EMİL BÜRLENİN KOLLEKSİYASI PARİSDƏ
Parisi hər il qonaqlarını gözlənilməz sürprizlərlə qarşıladığı üçün sevirəm. Hətta çoxsaylı keçidlərdən birində yolunuzu itirsəniz belə, möhtəşəm bir sərgiyə gəlib çıxa bilərsiniz, yetər ki, doğru döngədən dönəsiniz.
Bu yay böyük şəhərin hektik ritmindən Maillol muzeyində yaxa qurtarmağı qərara alanda mənimlə də məhz belə oldu. Düzünü desəm, seçimim yox idi – qarşınızda bir işarə var: dünyanın ən məşhur xüsusi kolleksiyalarından biri olan Emil Bürlenin şəxsi kolleksiyası. Manet, Degas, Renoir, Cezanne, Gogen, Modigliani və Picasso. Bütün bunlar dünyanın ən böyük muzeylərində çox-çox araşdırdığımız ən məşhur əsərlər deyil, ki bu da onları daha da cəlbedici edir. Təsəvvür edin ki, Manetin şəxsi kolleksiyada gizlənmiş işlərini görürsünüz. Nə hiss edərsiniz? Nəyə görə bu sərginin bütün Parisi silkələmədiyini hələ də anlaya bilmirəm. Bu şəhər belədir, sərgini reklamlar, bilbordlar olmadan özləri üçün açıblar.
Maillol Muzeyi özəl sənət muzeyidir. Sözügedən muzeyin binası 1955-ci ildə məşhur rəssam və heykəltaraş Aristide Maillolun dostu tərəfindən qismən alınmışdır. Sonradan, 1985-ci ildə malikanəni tamamilə geri qaytara bildi və qurduğu fondun sərgilərini hazırlamağa başladı.Bu gün muzey şirkətinə məxsusdur və sərgilər CultureEspaces-in məşhur fransız mütəxəssislərinin dəstəyi ilə yaradılmışdır. Beləliklə, muzeydə təkcə Maillolun əsərlərini deyil, həm də müntəzəm sərgilənən fərdi və yarı-fərdi kolleksiyaları görə bilərsiniz.
Bu dəfə burada Emil Bürle'nin eksklüziv bir kolleksiyası təqdim olunur – İsveçrəli bir sahibkar, silah satıcısı və xoşbəxtlikdən, rəsm kolleksiyaçısı. Almaniyadan olan Burle 1924-cü ildən İsveçrədə məskunlaşıb və 1961-ci ildən 1956-cı ilə qədər 600-dən çox sənət əsəri toplayıb. Maillol Muzeyindəki indiki sərgidə bir neçə istiqamətdə 50-yə yaxın əsər təqdim olunur – ən böyük impressionistlərin (Manet, Monet, Pissarro, Deqas, Renoir və Sisley) və post-impressionistlərin (Cezanne, Gauguin, Van Gogh və Toulouse-Lotrek) əsərləri, XX əsrin əvvəllərinə aid əsərlər. Nabi (Bonnard və Vuillard), Fow (Braque, Derain və Vlaminck), eləcə də Paris Məktəbi (Modigliani) və nəhayət, Pikassonun bir neçə əsəri.

Emil Bührle Collection in Paris
What I really love Paris for, is for the unexpected surprises it makes for its guests from year to year. For the reason, that even just passing through it’s possible to come across an improbable exhibition, having just rounded the corner in the right day.
This is what happened to me this summer when I have decided to take a break from absolutely hectic rhythm of the big city at the Musée Maillol. To be honest, I had no choice – the sign hanging in front of you says: Emil Bührle Private Collection, one of the world's most illustrious private collections. Manet, Degas, Renoir, Cezanne, Gauguin, Modigliani and Picasso. And all those are not the most famous works, not the ones that we studied backwards and forwards in the large museums of the world, what makes them even more attractive. Seeing Manet's works hidden in a private collection. How is that? I still wonder, how come that whole Paris did not scream out loud about this exhibition. This is what this city is about, it wants to be wandered and discovered without any billboards and advertisements.
Musée Maillol is a private arts museum. The building of the museum was partially redeemed in 1955 by the girlfriend of the sculptor and the artist Aristide Maillol. Subsequently in 1985 she managed to redeem the mansion completely and to begin preparation of expositions of the created by her fund. Today the museum belongs the Tecniarte company and exhibitions are created with assistance of the famous French experts from CultureEspaces. Therefore, it is possible to watch not just Maillol's works in the museum, but also regularly exhibited private and semi-private collections.
This time the exclusive collection by Emil Bührle is presented here – the Swiss entrepreneur, arms dealer and, to our happiness, also a devoted painting collector. Coming from Germany, Bührle settled in Switzerland in 1924 and during the period from 1961 to 1956 collected more than 600 works of art. In a relevant exhibition in the Musée Maillol about 50 works in several directions are represented – works of the largest impressionists (Manet, Monet, Pissarro, Degas, Renoir and Sisley) and postimpressionists (Cezanne, Gauguin, Van Gogh and Toulouse-Lautrec), works of the beginning of the twentieth century of Nabi (Bonnard and Vuillard), Fauve (Braque, Derain and Vlaminck) and also the School of Paris (Modigliani) and, finally, several works of Picasso.
Musée Maillol is situated on the left coast of Paris, by the address 59-61 Rue de Grenelle, 7th district.