Azərbaycan İsveçrəsi
Bu məmləkət tarixi kökləri ilə dərin keçmişə dayanır. Vaxtilə burada Günəşə və Aya sitayiş edirdilər. Tam 600 il burada güclü dövlət inkişaf edirdi - ilk xristian dövlətlərindən biri olan Qafqaz Albaniyası. Qədim albanların az saylı nəsli olan udinlər xristianlığın tərəfdaşları qalaraq və öz dillərini qoruyaraq indiyə kimi öz qəhrəman əcdadlarının xatirəsini müqəddəs tuturlar.
screen_shot_2017-06-09_at_11.49.07_am
Bölgədə bir çox maraqlı tarixi abidələri: qədim alban-udin Müqəddəs Yelisey Kilsəsini, antik şəhərin və Qafqaz Albaniyasının əsas qapısının xarabalıqlarını, möcüzəvi qorunmuş qədim keramik su kəmərinin parçalarını görmək olar...
screen_shot_2017-06-09_at_11.49.40_am
Bu məmləkətin təbiəti olduqca zəngin və müxtəlifdir. Bura göbələk yığanların arzusu olan sıxyarpaqlı Rus meşəsi, unikal qoz və şabalıd meşələri, "Yeddi gözəl" şəlaləsi, göllər və çaylar, həmçinin ən müxtəlif biyabanlarla dolu olan çoxsaylı vadilərdir.
Turizm infrastrukturu aktiv şəkildə inkişaf edir. Regionda çoxlu otellər, o cümlədən bir neçə beşulduzlu otel, ailə tipli otellər, istirahət zonaları və turistik bazaları mövcuddur.
screen_shot_2017-06-09_at_11.47.53_am
Atla gəzintinin təşkil olunduğu cıdır meydanı var, stend atıcılığı üzrə İdman Kompleksi fəaliyyət göstərir, mövsümi ov təşkil olunur. 16 hektar sahəni açıq səma altında Azərbaycanın ən böyük attraksion parkı – Gabaland əhatə edir. Attraksionlara, su parkına, kartinqə, qapalı buz meydançasına, katamaranlı göllərə malik olan başqa bir böyük əyləncə mərkəzi - "Qafqaz-Park" dır. Burada qırxdan çox əyləncə növləri var.
screen_shot_2017-06-09_at_11.48.33_am
2009-cu ildən Qəbələdə hər il klassik musiqi, caz və muğam festivalları keçirilir. Bu festivallara dünya ulduzları - dirijorlar, müğənnilər, musiqiçilər gəlirlər. Təəccüblü deyil ki, Avropada yüz ildən çox fəaliyyət göstərən məşhur Beltman şirkəti fortepiano və royal istehsalatını məhz buraya köçürüb.
screen_shot_2017-06-09_at_11.46.00_am
Qəbələdə bu diyarın qədim üzümçülük və şərabçılıq ənənələrini bərpa etməyi özünə məqsəd seçən şərab müəssisəsi Aspi-Agro ASC çalışır. Yerli "Qəbələ" futbol klubu isə keçən mövsüm Azərbaycan çempionatında "gümüş" qazanıb.
Bölgənin ərazisindən "Aleksandr Düma Qafqazda" adlı maraqlı turist marşrutu keçir. Bu marşrut məşhur yazıçının 1858-ci ildə baş tutan Qafqaza səyahətini təkrar edir. Yerli dağlardan isə Azərbaycanın ən yüksək zirvəsi olan - Bazardüzünə (4466 m) həyəcanverici alpinist marşrutu işləyir.
screen_shot_2017-06-09_at_11.49.22_am
2012-ci ilin yayından burada Beynəlxalq Aeroport açılıb. Bir sözlə, Qəbələ qonaqlara hər zaman şaddır!

История этого края уходит корнями в глубокую древность. Некогда тут поклонялись Солнцу и Луне. Целых 600 лет здесь процветало мощное государство – Кавказская Албания, одна из первых христианских держав. А немногочисленные потомки древних албан – удины поныне свято чтут память своих героических предков, оставаясь приверженцами христианства и сохраняя свой язык.
В районе можно увидеть множество интереснейших исторических памятников: старинную албано-удинскую церковь св.Елисея, руины античного города и главных ворот Кавказской Албании, чудом сохранившиеся фрагменты древнего керамического водопровода...
Природа этого края невероятно богата и разнообразна. Это и широколиственный, так называемый Русский лес – мечта заядлых грибников, и уникальные ореховый и каштановый леса, водопад «Семь красавиц», озера и реки, а также многочисленные долины, изобилующие самой разнообразной дичью.
Активно развивается туристическая инфраструктура. В регионе множество отелей, в том числе несколько пятизвездочных; есть и отели семейного типа, зоны отдыха и туристические базы.
Имеется ипподром, где организуются конные прогулки; работает спорткомплекс для стендовой стрельбы, проводится сезонная охота. Площадь в 16 гектаров занимает самый большой в Азербайджане парк аттракционов под открытым небом – Gabaland. Еще один крупный развлекательный центр – «Кавказ-парк», располагающий аттракционами, аквапарком, картингом, крытым ледовым катком, озером с катамаранами; всего тут более сорока видов развлечений.
С 2009 года в Гябяле проводятся ежегодные фестивали классической музыки, джаза и мугама, на которые съезжаются мировые звезды – дирижеры, певцы, музыканты. Не удивительно, что именно сюда перенесла свое производство фортепиано и роялей знаменитая фирма Beltman, более ста лет проработавшая в Европе.
В Гябяле работает винное предприятие ООО Aspi-Agro, задавшееся целью возродить древние виноградарские и винодельческие традиции этого края. А местный футбольный клуб Qəbələ в прошлом сезоне завоевал «серебро» на чемпионате Азербайджана.
По территории района проходит увлекательный туристский маршрут «Александр Дюма на Кавказе», повторяющий путешествие этого знаменитого писателя по Кавказу, совершенное им в 1858 году. А в местных горах пролегает захватывающий альпинистский маршрут на самую высокую вершину Азербайджана – Базардюзю (4466 м).