Dünya ətrafında 180 gün
Yayda Bakıda “Fərid Novruzi ilə dünya ətrafında 180 gün” layihəsinin təqdimetmə mərasimi keçirildi. Fərid estafeti qitələri və okeanları təyyarələrin yardımı olmadan qət edən və daha sonra Ginnesin Rekordlar kitabına adını yazdırmaq üçün bunu lentə köçürən, bütün kontinentləri gəzən ukraynalı telejurnalist və sahibkar Artemiy Surindən alıb. Zarafatdır məgər? Bu tam olaraq drona çəkilən dünya ətrafında ilk səyahətdir! Uzun ayları dünya səyahətində keçirməyi, nəyə hazır olmağın lazım gəldiyi və Bakının təcrübəli səyyahın nəzərlərində üstün cəhətləri barədə söz açmaq üçün Artemiy xüsusi olaraq Bakıya gəlib. Fərid Novruzinin uzaq Boqotada səfərinin başlamasından yarım il sonra biz dünya səyahətinə yollanmaq arzusunda olanlar üçün Arteminin söhbəti və tövsiyələrini bölüşürük.
– Dünya səyahətində ən çətini vəsait və zaman deyil. Ən çətini – cəsarət etməkdir. Biz çox zaman özümüzə deyirik ki, bu uzunmüddətlidir, bahadır, təhlükəlidir və sair, amma dünya hazırda heç zaman olmadığı qədər açıqdır. İnternet müqabilində sən bir anın içərisində bütün informasiyanı əldə edə bilərsən – harada dayanmaq, necə getmək olar, sərhəddə vəziyyət necədir. Digər tərəfdən, uzun səyahətlər, xüsusən də uçuşsuz, hamıya uyğun deyil. Anlamaq lazımdır ki, bu, komfort zonasını sürətlə tərk etmək deməkdir. Mənim timsalımda bu 180 gündür, yarım il, Fərid Novruzi üçün isə - 9 ay. Sən faktiki olaraq hər şeyi tərk edirsən – evini, ailəni, tamamilə biznes proseslərindən əl çəkirsən və sair. Buna rəğmən, sən heç nədən məhrum olmayacaqsan, yalnız qazanacaqsan, çünki yol boyu qarşılaşdığın insanlarla ünsiyyət quraraq nəhəng təcrübə və ilham əldə edəcəksən. Onların böyük əksəriyyəti sənə yardım etməyə hazır olan yaxşı insanlardır, fərqi də yoxdur – sən Nikaraquadasan, Fransa Polineziyasındasan, Saxara səhrasındasan ya da Antarktidada – və bu çox ruhlandırır. Narahatçılığım da kifayət qədər idi: bacaracağammı, sevdiyim insanla münasibətlərim, biznesim necə olacaq... ümumiyyətlə, halım necə olacaq? Həm Ukrayna, həm Azərbaycan, bizim ölkələrimiz müstəqillik baxımından, səyahətçi mövqeyinin nöqteyi-nəzərindən kifayət qədər gəncdirlər: biz nisbətən yaxınlarda səyahət etmək imkanı qazanmışıq, halbuki Qərbi Avropa və Amerika belə imkana çoxdan malikdir. Əvəzində, bütün bu texnologiyalara və səyahətlərə vurğunluğa malik olaraq, biz dünyaya göstərə bilərik: uca dağlarda və ya haradasa tayfada olan uşaqlar, dinləyin, belə bir ölkə var – Azərbaycan, mən oradan gəlmişəm və dünya ətrafında səyahət edirəm. Beləliklə də, sən öz ölkənin çox güclü promo və imicini formalaşdırırsan.
Bu aylar ərzində ən xoş və ya ən gülməli xatirəniz hansıdır?
Obyektiv olaraq indi ən parlaq təəssürat – Bakıda olmağımdır. Digərlərinə gəldikdə isə, ən çox insanın minimal mövcud olduğu yerlər təsir qoydu. Afrika qitəsində bu, Saxara səhrasıdır. Karvanla birlikdə onun dərinliklərinə getmək mümkün olduqda, sən səhranın dərinliyində olursan və bədirlənmiş ay parlayır... Biz kameralarla, ISO qaldırmayaraq, əlavə işıqlandırma istifadə etməyərək çəkirdik və işıq gündüz Bakıdakı kimi idi. Bir də səhranın sakitliyi... Hətta şəhərdən kənarda yaşayırsınızsa, sizi daim hansısa səs-küy, yarpaqların səsi olsa belə təqib edir. Səhrada isə bir dənə də səs yoxdur və bütün reseptorların həyatda ilk dəfə olaraq bu total təmizliyi duyur. Təəccübləndirən digər nöqtə, əlbəttə ki, Antarktidadır. Bu ən təmiz qitədir, orda faktiki olaraq ancaq pinqvinlər, aysberqlər, balinalar var, insan isə yoxdur. Bir də dünyanın ən böyük və dərin okeanı – Sakit okeanın ortasındakı çətinliklə gedilə bilən regionu qeyd edərdim. Mən Sakit okeanı bir neçə gəmidə 1 ay 5 günə qət etdim və bir neçə nadir yerlərdə ola bildim. Birincisi – planetdə Bakıdan ən uzaq nöqtə, Pinker adasıdır. Ona ən yaxın torpaq – Yeni Zelandiya – 5000 kilometr məsafədə yerləşir. Bu elə bir yerdir ki, ondan daha uzağı ümumiyyətlə yoxdur. Bax, orada “mən Allah bilir haradayam” söyləmək olar. Bu çox maraqlı adadır, orada 48 nəfər yaşayır. Təcrid olunmuş halda yaşayırlar, onların 44-ü ilə tanış ola bildim. Onlar yaxın qohumlar arasında cinsi əlaqələri tətbiq edirlər, onların çox qəribə adətləri var, xoşagəlməz sosial nüanslar mövcuddur, amma onları nəzərə almasaq, bu ada çox maraqlıdır. Həmçinin Fəridin yolunun üstündə bir nöqtə var ki, orada bir çoxları olmaq arzusundadırlar, arzu varsa, deməli məqsəd də var. Bu, Fransa Polineziyası və ən məşhuru Bora-Bora olan adalar sırasıdır. Ümumilikdə, Fransa Polineziyası Tur Heyerdalın kitablarını və sərgüzəşt romanlarını oxuyaraq özümüzə təsəvvür etdiyimiz kimi ənənələr və ada həyatı ruhu ilə dolu olduqca xarizmatik diyardır. Sayəsində komfortla istənilən ölkəyə uçduğumuz həmən qloballaşma konkret ölkələrin xarizmasını və özünəməxsusluğunu aradan aparır və toxunulmayan yer çox az qalıb. İndi Yeni Zelandiyaya, Meksikaya, Şimali Amerikaya gələrək mərkəzi şəhərinə üz tut – prinsip etibarı ilə hər şey eynidir. KFC, eyni brend dükanlar, “Uber”... istər-istəməz özəlliyini qorumağı bacarmış ölkələri qiymətləndirirsən. Kolumbiya yaxınlığında kiçik arxipelaq var – Sanblas. Bildiyiniz kimi, Alyaskada başlayan və ta cənuba qədər uzanan Amerika şosesi mövcuddur və bir seqment var ki, bu şose oradan keçmir. Mərkəzi Amerikadan, panamadan, uçuşlardan istifadə etməyərək Kolumbiyaya yalnız su yolu ilə yetişmək mümkündür. Su ilə isə – Sanblas arxipelaqından keçirsən. Bunlar Maldivə bənzər kiçik adacıqlardır: palma, qum... Orada gözəl xalq – kuna – sivilizasiyanın həqiqətən də sirayət etmədiyi hindular yaşayır. Bu olduqca güclü təəssüratdır! Yaxınlarda Pakistanda xunza qəbiləsinə gedib çıxa bildim, ola bilsin onlar barədə eşitmisiniz, bu uzunömürlülər qəbiləsidir. Onlar üçün 100 il yaşamaq bizim üçün, məsələn, 70 il yaşamaq kimidir. Onlar əriklə dolanırlar, bu onların əsas rasionudur, tərəvəzlə, pendirlə, qışda isə rasionlarına ət daxil edirlər. Xunzalar 3 dağ silsiləsinin qovşağında yaşayırlar və bu, özəlliyini itirməyən olduqca maraqlı xalqdır.
Səyahətinizdə ən mürəkkəbi nə idi?
Düşünürəm ki, bu səyahət – həyatda etdiyim ən ciddi işdir. Ən böyük çətinlik – sevgilimdən ayrılıqdır. Özünü necə hazırlasan da, yenə də obyektiv olaraq doğmaların, ev üçün darıxırsan. Eyni zamanda yarım 3 dəfə yanıma gəlib və biz bir neçə mərhələni birgə qət etmişik. 9 ay davam edən səyahətin təqribən 2,5 ayını biz birgə keçirdik, bu bizim hər ikimizə güclü dəstək oldu. Ehtimal edirdim ki, yolun müəyyən mərhələsində psixo-emosional böhran olacaq. Bu məndə Avstraliyadan Asiyaya konteyner daşıyıcısı ilə gəldiyimdə baş verdi. Mən tamamilə düşkün vəziyyətdə idim. Video çəkmək üçün heç bir qüvvəm qalmamışdı. Məsələ burasındadır ki, mən qarşımda video çəkmək, sənədli film yaratmaq, “Youtube” üçün çəkmək məqsədi qoymuşdum, orada yerləşdirilən 15 seriyanı seyr etmək mümkündür. Lakin bu hər gün bir neçə saat çəkiliş tələb edir. Axşam isə yorğun halda otelə gəldikdə və yatmaq istədikdə, video-gündəliyin yazılması, kitab üçün bütün gün ərzində baş verənlərin qeydiyyatı, materialların köçürülməsi, onun çeşidlənməsi, kameraların, enerji toplama qurğularının hazırlanması ən azı iki saat tələb edir. Hər gün də beləcə. Bundan əlavə sən sabah üçün marşrutu müəyyənləşdirməlisən və sair. Və bir an düşündüm ki, vəssalam, artıq bacarmıram. Yenidən qüvvə toplamaq üçün nə isə etmək lazım idi. Tailanda yetişdim və 7 günlük hər bir rabitəni söndürdüm, kameranı kənara qoydum, 7 gün ac qaldım, yoqa və idmanla məşğul oldum, bu mənə bərpa olmağa və çəkilişləri davam etdirməyə imkan verdi. Bu vəziyyət - əsl çətinlikdir, digərləri – hövsələ məsələsidir. Cənubi Amerikadakı qədər heç zaman avtobusda bu qədər yol getməmişəm. Perudan Çiliyə yol – fasiləsiz 36 saat! Avtobus bir dəfə gecə yanacaq doldurmaq üçün dayanır, tualet içəridədir. Hindistanda da çətin yollar var idi, 300 km məsafəni 26 saata qət edirsən, özü də çalalarla, kilometrlərcə uzanan uçurumlarla. Avtobus bu yollarda dəlicəsinə şütüyür, içəridə 49 nəfər var, mən 50-ciyəm. Və 49 nəfər dini etiqadlarına əsasən inanırlar ki, indi həlak olsaq, hər şey yaxşı olacaq, reinkarnasiya var. Və 50 nəfərdən tək sən narahat olursan – mənzil başına yetişəcəksən ya yox. Pakistanda gözəl region olan Bəlucistandan keçirdim: orada 3-5 əli avtomatlılarsız bir addım belə atmaq mümkün deyil, onlar səni blok-postlarla müşayiət edirlər və sən haradasa 500 kilometri 18 saata qət edirsən. Bütün bunlara fiziki cəhətdən dözmək mümkündür – hə, belin ağrıyır, buna görə böyük problemlər yaranır, çantaları daşıyırsan, hər gün bir yerdən digərinə köçürsən... Amma bütün bunlar yaxınlarınla ayrılıqdan daha asandır.
Avstraliyadan Sinqapura gedən konteyner daşıyıcısına gəldikdə isə, bu turist gəmisi deyildi, orada dənizçilər çalışırdı, onlar isə tam fərqli reallıqda yaşayırlar. Gəmi on minlərlə ton yük daşıyır və sən orada iki həftə okeanda keçirməlisən. Sənə ayrılan sahə kiçik kayut, əvvəlcədən kaska və xüsusi şalvar geyinərək bəzən yağa bulaşmış döşəmə ilə kranlar və ölümcül dərəcədə yorğun insanlar arasında gəzə biləcəyin göyərtə ilə məhdudlaşır: onlar yalnız 3-4 saat yata bilərlər, çünki bir-birini əvəzləməlidirlər. Sən onlara yaxınlaşırsan: “Salam, mən gəldim, mən sizinlə gedəcəm!” – onlar isə sadəcə sənə baxırlar. Və əl tutub görüşdükdən sonra sən iki həftə ərzində əlindən maşın yağını yuyub təmizləyə bilmirsən. Orada adət etdiyim heç nə yox idi, odur ki, ümumilikdə həyatım haqqında düşünmək imkanım oldu. Hansısa aydınlanma var idi. Əlbəttə, mən təxmin edirdim ki, səyahət zamanı yeni dərketməyə sahib olacam, amma düşünürdüm ki, bu haradasa Hindistanda, məbədlərin yaxınlığında baş verəcək. Bunun konteyner daşıyıcısında baş verməsi mənim üçün sürpriz idi.
İrandan savayı digər ölkələrdə dronla bağlı problemləriniz olubmu?
Xeyr, dronla bağlı heç bir problem olmayıb. Onu Tunisə keçirmək çətin idi, çünki onlarda ona qadağa qoyulub. O zaman mənimlə operator və rejissor da səyahət edirdi, biz onu sadəcə xırda detallarına qədər sökdük və müxtəlif çantalara yerləşdirdik. Bundan əlavə, Antarktidada balaca çətinlik oldu, çünki orada da dronlara qadağa var, lakin argentinalı kapitanla dostlaşdım və o xəlvət çəkilişlərə icazə verdi. Qalan zaman mən çalışırdım yaxınlıqda gizli obyektlər olmayan, ümumiyyətlə, insan olmayan yerlərdə çəkiliş aparım, əsas diqqət təbiətə yönəlmişdi. Dörd dron var idi, onlardan ikisi məhv oldu. Biri – Kolumbiyada, Boqota yaxınlığında. O, şəlaləyə çox yaxınlaşdı, çünki mən peşəkar deyiləm, bütün bu zaman ərzində mən öyrənirdim və dronun üzərinə su şırnağı düşdü. İkinci dron qəhrəmancasına Antarktidadan qayıtdıqdan sonra Uşuaya körfəzində həlak oldu. Güclü külək var idi və haradasa çəkilişlərin beşinci dəqiqəsində güclü qasırğa başladı. Mən sadəcə dayanıb bu kiçik dronun küləyə qarşı uça bilməməsini seyr edirdim . Mən onu görürəm, düyməni sıxıram ki, yanıma uçsun, onun isə batareyası düşür və gözlərimin önündə tədricən aşağı enir. Bundan sonra “DJI Mavic 2 Pro” aldım və indiyə qədər də çəkilişləri onunla aparıram, bu uğurlu modeldir, güclü və yaxşı kameralı.
Bakı küləklərinin gücünü üzərinizdə hiss etdiniz?
Mən dənizdən əsən xoş xəzrini hiss etdim. Ümumiyyətlə, mənə elə gəlir ki, Bakı çox uğurlu yerdə yerləşir. Burada olmadığım 4 il ərzində şəhər eyni zamanda bir neçə sahədə kvant sıçrayışı edib. Səyahət etdikdə müqayisə etmək imkanı qazanırsan. Mən bura Asiyadan, Sinqapurdan başlayaraq gəlmişəm, daha sonra Tailand, Malayziya, Myanma, Hindistan, Pakistan, İran – və bütün qət etdiyim yolda bu ən yaxşı paytaxtdır. Birincisi, siz çox təhlükəsiz şəhərdə yaşayırsınız, gecə saat 2 və 3-də uşaqlarla çıxıb sakitcə gəzmək mümkündür. İnanın, buna dünyada elə də çox rast gəlinmir. Belə ölkələrin sayı bir-neçədir – Avstraliyada, Yeni Zelandiyada, Sinqapurda, məsələn. Hətta ABŞ-ın bütün şəhərlərində belə deyil. Təhlükəsizlik baxımından öz regionunuzda birmənalı lidersiniz. İkincisi, Bakının təmizliyi valeh etdi. Yenə də Sinqapurla, Avstraliya, Yeni Zelandiya ilə müqayisə etmək olar. Dünyanın bir çox ölkələrində zibili sadəcə maşından bayıra atırlar. Üçüncüsü, siz köhnə şəhərin memarlığının təhqir olunmasına yol verməmisiniz. Dördüncüsü, Bakı gündüz gözəldir, amma gecə işıqlara bürünəndə, çox valehedicidir! Çox düşünülmüş illüminasiyadır – hər şey vahid konseptdə, vahid rəng qammasında, praktiki olaraq hər şey işıqlandırılıb. Beşincisi, yollarınız idealdır. Bu asfalta baxırsan və nə üçün burada “Formula-1” keçirildiyini anlayırsan. Bu, kənar, burada yaşamayan adamın fikridir. Siz burada yaşayaraq buna diqqət yetirməyə bilərsiniz, siz buna adət etmisiniz. Yenicə dünyanın 130 ölkəsini gəzən insan isə bütün bunları görür. Bunlarla fəxr edə bilərsiniz.
Yeri gəlmişkən, hiss edirəm ki, siz Dubaydan nümunə götürməyə çalışırsınız, o sizin üçün bir növ oriyentirdir. Bir tərəfdən bu çox yaxşıdır, digər tərəfdən isə – sizdə Dubayda olmayan mövcuddur. Bakıda ötən əsrdə müharibə zamanı dağılmayan və tarixi qoruyan memarlıq abidələri qalıb. Və ən əsası – şəhərin ruhudur, o, insanlarda və onların bir-birinə münasibətindədir. Mən küçədə ayaq saxlayaraq kimdənsə soruşa bilərəm – mənə yardım edəcəklər, öyrədəcəklər. Mən sizə arzulamaq istərdim ki, sürətli inkişaf zamanı bu fenomenal qonaqpərvərliyinizi itirməyəsiniz.
Bu və ya digər nəqliyyat növünün üstünlüklərindən və dünya səyahətinə hazırlıqdan danışın: hazırlıq zamanı hansı məqamlara diqqət yetirmək lazımdır və o nə qədər davam edir?
Mən avtomobildən istifadə etməməyi məsləhət görərdim, çünki sərhədləri avtomobillə və avtomobilsiz keçmək arasında böyük fərq var. Avtomobilin xüsusi sənədi olmalıdır, sertifikatlaşmış avtomobil assosiasiyalarından birində avtomobilinizin qiyməti qədər depozit ödəməlisiniz ki, bu keçəcəyiniz bütün ölkələrə avtomobilinizi orada satmayacağınıza təminat olsun və sair. Bundan əlavə, bu sənədi sərhəddə möhürlətməlisiniz, bu da olduqca çox vaxt alır. Siz sürücüləri icarəyə götürə, avtobuslarda gedə, qayıqlarda üzə bilərsiniz – və avtomobil olduqda siz bütün bunlardan məhrum olacaqsınız. Öz avtomobilinizlə nə konteyner daşıyana, nə kruiz laynerinə, nə yaxtaya minə bilcəksiniz. Bundan əlavə, avtomobili həmişə icarəyə götürmək olar. Mən səyahətə yüngül yüklə çıxmağı tövsiyə edərdim.
Hazırlığa gəldikdə isə, ən əsası – marşrutu hazırlamaqdır. Mən dünya səyahəti haqqında uşaqlıqdan xəyallar qurmuşam, 9 il əvvəl bu barədə ciddi düşünməyə başladım, bir il əvvəl isə Tailanda gəldim və təqribən iki həftə gərgin iş nəticəsində marşrutu hazırladım. Əsas okeanların qovuşmasını birləşdirməkdir. Sən gəmilərin hərəkət cədvəlini tapmalısan, vaxtları müqayisə etməlisən. İkinci məqam – vizalardır. Təəssüf ki, biz hamımız viza almaq, səfirliklərə getmək, qaçqın və mühacirət etmək istəyən qanun pozğunçusu olmadığımızı sübut etmək məcburiyyətindəyik. Amerika vizasını mütləq rəsmiləşdirmək lazımdır, amma o yalnız Amerikada keçərli deyil. Bu viza ilə siz bütün Mərkəzi Amerikanı qət edə bilərsiniz: Meksika, Beliz, Qvatemala, Honduras, Nikaraqua, Kosta-Rika, Panama. Bütün bu ölkələr Amerika vizasına malikdirlər. Diqqət yetirməli daha bir məqam: adətən vizalar 3 aylıq müddətə verilir. Məndə belə problem Fransa Polineziyası ilə meydana gəldi: martın 14-də Kiyevdən start götürdüm, martda isə Polineziyada olmalı idim. Özü də ukraynalılara Fransaya daxil olmaq üçün viza tələb olunmur, amma Fransa Polineziyasına lazımdır. Səfirlikdə mənə dedilər: sən orda yarım ildən sonra olacaqsan, bizdə isə viza yalnız 3 aylıqdır. Vizanı yolda rəsmiləşdirmək lazım idi. Polineziyaya daxil olmağa 3 ay müddət yetişdikdə, – gəmidə, artıq biletlər də alınmışdı, - mən ABŞ-da idim. Hyustonda, Texasda getdim vizanı rəsmiləşdirməyə. Mənə dedilər: sizdə turistik vizadır, yaşamaq üçün icazəniz yoxdur və bu vizanı burada almaq üçün əsasınız yoxdur, onu almaq üçün  Ukraynaya dönməlisiniz. Mən ABŞ-a uçuşlarsız 3 aya çatdığım üçün, mənə Ukraynaya qayıtmaq üçün də bir o qədər zaman tələb olunur və geriyə və yenə də vaxt çatmayacaq! Komandamız öyrəndi ki, istisna hallarda bu vizanı verə bilərlər, amma qərarı ölkə səfiri şəxsən qəbul edir. Daha pisini düşünmək mümkün deyildi – Fransanın Vaşinqtondakı səfiri nə üçünsə Polineziyaya gedən və təyyarələrlə uça bilməyən, həm də hansısa gəmilərə görə tələsən ukraynalının düşdüyü vəziyyəti nə üçünsə anlamalı idi... o zaman başa düşdüm: hansısa çətinliyin varsa, “Facebook” dostlarına müraciət et, bu real yardım edir, biz artıq yalqız deyilik. İnsanlar sənin problemini açıq müzakirəyə çıxarırlar. Bu viza məsələsində mənə XİN də, hamı da yardım göstərdi... mənim belə əlaqələrim yox idi. Amma yenə də vizalar haqqında əvvəlcədən və çox diqqətlə düşünmək lazımdır.
Özünüzlə səfərə qadjetlərdən başqa hansı 5 əşyanı mütləq götürürsünüz?
Əlbəttə ki, mütləq pasport. Orda çox boş yer olmalıdır, çünki ştamplar yağışdan sonra göbələk kimi peyda olacaqlar. Mən özümlə iki pasport götürmüşdüm. İkincisi – kredit kartıdır. Üçüncüsü – smartfon, dördüncüsü – nağd pul. Mən onları götürməyi məsləhət görərdim. Nağd pulum Meksikaya daxil olanda qurtardı və hiss edirdim ki, kartdan asılı olmaq həmişə rahat deyil. İranda da kartlar işləmirdi, buna görə də Pakistanda kartdan nağd pul çıxardım, orda isə komissiya dəhşətdir, mən məbləğin təqribən 20%-ni itirdim... Sonuncu isə – əlbəttə ki, texnikadır, çünki belə bir səyahətdən xatirə qalmayacaqsa, bunu həmvətənlərinlə bölüşə bilməyəcəksənsə, çox üzücüdür. Əgər heç olmasa bir nəfəri ilhamlandıra bilsəniz, deməli hər şey əbəs deyildi. Səfərdən 10 gün əvvəl özümlə aparacaqlarımla bağlı post yazmışdım, orada dərmanlar da var idi, antibiotiklər, bağlar. Mənə yazırdılar: “Bu azdır! Allergiyaya qarşı da götür!” Mən deyirdim: “Allergiya yoxdur”. Mənə yazırlar: “Olacaq!”. Nə isə, özümlə böyük dərman bağlaması götürdüm, sonra onların 90%-ni tulladım. Transformer-çantam olsaydı, “İkea”ya bənzər, amma daha böyük, düşünürəm ki, bu ideal olardı. Təkərlər də lazımdır, bu yolun müəyyən hissələrində beli yükləməməyə yardım edir. Yeri gəlmişkən, özümdə müşahidə etmişəm: haradasa bir gündən artıq qalırsansa, haldan düşürsən və yolunu davam etdirmək daha çətin olur. Saxarada tanış olduğum bədəvilər deyirlər: yolunu davam etdirməlisənsə, axşam tonqalın kənarında oturma. Orqanizm siqnal alır ki, dincəlmək olar və sonra toparlanmaq çox çətindir.
Təyyarələrdən istifadə olunsa, dünya səyahəti üçün hansı büdcəni nəzərdə tutmaq lazımdır? Və maliyyə vəziyyətləri yaxşı olmayan insanlar dünya səyahətinə yollana bilərlərmi?
Yaxşı sualdır. Səyahəti müxtəlif cür etmək mümkündür, müvafiq olaraq, büdcə də fərqli ola bilər. Uçuşlarsız səyahət çox baha başa gəlir, çünki bir sıra çox bahalı seqmentlər var, məsələn, okeanların qət edilməsi. Hesablamalarıma görə, uçuşlarsız dünya səyahəti ən azı 20 min dollara başa gələcək. Bu məbləğ haradasa yolda əlavə işləməməyə imkan verəcək, çünki belə variant da mövcuddur. Mənə isə bu daha çox baha başa gəldi, çünki Sakit okeanın qət edilməsi kimi bahalı seqmentlər var idi. Antarktida çox bahadır... üstəgəl yolun birinci hissəsində mənimlə bərabər operator və rejissor da var idi. Mən avtostopdan istifadə etmirdim, çünki qiymətli kameralarım var idi və düzünü deyim, bilet alıb avtobusla getmək və ya ucuz maşın götürmək mənim üçün daha rahat idi. Bir məqamda, peşman olmamaq üçün, bu layihənin dəyərini hesablamağı dayandırdım. Əvvəl düşünürdüm ki, layihə təqribən 100 min dollara başa gələcək, amma artıq indi görürəm ki 120-130 min həddini aşıb. Hamımızın imkanları fərqlidir, lakin səyahətə böyük həvəsiniz varsa, özünüzü pul məsələsi ilə məhdudlaşdırmayın. Qarşınıza məqsəd qoyun, bu barədə düşünməyə başlayın, ilk addımı atın – və görəcəksiniz ki, hər şey yoluna düşəcək. Mütləq vəsait, sizə yardım edən dostlar və insanlar tapacaqsınız.

Back in summer 2019, a presentation of the project “Around the world in 180 days with Farid Novruzi” was held in Baku. He took this relay over from Ukrainian TV journalist and presenter Artemy Surin who travelled all over the continents, crossing the oceans without the help of airplanes and shooting the entire trip in order to submit an application to the Guinness Book of Records. Is it a joke? It was the first journey around the world that was wholly shot by a drone! Artemy especially travelled to Baku to talk about what it feels like to spend long months traveling around the world, what you need to be prepared for and what in Baku is good through the eyes of an avid traveler. Six months later, when the journey of Farid Novruzi began in faraway Bogotá, we share the story of Artemy and his advice for those who want to travel around the world.
– The most difficult thing around the world is not money or time. The hardest thing is to decide. We often tell ourselves that it is long, expensive, and dangerous and so on, but the world is now open as never before. Thanks to the Internet, you can instantly receive all the information – where to stay, how to get there, what is the situation with the border. On the other hand, long trips, especially without flights, are not suitable for everyone. You must understand that this is the most powerful way out of the comfort zone. In my case, it is 180 days, half a year, in the case of Farid Novruzi it is nine months. You actually leave everything – your house, your family, quit whole business, etc. For this you don’t lose anything, vice versa, but you’ll only get it, because you will get enormous experience and inspiration by communicating with people who meet in your way. Overwhelming majority – they are bright people who are ready to help you, regardless of whether you are somewhere in Nicaragua, in French Polynesia, in the Sahara desert or in Antarctica – and this is very encouraging. I also had a lot of experiences: If I can, what will happen to my relationship with a loved one, what will happen to my business... what will happen to me in general? Both Ukraine and Azerbaijan, our countries are quite young in terms of independence, in terms of the traveler’s position: we got the opportunity to travel relatively recently, while Western Europe and America have long had this opportunity. But now, having all these technologies and a passion for travel, we can show the world: Listen, guys in the highlands or somewhere in the tribes, there is such a country, Azerbaijan, I came from there and make a trip around the world. Thus, you form a very strong promo and image of your country.
What memory do you consider the most pleasant or funniest in these months?
Objectively, the brightest thing is that I am in Baku. As for other places, the places where the person was minimally present were most impressive... On the African continent, this is the Sahara desert, when you manage to delve into it with a caravan, you are in the depths of the desert and the full moon shines... We shot with cameras, without raising ISO, without using additional lighting, and the light was like a day in Baku. Still silence of the desert ...Even if you live outside the city, you are always accompanied by some kind of noise, even the rustling of trees. And in the desert there is not a single sound, and for the first time in your life all your receptors feel this total purity. The next point, which also struck, is, of course, Antarctica. This is the cleanest continent, in fact there are only penguins, icebergs, killer whales and no humans.I would also highlight the inaccessible region, which is located in the middle of the Pacific Ocean, the largest and deepest ocean in the world. The crossing of the Pacific Ocean took me one month and five days on several ships, and there were a number of unique places that I managed to visit. The first is the farthest point on the planet from Baku, Pinker Island. The nearest land – New Zealand – is located at a distance of 5000 km. This is a place beyond which there is none at all. Here we can say: "I know where the hell is." This is a very interesting island, 48 people live on it. They live very apart, I managed to get to know 44. They practice incest, they have very strange customs, there are unpleasant social nuances, but if you distract from them, this island is very interesting. Farid also has a point on the way where many would dream to visit, and if there is a dream, then there is a goal. This is French Polynesia and a scattering of islands, the most famous of which is Bora Bora. In general, Polynesia is a very charismatic region, filled with traditions and the spirit of island life, as we imagined it, reading Thor Heyerdahl’s books and adventure novels. The same globalization, thanks to which we fly comfortably to any country, erases the charisma and authenticity of specific countries, and there are very few untouched places. Now you fly to New Zealand, Mexico, North America, come to the central city - all, in principle, the same thing. There will be KFC, and the same brand stores, and Uber... unwittingly you begin to appreciate those countries that were able to maintain their authenticity. Near Colombia there is a small archipelago – San Blas. As you know, there is an American highway that starts in Alaska and reaches the very south, and there is one segment that this highway does not cover. From Central America, from Panama, without flights, you can get to Colombia only by water.And by water, you cross the San Blas archipelago. These are small islands similar to the Maldives: palm trees, sand... The wonderful Kuna people live there – the Indians, whom civilization did not really touch. This is a powerful impression! Recently in Pakistan, they managed to get to the Hunza tribe, perhaps you heard about it, it is a tribe of centenarians.For them, living over a hundred years is the same as for us, say, up to 70. They eat apricots, this is their main diet, vegetables, feta cheese, and in the winter they include meat in their diet. The Hunza live at the junction of three mountain systems, and this is an interesting people who have not lost their authenticity.
What was the most difficult part of your journey?
I think this journey is the most serious thing I've done in my life. The biggest difficulty is separation from your beloved. No matter how you tune in, you still objectively miss your family and home. At the same time, my love flew to me three times, and we went through several stages together. Somewhere 2.5 of the 9 months of the trip we spent together, it supported us both very much. I assumed that at a certain stage of the path, a psycho-emotional crisis will come. I had it when I arrived in Asia from Australia on a container ship. I was completely devastated. I had no power to make a video. The fact is that I set myself the task of making videos, making a documentary, shooting for Youtube, you can watch the 15 episodes that were released there. But all this involves several hours of filming every day. And in the evening, when you come tired to the hotel and you want to sleep, it takes at least two hours to record a video diary, to record all the events of today for a book, overflow material, sort it, prepare cameras, and charge. And so every day. Moreover, you need to determine the route the next day and so on. And at some point I thought that I couldn’t do anything any more. It was necessary to do something to recharge. I got to Thailand and disconnected all communications for seven days, put down my camera, fasted for seven days, practiced yoga and sports, this allowed me to recover and continue shooting. This state is real complexity, everything else is a matter of patience. I have never traveled on a bus as much as in South America. One trip from Peru to Chile – 36 hours non-stop! The bus stops once at night to refuel, the toilet is inside. Complex travels were in India, when you cover the distance of 300 km in 26 hours, and along holes, kilometer cliffs. The bus rushes along them like a madman, 49 people inside, I am the 50th - and 49 people, by virtue of their religious beliefs, believe that if we die now, then everything is fine, there is reincarnation.And you are one of 50 worried whether you will reach or not. In Pakistan, I drove through the wonderful region of Balochistan: there you can’t take a single step without a convoy from three to five submachine gunners who carry you with roadblocks, and also cross somewhere around 500 km in 18 hours. You can endure all this physically – yes, your back hurts, there were big problems because of this, you carry bags, move out every day, move in, move... But this is all easier than separation from loved ones.
As for the container ship from Australia to Singapore, it was not a tourist ship, sailors worked on it, and they live in a completely different reality. A ship carries tens of thousands of tons of cargo, and you need to spend two weeks on it in the ocean. Your space is limited to a small cabin, a deck where you can sometimes walk on an oily floor, having previously put on a helmet and special boots, among cranes and deadly tired people: they can only sleep for three to four hours, as they must change. You approach them: “Hello, I’ve arrived, I’ll go with you!” – and they just look at you. And after you said hello for two weeks you can not wash machine oil from your hands. There was nothing familiar, so I had the opportunity to think about my life in general. There was some kind of insight. Of course, I guessed that some new awareness would come to me on the trip, but I thought it would be somewhere in India, next to the temples. That this will happen on a container ship – for me it was a surprise.
Have you had problems with the drone in any countries other than Iran?
No, there were no problems with the drone. It was difficult to bring it to Tunisia, because it was forbidden by them, then the cameraman and the director traveled with me, we just sorted it out to the smallest detail and put it in different bags. In addition, there was little difficulty in Antarctica, because they are also forbidden there, but managed to make friends with the Argentine captain, who gave the tacit consent to the shooting. For the rest, I tried to shoot only in those places where there are no secret objects nearby, in general there are no people, the main focus was on nature. There were four drones, two of them died. One – in the Columbia waterfall near Bogota, it flew too close to the waterfall because I was not a professional, I studied all this time, and a jet of water hit the drone. Second drone underwent a heroic death after returning from Antarctica to Ushuaia Bay. There was a strong wind, and somewhere in the fifth minute of shooting a flurry came up. I just stood and watched how this little drone could not fly against the wind. I saw it, I pressed it to fly to me, its battery dropped and it gradually went down before my eyes. After that I purchased the DJI Mavic 2 Pro and still shoot it, it is a successful model, powerful and with a good camera.
Did you feel the power of the Baku winds on you?
I felt a very pleasant breeze from the sea. In general, it seems to me that Baku has a very good location. In the four years that I have not been here, the city has made a quantum leap in several areas at once. When you travel, you have the opportunity to compare. I traveled here from Asia, starting from Singapore, then through Thailand, Malaysia, Myanmar, India, Pakistan, Iran – and throughout my journey it is the best capital. Firstly, you live in a very safe city, you can go out at two or three in the morning with the children and take a quiet walk. Believe me, this is not so common in the world. There are only a few such countries – in Australia, New Zealand, and Singapore, for example. Not even in the USA in all cities. In your area, you are a clear leader in terms of security. Secondly, I was struck by the cleanliness of Baku. You can compare with the same Singapore, Australia, New Zealand. In many countries of the world, garbage is simply thrown out of cars. Thirdly, you do not allow to mock your architectural old city. Fourth, Baku is good during the day, but when it lights up in the evening, it is very cool! Very competent illumination – all in a single concept, with a single color scheme, and almost everything is highlighted. Fifth, you have perfect roads. You look at this asphalt and understand why Formula 1 is held here. This is an opinion from a person who does not live here. You, living here, may not pay attention to it that way; for you, this is all familiar. And the person who has just toured 130 countries sees it all. You have something to be proud of.
By the way, I feel that you are striving to take an example from Dubai, that it is for you a kind of landmark. On the one hand, it's great, but on the other, you have something that Dubai does not have.Baku preserved architectural monuments that were not destroyed by the war in the last century and preserve history. And the most important thing is the soul of the city, it lies in people and their relationship to each other. I can stop on the street, ask a passerby – and they will help me, tell me. I want to wish you not to lose this phenomenal hospitality behind the rapid development.
Tell us about the advantages of this or that transport and about preparing for a trip around the world: what points do you need to consider when preparing and how long does it take?
I would recommend not messing with the car, because crossing borders with and without the car are two big differences. You need to have a special document for the car, in one of the certified automobile associations you have to pay the cost of your car as a deposit, which would guarantee to all countries that you cross that you will not sell this car there and so on. In addition, you must stamp this document on each border, it takes a lot of time. You can hire drivers, ride on buses, go boating – and you will be deprived of all this with a car. You will no longer board a container ship, a cruise ship, or any yacht with your own car. In addition, the car can always be rented. I would advise you to opt for traveling light.
As for preparation, the most important thing is to work out the route. I dreamed about a world tour from childhood, ten years ago I began to think seriously, and a year ago I came to Thailand and somewhere in two weeks of hard work I developed a route. The main thing is to connect the intersections of the oceans. You must find the schedule of the ships, compare the time. The second point is visas. Unfortunately, we are all forced to apply for visas, go to embassies, and prove that we are not refugees or violators who want to emigrate. An American visa must be issued, but it works not only directly in the USA. With this visa you will cross all of Central America: Mexico, Belize, Guatemala, Honduras, Nicaragua, Costa Rica, Panama. All these countries have an American visa. Another thing to take care of: as a rule, visas are given with a corridor of three months. I had such a problem with French Polynesia when I started from Kiev on October 14, and was supposed to be in Polynesia in March. Moreover, Ukrainians do not need a visa to France, but already need French Polynesia. The embassy told me: You will be there in six months, we only have a visa for three months. The visa had to be issued along the way. When approached by three months before the entry into Polynesia – on the ship, and where the tickets were already bought – I was in the United States. Went to Houston, Texas, to apply for a visa. They say to me: you have a tourist visa, there is no residence permit and there is no reason to get this visa here, return it to Ukraine. So I traveled to the USA for three months without flights, I just need to return to Ukraine the same amount and again, and again there will not be enough time! Our team found out that in exceptional cases this visa can be given, but the ambassador of the country decides personally. You can’t imagine anything worse – for the French ambassador in Washington for some reason he had to enter the position of a Ukrainian who for some reason travels to Polynesia and cannot fly airplanes and needs to rush because he has some ships... I then realized: if you have any difficulties, contact your friends on Facebook, it really helps, we are not alone. People bring your issue to public comment. The Ministry of Foreign Affairs already helped me with this visa, and that's all... I didn’t have such ties. Nevertheless, visas need to be thought out in advance and very carefully.
What five things besides gadgets do you always take with you on a trip?
Surely, of course, a passport. It should have a lot of free space, because the stamps will appear like mushrooms after rain. I took two passports with me. The second is a credit card. The third is a smartphone, the fourth is cash. I would recommend taking them anyway. My cash ran out when I entered Mexico, and I felt that depending on the card is not always convenient. Cards didn’t work in Iran again, so in Pakistan I withdraw cash from local ATMs, and the commission there is crazy, I lost some 20% of the amount... The latter is, of course, a technique, because it’s a shame if such a journey will have no memory if this cannot be shared with fellow countrymen. If you inspire at least one person, you have already done everything for good reason. About 10 days before departure, I wrote a post about what I would take with me, and there were medicines, antibiotics, bandages, tourniquets. They wrote to me: “This is not enough! Take more from allergies!” I say: "No allergies." They write to me: “It will be!” In general, I took a huge pack of drugs with me, later I threw away 90% of them. If there was a transformer bag, one like in IKEA , but bigger, I think it's perfect. The wheels are also needed, this allows you to not load your back on some stretches of the path. By the way, I noticed after myself: if you stay somewhere more than one day, you become limp and it’s harder for you to continue on your way. The Bedouins whom I met in the Sahara say: if you need to continue on, do not sit by the fire in the evening. The body receives a signal that it is possible to exhale, and then it is very difficult to assemble.
If you do not use airplanes, what budget do you need to plan for a world tour? And can people who are not financially wealthy go on a world trip?
Good question. You can travel in different ways, the budget, respectively, can be different. Traveling without flights is more expensive because there are a number of very expensive segments, such as crossing the oceans. According to my calculations, a round-the-world trip without flights can cost from $20,000. This amount will not allow you to earn extra money somewhere along the way, because there is such an option. It turned out much more expensive for me, because there were such expensive segments as the crossing of the Pacific Ocean. Antarctica is very expensive... plus, the cameraman and the director rode with me the first part of the way. I did not use hitchhiking because I had valuable cameras and, honestly, I was calmer to go by bus, with a ticket, or take an inexpensive car. At some point, in order not to be upset, I stopped counting the cost of this project. Initially, I thought that the project would cost about $100,000, but now I see that I have crossed the line of 120-130 thousand. We all have different opportunities, but if you have a passion for travel, do not limit yourself to a question of money. Set a goal, start thinking about it, take the first step – and you will see, everything will form. You will certainly have funds, friends and people who will help.