Haute Couture həftəsi - moda dünyasının ən vacib hadisələrindən biridir. Bu estafeti yüksək modanın dünya paytaxtı Paris qəbul etdiyinə görə - ictimaiyyətin diqqəti yalnız bu mötəbər şəhərə yönəlib.
Haute Couture - ilk növbədə sənətdir. Haute Couture Həftəsində iştirak edən hər bir Moda Evi yenilik yaratmağa, tarixə düşməyə, iz buraxmağa çalışır. Bu tarix isə bu il Nargis komandasının da qürurla daxil olduğu birbaşa moda və sənət qanunvericiliyinin gözləri qarşısında baş verir.
2018-ci ilin 21-25 yanvar tarixləri arası Parisdə növbəti Haute Couture Moda Həftəsi keçirilib. Qeyd etmək lazımdır ki, bu kifayət qədər qapalı bir tədbirdir. Bu tədbirə yalnız moda dünyasının seçilmiş xadimləri və birinci dərəcəli ulduzlar dəvət olunur. Moda haqqında ən yaxşı dünya nəşrlərinin baş redaktorları, moda tənqidçiləri, bayerlər və məşhurlar - hər biri öz karyeralarında uzun müddət və inadla mübarizə apararaq Haute Couture Fashion Week nümayişlərinin ilk sıralarına doğru gedirlər. Vogue, Elle, Harper’s Bazaar, Marie Claire, Glamour, L’Officiel... Bu dəfə Azərbaycan jurnalı Nargis də Moda Həftəsində bu kult olan nəhənglər ilə bir sırada dayandı. Ən yaxşı jurnalların redaktorları və moda sənayesinin nümayəndələri ilə yanaşı Nargis jurnalının baş redaktoru Ülviyyə Mahmudova və moda şöbəsinin redaktoru Leyla İmanova bütün əsas nümayişləri və tədbirləri ziyarət ediblər. Məsələn, dahi Christian Dior Moda Evinin nümayişinin ilk sırasında bizim komandamız Olivia Palermo, Monika Bellucci, Vincent Cassel, Alla Verber, Evelina Xromçenko, Naomi Kempbell, Emmanuel Ferneti kimi ulduzlar və moda dünyasının tanınmış ekspertləri ilə qonşuluq edirdilər.
Nargis - Moda Həftəsinə ilk dəfə Azərbaycandan dəvət almış və rəsmi olaraq Fashion Week media sisteminə müstəqil nəşr kimi daxil olmuş jurnaldır. Bu nailiyyət Azərbaycanda dəbli media sənayesinin inkişafı və Avropada ölkəmizin mədəniyyətinin təbliği üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Bundan belə moda dünyasının bir hissəsi olan Nargis Haute Couture Fashion Week çərçivəsində öz tədbirini keçirib. 5 il bundan öncə yaranan Nargis öz beş illiyini 26 yanvarda dünya moda tarixinə Fransanın verdiyi töhfəyə ehtiram edərək, moda və mədəniyyət sahəsində xadimlərlə və investorlarla yaxın iş münasibətləri quraraq, öz növbəsində fashion pop-up kornerində təqdim olunmuş Azərbaycan dizaynerlərinin işləri ilə qonaqları tanış etmək imkanını qaçırmayaraq məhz dünya moda mərkəzi olan Parisdə keçirdi.
Tədbirin keçirilməsi üçün məkan olaraq Azərbaycan mədəniyyət mərkəzi seçilmişdi və aralarında Azərbaycanın Fransadakı səfiri Rəhman Mustafayev, Azərbaycan əsilli fransız aktyor Rober Ossein həyat yoldaşı aktrisa Kendis Patu ilə birlikdə, həmvətinimiz Əlimərdan bəy Topçubaşovun dəfn olunduğu Sen-Klu şəhərinin meri Erik Berdoati, Jean-Claude Jitroix, Stefan Rolland, Yasin Samoylov, Tilman Grav, Liviya Stoyanova, Marcello Jones, Brigitte Sabi, Christophe Guillerme, Dior muzeyinin direktoru Filipp le Moll, Damiani, Bulgari, Staphan Rolland, Van Cleef & Arpels, Chanel, Louis Vuitton, Piaget kimi aparıcı moda evlərinin əsas nümayəndələri, Conde Nast Cənubi Amerika, radio Courtoisie, Al Charkiah, Luxe Attitude, Fashion Insider kimi dünyəvi KİV-lərin nümyəndələri və s. kimi moda, biznes və sənət dünyasında tanınmış şəxslər dəvət olunmuşdu.
Həmçinin Nargis 1934-cü ildən fəaliyyət göstərən Parisin "Studio Harcourt Paris" əfsanəvi fotostudiyalarından birini əməkdaşlığa dəvət etdi. Studio Harcourt Paris studiyasının satış direktoru olan Paulina Rust-Johnkman Nargis üçün fotolarında öz loqosunu jurnalın adı ilə yanaşı yerləşdirməyə ilk dəfə razılıq verdiyini qeyd edib. Bu, görünməmiş bir nümunədir, çünki Studio Harcourt Paris siyasəti fotolarda sadəcə studiyanın loqosunun görünməsi şərtini tələb edir. Budur, indi bizim bütün qonaqlarımız tədbirdən xatirə olaraq Nargis və Harcourt loqosu ilə foto saxlamaq imkanı əldə ediblər!
Nargis'in yaradıcı axtarış və inkişaf tarixinə həsr olunmuş maraqlı foto sərgi, musiqi proqramı, Azərbaycan və eksklüziv olaraq Nargis üçün çalışan Gladys Perint Palmer kimi beynəlxalq fotoqrafların və illüstratorların əsərləri, isti və səmimi mühit - tədbirin qonaqlarının yaddaşlarında uzun müddət qalacaq.
Ülviyyə Mahmudovanın eskizlərinə əsasən, kukla hazırlayan gənc usta Günay İbrahimova sərgi çərçivəsində öz işlərini təqdim etdi.
Layihənin məqsədi - moda sənayesinin və media qruplarının nümayəndələrini öz oxucularına Azərbaycan dizaynerləri, fotoqrafları, qrafistləri, videoqraflarını kəşf etdirən Nargis jurnalı ilə tanış etmək, həmçinin beynəlxalq media bazarında tanınan brend olmaqdır.
Bu tədbirin təşkili üçün Azərbaycanın Fransadakı səfirliyinə, eləcə də Champagne Taittinger, BF Travel, Gyunel, Le Louis XV, Maison Samadi şirkətlərinə minnətdarlığımızı bildiririk.

Неделя Haute Couture — одно из важнейших событий в мире моды. Когда ее принимает Париж — мировая столица высокой моды, — внимание общественности приковано только к этому необыкновенному городу.
Haute Couture — это, в первую очередь, искусство. Каждый модный Дом, принимающий участие в Неделе Haute Couture, стремится создать нечто новаторское, войти в историю, оставить свой след. И эта история творится прямо на глазах у законодателей моды и искусства, в числе которых к нашей гордости в этом году оказался и Nargis.
С 21 по 25 января 2018 года в Париже проходила очередная Неделя моды Haute Couture. Стоит отметить, что это достаточно закрытое мероприятие, куда приглашают только избранных деятелей мира моды и звезд первой величины. Главные редакторы лучших мировых изданий о моде, фэшн-критики, байеры и селебрити – каждый из них долго и упорно идет в своей карьере к первым рядам на лучших показах Haute Couture Fashion Week. Vogue, Elle, Harper’s Bazaar, Marie Claire, Glamour, L’Officiel... На этот раз и азербайджанский журнал Nargis стал в один ряд с этими культовыми грандами на Неделе моды. Наряду с редакторами лучших глянцевых изданий мира и представителями фэшн-индустрии, главный редактор Nargis Ульвия Махмудова и редактор отдела моды Лейла Иманова посетили все главные показы и мероприятия. К примеру, на первом ряду показа великого французского Дома Christian Dior наша команда соседствовала с такими звездами и признанными экспертами мира моды как Оливия Палермо, Моника Белуччи, Венсан Кассель, Алла Вербер, Эвелина Хромченко, Наоми Кэмпбелл, Эммануэль Фарнети и многими другими.
Nargis – первый журнал из Азербайджана, получивший приглашение на Неделю моды и официально вошедший в медиасистему Fashion Week как независимое издательство. Это событие имеет важное значение для развития модной медиаиндустрии в Азербайджане и популяризации в Европе культуры нашей страны.
Отныне являясь частью мира моды, Nargis провёл в рамках Haute Couture Fashion Week свое мероприятие. Пять лет назад был создан журнал, и свое пятилетие 26 января Nargis отпраздновал именно в Париже, в сердце мировой моды, отдав дань уважения французскому вкладу в историю мировой моды и налаживая еще более близкие контакты с деятелями модной и культурной сферы. В свою очередь, Nargis не упустил возможность ознакомить гостей с работами азербайджанских дизайнеров, представленных в фэшн поп-ап-корнере.
Местом проведения мероприятия был выбран культурный центр Азербайджана, куда были приглашены видные деятели мира моды, бизнеса и искусства, среди которых посол Азербайджана во Франции Рахман Мустафаев, французский актер азербайджанского происхождения Робер Оссейн с супругой, актрисой Кэндис Пату, Эрик Бердоати, мэр города Сен-Клу, где захоронен наш великий соотечественник Алимардан-бек Топчибашев, Жан-Клод Житруа, Стефан Роллан, Ясин Самойлов, Тильман Грав, Ливия Стоянова, Марселлос Джонс, Бриджит Саби, Кристоф Гилярьме, директор музея Dior Филипп ле Мол, главные представители ведущих модных домов, таких, как Damiani, Bulgari, Stephane Rolland, Van Cleef & Arpels, Chanel, Louis Vuitton, Piaget, представители таких мировых СМИ, как Conde Nast Южная Америка, радио Courtoisie, Al Charkiah, Luxe Attitude, Fashion Insider и многие другие.
Также Nargis пригласил для сотрудничества одну из легендарных парижских фотостудий Studio Harcourt Paris, которая осуществляет свою деятельность с 1934 года. Как отметила коммерческий директор Studio Harcourt Paris Паулина Руст-Джонкман, впервые фотостудия согласилась для Nargis разместить на фотографиях свое лого вместе с названием журнала. Это первый прецедент, поскольку политика Studio Harcourt Paris предполагает наличие на снимках только лого студии. И вот теперь все наши гости получили возможность оставить на память с мероприятия фото с лого Nargis и Harcourt!
Интересная интерактивная фотовыставка, посвященная истории творческого поиска и развития Nargis, музыкальная программа, творения азербайджанских и международных фотографов и иллюстраторов, вроде Глэдис Перинт Палмер, работавших эксклюзивно для Nargis, теплая и душевная атмосфера надолго запомнятся гостям мероприятия.
По эскизам Ульвии Махмудовой молодой мастер по изготовлению кукол Гюнай Ибрагимова представила свои работы в рамках выставки.
Цель проекта — ознакомить представителей топ фэшн-индустрии и медиагрупп с журналом Nargis, открывающим своим читателям азербайджанских дизайнеров, фотографов, графистов, видеографов, а также стать узнаваемым брендом на международном медиарынке.
Выражаем благодарность посольству Азербайджана во Франции, а также компаниям Champagne Taittinger, BF Travel, Gyunel, Le Louis XV, Maison Samadi за содействие в организации этого мероприятия.