Səmaya ucalan nərdivan və ya arzularin apardiği yer
O, qərbi azərbaycanda, Göyçə mahalinda dünyaya gəlib və valideynləri onun musiqiçi olacağini güman edirdilər. O, həmişə ciddi olmağa çalişirdi, amma camaati güldürməyi hər şeydən yaxşi bacarirdi. Bu gün azərbaycanli Çarli – artist Üzeyir Novruzov Las-Veqasda yaşayir, nərdivanla səmaya dirmanir və Ginnesin rekordlar Kitabini, “Cirque du soleil” sirkini və “America's got talent” şousunu bəzəyir...
4z3a4780
NBC telekanalındakı müxtəlif yaşda olan müğənnilər, fokusçular, komediantlar və digər istedadlı insanların 1 milyon dollar təşkil edən əsas mükafat uğrunda mübarizə apardıqları istedadlar şousu
– Düzünü deyim, heç bilmirəm, şöhrət məni tapdı ya mən şöhrəti. Amma dəqiq bilirəm ki, bu görüş üçün uzun yol qət etmişik, – qəhrəmanımız zarafatla  filosofluq edir. – Bəs arzular? Onlar elə həyata keçmək üçündürlər! Əks halda onların nə faydası var?
Bəs Üzeyir Novruzov məktəb partası arxasında əyləşərək nə arzulayırdı? Uzaq səfərlər, inanılmaz sərgüzəştlər, bütün həyatını həsr edəcəyi qeyri-adi peşə haqqında? Ola bilər. Amma valideynləri ilə birlikdə yaradıcılıq bioqrafiyasının başladığı Krasnodar vilayətinə köçən kiçik Üzeyir bacarıqlı şagird hesab edilsə də, məktəbdə dərslər zamanı çox hövsələsiz idi...
– Valideynlərim sadə insanlardır, fəhlədilər. Atam cavanlığında güləşçi olub, yaxşı səsi olub, incəsənəti sevib və həmişə bizim dördümüzü də musiqiçi kimi görmək istəyib...
Bizi Mədəniyyət Evində fəaliyyət göstərən dərnəklərə yazdıranda hələ məktəbdə oxuyurduq: böyük qardaşım və bacımı sirk dərnəyinə apardı, məni və ortancıl qardaşımı isə musiqi dərnəyinə.
Uşaqlıq, uşaqlıq... Atam nizam-intizamı çox xoşlayırdı. Bacımla hər səhər evdə görəcəyimiz işlərin bölgüsünü apardığımızı xatırlayıram. Ən çox qab yumağı sevmirdim...
Üzeyir solfecio dərslərini də sevmirdi, onlar ona darıxdırıcı gəlirdi. Xüsusən də nəzərə alsaq ki, lap yaxında, qonşu sinifdə “həmişə şən ovqat olurdu, bacı-qardaşı digər şagirdlərlə daim hansısa hoqqa çıxarırdılar!”
Allaha şükür ki, atası Üzeyirdən musiqiçi olmayacağını,  musiqi qammalarının onun üçün olmadığını zamanında anladı və onu bütün qəlbi ilə can atdığı sirk dərnəyinə keçirdi. Amma orada kiçik Üzeyir üçün təəccüblü olsa da hər şey gözlənildiyi kimi asan olmadı. Müəllim çox tələbkar idi, bəzilərinin dərnəyə ancaq əylənmək üçün gəldiklərini gördükdə, qəti qərar verdi: “Mənim dərslərimdə heç kim boş oturmayacaq – mənə nəticə lazımdır!”. Amma Üzeyir bu şən və səs-küylü guşə ilə vidalaşmaq niyyətində deyildi. Müəllimin dediklərinə daha diqqətli olmaq lazım gəldi... Zaman ötdükcə Üzeyir ilk sirk elementlərini mənimsədi, jonqlyorluq etməyi və... bərkidilməmiş pilləkənlə dırmanmağı öyrəndi: onda anadangəlmə tarazlıq hissinin olduğu aşkarlandı. Sonralar Üzeyir təbəssümlə deyəcək ki, o nərdivanı deyil, nərdivan onu seçdi.
4z3a4691
– Məhz burada, Krasnodar vilayətində, “Gənclik” sirk dərnəyində ilk dəfə səhnəyə çıxdım... Bu 1 May, Zəhmətkeşlərin Həmrəylik gününə təsadüf etdi, –Üzeyir xatırlayır. – Mən yerimdə saymırdım, inkişaf edirdim. Moskva sirk incəsənəti məktəbinə daxil olanda artıq bu işdə hər mənada zirvələri fəth etməkdə qərarlı idim.
Təhsilimi uğurla başa vurduqdan sonra isə Vernadski prospektindəki Böyük Moskva sirkinin truppası ilə qastrollara başladım. O zaman artıq bilirdim: sirk mənim həyatımdır...
Bu, böyük karyeranın başlanğıcı idi! Üzeyirin istedadı və ustalığı əcnəbi impresarioları laqeyd buraxmadı. Nə vaxtsa dünya sirkinin tam mərkəzində, Nyu-Yorkda, “Big Apple Circus” səhnəsinə çıxacağını təsəvvür edə bilərdimi?.. Amma buna qədər Üzeyirin yaradıcılıq həyatında vacib hadisə baş verməli idi – bütün dünyanın tanıdığı məzəli avara ilə tanışlıq...
– Bir dəfə tanınmış pedaqoq məktəbdə Üzeyirə müracət etdi: – Sizə heç vaxt deməyiblər ki, siz Çarli Çaplinə bənzəyirsiniz? Deməyiblərsə, yadınızda saxlayın: onun obrazı sizə çox yaraşar...
“Kiçik sərsəri” obrazı gənc tələbəni o qədər təsirləndirdi və ilhamlandırdı ki, o dərhal hər kəsi güldürməyə qadir həmin məzəli kostyumlu və yöndəmsiz çəkməli insana çevrilmək istədi. Beləliklə də “böyük qəlbli kiçik insan” Üzeyirin bir çox səhnə nömrələri üçün ilham mənbəyinə çevrildi... Onların bənzərliyi həm gülməli həm də təsirlidir: dahi ingilisin hətta “Mühacir” adlı filmi var və onun qəhrəmanı kimi Üzeyir, okeanı aşaraq, həm öz ikinci yarısını, həm də əsl şöhrəti tapdı.
4z3a4682
ABŞ-da yaşadığı 2-ci ildə Üzeyir nüfuzlu “Cirque Du Soleil” sirkinə seçimlərə dəvət alır. Bu, düşüncələri inanılmaz hadisələrlə,  möhtəşəm mürəkkəb nömrələrlə valeh edən son dərəcə yaradıcı kollektivdir. Yəqin ki, orada çalışmaq istəməyən sirk artisti tapılmaz!..
İndi isə təsəvvür edin: bizim Üzeyir bu kollektivin tərkibində bütün dünyanı qastrollarla gəzmək üçün 10 illik müqavilə imzalayır! Həmyerlimizin siması “Corteo” şousunun afişasını bəzəyir. Onun qəhrəmanı – bacatəmizləyən gecə yanına uçub gələn mələyi heç cür tuta bilmir...
– Peşədə Simurq quşunu quyruğundan tutmağı bacarmaq lazımdır: burada istedad və çalışqanlıqdan savayı mütləq bəxt də lazımdır. “Cirque Du Soleil” sirkinin seçmələrinə çox sayda istedadlı artistlər gəlmişdi, inanın, onlar heç də məndən pis deyildilər, amma truppaya məhz məni qəbul etdilər. 10 il ərzində mən bütün dünyanı gəzmişəm! Biz haralarda olmamışıq ki? “Cirque Du Soleil”in pərdə arxasına minnətdarlığını və heyranlığını ifadə etmək üçün kimlər gəlməyib ki? Robert De Niro, Riçard Gir, Salma Hayek, Keyt Blanşett, mərhum Robin Uilyams, Ceyn Fonda... Hamısını sadalamaq mümkün deyil! Mən hələ Xavi, Kasilyas, Ronaldo, Neymar, Messini demirəm, – onlar ümumiyyətlə öz məşqlərinə dəvət edirdilər...
Elə həmkarlarından, şou-biznes və idman ulduzlarından Üzeyir “#FreeLanderMan” – “nərdivan insan” – ləqəbini alıb.
Bu gün sosial şəbəkələrdə onu məhz bu cür adlandırırlar. Amma kim ehtimal edə bilərdi ki, super-qəhrəman ləqəbi Üzeyirin gələcəyindən xəbər verəcək: “Azərbaycandan olan Çaplin” bərkidilməmiş 6 metrlik nərdivanda 7 dəqiqə 50 saniyə dayanaraq dünya rekordunu müəyyənləşdirəcək...
Maraqlıdır ki, dünya şöhrətli Azərbaycanlı Üzeyir Novruzov hələ heç zaman vətənində çıxış etməyib, hərçənd bu onun qardaşları ilə birgə ailə nömrələri kimi ən böyük arzusu olaraq qalır. O, səfər etdiyi bütün ölkələri saya bilmir, onun qastrol coğrafiyası 4 qitəni əhatə edir. İlk dəfə Azərbaycan səhnəsinə ötən il, “Formula-1” Qran-Prisinin Bakı mərhələsi günlərində çıxıb: onu 3 günlük dəvət etmişdilər, o isə məzuniyyət götürərək bütün ailəsi ilə 3 həftəlik gəlmişdi.
Üzeyirin böyük qardaşları, Oktay və Telman da sirk ustalarıdır, komik akrobatika ilə məşğul olurlar. Onlar Avropada çalışırlar, bir dəfə isə istedadları Rusiyanın “Şöhrət dəqiqəsi” teleşousunda parladı. Yeri gəlmişkən, o zaman aparıcının “Öz nömrəniz üçün ardıcıl neçə qohumunuzu cəlb edə bilərsiniz?” sualına Oktay belə cavab vermişdi: “Mənim bir qardaşım da var, biz üçümüz çıxış edə bilərik!”. Bu qardaş o zaman hələ dünya şöhrəti qazanmayan Üzeyir idi. Akrobatikadan asudə vaxtlarında qardaşlar zövq üçün musiqi ilə məşğul olurlar. Odur ki, atalarının bütün arzularının həyata keçdiyini demək mümkündür. Bəlkə gələcəkdə Üzeyirin birgə ailə çıxışları barədə arzuları da çin olacaq?
novruzov-brothers
– “Cirque Du Soleil” dünyanın ən yaxşı sirkidir: heyranedici yaradıcı insanlar, hər şey möhtəşəm təşkil olunub, amma orada sən yalnız konveyer sistemi ilə çalışan böyük bir mexanizmin tərkib hissəsisən. Orada darıxmağa başladım və mən azad hərəkət etməyə qərar verdim...
Beləliklə də Üzeyirin həyatında “America's Got Talent” şousu peyda oldu. Məhz onun sayəsində o, bütün Amerikada məşhurlaşdı. O, həm münsifləri, həm də tamaşaçıları valeh edərək şounun əsas bəzəklərindən birinə çevrildi, ən əsası isə – finala qədər irəlilədi.
– Belə uğuru heç özüm də gözləmirdim! Mənim üçün bu adi çıxış idi – mən sadəcə bacardıqlarımı nümayiş etdirirdim. Bu populyar müsabiqədə yalnız televiziyada görünmək məqsədi ilə iştirak etdim. Amma düşündüyümdən daha yaxşı alındı...
Bu şounu bütün dünyada izləyirlər. Buna görə də orada iştirak edən ilk azərbaycanlı olduğum üçün xüsusi sevinc hissi keçirirəm.
– Azərbaycan mənim vətənimdir, köklərimdir, qanımdır! Mən çox ölkə gəzmişəm və harada oluramsa olum, Azərbaycan həmişə məni özünə çəkir, - Üzeyir etiraf edir. – Atamın məzarı buradadır, anam burada yaşayır. Azərbaycanımızda baş verənlər haqqında həmişə məlumatlıyam. Vətəndən uzaqda olan insan orada baş verənlərə qarşı daha həssas olur. Mən Azərbaycanla bağlı hansısa yaxşı xəbərdən, anamın tez-tez mənə telefonla göndərdiyi xalq mahnılarından təsirlənə bilərəm...
4z3a4710
Bu gün Üzeyir Novruzov həqiqətən gerçəkləşməsini istədiyi arzuların onu hara apara biləcəyini əks etdirən insanın bariz nümunəsidir. Ölkələr arasında sərhədlər çoxdan silinir, istedad isə Afrikada da istedaddır. Bütün həyatı boyu Üzeyir nərdivanla, həqiqi və məcazi mənada, durmadan yuxarı dırmanır! Üzeyirin dünyanı daha nə ilə təəccübləndirəcəyini və həmyerlilərimizi nə ilə sevindirəcəyini – zaman göstərəcək. Amma bu gün inamla demək olar ki, o, artıq tarixə düşüb. Artıq Üzeyirin özü  təqlid və ilham mənbəyidir, elə deyilmi?
– Məndən tez-tez uğurumun sirri barədə soruşurlar. Düşünmədən cavab verirəm: sevgidə! Həyatım boyu riayət etdiyim əsas qayda – ancaq sevdiyim işləri görməkdir. Sevgisiz, həvəssiz, zövqsüz heç nə alınmayacaq. Bunlarsız möcüzə baş vermir, arzular çin olmur. Odur ki, qüvvənizə qənaət etməyin, özünüzü düşünmədən mümkün olan hər şeyə sərf edin – və hər şey sizə artıqlaması ilə geri qayıdacaq!

Stairway to heaven or where your dreams take
He was born in the western part of Azerbaijan, at the place of Goycha mahali, and the parents were expecting him to be a musician. Although he has always tried to be serious, he was able to make people laugh better than anything. Today azerbaijani Charlie - artist Uzeir Novruzov - lives in Las Vegas, climbs on the ladder to the sky and decorates  “Guinness World Records book”, “Cirque du soleil” and “America's got talent”...
4z3a4780
A talent show on NBC, where singers, dancers, magicians, comedians and other talented people of all ages compete for the grand prize of $ 1 million
"Honestly, I do not know if the fame found me or I went to see her?" But I know for sure that we have come towards each other for a long time, "our hero philosophizes jokingly. "What about dreams?" They exist to come true! Otherwise, what is the use of them?
What did Uzeir Novruzov dream of sitting at the school desk? About distant wanderings, incredible adventures, about the extraordinary profession, which he would devote his life to? Maybe. But little Uzeir, who moved with his parents to the Krasnodar Territory, where his creative biography originates, was clearly lacking in assiduity at school, although he was considered an apt pupil...
"My parents are simple people, workers. Father in his youth was a wrestler, sang well, loved art and always dreamed of seeing us – his children as musicians...
We were studying at school, when he enrolled us to circles at the House of Culture: my older brother and sister - in a circus, and the middle brother and me – in a musical.
Childhood, childhood... Dad was very fond of order and discipline. I remember how my sister and I distributed the work every morning: who has to do something about the house. Most of all I did not like to wash dishes...
Uzeir did not like the lessons of the solfeggio, they seemed boring. Especially since next door, in another class, "it was always fun, the brother and sister together with other students always did something!".
Thanks God, my father realized in time that the music wasn’t for Uzeir – the musical scales were not for him, and without thinking twice he transferred the boy to a circus circle, where his soul was so eager. However, there, to the surprise of little Uzeir, everything turned out not so simple, as he had expected. The teacher got stern – seeing that some people go to a circle only for the sake of entertainment, immediately cut off: "No one will sit out in my classes – I need a result!" But Uzeir was not going to say goodbye to this merry and noisy corner. I had to be more attentive to what the teacher says... Over time, Uzeir mastered the first circus elements, learned to juggle and... climb up the loose staircase – he had an innate sense of balance. Later, Uzeir will say with a smile that he did not choose a ladder, and the staircase chose him.
4z3a4691
"It was here, in the Krasnodar Territory, in the circus circle" Youth "that I first came on the scene... It happened on May 1, at the celebration of the Workers' Day," recalls Uzeir. – I did not stand still, I continued to develop. When I entered the Moscow School of Circus Art, I was already set to climb to the height in this matter, in all senses.
And after successfully completing his studies, he began touring with the troupe of the Bolshoi Moscow Circus, which is located on Vernadsky Avenue. Then I already knew: the circus is my life...
This was the beginning of a great career! Talent and skill of Uzeir did not leave foreign impresarios indifferent. Could he have known that he would eventually find himself in the heart of the world circus – in New York, in the Big Apple Circus?.. But before that, in the creative life of Uzeir, there still had to be an important event – acquaintance with the amusing tramp who is known all over the world...
"Have you ever been told that you are like Charlie Chaplin?" – Once a famous teacher addressed Uzeir at the school. – If not, take note: you will very much follow his image...
The image of the "little vagabond" impressed and inspired the young student a lot that he immediately wanted to be that little man in a ridiculous suit and ridiculous shoes that could so easily make everyone laugh. So "a small man with a great soul" became a source of inspiration for many of Uzeir's numbers... Their similarity is funny and yet touching: the great Englishman even has the movie "Immigrant", and just like his hero, Uzeir, having moved through the ocean, found his second half, and real glory.
4z3a4682
In the second year of his life in the US, Uzeir receives an invitation for an interview in the prestigious Cirque Du Soleil. This is an amazing creative team, amazing imagination with incredible stories, luxurious, complex numbers. Probably, there is no such circus artist who would not dream to work there!..
And now imagine: our Uzeir signs a contract for ten years to tour around the world as a part of this collective! The face of our compatriot adorns the poster of the Corteo show. His hero – the chimneysweep – cannot catch the angel who has arrived to him at night...
– In the profession you have to be able to catch a firebird by the tail – here, besides talent and diligence, you need luck. For the interview in Cirque Du Soleil came a lot of talented artists - believe me, they were no worse than me, but they took me to the troupe. For ten years I have traveled the whole world! Where we just have not been! Whoever did not come to the backstage of Cirque Du Soleil to express gratitude and admiration: Robert De Niro, Richard Gere, Salma Hayek, Keith Blanchett, the late Robin Williams, Jane Fonda... Cannot enumerate all! I'm not talking about Xavi, Casillas, Ronald, Neymar, Messi – they even invited to their training...
From colleagues, stars of show business and sport çUzeir has received the nickname #FreeLanderMan – "man-ladder".
Today on social networks, it is called that way, but who could have imagined that the superhero nickname would be prophetic for Uzeir – "Chaplin from Azerbaijan" will set a world record by staying on a six-meter loose ladder 7 minutes 50 seconds...
It's interesting that an Azeri with world fame Uzeir Novruzov has never performed at home, although this remains his cherished dream, as well as family numbers with his brothers. He cannot count all the countries he visited – his tour geography covers four continents. On the Azerbaijani stage, he first came out last year, in the days of the Baku stage of the Formula 1 Grand Prix: he was invited for three days, and he took a vacation – and came with his whole family for three weeks.
The elder brothers of Uzeir, Oktay and Telman are also masters of the circus, they are engaged in comic acrobatics. They work in Europe, and once they flashed their talent in the Russian TV show Minute of Glory. By the way, then to the question of the presenter: "How many relatives can you put in a row for your number?" – Oktay replied: "I have another brother, we can play together threesome!". This brother was Uzeir, who had not yet tasted world glory. In free time from acrobatics, brothers play music – for the soul. So, we can say that all the dreams of their father has come true. Perhaps, in the future, Uzeir's dream of joint family performances will also come true?..
novruzov-brothers
– Cirque Du Soleil – the best in the world: stunningly creative people, everything is organized perfectly, but you're only a part of the big mechanism that works on the conveyor system. I was bored, and I decided to embark on a free voyage...
So, there appeared the show America's Got Talent in the life of Uzeir. It made him famous all over America. He won both the jury and the audience, becoming one of the main decorations of the show, and most importantly – reached the finale.
– I myself did not expect such success! For me it was a usual performance – I just showed what I could. And I took part in this popular contest only to be shown on TV. And it turned out much better than I thought...
Besides, this show are watched all over the world, and therefore I am especially glad that I became the first Azerbaijanian who took part in it.
– Azerbaijan is my motherland, my roots, my blood! I have traveled a lot of countries, and wherever I was, Azerbaijan is the place where I'm always drawn, – admits Uzeir. "My father's grave is here, my mother lives here." I am always aware of what is happening here in Azerbaijan. Away from the homeland, a person becomes more receptive to what is happening to her. Some good news related to Azerbaijan, from the folk songs that my mother often sends me on the phone I am carried away...
4z3a4710
Today, Uzeir Novruzov is a vivid example of where the person of his dreams can lead, if he really wants them to come true. For a long time already, borders between countries have been blurred, and talent – is a talent even in Africa. Uzeir goes up the stairs all the way up – in direct and figurative senses, without stopping! What else the world will surprise us and our Uzeir will please our compatriots – time will tell. But today you can confidently say that he has already entered the history. Now Uzeir himself is an example for imitation and a source of inspiration, isn’t he?
– People often ask me what the main secret of my success is. I answer without hesitation:  love! The main rule I follow all my life is to do only what I love. Without love, without enthusiasm, without pleasure – nothing happens. Without this, magic does not happen, dreams do not come true. So, invest all your strength, without looking back, spend all your money on what you love – and everything will return to you a hundredfold!