2018-ci ilin əsas fashion-sərgiləri
Moda bir sənət kimi və sənətdə moda. Biz sizə 2018-ci ildə dəbə həsr olunmuş əsas dünya sərgilərindən qısa məzmun təqdim edirik.
Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination
10 may – 8 oktyabr, Nyu-York, Metropoliten Muzeyi ​
"Göy cisimləri: dəb və katolik təxəyyül" sərgisi moda və din arasındakı əlaqəyə həsr olunub. Ekspozisiya Vatikan tərəfindən rəsmən dəstəkləndi. Ümumilikdə, sərgidə kilsə ibadət libasının və ikonoqrafiyanın fashion-dizaynerlərə təsirini təsvir edən təxminən 150 eksponat nümayiş etdiriləcək.
Margiela/Galliera 1989–2009, Musée Galliera
3 mart – 15 iyul, Paris
Sizi Maison Moda evinin rəhbəri əfsanəvi dizayneri Martin Margielanın işlərindən ibarət retrospektiv gözləyir.
Frida Kahlo's Wardrobe, Victoria və Albert Muzeyi
16 iyun – 4 noyabr, London
Meksika libasları, çiçəklərlə bəzədilmiş saç çənbərləri, korsetlər və şəxsən rəssamın özü tərəfindən naxışlarla bəzədiyi və tikdiyi örpəklər, qırmızı iplə və zınqırovla bəzədilmiş protezlər - geyim məşhur Frida Kahlo dünyasının əhəmiyyətli bir hissəsidir. Sərgidə onun "Mənim geyimlərim" adlı əsəri daxil olmaqla həmçinin bir neçə rəsm əsəri də nümayiş olunacaq.
T-shirt: Cult – Culture – Subversion, Moda və toxuculuq Muzeyi
9 fevral – 6 may, London
İdman köynəyi və onun kişi alt paltarından moda ikonasına qədər olan   tikanlı yolu. Yüzlərlə eksponatı kurator David Sinclair  şəxsi kolleksiyalardan toplamışdır: Katherine Hamnettin Message seriyasından olan məşhur siyasi idman köynəkləri, Vivienne Westwood və Malcolm McLarenin "Let It Rock" mağazasından olan punk modelləri, Pam Hogg'un müəllif idman köynəkləri.
Jewellery by Artists: From Picasso to Koons, Dekorativ İncəsənət Muzeyi
7 mart – 1 iyul, Paris
Mart ayında Paris Dekorativ İncəsənət Muzeyində Diane Vene toplusundan 113 eksponat nümayiş olunacaq: Picasso, Man Ray, Max Ernst, Louise Bourgeois, Roy Lichtenstein, Yoko Ono, Keith Haring və digər sənət insanların yaratdığı bəzək əşyaları.
Azzedine Alaïa: The Couturier, Dizayn Muzeyi, London
10 may – 17 okytabr
Dahi dizaynerin mirası həmişə moda tarixində mühüm rol oynayacaq. Dizayner retrospektiv sərgini şəxsən özü hazırlamağa başlamışdı, ancaq bitirməyə ömrü yetmədi. Paris Sərgisindən sonra London Dizayn Muzeyi ekspozisiyasına kuturye sənətkarlığı və yenilikçi materialları birləşdirən 60 geyim və aksesuar daxil olacaq.
Pink: The History of a Punk, Pretty, Powerful Color, Fashion Institute of Technology tərkibində Moda Muzeyi, Nyu-York
7 sentyabr – 5 yanvar 2019
«Pink: The History of a Punk, Pretty, Powerful Color» sərgisi çərçivəsində Fashion Institute of Technology tərkibində Moda Muzeyində kurator Valerie Steele çəhrayı rənginin moda sənayesində oynadığı rolu və niyə bu rəngi sadəcə Barbie kuklası və balaca qızların qarderobu ilə əlaqələndirilə bilməz deyə araşdırır.

Main fashion exhibitions in 2018
Fashion, as Art and Art in Fashion. We offer to your attention a short digest from major exhibitions of the world, dedicated to fashion in 2018.
Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination
10 May – 8 October, New-York, Metropolitan museum
The Exhibition «Heavenly bodies: fashion and catholic imagination» is devoted to relationship between fashion and religion. The Exposition was officially supported by Vatican. Approximately, 150 exhibits, reflecting influence of canonical dress and iconography on creativity of fashion designers are to be displayed at the exhibition.
Margiela/Galliera 1989–2009
3 March – 15 Juy, Paris, Galliera museum
Retrospective of the legendary designer’s works, who is a manager of Maison Martin Margiela.
Frida Kahlo's Wardrobe
16 June– 4 November, London, Victoria and Albert Museum
Mexican dresses, bandeau decorated with flowers, corselets and kerchiefs, painted and sewn directly by the artist, prosthesis, ornamented with red lace and bell.This dress is considered, as an important part of famous Frida Kahlo’s world. Additionally, her several paintings, including “My dresses” are to be displayed at the exhibition.
T-shirt: Cult – Culture – Subversion
9 February – 6 May, London, Fashion and textile museum
It is about T-shirt and its thorny way, starting from men’s underwear up to trendy icons. The curator David Sinclair collected one hundred exhibits from private collections: Katharine Hamnette’s famous politic T-shirts from Message series, the punk models from Vivienne Westwood and Malcolm McLaren’s “Let It Rock” shop, T-shirts with Pam Hogg’s authorship.
Jewellery by Artists: From Picasso to Koons
7 March – 1 July, Paris, Museum of decorative artsв
Paris Museum of Decorative Art is to demonstrate 113 exhibits from Dayan Vene’s collection in March: decorations, created by Picasso, Man Ray, Max Ernst, Louise Bourgeois, Roy Lichtenstein, Yoko Ono, Keith Haring and other art people.
Azzedine Alaïa: The Couturier
10 May – 17 October, Design Museum, London
The great designer’s heritage will always play an important role in fashion history. Retrospective exhibition was prepared personally by designer, however he didn’t have time to complete. Exposition of London Art Museum after exhibition in Paris will include 60 dresses and accessories, combining couture’s art and innovation materials.
Pink: The History of a Punk, Pretty, Powerful Color
7 September – 5 January 2019, Fashion museum at Fashion institute of Technology, New York
Within frames of exhibition «Pink: The History of a Punk, Pretty, Powerful Color» Fashion museum at  Fashion Institute of Technology, the curator Valerie Still studies role of pink in fashion industry and the reason of non admission of it association exclusively with Barbie dolls and wardrobe of small girls.