2018-ci ilin əsas fashion-sərgiləri
Moda bir sənət kimi və sənətdə moda. Biz sizə 2018-ci ildə dəbə həsr olunmuş əsas dünya sərgilərindən qısa məzmun təqdim edirik.
Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination
10 may – 8 oktyabr, Nyu-York, Metropoliten Muzeyi ​
"Göy cisimləri: dəb və katolik təxəyyül" sərgisi moda və din arasındakı əlaqəyə həsr olunub. Ekspozisiya Vatikan tərəfindən rəsmən dəstəkləndi. Ümumilikdə, sərgidə kilsə ibadət libasının və ikonoqrafiyanın fashion-dizaynerlərə təsirini təsvir edən təxminən 150 eksponat nümayiş etdiriləcək.
Margiela/Galliera 1989–2009, Musée Galliera
3 mart – 15 iyul, Paris
Sizi Maison Moda evinin rəhbəri əfsanəvi dizayneri Martin Margielanın işlərindən ibarət retrospektiv gözləyir.
Frida Kahlo's Wardrobe, Victoria və Albert Muzeyi
16 iyun – 4 noyabr, London
Meksika libasları, çiçəklərlə bəzədilmiş saç çənbərləri, korsetlər və şəxsən rəssamın özü tərəfindən naxışlarla bəzədiyi və tikdiyi örpəklər, qırmızı iplə və zınqırovla bəzədilmiş protezlər - geyim məşhur Frida Kahlo dünyasının əhəmiyyətli bir hissəsidir. Sərgidə onun "Mənim geyimlərim" adlı əsəri daxil olmaqla həmçinin bir neçə rəsm əsəri də nümayiş olunacaq.
T-shirt: Cult – Culture – Subversion, Moda və toxuculuq Muzeyi
9 fevral – 6 may, London
İdman köynəyi və onun kişi alt paltarından moda ikonasına qədər olan   tikanlı yolu. Yüzlərlə eksponatı kurator David Sinclair  şəxsi kolleksiyalardan toplamışdır: Katherine Hamnettin Message seriyasından olan məşhur siyasi idman köynəkləri, Vivienne Westwood və Malcolm McLarenin "Let It Rock" mağazasından olan punk modelləri, Pam Hogg'un müəllif idman köynəkləri.
Jewellery by Artists: From Picasso to Koons, Dekorativ İncəsənət Muzeyi
7 mart – 1 iyul, Paris
Mart ayında Paris Dekorativ İncəsənət Muzeyində Diane Vene toplusundan 113 eksponat nümayiş olunacaq: Picasso, Man Ray, Max Ernst, Louise Bourgeois, Roy Lichtenstein, Yoko Ono, Keith Haring və digər sənət insanların yaratdığı bəzək əşyaları.
Azzedine Alaïa: The Couturier, Dizayn Muzeyi, London
10 may – 17 okytabr
Dahi dizaynerin mirası həmişə moda tarixində mühüm rol oynayacaq. Dizayner retrospektiv sərgini şəxsən özü hazırlamağa başlamışdı, ancaq bitirməyə ömrü yetmədi. Paris Sərgisindən sonra London Dizayn Muzeyi ekspozisiyasına kuturye sənətkarlığı və yenilikçi materialları birləşdirən 60 geyim və aksesuar daxil olacaq.
Pink: The History of a Punk, Pretty, Powerful Color, Fashion Institute of Technology tərkibində Moda Muzeyi, Nyu-York
7 sentyabr – 5 yanvar 2019
«Pink: The History of a Punk, Pretty, Powerful Color» sərgisi çərçivəsində Fashion Institute of Technology tərkibində Moda Muzeyində kurator Valerie Steele çəhrayı rənginin moda sənayesində oynadığı rolu və niyə bu rəngi sadəcə Barbie kuklası və balaca qızların qarderobu ilə əlaqələndirilə bilməz deyə araşdırır.

Главные fashion-выставки 2018 года
Мода как искусство и искусство в моде. Мы предлагаем вам небольшой дайджест главных выставок мира, посвященных моде, в 2018 году.
Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination
10 мая – 8 октября, Нью-Йорк, Метрополитен-музей​
Выставка «Небесные тела: мода и католическое воображение» посвящена взаимоотношениям моды и религии. Экспозицию официально поддержал Ватикан. Всего на выставке покажут около 150 экспонатов, отображающих влияние церковного облачения и иконографии на творчество fashion-дизайнеров.
Margiela/Galliera 1989–2009
3 марта – 15 июля, Париж, Музей Гальера
Вас ждет ретроспектива работ легендарного дизайнера на посту главы Дома Maison Martin Margiela.
Frida Kahlo's Wardrobe
16 июня – 4 ноября, Лондон, Музей Виктории и Альберта
Мексиканские платья, украшенные цветами обручи для волос, корсеты и платки, расписанные и вышитые самой художницей, протез, декорированный красным шнурком и колокольчиком, – одежда является важной частью мира знаменитой Фриды Кало. Также на выставке покажут несколько ее картин, в том числе и «Мои платья».
T-shirt: Cult – Culture – Subversion
9 февраля – 6 мая, Лондон, Музей моды и текстиля
Футболка и ее тернистый путь от предмета мужского нижнего белья до модной иконы. Сотню экспонатов куратор Дэвид Синклер собрал из частных коллекций: знаменитые политические футболки Кэтрин Хэмнетт из серии Message,  панковские модели из магазина Let It Rock Вивьен Вествуд и Малкольма Макларена, футболки авторства Пэм Хогг .
Jewellery by Artists: From Picasso to Koons
7 марта – 1 июля, Париж, Музей декоративного искусств
В марте в парижском Музее декоративного искусства покажут 113 экспонатов из собрания Дайан Вене: украшения, созданные Пикассо, Маном Рэем, Максом Эрнстом, Луизой Буржуа, Роем Лихтенштейном, Йоко Оно, Китом Харингом и другими людьми искусства.
Azzedine Alaïa: The Couturier
10 мая – 17 октября, Музей дизайна, Лондон
Наследие великого дизайнера всегда будет занимать важную часть в истории моды. Ретроспективную выставку дизайнер начал готовить лично, но не успел закончить. В экспозицию лондонского Музея дизайна, вслед за выставкой в Париже, войдут 60 платьев и аксессуаров, в которых объединены кутюрное мастерство и инновационные материалы.
Pink: The History of a Punk, Pretty, Powerful Color
7 сентября – 5 января 2019, Музей моды при Fashion Institute of Technology, Нью-Йорк
В рамках выставки «Pink: The History of a Punk, Pretty, Powerful Color» в Музее моды при Fashion Institute of Technology куратор Валери Стил исследует, какую роль розовый сыграл в модной индустрии и почему его нельзя ассоциировать исключительно с кулами Барби и гардеробом маленьких девочек.