SKRİPKA İLƏ DİALOQLAR
Uzun müddət cansız bir cismə baxıb və heç bir şey hiss etməyə bilərsən. Ta ki, o, danışana qədər. Bu əşyaları canlandıra bilənlər əsl sehrbazlardır: onlar bizə dünyaya fərqli gözlə baxmağa imkan yaradırlar, ruhumuzun ən dərinliyində qapalı olan hisslərimizi üzə çıxarırlar... Azərbaycan tarixində ən gənc əməkdar artist olan, babası – xalq artisti Sərvər Qəniyevin layiqli davamçısı olmaq üçün öz üzərində çox çalışan skripkaçı Elvin Xoca Qəniyev öz sehrli musiqi aləti skripkanı məhz bu cür canlandırır. Keçən il Elvin Berlində keçirilən, bütün dünyadan 18-35 yaş arası ifaçıların qatıldığı II Beynəlxalq Skripka Müsabiqəsində qızıl medal qazanıb. İyirmi yaşında Zaxar Bron kimi ustaddan dərs almaq, konsert proqramları ilə bütün Avropada çıxış etmək, Sürixdə, sonra Madriddə təhsil almaq və eyni zamanda ruhən sadə bir azərbaycanlı oğlan qalmaq necə bir hissdir? Bütün bunlar haqqında bizə Elvin Qəniyev özü bəhs edəcək.
YAXŞI SKRİPKAÇI
Sostenuto (təmkinli)
Nöqsanlarını bilə-bilə özünü müsbət qiymətləndirmək çətindir, həm də özünü tərifləmək nəzakətsizlikdir. Ancaq hər şeyə rəğmən mən yaxşı skripkaçıyam, ifa səviyyəsi yüksək olan konsert musiqiçisiyəm, bunun sübutu nəinki qazandığım mükafatlardır, həm də çıxış etdiyim müxtəlif ölkələrin tamaşaçılarının məni necə qarşıladıqları və necə yola saldıqlarıdır. 18 yaşından sonra heç kim səni gənc istedad kimi qəbul etmir: yaşın heç bir əhəmiyyətinin olmadığı bir pillədə dayanırsan. Sizdən on, iyirmi yaş və ya daha böyük olan musiqiçilərin ifası ilə rəqabət edə biləcək yüksək keyfiyyətli bir ifa gözlənilir – ya da bu işi buraxmalısan. Mən öz potensialımı bilirəm, amma onun hüdudlarını görmürəm. Öz nöqsanlarınla barışmamalısan. Onları özündə görməli və yaxşılığa doğru dəyişməyə çalışmalısan. Düşünürəm ki, daim öz üzərində işləmək vacibdir.
NƏ OLURSA, OLSUN, MUSİQİÇİ OLMAZ!
Risoluto (qətiyyətlə)
Valideynlərim qəti şəkildə mənim musiqiçi olmağımı istəmirdilər. Səbəblər olduqca sadə idi: zəhmətli işdir,  klassik musiqi dünyasında dəstək almaq çətindir və sair. Paradoksaldır, amma ailəmizdə hər kəs musiqiçidir: atam – violonçelist, anam və nənəm – pianoçu, babam və bacım – skripkaçı. Beş yaşımda artıq müxtəlif əsərlərdən melodiyalar zümzümə edirdim, dirijorun əllərinin hərəkətlərini təqlid edirdim. Nəticədə ailə məclisi məni kor-koranə musiqiçi etmədən əvvəl musiqi qabiliyyətimi yoxlamağa qərar verdi. “Mən onun bu nəhəng violonçeli daşımasına icazə vermərəm!” – nənəm bildirdi, buna görə atam öz ustalıq sənətini mənə ötürməkdən imtina edib bu işi babamın ixtiyarına vermək məcburiyyətində qaldı və mənə ilk skripkamı təqdim etdilər. Babam o vaxtlar artıq Azərbaycan Respublikasının xalq artisti idi, hələ 1986-1987-ci illərdə Ankarada, bəlkə də, o dövrdə Türkiyənin ən güclü skripka məktəbinin qurucusu idi. Elə orada təhsil almağa başladım. Yeddi yaşında isə ilk konsertimi verdim. Bir çox müsbət rəylər səsləndi və mən səhnəyə dəlicəsinə aşiq oldum. Qərar alındı – musiqiçi olacam!
MƏNİM İDEALIM
Morendo (yavaşlayaraq)
Ölümündən bir müddət əvvəl, 2010-cu ildə babam, nüfuzlu Venyavski müsabiqəsinin qalibi olduğumu öyrəndi. "Nə yaxşı ki, bunu görmək mənə nəsib oldu! Mən çox şey edə bilmədim, amma Elvin mütləq Azərbaycan skripka məktəbini şöhrətləndirəcək" – o zaman babam belə demişdi. Mənim orkestrlə ilk çıxışım babam ilə birlikdə olmuşdu. Sözlə ifadə edilməyən qürur hissi keçirdiyimi, hətta deyərdim səhnədə bir növ qorunduğumu xatırlayıram. Mən sadəcə dahi musiqiçi Sərvər Qəniyev ilə çıxış etmirdim, həm də yanında ən böyük hisslər yaşadığım sevimli babamla çıxış edirdim. Həyəcan belə keçirmirdim. Mən babamı yalnız mötəbər bir musiqiçi və müəllim olmazdan əvvəl çətin yol qət etdiyi üçün idealım hesab etmirəm. Axı onun nə dəstəyi, nə də mənim kimi imkanları olmayıb. O, böyük insan idi, həmişə tələbələrinə kömək edirdi, istedadlı insanları dəstəkləyirdi, ehtiyacı olanlara qayğı göstərirdi... Mən də babam kimi peşəmdə zirvələrə yüksəlməyi, məktəblər və konservatoriyalar qurmağı, Azərbaycan skripka məktəbinə yeni nəfəs verməyi arzulayıram!
ƏN GƏNC
Animato (ruh yüksəkliyi ilə)
Bu gün mənim üçün əldə etdiyim nailiyyətlərin ən yüksək qiymətləndirilməsi ilə yanaşı, həm də gələcək üçün əlavə motivasiya olan ən önəmli mükafat Azərbaycanın əməkdar artisti adıdır. İyirmi yaşımda bu ada layiq olub-olmadığım – mənim qərarım deyil. Səkkiz yaşımda artıq bir neçə ciddi musiqi müsabiqələrinin laureatı idim, məni təkcə Türkiyədə deyil, Azərbaycanda da tanıyırdılar. Belə ki, akademik Nərgiz xanım Paşayeva məni, doqquz yaşlı skripkaçını ilk dəfə Azərbaycan səhnəsində, UNS Teatrında çıxış etməyə dəvət etdi. O vaxtdan bəri mən yüksək dövlət məmurlarının, xüsusən də, vitse-prezident Mehriban Əliyevanın himayədarlığını hiss edirəm. Kömək isə lazım idi! Maddi dəstək ala bilməyən çox sayda istedadlı musiqiçi hədər olur. Bütün bu xarici səyahətlər, master-klasslar, çıxışlar ailəm üçün çox baha başa gəlirdi, valideynlərim musiqi karyerama sonuncu qəpiklərini xərcləyirdilər. Onların səyləri boşa çıxmadı – mənim adım Azərbaycanın gənc istedadlarının qızıl kitabına yazıldı və mən ölkəmizi dünyanın müxtəlif yerlərində keçirilən müsabiqələrdə və festivallarda qürurla təmsil edirəm.
SƏDAQƏT
Affettuose (duyğulu)
Qazaxıstanda babamla getdiyim master-klassların birində dünyanın ən yaxşı skripkaçılar pleyadasını yetişdirən məşhur müəllim Zaxar Bronla tanış olmaq şərəfinə sahib oldum. Mənim ifamı dinlədi və mənim böyük gələcəyimin olduğunu bildirərək babamı təbrik etdi. Və sonra sanki bir yuxu kimi, Zaxar Bron özü onun tələbəsi olmağımı təklif etdi! Ayda bir dəfə gah Sürixə, gah Milana, bəzən isə Körnə onun yanına gedirdim və ondan əvəzolunmaz dərslər alırdım. Belə bir görkəmli musiqiçinin tələbəsi olmaq hər kəsə nəsib olmur. Mən çox xoşbəxt idim. Müsabiqələrdə iştirak etməyə davam edirdim, əvvəllər yalnız xəyal edə biləcəyim səhnələrdə çıxış edirdim, Avropa və Rusiyadakı məşhur müəllimlərdən onların tələbəsi olmaq təkliflərini almağa başladım. Bəlkə də bu mənim üçün maraqlı olardı, amma mən Zaxar Brona sadiq qalmağı tərcih edirəm.
ÇƏTİNLİK
Spirituoso (şövqlə)
Müsabiqələrdəki ən çətin şey heç də saatlarla məşq etdiyin, barmaqlarındakı döyənəkləri yenilədiyin, hətta çıxış etdiyin zaman həyəcanını necə ələ almağı bilmədiyin hazırlıq prosesi deyil. Bəzən siyasi məsələlər, hətta münsif heyətində müəllimlərin ya da iştirakçıların qohumlarının olması həlledici rol oynayır. Yaxşı ifaçı belə münsiflər heyətində tanışı olmadan hətta ilk turdan sonra kənarda qala bilir. Belə vəziyyətlərdə özünü göstərmək çox çətindir. Ancaq ədalətli yarışmalar da var: videolarını göndərən on min nəfər arasından yalnız otuz skripkaçının münsiflər heyəti qarşısında çıxış etməyə dəvət olunduğu Kraliça Yelizaveta və ya Çaykovski müsabiqəsini qeyd edə bilərəm. Kiminsə səhv çalacağına ümid etmək axmaqlıqdır. Burada yanaşma, ruh, əsəri yeni bir tərzdə, lakin not dəftərində yazılandan kənara çıxmadan ifa etmək bacarığı çox vacibdir. Axı klassik musiqi caz deyil, burada improvizasiya yolverilməzdir. Şəxsən mən münsiflər heyətində valideynlərimin tanışları olan müsabiqələrdə iştirak etməməyə çalışıram. Bəli, mən musiqiçi ailəsində böyümüşəm; bəlkə də mənim yerimdə başqası olsaydı, eynilə uğurlu olardı deyə düşünürsünüz və təbii olaraq, haqlısınız. Ailəm həqiqətən məni istiqamətləndirirdi, dəstəkləyirdi, təcrübəsi ilə bölüşürdü, məsləhətlər verirdi. Ancaq, məsələn, Nyu-Yorkda bir müsabiqənin səhnəsində valideynlərinizə və ya babanıza əhəmiyyət verməyən peşəkar bir münsif heyəti qarşısında skripka ilə təkbətək qalırsınız. Amma gün ərzində hər bir notanı düzgün səsləndirməq üçün çalışaraq, bütün gücünü ifaya sərf edərək altı saat məşq etdikdə hətta ən böyük səhnə belə yeganə sahibi olduğunuz ən rahat guşəyə çevrilir. Gözlərinizi bağlayırsınız, skripkanın yayını simlərə toxundurursunuz... və qarşınızda nə sərt münsif var, nə həyəcan var - yalnız musiqi, yalnız duyğular! Birdən hər şey gurultulu alqışlarla kəsilir və özünüzlə qürur duyursunuz! Bu möhtəşəmdir!
VACİBDİR
Parlando (danışaraq)
Çox vaxt valideynlər uşağında bir balaca istedad hiss edən kimi onu ən azı Motsart olaraq görmək istəyirlər. Pərdə arxasında bəzi anaların müsabiqə zamanı səhv ifa etdiklərinə görə uşaqlarını döydüklərini görmüşəm. Nəticədə, bu uşaqlardan çox vaxt musiqiçi yetişir, amma peşələrinə nifrət edən musiqiçi. Ancaq onlar bu peşədən imtina edə bilmirlər, çünki artıq musiqi alətində çalmaqdan başqa bir şey bacarmırlar. Onlara musiqiyə, alətə sevgi aşılamayıblar. Ancaq bu o qədər vacibdir ki! Bəli, yüksək sənət fədakarlıq tələb edir. Ancaq bunları azaltmaq olar, inanın, yalnız düzgün yanaşma tapmaq lazımdır. Uşaq heç bir halda ətraf mühitin anlamaq qabiliyyətini aşan bir əsərin notalarını açmamalıdır. Əgər siz uşağa, məsələn, Çaykovskinin əsərini öyrənməyə vermisinizsə, o zaman zəhmət çəkin bunu ona izah etmək üçün vaxt ayırın, uşağa beş xətt arasında sıçrayan hər bir notanı hiss etməyi öyrədin – qoy, o, səslərin hər bir çalarını daxilində hiss etsin... Əlbəttə ki, onları böyüklər kimi hiss etməyəcək, lakin onları özünəməxsus başa düşəcək və bəlkə də yeni bir ifa tərzi ortaya çıxaracaq. Uşaqların musiqiyə baxışı çox vaxt peşəkar olmur, lakin bəzən çox şey eşidən ən yaşlı musiqiçini belə təəccübləndirə bilər.
SKRİPKASIZ SAATLAR
Leggiero (yüngül)
Bəzən təxminən dörd saat məşq edirsən və özündə bir o qədər də gücünün olduğunu hiss edirsən, amma diqqəti artıq cəmləyə bilmirsən. Bədənin 12 saat ifa etməyə gücü yetir, lakin bu artıq sənə ziyan ola bilər, çünki əsəri öyrənərkən konsentrasiya çox vacibdir. Belə saatlarda skripkanı futlyarına qoyuram və gəzməyə gedirəm. Mən olduqca sosial, ünsiyyətcil insanam. Dostlarım çoxdur, onlarla vaxt keçirməyi, şahmat oynamağı xoşlayıram. Uşaqlıqdan bəri heç kim məni bir şey etməyə məcbur edə bilməzdi, mən çox şıltaq idim. Ancaq skripka dərslərini əsla buraxmazdım – yaşımın az olmasına baxmayaraq musiqiçi olmaq məqsədi mənim şüurlu seçimim idi. Düzdür, əvvəlcə səhnədə olmağım məni daha çox cəlb edirdi. Uşaqlıqda gündəlik cədvəlim əsasən bir neçə saat skripka məşqlərindən ibarət idi, sonra anamın etirazına baxmayaraq həyətdə uşaqlarla futbol oynamaq, və yenidən – musiqi. Mən teatrı dəlicəsinə sevirəm, hətta kinodan da çox. Aktyorluq istedadımın olub-olmadığını bilmirəm, amma teatr xadimləri ailəsində doğulsaydım, yəqin ki, aktyor olardım.
BÖYÜK SEVGİ
Giocoso (оynaq)
Başqalarından fərqli olaraq sevdiyim qızla aramda qərginliyi... İohann Sebastyan Bax yaradır. Məsələ ondadır ki, Baxın əsərlərini ifa etmə tərziniz peşəkarlığınızın göstəricisidir, lakin, bunula yanaşı, müxtəlif məktəblərdən və hətta ölkələrdən olan musiqiçilər bunu tamamilə fərqli şəkildə ifa edirlər. Mənim sevgilim də skripkaçıdır və onunla Baxın əsərlərini düzgün ifa etməklə bağlı daima mübahisə edirik. Ümumiyyətlə, həyatını mənimlə paylaşmağa hazır olan bir insanın nə işlə məşğul olduğumu başa düşməsi mənim üçün çox vacibdir – mənim üçün onun klassik musiqiyə olan münasibətinin belə əhəmiyyəti yoxdur, yalnız başa düşməyi vacibdir. Bundan əlavə, daim səfərlərdə olaraq kiməsə kifayət qədər diqqət yetirmək çətindir. Sabit bir həyat haqqında hələ ki, düşünmürəm – hələ çox iş görmək və çox şeyə nail olmaq lazımdır!
CANLI, LAKİN İNSAN DEYİL
Sensibile (həssaslıqla)
Mən onunla danışa bilirəm, fikirlərimi bölüşə bilirəm, ondan məni yarı yolda qoymamasını istəyə bilirəm, çünki mən heç vaxt onu yarı yolda qoymayacam!.. Bəzən mənə elə gəlir ki, uçuşlar və ya çəkilişlərlə məşğul olduğum üçün onunla az məşq etdiyimə görə məndən inciyir. Müxtəlif skripkalarda ifa edirəm, hətta birini –  Cennaro Qalyanonun əl işi olan skripkanı mənə Mehriban xanım Əliyeva hədiyyə edib. Hal-hazırda Cüzeppe Qvarnerinin skripkasında çalıram. Hər bir skripkaya, sanki bir insan kimi xüsusi yanaşmam var. Ancaq belə bir paralelə baxmayaraq əlbəttə ki, insanlarla ünsiyyəti daha yüksək tuturam. Çünki alətlə söhbətim mənim beynimdə baş verir və bilirəm ki, suallarımın cavabını heç vaxt eşitməyəcəyəm, mən isə hər şeydə reallığı qiymətləndirirəm. Bəlkə gənclik maksimalizmim və ya mənim həddindən artıq dərəcədə ekstravert olmağım səbəbindən canlı insanlarla ünsiyyətimi heç vaxt musiqi alətləri ilə sonsuz söhbətlərə dəyişmərəm!

Можно долго смотреть на неодушевленный предмет и не чувствовать ровным счетом ничего. До тех пор, пока он не заговорит. Те, кто умеет оживлять эти предметы, и есть самые настоящие маги: они позволяют нам взглянуть на мир иначе, расширяют наш спектр эмоций, замкнутых в закоулках нашей души... Именно так оживляет свой волшебный инструмент – скрипку – Эльвин Ходжа Ганиев, ставший самым молодым за всю историю Азербайджанской республики заслуженным артистом, скрипач, вложивший всего себя в то, чтобы стать достойным продолжателем дела своего дедушки – народного артиста Сарвара Ганиева. В прошлом году Эльвин завоевал золотую медаль на II Международном конкурсе скрипичной музыки в Берлине, участниками которого были исполнители со всего света от 18 до 35 лет. Каково это – в двадцать лет учиться у самого Захара Брона, разъезжать по всей Европе с концертными программами, получать образование то в Цюрихе, то в Мадриде и при этом оставаться в душе простым азербайджанским парнем? Обо всем этом нам расскажет сам Эльвин Ганиев.
ХОРОШИЙ СКРИПАЧ
Sostenuto (сдержанно)
Сложно дать себе положительную оценку, зная свои недостатки, да и как-то нескромно это – хвалить себя. Но при всем этом я верю, что я хороший скрипач, концертирующий музыкант с высоким уровнем исполнения, чему доказательство не только награды, но и то, как встречает и провожает меня публика в разных странах, где мне довелось выступать. После 18 лет никто вас больше не считает юным дарованием: вы оказываетесь на ступеньке, где ваш возраст не имеет никакого значения. От вас ждут либо качественного исполнения, способного конкурировать с игрой музыкантов старше вас на десять, двадцать, а то и больше лет, – либо бросайте это дело. Я знаю о своем потенциале, но не вижу его границ. Нельзя мириться со своими недостатками. Необходимо разглядеть их в себе и стараться измениться в лучшую сторону. Я думаю, это важно – постоянно работать над собой.
ТОЛЬКО НЕ МУЗЫКАНТОМ!
Risoluto (решительно)
Родители категорически не хотели видеть меня музыкантом. Причины банальные: тяжелый труд, сложно добиться поддержки в мире классической музыки и так далее. Парадоксально, но у нас в семье все музыканты: отец – виолончелист, мама и бабушка – пианистки, дедушка и сестра – скрипачи. Уже к пяти годам я напевал мелодии различных произведений, имитировал движения рук дирижера. В итоге семейный совет решил-таки проверить мой слух и способности к исполнению, не руководствуясь при этом целью слепить из меня музыканта. ≪Я не позволю ему таскать на себе эту огромную виолончель!≫ – заявила бабушка, так что право передать мне свое мастерство отец вынужден был уступить дедушке, и мне вручили мою первую скрипку. Дед к тому времени был народным артистом Азербайджанской Республики, еще в 1986–1987 годах он основал в Анкаре, пожалуй, самую сильную в Турции на тот период скрипичную школу. Там я и начал свое обучение. А уже к семи годам исполнил свой первый концерт. Было много положительных отзывов, и я безумно полюбил сцену. Было решено – я стану музыкантом!
МОЙ ИДЕАЛ
Morendo (замирая)
Незадолго до смерти, в 2010 году дедушка узнал, что я стал лауреатом престижного конкурса Венявского. ≪Как хорошо, что я это увидел! Я многое не успел, но Эльвин обязательно прославит азербайджанскую скрипичную школу≫, – сказал он тогда. Мое самое первое выступление с оркестром было с дедушкой. До сих пор помню непередаваемое чувство гордости, я бы даже сказал, некой защищенности на сцене. Я выступал не просто с величайшим музыкантом Сарваром Ганиевым, а с любимым дедушкой, рядом с которым я испытал широчайшую гамму эмоций. Я даже не чувствовал волнения. Я считаю дедушку своим идеалом не только потому, что он прошел тяжелый путь, прежде чем стал потрясающим музыкантом и педагогом. Ведь у него не было ни поддержки, ни тех возможностей, как у меня. Он был человеком с большой буквы, всегда помогал своим студентам, поддерживал таланты, опекал нуждающихся... И я мечтаю, подобно своему деду, добиться всех высот в своей профессии, основать школы и консерватории, вдохнуть новую жизнь в азербайджанскую скрипичную школу!
САМЫЙ МОЛОДОЙ
Animato (воодушевленно)
Пожалуй, наиболее важной для меня наградой на сегодня является звание заслуженного артиста Азербайджана, ставшее для меня не просто самой высокой оценкой моих достижений на сегодня, но и дополнительной мотивацией на будущее. Заслужил я это звание в свои двадцать лет или нет – судить не мне. Уже в восемь лет я стал лауреатом нескольких серьезных музыкальных конкурсов, обо мне знали не только в Турции, но и в Азербайджане. Так, академик Наргиз ханым Пашаева пригласила меня, девятилетнего скрипача, впервые выступить на азербайджанской сцене, в театре ÜNS. С тех пор я ощущал опеку со стороны первых лиц государства, в частности, вице-президента Мехрибан ханым Алиевой. А помощь была нужна! Без материальной поддержки пропадает очень много талантливых музыкантов. Все эти поездки по заграницам, мастер-классы, выступления обходились моей семье очень дорого, родители вкладывали в мою музыкальную карьеру последние деньги. И их усилия не пропали даром – мое имя вписали в золотую книгу талантов Азербайджана, и я с гордостью представлял нашу страну на конкурсах и фестивалях в разных точках мира.
ВЕРНОСТЬ
Affettuose (сердечно)
На одном из мастер-классов в Казахстане, куда я поехал вместе с дедом, мне выпала честь познакомиться со знаменитым педагогом Захаром Броном, воспитавшим целую плеяду лучших скрипачей мира. Он послушал мое исполнение и поздравил дедушку, напророчив мне большое будущее. А после, словно во сне, сам Захар Брон предложил мне стать его учеником! Раз в месяц я ездил к нему то в Цюрих, то в Милан, а порой в Керн, и получал его бесценные уроки. Стать учеником такого выдающегося музыканта удается далеко не каждому. Я был счастлив. Я продолжал разъезжать по конкурсам, выступал на сценах, о которых раньше мог только мечтать, и начал получать предложения от знаменитых педагогов Европы и России – стать их учеником. Возможно, это было бы интересно, но я остаюсь верен Захару Брону.
СЛОЖНО
Spirituoso (одухотворенно)
Самое сложное в конкурсах отнюдь не процесс подготовки, когда часами репетируешь, освежая свои мозоли на пальцах, и даже не в умении совладать с переживаниями в момент выступления. Порой имеют решающее значение политические аспекты, а то и наличие в жюри преподавателей или даже родственников участников. Хороший исполнитель без знакомых в жюри имеет все шансы оказаться за бортом после первого же тура. Очень сложно в таких ситуациях проявить себя. Но есть и честные соревнования: могу отметить Конкурс имени королевы Елизаветы или Чайковского, когда выступить перед жюри приглашаются всего лишь тридцать скрипачей, отобранных из десяти тысяч приславших свои видеозаписи. Полагаться на то, что кто-то сфальшивит, глупо. Тут важен подход, душа, умение раскрыть и показать произведение в новом прочтении, при этом не выходя за рамки написанного в нотной тетради. Ведь классическая музыка – это не джаз, тут импровизация недопустима. Я лично стараюсь не участвовать в конкурсах, где в составе жюри есть знакомые моих родителей. Да, я вырос в семье музыкантов; возможно, будь на моем месте кто-то другой, успех был бы тот же, подумаете вы и, скорее всего, будете правы. Семья действительно направляла меня, поддерживала, делилась опытом, помогала советами. Однако на сцене, скажем, конкурса в Нью-Йорке вы остаетесь один на один со скрипкой, перед профессиональным жюри, которому нет дела до ваших родителей или дедушки. И если вы тратили по шесть часов в день на репетиции, отрабатывая каждый звук, вкладывая все силы в исполнение, то вы ощутите, как даже самая большая сцена превращается в уютный уголок, в котором вы единоличный хозяин. Закрываете глаза, проводите смычком по струнам... и нет ни строгого жюри перед вами, ни волнения внутри вас – одна музыка, одни эмоции! И вдруг все прерывается шквалом аплодисментов, и вы ликуете от гордости за самого себя! Это прекрасно!
ВАЖНО
Parlando (говоря)
Нередко родители, заметив в своем ребенке талант, хотят видеть его как минимум Моцартом. Я видел за кулисами, как некоторые матери били своих детей за фальшь, допущенную во время исполнения на конкурсе. В итоге из таких детей часто вырастают музыканты, по сути ненавидящие свою профессию, но им трудно бросить это занятие, ведь они больше ничего не умеют, кроме как играть на музыкальном инструменте. Им так и не привили любовь к музыке, к инструменту. А ведь это так важно! Да, высокое искусство требует жертв. Но их можно минимизировать, поверьте, стоит лишь найти верный подход. Ребенок ни в коем случае не должен открывать ноты произведения, превышающего его возможности понимания окружающего мира. Если вы уж решились дать ему выучить произведение, скажем, Чайковского, то будьте добры уделить достаточно времени на его объяснение, научите ребенка сопереживать каждой ноте, что скачет между пятью линиями, – пусть он пропустит через себя все оттенки звуков... Конечно, он не прочувствует их так, как взрослый, но он поймет по-своему и, возможно, выдаст то, что назовут новым прочтением. Детское видение музыки чаще всего не профессионально, однако иногда оно способно удивить даже самого престарелого музыканта, слышавшего, казалось бы, все.
ЧАСЫ БЕЗ СКРИПКИ
Leggiero (легко)
Порой порепетируешь часа четыре и вроде ощущаешь в себе силы еще на столько же, но внимание уже не сконцентрировано. Организм способен дать силы играть и 12 часов, но это послужит уже скорее во вред, потому что при разучивании произведения очень важна концентрация. В такие часы я убираю скрипку в футляр и могу выйти погулять. Я человек довольно социальный, общительный. У меня много друзей, я люблю проводить с ними время, играть в шахматы. Меня с детства никто не мог заставить что-либо сделать, я был очень капризным. Однако занятия на скрипке никогда не пропускал – ведь, несмотря на ранний возраст, цель стать музыкантом была моим осознанным выбором. Правда, поначалу больше привлекало само присутствие на сцене. В детстве дневной график в основном включал в себя несколько часов репетиций на скрипке, а затем, несмотря на мамины протесты, была игра с мальчишками во дворе в футбол, и снова – музыка. Я безумно люблю театр, даже больше, чем кино. Не знаю, есть ли у меня актерский талант, но, родись я в семье театральных деятелей, возможно, стал бы актером театра.
ТАКАЯ ЛЮБОВЬ
Giocoso (игриво)
В отличие от других, у меня напряженность в отношениях с девушкой создает... Иоганн Себастьян Бах. Дело в том, что то, как вы исполняете Баха, служит показателем вашего профессионализма, но при этом музыканты разных школ и даже стран исполняют его совершенно по-разному. Моя девушка тоже скрипач, и мы с ней вечно спорим о том, как же все-таки правильно исполнять его произведения. В целом для меня важно, чтобы человек, готовый разделить со мной судьбу, понимал, чем я занимаюсь по жизни, – мне даже не важно его отношение к классической музыке, важно лишь понимание. К тому же, будучи постоянно в разъездах, тяжело уделять кому-то достаточно внимания. О стабильной жизни я пока не задумываюсь – еще столько нужно сделать и достичь!
ЖИВАЯ, НО НЕ ЧЕЛОВЕК
Sensibile (чувствительно)
Я могу говорить с ней, делиться своими идеями, просить не подвести, ведь я-то ее точно не подведу!.. Мне даже иногда кажется, что она обижается, когда я мало репетирую оттого, что занят перелетами или съемками. Исполняю я на разных скрипках, одну мне даже подарила Мехрибан ханум Алиева – работы Дженнаро Гальяно. На данный момент исполняю на скрипке Джузеппе Гварнери. К каждой скрипке у меня особый подход, словно к человеку. Но, несмотря на такую параллель, общение с людьми я, конечно же, ставлю выше. Потому что разговоры с инструментом происходят у меня в голове, и ответов на свои вопросы я не услышу, а я во всем ценю реальность. Может, в силу юношеского максимализма или моей натуры экстраверта, я никогда не променяю общения с живым человеком на бесконечные беседы с музыкальными инструментами!