Nargis “Ekoklub”larla birlikdə AR Təhsil nazirliyinin nəzdində Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzi  “Yaşıl Şəbəkə” hərəkatı çərçivəsində məktəblilər arasında ən yaxşı ekoloji instalyasiya hazırlanması üzrə müsabiqə təşkil etdi.
9 sentyabr – 5 oktyabr 2019-cu il tarixləri arasında Bakının Dənizkənarı Milli Parkında Nargis nəşriyyat evinin rəhbəri Ülviyyə Mahmudovanın təşəbbüsü ilə Nargis jurnalının komandasının təşkil etdiyi «Make the Earth Smile» adlı ekoloji sərgi keçirilmişdi. Bu gün Nargis jurnalı Azərbaycanda yeganə nəşrdir ki, ekoloji təşəbbüslər keçirir, ekoloji brendləri dəstəkləyir, təbii resurslara qənaət edir, həmçinin ətraf mühitə qarşı məsuliyyətli davranmağı aşılayır. «Make the Earth Smile» kompozisiyasına Azərbaycan rəssamları və heykəltəraşları tərəfindən müxtəlif tullantılardan hazırlanmış 13 art-instalyasiya daxil idi. Rəsmi açılışda IDEA təşkilatının təsisçisi, Nargis jurnalının “Ekologiya” mövzusuna həsr olunmuş 63-cü buraxılışının üz qapağının qəhrəmanı Leyla Əliyeva və Ülviyyə Mahmudova ilə bu təşəbbüsü müzakirə edən AR Təhsil naziri Ceyhun Bayramov iştirak etmişdilər. Beləliklə, layihəni dövlət məktəbləri ilə davam etdirmək ideyası yarandı.
Layihəyə 5 noyabr 2019-cu ildə start verilib və 2020-ci may ayına qədər davam edəcək. Layihədə 14 şəhər məktəbi iştirak edir:  Respublika İncəsənət Gimnaziyası, İ.Əfəndiyev adına elitar gimnaziya, 291№li ekoloji lisey, T.İsmayılov adına 6№li məktəb-lisey, H.Əliyev adına lisey, Bülbül adına orta ixtisas musiqi məktəbi, Bakı Avropa liseyi, 169№li klassik gimnaziya, Bakı Slavyan Universitetinin Məktəb Lisey Kompleksi, Z. Əliyeva adına lisey, Bakı Oksford məktəbi, 189-190№li orta məktəb, T. Həsənov adına 23№li məktəb, 200№li məktəb-lisey kompleksi. Hərəkatın təşəbbüskarları digər məktəblilərlə birlikdə instalyasiyalar üçün ideyalar düşünən və yenidən emal olunan materiallardan müxtəlif fiqurlar hazırlayan ekoklubların iştirakçılarıdır. Hazırlıq mərhələsində məktəblilər məişət tullantılarının qlobal problemləri, utilizasiyanın və təkrar emalın kreativ həlləri ilə tanış olublar. 24 yanvar tarixində 189-190№li məktəbdə  təqdimat keçirildi və məşhur rəssamların mühazirələri başladı. İlk master-klassı rəssam Rəşad Ələkbərov keçirib.
Bənzər master-klasslar və plastik tullantıların təkrar emalı üzrə ekoloji dərslər hər həftə aparılacaq. Məktəbin təyin etdiyi ən yaxşı iş əsas müsabiqədə iştirak edəcək. Müsabiqənin jüri heyəti başda Ülviyyə Mahmudova olmaqla Nargis jurnalının komandası, AR Təhsil nazirliyinin nümayəndələri, Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin direktoru Firuzə Sultanzadə, Rəşad Ələkbərov, həmçinin digər rəssam və heykəltəraşlardan ibarətdir. Qalibin işi Bakı Dənizkənarı Milli Parkında yerləşdiriləcək.
Layihənin məqsədi böyüyən nəslin diqqətini ətraf mühitin mühafizəsi ilə bağlı aktual problemlərə cəlb etməkdir.

NARGIS FOR ECO: A COMPETITION FOR SCHOOLCHILDREN
NARGIS, together with 'eco-clubs' operating within the framework of the Green Network movement at the National Centre for the Development of Children and Youth (part of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan) has launched a contest for schoolchildren for the best environmental installation.
From 9th September to 5th October 2019, the Baku Seaside Boulevard hosted the ecological exhibition 'Make The Earth Smile', organised by the team at NARGIS magazine on the initiative of the head of the publishing house, Ulviyya Mahmudova. Today, NARGIS magazine is the only publication in Azerbaijan that conducts environmental initiatives, supports ecologically-minded brands, helps to save natural resources and promotes a responsible attitude to the environment. The exhibition 'Make The Earth Smile' includes thirteen art installations created by Azerbaijani artists and sculptors from the waste of various industries. The official opening was attended by the founder of IDEA, the star of the cover of the 63rd issue of NARGIS magazine – Leyla Aliyeva, who is devoted to the topic of ecology, and the Minister of Education of Azerbaijan, Jeykhun Bayramov. They discussed this initiative with Ulviyya Mahmudova, from which the idea emerged to continue the project with the participation of schools in Baku.
The project started on 5th November 2019 and will continue until May 2020. Fourteen city schools are participating: The National Gymnasium of the Arts, I. Efendiev Elite Gymnasium, Environmental Lyceum No.291, T. Ismailov School-Lyceum No.6, G. Aliyev Lyceum, Bulbul Secondary Special Music School, Baku European Lyceum, Classical Gymnasium No.160, Lyceum at Baku Slavic University, Z. Aliyev Lyceum, Baku Oxford School, Secondary School No.189-190, T. Hasanova Secondary School No.23 and School-Lyceum Complex No.200. The initiators of the movement are eco-club participants who, together with other schoolchildren, are developping installation ideas and creating sculptures from recycled materials. During the preparatory phase, students became acquainted with the global problems of household waste pollution and creative solutions for recycling and reusage. On 24th January at School No.189-190, presentations and lectures by famous artists began, with the first masterclass conducted by artist Rashad Alakbarov.
Similar workshops and environmental lessons on the recycling of plastic waste are taking place every week. The work that each school recognises as their best will take part in the main competition, the jury for which will be the NARGIS magazine team led by Ulviyya Mahmudova, representatives of the Ministry of Education of Azerbaijan, Director of the National Centre for the Development of Children and Youth, Firuza Sultanzade, artist Rashad Alakbarov and other artists and sculptors. The winner's work will be displayed on Baku Seaside Boulevard.