Ən yaxşı yeni kitablar
Əziz oxucu, bilirsənmi ki, Mişel Obamanın "Olmaq" kitabı 2018-ci ildə ABŞ-da ən çox satılan kitab olub? Bu gün bestsellerlər üzərindən keçməyi təklif edirəm – bu dəfə də onları sizinlə birlikdə açacağam. Tövsiyə etdiklərimdən hələ heç birini oxumamışam, amma ən səs salanları seçmişəm.
Washington Post qeyd edir ki, Amerika Birləşmiş Ştatlarının heç bir birinci xanımı həyat yoldaşı haqqında bu qədər açıq şəkildə yazmamışdır. Oxuya bildiyim rəylərdən aydın olur ki, bu kitab yalnız Barak Obamanın prezident olduğu illərdən bəhs etmir. Mişelin “Olmağı” üç hissəyə bölünür: "Mən olmaq", "Biz olmaq" və "Böyük olmaq". Kitabın birinci hissəsində Obama Çikaqonu və bu şəhərdə yolunun başlanğıcını ətraflı təsvir edir. İkinci hissə Barakla münasibətlərinə həsr olunub. Üçüncüsündə isə həm özünün, həm də ABŞ-ın 44-cü prezidentinin həyatını daxildən təsvir edir və diqqəti onların ictimai fiqur kimi mövcudluqlarının çətinliyinə yönəldir.
Riz Uizerspunun özünün Hello Sunshine adlı kitab klubunun olduğunu öyrənmək sizə nə qədər maraqlı olacağını bilmirəm, amma məhz onun seçimi Amazon satışlarının sayına görə Delia Ouensin "Xərçənglər harada oxuyur" kitabını ikinci sıraya daxil etdi. Kitabın süjeti Şimali Karolinadan olan bir qızın hekayəsi barədədir. Deyirlər ki, kitabda love story, triller və detektiv kimi janrlar birləşdiyi üçün ondan ayrılmaq qeyri-mümkündür. Etiraf edirəm ki, Amazonda populyar olması və "Mən bu kitabın bitməsini istəmirdim!" yazan Riz açıq-aşkar diqqətimi cəlb etdi. Sifariş edirəm!
Tara Vestoverin memuarları 2018-ci ilin The New York Times Book Review-in ən yaxşı 10 kitabından biri oldu. "Təhsilli" oxucularının rəylərindən bəllidir ki, qəribə adlandırdıqları bu kitab ağır oxunur. Taranın qəribə ailəsi var – atası dünyanın sonuna hazırlaşaraq konserv alıb yığır və uşaqlara məktəbə getməyə icazə vermir, böyük qardaşı isə şiddətə meyllidir. Ancaq mənim memuarlara olan sevgimi ağır hekayə ilə qorxutmaq olmaz, oxuyacam və sizə məlumat verəcəyəm!
Bu il müxtəlif ölkələrin oxucuları Anna Qavaldinin "Mən etiraf edirəm" kitabını seçirlər. Bu yeddi hekayənin – yeddi monoloqun, sevgi və tənhalıq etirafının təsirləndirici olduğunu yazırlar. "Mənim üçün bunlar yalnız hekayələr deyil və ən əsası yalnız personajlar deyil, mənim üçün bu insanlardır. Yaşayan insanlar. Canlı-qanlı insanlar», – Qavalda ön sözdə belə yazır. Anna ilə "Sadəcə birlikdə" kitabı zamanından bəri tanışam və onun haqqında gözəl xatirələrim var, buna görə də düşünürəm ki, onun növbəti kitabını məmnuniyyətlə oxuyacağam.
Bundan başqa ən çox satılan kitabların siyahısında həmişə olduğu kimi Yuval Noy Harari "İnsanlığın qısa tarixi" kitabı ilə, Mari Kondonun yapon aksentli sehrli toplusu və Ketodieta haqqında bütün növ bələdçilər yer alır.
Bestsellerlərdən sonra zaman-zaman klassiklərə müraciət etməyi unutmayın. Hər kəsə bu baharda xoş mütaliələr arzulayıram!

Лучшие книжные новинки
Читатель, а ты знал, что книга Мишель Обамы «Становление» стала самой продаваемой в США в 2018 году? Предлагаю сегодня пройтись по бестселлерам – и на сей раз я буду открывать их вместе с вами. Я еще не читала ничего из рекомендуемого знаменитыми таблоидами, но сделала подборку нашумевших.
Washington Post отмечает, что еще ни одна первая леди Соединенных Штатов не писала так откровенно о своем муже. Из рецензий, что мне удалось прочесть, ясно, что эта книга не только о годах президентства Барака Обамы. Становление Мишель поделено на три части: «Становясь мной», «Становясь нами» и «Становясь большим». В первой части книги Обама подробно описывает Чикаго и начало своего пути в этом городе. Вторая часть посвящена их отношениям с Бараком. В третьей же она описывает свою и жизнь 44 президента США изнутри и сосредотачивается на тяжести их существования как публичных фигур.
Не знаю, насколько интересно вам будет узнать, что у Риз Уизерспун есть свой книжный клуб под названием Hello Sunshine, но именно ее выбор вывел книгу Делии Оуэнс «Где поют раки» на второе место по количеству продаж на Amazon. В основе сюжета лежит история девушки из Северной Каролины. Говорят, что от книги невозможно оторваться, так как в ней переплетено несколько жанров – лав-стори, триллер и детектив. Признаюсь, популярность на Amazon и Риз, которая пишет: «Я не хотела, чтобы эта книга заканчивалась!» – явно вызвали мой интерес. Оформляю заказ!
Мемуары Тары Вестовер стали одной из 10 лучших книг The New York Times Book Review за 2018 год. Из отзывов читателей «Ученицы» в сумме ясно одно – эта странная, как ее называют, книга, читается тяжело. У Тары странная семья – ее отец скупает консервы, готовясь к концу света, и не разрешает детям учиться в школе, а ее старший брат склонен к насилию. Но с моей любовью к мемуарам тяжелой историей не напугать, буду читать и вам рассказывать!
Читатели разных стран в этом году выбирают «Я признаюсь» Анны Гавальды. Пишут о том, что их тронули эти семь историй – семь откровенных монологов, признаний в любви и одиночестве. «Для меня это не просто истории и, главное, не просто персонажи, для меня это люди. Живые люди. Из плоти и крови», – пишет Гавальда в своем предисловии. Я с Анной знакома еще со времен «Просто вместе» и храню о ней лучшие воспоминания, поэтому думаю, очередное ее произведение буду читать с удовольствием.
В остальном в списках самых покупаемых книг по-прежнему держатся Юваль Ной Харари со своей «Краткой историей человечества», магическая уборка с японским акцентом от Мари Кондо и всевозможные путеводители по Кетодиете.
После бестселлеров не забывайте обращаться к классикам время от времени. Всем приятного чтения этой весной!