"Güllər Kraliçası" adlanan və dünyada ən hörmət edilən çiçək Qızılgül, həmişə insanların təsəvvürünü həyəcanlandırıb və ehtirası, gözəlliyi, romantikanı... və Bolqarıstanı təmsil edib. Təsadüfi deyil ki, qızılgül bu ölkədə ta qədimdən bəri xüsusi hesab olunub.
Bolqarıstanın mərkəzi hissəsində Kazanlık və Karlovo şəhərlərinin ətrafında "Qızılgül vadisi" adlanan qızılgül plantasiyaları var. Kazanlıkda hər il 110 ildən çox tarixi olan qızılgül festivalı keçirilir.
İyun ayının ilk cümə günü şəhərin rəsmi bayramı - Kazanlık günü keçirilir. Bu bayramda "Qızılgül Kraliçası" müsabiqəsinin qalibinin taclanma mərasimi keçirilir. Həmin andan üç günlük şənliklər başlayır.
Bu il keçirilən festivalda fəxri qonaq qismində ilk dəfə Bolqarıstanda Azərbaycan Respublikasının xanım səfiri Nərgiz Qurbanova iştirak edib. O, digər münsiflər heyəti ilə yanaşı "Qızılgül kraliçası" seçimində və onun tacqoyma mərasimində iştirak etmişdir.
2016-ci ilin iyun ayında Kazanlıkda unikal qızılgül Muzeyi açılıb. Hal hazırda muzey kolleksiyasında 900-dən çox, o cümlədən "Iskra" Kazanlık tarixi Muzeyinin anbarından olan əşyalar var.

Роза, называемая «Королевой цветов» и являющаяся самым почитаемым в мире цветком, всегда волновала воображение людей и символизировала страсть, красоту, романтику и ... Болгарию. Роза в этой стране издавна была на особом счету, что не случайно.
В центральной части Болгарии находится так называемая "Долина роз" - плантации роз вокруг городов Казанлык и Карлово. Каждый год в Казанлыке проводится фестиваль роз, который имеет более чем 110-летнюю историю.
В первую пятницу июня проходит официальный праздник города - День Казанлык, во время которого коронуется избранная на конкурсе «Королева роз». С этого момента начинаются трехдневные торжества.
На проведенном в этом году фестивале в качестве почетного гостя впервые участвовала госпожа посол Азербайджанской Республики в Болгарии Наргиз Гурбанова. Наряду с другими членами жюри она приняла участие в выборе “Королевы роз“ и церемонии ее коронования.
В июне 2016 года в Казанлыке был открыт уникальный Музей розы. На данный момент в музейной коллекции более чем 900 предметов, в том числе и из хранилища Казанлыкского исторического музея «Искра».