EMİL BÜRLENİN KOLLEKSİYASI PARİSDƏ
Parisi hər il qonaqlarını gözlənilməz sürprizlərlə qarşıladığı üçün sevirəm. Hətta çoxsaylı keçidlərdən birində yolunuzu itirsəniz belə, möhtəşəm bir sərgiyə gəlib çıxa bilərsiniz, yetər ki, doğru döngədən dönəsiniz.
Bu yay böyük şəhərin hektik ritmindən Maillol muzeyində yaxa qurtarmağı qərara alanda mənimlə də məhz belə oldu. Düzünü desəm, seçimim yox idi – qarşınızda bir işarə var: dünyanın ən məşhur xüsusi kolleksiyalarından biri olan Emil Bürlenin şəxsi kolleksiyası. Manet, Degas, Renoir, Cezanne, Gogen, Modigliani və Picasso. Bütün bunlar dünyanın ən böyük muzeylərində çox-çox araşdırdığımız ən məşhur əsərlər deyil, ki bu da onları daha da cəlbedici edir. Təsəvvür edin ki, Manetin şəxsi kolleksiyada gizlənmiş işlərini görürsünüz. Nə hiss edərsiniz? Nəyə görə bu sərginin bütün Parisi silkələmədiyini hələ də anlaya bilmirəm. Bu şəhər belədir, sərgini reklamlar, bilbordlar olmadan özləri üçün açıblar.
Maillol Muzeyi özəl sənət muzeyidir. Sözügedən muzeyin binası 1955-ci ildə məşhur rəssam və heykəltaraş Aristide Maillolun dostu tərəfindən qismən alınmışdır. Sonradan, 1985-ci ildə malikanəni tamamilə geri qaytara bildi və qurduğu fondun sərgilərini hazırlamağa başladı.Bu gün muzey şirkətinə məxsusdur və sərgilər CultureEspaces-in məşhur fransız mütəxəssislərinin dəstəyi ilə yaradılmışdır. Beləliklə, muzeydə təkcə Maillolun əsərlərini deyil, həm də müntəzəm sərgilənən fərdi və yarı-fərdi kolleksiyaları görə bilərsiniz.
Bu dəfə burada Emil Bürle'nin eksklüziv bir kolleksiyası təqdim olunur – İsveçrəli bir sahibkar, silah satıcısı və xoşbəxtlikdən, rəsm kolleksiyaçısı. Almaniyadan olan Burle 1924-cü ildən İsveçrədə məskunlaşıb və 1961-ci ildən 1956-cı ilə qədər 600-dən çox sənət əsəri toplayıb. Maillol Muzeyindəki indiki sərgidə bir neçə istiqamətdə 50-yə yaxın əsər təqdim olunur – ən böyük impressionistlərin (Manet, Monet, Pissarro, Deqas, Renoir və Sisley) və post-impressionistlərin (Cezanne, Gauguin, Van Gogh və Toulouse-Lotrek) əsərləri, XX əsrin əvvəllərinə aid əsərlər. Nabi (Bonnard və Vuillard), Fow (Braque, Derain və Vlaminck), eləcə də Paris Məktəbi (Modigliani) və nəhayət, Pikassonun bir neçə əsəri.

За что я по-настоящему люблю Париж, так это за неожиданные, нежданные сюрпризы которые он преподносит своим гостям из года в год. За то, что даже оказавшись в нем проездом, можно наткнуться на невероятную выставку, просто завернув за угол в правильный день.
Так случилось со мной этим летом, когда я решила отдохнуть от абсолютно суматошного ритма большого города в Музее Майоля. Признаться честно, выбора у меня и не было – висит перед тобой вывеска: частная коллекция Эмиля Бюрле, одна из самых прославленных частных коллекций в мире. Мане, Дега, Ренуар, Сезанн, Гоген, Модильяни и Пикассо. И все это не самые известные работы, не те, что мы изучили вдоль и поперек в крупных музеях мира, что делает их еще более привлекательными. Увидеть спрятанные в частной коллекции работы Мане. Как вам? Почему об этой выставке не трубил весь Париж – до сих пор не пойму. Таков уж этот город, хочет, чтобы по нему бродили и открывали его для себя без рекламных щитов и объявлений.
Музей Майоля – это частный музей искусств. Здание музея было частично выкуплено в 1955 году подругой скульптора и художника Аристида Майоля. Впоследствии в 1985 году ей удалось полностью выкупить особняк и начать подготовку экспозиций создаваемого ею фонда. Сегодня музей принадлежит компании Tecniarte и выставки создаются при поддержке известных французских специалистов из CultureEspaces. Таким образом, в музее можно посмотреть не только работы Майоля, но и регулярно выставляемые частные и полу-частные коллекции.
В этот раз здесь представлена исключительная коллекция Эмиля Бюрле – швейцарского предпринимателя, торговца оружием и, к нашему счастью, еще и преданного коллекционера картин. Выходец из Германии, Бюрле поселился в Швейцарии в 1924 году и в период с 1961 по 1956 год собрал более 600 произведений искусства. На текущей выставке в Музее Майоля представлено около 50 произведений в нескольких направлениях – работы крупнейших импрессионистов (Мане, Моне, Писсарро, Дега, Ренуара и Сислея) и постимпрессионистов (Сезанн, Гоген, Ван-Гог и Тулуз-Лотрек), работы начала двадцатого века Наби (Боннар и Вюйар), Фов (Брак, Дерен и Вламинк), а также Парижская школа (Модильяни) и, наконец, несколько работ Пикассо.