QƏYYUR YUNUS. İNTROSPEKSİYA FRAQMENTLƏRİ
Sanki sizin bütün rəsmlərinizdəki bu insanlar – ümumdünya daşqınından xilas olublar... Burada heyvanlar, quşlar, meyvələr əks olunub...
Amma deyəsən rəssam növbəti interpretasiya cəhdini diqqətə layiq görməyib.
Yaxşı fikirdir, – nəhayət o, sükutu pozdu. – Xoşbəxt olmaq istəyirsənsə, özünü Nuh gəmisinə zamanında yetirməlisən...
Hərçənd, Qəyyur Yunus dünyaya laqeyd olan dərviş deyil. Söz yığınıı ilə düşüncənin yoxluğunu basdıranlardan da deyil. Məğrur və təvazökar, qamçılayan və mərhəmətli, bəzən nəsihətlərə meyilli, lakin daha çox öz xəyallarının müdrik dastançısı.
screen_shot_2017-06-19_at_16.00.53
Mən 6-cı sinifdə oxuyanda atam mənə tar aldı. O illər musiqi ilə məşğul olmaq dəbdə idi. Pianino, skripka, kamança... Mən də musiqi məktəbinə getməyə başladım. Amma bir dəfə, yarımillik əzablardan sonra, aləti çexolundan çıxardım, boğazından tutdum və zərblə daşa çırpdım. Tar iki yerə bölündü. Mən evə getdim və hər şeyi anama danışdım. Atam işdən qayıtdı... Anam baş verənləri ona dərhal demədi, əvvəlcə ona yemək verdi. Çay gətirərkən isə dedi: “Ay kişi, bilirsən oğlun nə edib?”... Əlbəttə, mən atamın qəzəbindən qorxurdum, amma şəkil çəkmək, rəssamlıqla məşğul olmaq istəyi daha güclü idi.
screen_shot_2017-06-19_at_15.52.31
Mən Pionerlər Evində rəssamlıq dərnəyinə gedirdim və rəngli qələmlər, yağlı boyalar barədə xəyallara dalırdım. Mən akvareli qalın, təbəqə ilə çəkirdim ki, yağlı boya təsəvvürü yaradım. İxtirama tərif və təəccüb gözləyərək əl işlərimi Səttara aparırdım. O isə məni danlayırdı: “Bu nədir? Akvarel? Sən nə edirsən? Məgər akvarellə belə şəkil çəkirlər?!”...
Səttar qohumlarından kiminsə rəssam olmasını istəmirdi. Yalnız rəssamlıq məktəbinə daxil olduğumdan sonra məni öz emalatxanasına dəvət etdi. “8 nömrəli trolleybusa minərsən, Olimpdə düşərsən, 5-ci mərtəbəyə qalxarsan...”. Məhz o gündən də dostluğumuzun təməli qoyuldu.
Dostları ilə çayxanada və yaxud məşhur yazıçıların, rəssamların, musiqiçilərin iştirak etdiyi qonaqlıqlarda görüşəndə o məni belə təqdim edirdi: “Tanış olun, bu Qəyyurdu. Çox istedadlı və dərin düşüncəli gəncdir”. Mən qızarırdım, tər məni basırdı. “O nə danışır?! Nə “istedad?”... Bəlkə də o bunu qeyri-ixtiyari və ya qəlbinin yumşaqlığı səbəbindən edirdi, amma bu məndə özümü rəssam kimi dərketmə hissi yaradırdı. Bir neçə il əvvəl Səttar Bəhlulzadənin qrafik işlərindən ibarət vernisaj keçirildi. Sərgini onun əsərlərinin kolleksiyasını toplayan şəxs təşkil etmişdi; şəkilləri almaq olardı. Açılış mərasimində incəsənət xadimləri, o cümlədən, mən çıxış etdim. Hamı bir ağızdan onu dahi rəssam adlandırırdı... Orada Norveçdən olan qonaqlar da var idi. Sonradan tərcüməçi qız dedi ki, əvvəlcə norveçlilər bir neçə əsəri almaq fikrində idilər, amma son anda imtina ediblər: “Əgər o belə dahi rəssamdırsa, bəs nə üçün əsərləri belə ucuz qiymətləndirilir?” - deyiblər.
screen_shot_2017-06-19_at_15.52.56
Van Qoq səfil həyat sürürdü, amma indi əsərləri milyonlara satılır. Ona görə yox ki, insanlar ağıllandı və onun rəsm əsərlərini lazımınca dəyərləndirdilər. Əsərlərin qiymətlərini dilerlər və kommersantlar təyin edirlər. Bədii zövqü də çox vaxt onlar müəyyənləşdirirlər...
İnstitutdakı dərslərdən sonra mən emalatxanaya baş çəkə bilmirdim – bütün enerjim tələbələrin təliminə sərf olunurdu. Beləcə 5 il davam etdi. Bundan sonra mən pedaqoji fəaliyyətimi dayandırdım.
Tələbələrimdən üçü çox bacarıqlı idi, amma biri xüsusən fərqlənirdi. Öz kitabçamda mən ona “6” yazırdım. Tələbə yoldaşları deməyincə, onun bundan xəbəri yox idi. Bu, onun çox xoşuna gəlmişdi, amma bir müddət sonra məndən qiymətinin dəyişdirilməsini xahiş etdi. “5” ona keçici “6”dan daha əsaslı görünürdü.
Təsviri incəsənətdə 2+2 heç də 4-ə bərabər deyil. Bazarda, hə, 4. Borcu olana – 4. Mühasibatlıqda da. Bu misalın klassik həllini əsas götürənlər heç caxt rəssam ola bilməyəcəklər. Pikasso sübuta yetirdi ki, 2+2=48-dir.
screen_shot_2017-06-19_at_15.56.11
Biz “Rembrandt” dedikdə “Sultan Məhəmməd”i nəzərdə tutmuruq. Biz “Rembrandt” dedikdə Avropanı, xristianlığı nəzərdə tuturuq... “Sultan Məhəmməd” dedikdə - Şərqi, islamı nəzərdə tuturuq...
Dünya rəssamı onun əsərləri ilə tanıyır. Avropa müəlliflərini təqlid etməklə heç kimi təəccübləndirmək olmaz. Sənin əsərin - sənin ünvanındır, sənin pasportundur, sənin DNT-dir. Fikrət Əmirovun musiqisi səslənəndə heç kimdə onun əslən haralı olmasına dair şübhə yaranmır.
Bütün rəsmlər - rebuslardır. Təkcə Qəyyur Yunusun deyil. Anlamaq üçün seyr etmək lazımdır. Buna isə hazırlaşmaq gərəkdir. Yola çıxarkən siz ləvazimat toplayırsınız, çantanızı lazımi əşyalarla doldurursunuz... Rəsm də belədir. Məgər ilk dəfə simfonik musiqini dinlədikdə siz hər şeyi anlamışdınız?
screen_shot_2017-06-19_at_15.55.35
Qacar rəssamlığının əsərlərini mən ilk dəfə bizim Milli incəsənət muzeyində gördüm. Mən sarsılmışdım! Eyni üslubda şəkillər çəkməyə çalışırdım, amma məndə heç nə alınmırdı. Bilirsən, sanki bütün fəndlər eynidir, amma səviyyə yenə də yetmir. Sən demə, bütün məsələ xüsusi texnikada imiş. Mən də Rubensi, Karavaconu, Rembrandtı öyrənməyə başladım... Mən bütün bu sirləri müstəqil olaraq dərk edirdim. Axı bütün bunları tam təfsilatı ilə institutlarda tədris etmirlər. Ən əsası isə, mən həmişə dua edirdim. Mən Yaradana “anlamağa yardım et” deyə müraciət edirdim. Tədricən hər şey öz yerini aldı. Mən üslub barəsində düşünmürdüm, yox. Nə danışırsız... Mən rəsmin sirlərini, rəssamlığın texnologiyalarını dərk etmək arzusundaydım. Sifətlərin işığı əks etdirmələrinə nail olmaq istəyirdim.
“İncəsənətin meyarını necə hesablamaq olar?”, “Özünü ifadədə meyar yoxdur!”, “Kökəni kətana yapışdır, bu da incəsənət adlana bilər!” – belə düşüncələri bizə hər tərəfdən təlqin edirlər. Amma predmetsiz yaxud abstrakt incəsənət də - reallıqdır. Bizim zəmanəmizin reallığı. Rəssamlığın müfəssəl təfsiri mümkünsüzdür. Lakin bu heç də çəkməmək, düşünməmək, təhlil etməmək anlamına gəlmir.
screen_shot_2017-06-19_at_16.00.29
Post Scriptum
Siz zəng vurdunuz – mən razılıq verdim. Siz etiraz edə bilərsiniz: axı mən plana, redaksiyanın proqramına uyğun davranırdım və s.
Amma bu da Allahın təqdiridir. İşinizi vicdanla, düzgün yerinə yetirin, O da hər şeyi ən gözlənilməz məqamda açacaq.

Geyyur Yunus. Fragments of introspection
– It’s as if all these people in your pictures are saved from the Flood. There are animals, birds, fruits...
But it seems that the artist ignored another attempt at interpretation.
“And this is a thought,” he finally broke the silence. – If you want to be happy, you need to catch the ark on time...
However, Geyyur Yunus is not a fakir, indifferent to the world. And not one of those who cascades words drown out the lack of meaning. Vain and modest, whipping and condescending, sometimes leaning to edification, but more often – a wise narrator of his own visions.
screen_shot_2017-06-19_at_16.00.53
When I was in the sixth grade, my father bought me a tar. In those years it was fashionable to engage in music. Piano, violin, kyamancha... And I began to attend music school. But once  after six months of torment  I took the instrument out of the case, took it by the neck and struck the stone hard. Tar split in two. I went home and confessed everything to my mother. My father returned from work... Mother did not immediately tell him about what had happened  at first, she fed. "Ay kishi, do you know what your son did?"  She said, giving tea... Of course, I was afraid of the wrath of my father, but the desire to paint was stronger.
screen_shot_2017-06-19_at_15.52.31
I attended the drawing lessons in the House of Pioneers and dreamed of coloured pencils, oil paints. I imposed watercolour thickly in layers to create the impression of oil painting. Anticipating the praise and surprise on my invention, I presented my work to Sattar. "What is it? Watercolour? What are you doing? Is this the way to use watercolour?!" He scolded me...
Sattar did not want any of his relatives to become an artist. Only after I entered the art school, he invited me to his workshop. "Get on the trolley bus- 8th, get off at the Olympus., Go up to the fifth floor...". From that day our friendship began.
When meeting with friends at teahouses or at parties, where famous writers, artists, musicians were, he presented me like this: "Meet, this is Geyyur. Very talented and thoughtful young man." I blushed and covered with sweat. "What did he say?! What “istedad”?.. He did this, perhaps involuntarily or out of the goodness of his soul, but this produced in me a feeling of awareness as an artist. A few years ago, a vernissage of graphic works by Sattar Bahlulzade was held. The exhibition was organized by a collector of his works; paintings could be purchased. At the opening were cultural figures, including me. Everyone unanimously called him a great artist... There were also guests from Norway. Later, the translator said that at first, the Norwegians wanted to buy some of the paintings, but at the last minute they doubted: "If he is such a great artist, then why do they value him so cheaply?" – they noticed.
screen_shot_2017-06-19_at_15.52.56
Van Gogh lived in poverty, and now his canvases are sold for millions. Not because people have become smarter and appreciated his paintings. The cost of works dictated by dealers and merchants. They often form artistic tastes...
After classes at the institute, I could not enter the workshop – all the energy was spent on training students. This went on for five years. Then I left teaching.
Among my students were three very capable, but one of them was particularly distinguished. I wrote “6” in my notebook. He had no idea about it until he was told by fellow students. He was flattered, but some time later he asked me to change that mark. “5” seemed to him more convincing than the ephemeral six.
In the visual arts, two plus two does not equal four. At the bazaar - yes, 4. To the debtor – 4. In accounting, too. Those who take the classic solution of this example as a basis will never become artists. Picasso proved that 2 + 2 = 48.
screen_shot_2017-06-19_at_15.56.11
When we say Rembrandt, we do not mean “Sultan Mohammed”. When we say "Rembrandt", we mean Europe, Christianity... When we say "Sultan Mohammed" – we mean the East, Islam...
The world will know the artist by his works. Imitation of European authors is nothing new. Your work – your address, your passport, your DNA. When Fikret Amirov's music sounds, no one doubts where he comes from.
All pictures are rebuses. Not only the paintings of Geyyur Yunus. To understand, you need to contemplate. And for this, you need to prepare. When you go on a journey, you collect equipment, fill a backpack with necessary things... The same with painting. Did you understand everything when you first heard symphonic music?
screen_shot_2017-06-19_at_15.55.35
I first saw the paintings of Kadzhar painting in our National Museum of Art. I was shocked!.. I tried to create paintings in this way, but I could not do anything. You know as if all the tricks, even it seems, but still the level does not hold out. It turned out the whole thing in a special technique. And I began to study Rubens, Caravaggio, Rembrandt... I learned all these secrets on my own. This is not taught in the institutes in detail. But, most importantly, I prayed all the time. “Help me understand,” I turned to the Almighty. And gradually it all came. I didn't think about style, no. What is there... I dreamed of revealing the secrets of writing, the technology of painting. Ensure that faces reflect light.
"How can we calculate the criterion of art?", "There are no criteria in the self-expression!", "Glue gingerbread on the canvas and this can be called art!" – similar thoughts inspire us from all sides. But pointless, or abstract, art is also a reality. The reality of our time. Painting is not subject to exhaustive interpretation. But this does not mean: not to write, not to think, not to analyze.
screen_shot_2017-06-19_at_16.00.29
Post Scriptum
You called – I agreed. You might say: I supposedly followed the plan, the program given by the editors, and the like.
But this is the decision of Allah. Do your job honestly, well, and He will reveal everything at the most unexpected moment.