratmağa, kağızda eskizlərini çəkməyə başladım. Bir neçə ilk zinət məmulatlarım belə yarandı və sayəsində ilk Jahan kolleksiyam buraxıldı.
narmeen_xanum_1
Zinət əşyalarını yaratmaq üçün sizi nə ilhamlandırır?
Əslində, heç bir zaman ilham axtarışında olmamışam. Hesab edirəm ki, əgər bir insan nəyisə yarada bilirsə, istər rəsm əsəri, istər bəzək əşyaları, ona Alp dağlarına getmək, yaxud Monblanı fəth etmək lazım deyil. O, öz emalatxanasında da nə isə yarada bilər, yəni fiziki vəziyyət mənəvi qədər əhəmiyyətli deyil. Mən film, tüklərimi ürpərdən melodiya, rəfiqəmlə söhbət ilhamlandıra bilər... Əsas gördüklərimiz deyil, daxilimizdə yaratdıqlarımızdır. İlhamı kiçik şeylərdə axtarmaq, adi şeylərdə qeyri-adilik görmək lazımdır.
Siz ənənəvi formaları istifadə edirsiniz - ulduz, aypara. Onlar nə kimi məna kəsb edir Sizin üçün?
Mənim ilk kolleksiyam "Cahan" adlanır, yəni Kainat. Burada ulduzlardan, ayparalardan, səmadan istifadə olunub; "Yer kürəsi" ətrafında Şimal, Cənub, Qərb və Şərqi işarətləndirən dörd damcı şəklində daşlarla bəzədilmiş iri ölçüdə Earth earrings ("Yer kürəsi" sırğaları) var. Məna ondadır ki, hər bir qadın - təbiətdə hər bir daşın malik olduğu energetikası kimi gün batışı, gündüzü və gecəsi ilə ayrı bir kainatdır.
Hansı daşlardan və metallardan istifadə edirsiniz?
Qiymətli və yarı qiymətli daşlardan istifadə edirəm. Bütün bəzək əşyaları - qızılın üstündə tamamilə təbii daşlardan hazırlanmış əl işidir. Kolleksiya baza və təkrarlanmayan eksklüziv məmulatlardan ibarətdir: onlarda biz nadir formaları və ya əfsuslar olsun ki, çalarları çox sayda çətinliklə tapılan daşlardan istifadə edirik.
Zinət əşyasının yaranma prosesi haqqında bizə məlumat verin.
Başlanğıcda çox çətin idi: tamamilə təcrübəsiz olaraq hər şeyi özüm etməli idim. Mən çertyojlardan, eskizlərdən başladım. Rəssam rəfiqəm mənə ideyanı kağızda düzgün əks etdirməyi öyrətdi. Sonra bəzək əşyasını hər tərəfdən görmək üçün rəsmi kompüterdə 3D formatına salmalı idim. Və yalnız bundan sonra rəsm qızılın üzərinə köçürülürdü. Yeri gəlmişkən, nəzərdə tutulan forma hər zaman alınmırdı. Amma yenə də, beş-altı aydan sonra ilk kolleksiyam hazır idi, üç-dörd aydan sonra isə bizim debüt çıxışımız oldu.
Kolleksiyalarınızdan hansı bəzək əşyası Sizin favoritinizdir? Niyə?
Mənim ilk Sky earrings zinət məmulatım. Məncə, bu ən yaddaqalandır.
sky_earrings
Əvvəlcə bu sırğalar yalnız bir rəngdə idi, daha sonra daha iki çox variantda hazırladım. Lyapis (lazurit) daşından və brilyantlardan istifadə etmişəm. Təxmin etdiyiniz kimi lyapis - gecə səmasıdır, brilyantlar isə - ulduz. Bu zinət əşyasını çox sevirəm, çünki bu çox tək başına tamamlayıcı bəzəkdir, onu heç bir şey əlavə etmədən taxmaq olar.  Ümumiyyətlə, bu kolleksiya set (komplekt) stereotipinə zidd idi. Mənə elə gəlir ki, həmişə bəzək komplektlərini taxmaq çox artıqdır. Jahan kolleksiyasının hər bir parçasını başqaları ilə birləşdirmək, həm də ayrı-ayrılıqda taxmaq olar - bu çox cəlbedici və gözəl ola bilər.
Brendinizdə nə kimi must-have var?
Half-moon necklace! Onlardan yalnız üç ədəd var - sədəf, firuzə və malaxit. Onlar mənim bestsellərimdir. Kolleksiyada yarım ay formalı kulonlar var idi, onları yaradan zaman əmin idim ki, məhz onlar must have olacaq, amma ayparalar oldu. Onlar tamamilə heç nədən asılı deyil. Onları həm ayrı, həm də başqa zəncirlərlə taxmaq olar.
NARMEEN brendindəki qız obrazını təsvir edin.
Bu asanlıqla, lakin eleqant şəkildə incəliyini və zərifliyini göstərə bilən bir qızdır. Bu təhsilli, güclü, eyni zamanda romantik qadındır. Onun öz baxışı və öz fikri var, onun mənəvi dünyası isə olduqca gözəldir.
narmeenxanum_2
Siz iki ard-arda London Moda Həftəsində zinət əşyalarınızı təqdim etmisiniz, Leonie Mergen Sizi öz nümayişi üçün seçmişdi. Bu necə oldu?
2018-ci ilin sentyabr ayında Middle East (Yaxın Şərq) dizaynerləri ilə birlikdə London Moda Həftəsində iştirak etdik. 2019-cu ilin fevral ayında isə dizayner Leonie Mergen ilə iştirak edik. Leonie Azərbaycana həsr olunmuş "Black Gold" adlı kolleksiya yaratdı. O məni tapdı və əməkdaşlıq təklif etdi. Vətənimə həsr olunmuş və xaricdə Azərbaycanı təmsil edən bir layihə üzərində çalışmaq mənə ikiqat xoş idi.
Beş ildən sonra brendinizi necə görürsünüz?
Beş ildən sonra nə baş verəcəyini bilmirəm, amma əminəm ki, geriya yol yoxdur. Çox çalışmaq və heç vaxt ruhdan düşməmək lazımdır.

Jewelry of this Azerbaijani brand may be seen on the London Fashion week. They get in the wishlists of such credible editions as Vogue and Harper’s Bazaar. What is their secret? The founder of NARMEEN brand told us about magic of natural stones, sources of inspiration and much more.
How did the idea of opening a jewelry brand appear?
I always liked accessories more, than clothes, I loved to pay attention to details. Besides, I love stones very much. Natural stones, in my opinion, possess a certain power, and each stone throughout history symbolized something. For example, Indians used lapis lazuli for cleaning out the negative energy from the aura. This "celestial stone" took away anxiety. In medieval Europe, people believed that carrying lapis lazuli with yourself could make the most fantastic dreams come true. In a word, this stone was for those who were not afraid to show their feelings, it as much as possible unlock the energy of the person who carries it. And there is a lot of such stones, each of them with its history. I was always fond of stones, but it was not so feasible to buy them. I began to try to create small pieces of jewelry with stones which I found and purchased in one piece and small sizes, began to do sketches on paper. So just like that, a couple of my first products came out, which made my first Jahan collection.
What inspires you on the creation of jewelry?
Actually, I was never in search of inspiration. I believe that if a person can create something, whether it’s paintings or jewelry, he doesn’t need to go for this to the Alps and reach Mont Blanc. He can also create them by himself in a workshop that is the physical state is not as important as spiritual. The movie, a melody which shivers, a conversation with a friend can inspire me. The important thing is not what we see, but what we create in ourselves. You need to look for inspiration in small things, to see extraordinary in usual.
You use traditional shapes – star, Halfmoon. Which meaning do you put in them?
My first collection is called “Jahan”, which means the Universe. I used stars, moon, sky; there are big Earth earrings with four teardrop shaped stones around the Earth, which indicate North, South, West, and East. The meaning of it is that each woman is like a unique Universe with its sunrises and sunsets, days and nights, with all the energy which is kept in each stone of nature.
Which stones and metals do you use?
I use precious and semiprecious stones. All products are handmade, exclusively with natural stones on gold. The collection is divided into basic and exclusive products which are not repeated: we use rare shapes or stones of such shades which, alas, are difficult to find in large quantity.
Tell us about the process of jewelry production.
It was very hard at first: without having absolutely any skills, I needed to make everything myself from scratch. I started from drawing, sketches. My artist friend taught me to correctly express the idea on paper. Then I had to transfer the drawing to 3D on the computer for observing the jewelry from every angle. Only after that, the drawing was transferred to gold. By the way, it didn’t always work out the way it planned. And still in five-six months, the first collection was ready, and in about three or four months we made our debut.
Which piece from your collection is your favorite? Why?
My very first product – Sky earrings. In my opinion, it is the most memorable one.
At first, these earrings were only in one color, later I made two more variations. I used lapis (lazurite) and diamonds. As you already guessed, lapis represents the night sky, and diamonds are stars. I love this item because it’s very self-sufficient, it can be worn without complimenting with anything. In general, this collection was created contrary to a stereotype of sets. It is too much for me to always to wear the sets of jewelry. Each product of Jahan collection can be combined with others, and it is possible to wear them separately – catchy and beautiful.
Name one must-have product of your brand.
Half-moon necklace! It’s only three of them – with mother-of-pearl, turquoise and malachite. They are my best-sellers. There are pendants in the collection with a full moon – when creating them, I was sure that will be they the must-have, but it was the half-moons. They are absolutely non-binding. They can be put on and separately, and with other necklaces.
Describe the look of the NARMEEN brand girl.
This is the girl who can easily but gracefully show femininity and elegance. She is educated, strong, but at the same time romantic woman. She has her vision and opinion, and her inner world is incredibly beautiful.
For the second year in a row, you presented your jewelry at London Fashion week, you were chosen for the show by Leonie Mergen. Tell us how it was?
In September 2018 we participated in London Fashion week with designers of Middle East. In February 2019 – with designer Leonie Mergen. Leonie created the collection under the name Black Gold devoted to Azerbaijan. She found me and suggested collaboration. It was twice pleasant to me to work on the project devoted to my homeland and to represent Azerbaijan abroad.
How do you see your brand in five years?
I don’t know what will happen in five years, but I know for sure that there is no way back. You need to work hard and never lose hope.