Bu həftə sonu ölkənin qəhvə və çay mütəxəssislərinin iştirak edəcəyi üç günlük böyük Baku Coffee & Tea Festival Vol.2 keçiriləcək. "Specialty Coffee" beynəlxalq birliyinin dəstəyi ilə iki milli barista çempionatı keçiriləcək. Qaliblər Azərbaycanı dünya çempionatlarında təmsil edəcəklər. Arzu edən hər bir kəs ən yaxşı çay və qəhvə növlərindən ləzzət ala, seminar və master-klasslarda pulsuz iştirak edə bilər. Təşkilatçılar uşaqları oyun meydançasında qoya biləcəyinizi təmin ediblər.
Nə zaman: 24 – 26 yanvar, 11:00 – 19:00
Cümə günü Fuad İbrahimovun rəhbərliyi altında Dövlət simfonik orkestri Çaykovskinin" Romeo və Cülyetta" uvertürasını, Şostakoviçin ikinci konsertini və Raxmaninovun "Simfonik rəqslər" əsərini ifa edəcək. Solist – Filipp Kopaçevski.
Harada: Bakı Dövlət Filarmoniyası
Nə zaman: 24 yanvar, 19:00
"Sənət haqqında söhbətlər" layihəsi çərçivəsində Valentin Serovun 150 illik yubileyinə həsr olunmuş "Gümüş əsrin dahisi" adlı mühazirə keçiriləcəkdir. Rəssam haqqında Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin əməkdaşı Fuad Ağayev məlumat verəcək. Giriş sərbəstdir.
Harada: Rusiya İnformasiya-Mədəniyyət Mərkəzi
Nə zaman: 24 yanvar, 14:00
İlhamlanmaq qüçün kinoya gedirik! Kinoteatrlarda 45 dəqiqəlik "Əkrəm xan: Əslən Karri Hausdan" rəqs filmi nümayiş olunacaq. Film Britaniyanın gələcək xoreoqrafı, bütün dünyada məşhurlaşan Banqladeşdən gələn mühacirlərin oğlunun həyatının iki həftəsindən bəhs edir. Yaş həddi: 12+
Nə zaman: 25 yanvar, 10:00
Baş rolda Fidan Hacıyevanın iştirakı ilə "Karmen" operası iyirmi ildir ki anşlaq toplayır. Sənətçinin inandırıcı oyunu, həssas metso-soprano səsi sayəsində Fidan Hacıyeva Azərbaycan operasının ən tanınmış Karmeni oldu. Bu ampluada o, ölkə xaricində də tanınır. Qaçırmayın!
Nə zaman: 25 yanvar, 19:00
Şənbə günü əməkdar incəsənət xadimi və milli irsin yorulmaz tədqiqatçısı Kübra Əliyeva XVI – XVII əsrlərə aid xovlu Qarabağ və Təbriz xalçaları, naxışlar, terminlər, tarixi faktlar haqqında mühazirə oxuyacaq. Mühazirə Azərbaycan dilində keçiriləcək. Giriş sərbəstdir.
Nə zaman: 25 yanvar, 14:00
Üç yaşdan yuxarı uşaqlara özlərini rəssam kimi sınamaq, gil və gipsdən məmulatları boyamaq çox maraqlı olacaq. Gil və gipsin qeyri-adi kələ-kötür teksturu balaca əllərdə böyük təəssüratlar yaradacaq, hazırladığı əşyanı isə evə apara biləcək. Valideynlərin nəzərinə: əvvəlcədən qeydiyyatdan keçmək tələb olunur!
Harada: Tarana’s Small Gallery and Café
Nə zaman: 26 yanvar, 14:00
"Devid Hokni. Kral Rəssamlıq Akademiyasında pop-art" - dövrümüzün ən məşhur (və ən bahalı) rəssamlarından birinin kinematoqrafik portretidir. Fil Qrabski filmin süjet xəttində rəssamın səs-səda salmış London sərgisini və 80 dən çox yaşı olan və sürətini azaltmağı düşünməyən cənab Hokninin bir sıra səmimi müsahibələrini əsas götürüb.

В эти выходные пройдет масштабный трехдневный Baku Coffee & Tea Festival Vol.2, в котором примут участие кофейные и чайные специалисты страны. Под эгидой международной ассоциации Specialty Coffee пройдут два национальных чемпионата среди бариста, победители представят Азербайджан на мировых чемпионатах. А все желающие смогут насладиться лучшими сортами чая и кофе и безвозмездно принять участие в семинарах и мастер-классах. Организаторы позаботились и о том, чтобы вы смогли оставить детей на детской площадке.
Когда: 24 – 26 января, 11:00 – 19:00
В пятницу Государственный симфонический оркестр под руководством Фуада Ибрагимова исполнит увертюру из «Ромео и Джульетта» Чайковского, второй концерт Шостаковича и «Симфонические танцы» Рахманинова. Солист – Филипп Копачевский.
Где: Бакинская государственная филармония
Когда: 24 января, 19:00
В рамках проекта «Беседы об искусстве» пройдет лекция «Гений Серебряного века», приуроченная к 150-летию со дня рождения Валентина Серова. О творчестве художника расскажет научный сотрудник Национального музея истории Азербайджана Фуад Агаев. Вход свободный.
Где: Российский информационно-культурный центр
Когда: 24 января, 14:00
Идем в кино за вдохновением! Там покажут 45-минутный фильм-танец «Акрам Хан: Родом из Карри Хауса». Это две недели из жизни будущего британского хореографа, сына выходцев из Бангладеш, которому суждено было стать известным во всем мире. Возрастное ограничение: 12+
Когда: 25 января, 10:00
Опера «Кармен» с Фидан Гаджиевой в главной роли уже более двадцати лет собирает аншлаги. Убедительная игра артистки, ее чувственное меццо-сопрано сделали Фидан Гаджиеву самой узнаваемой Кармен азербайджанской оперы, в этом амплуа она известна и за пределами страны. Не пропустите!
Когда: 25 января, 19:00
В субботу заслуженный деятель искусств и неутомимый исследователь национального наследия профессор Кюбра Алиева расскажет о ворсовых карабахских и тебризских коврах XVI–XVII веков, орнаментах, терминах, исторических фактах. Лекция пройдет на азербайджанском языке. Вход свободный.
Когда: 25 января, 14:00
Детям от трех лет будет интересно попробовать себя в роли художников и раскрасить глиняные и гипсовые изделия. Необыкновенная шероховатая текстура глины и гипса подарит маленьким пальчикам массу впечатлений, а свою работу можно будет забрать домой. Родителям на заметку: необходима предварительная запись!
Где: Tarana’s Small Gallery and Café
Когда: 26 января, 14:00
«Дэвид Хокни. Поп-арт в Королевской академии художеств» – кинематографический портрет одного из самых популярных (и самых дорогих) художников современности. Фил Грабски взял за основу сюжета две нашумевшие лондонские выставки и серию откровенных интервью мистера Хокни, который в свои 80 с лишним лет и не думает сбавлять обороты.