Professor Nərgiz Paşayeva "Əsrin kontraktı"-nı imzalayıb
May ayının 23-də İngiltərə və Azərbaycan arasında elmi, mədəni və hümanitar sahədə mühüm tarixi hadisə baş vermişdir. 2013-cü ildən Oksford Universitetində fəaliyyətə başlamış Nizami Gəncəvi adına Azərbaycan və Qafqazşünaslıq Elmi Mərkəzinin Universitetin tərkibində daimi movcüdluğu haqqında kontrakt imzalanmışdır.
İmzalanma mərasimi Universitetin Protokoluna əsasən XV əsrdə yaradılmış Universitetin Klarendon Kollecində keçirildi. Kontraktı Oksford Universiteti tərəfindən Universitetin vitse-kansleri professor Luiz Riçardson, Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi Elmi Mərkəzi tərəfindən Mərkəzin Azərbaycan tərəfdən rəhbəri, Azərbaycanı və Qafqazı öyrənən Britaniya Fondunun (www.bfsac.org.uk) Qəyyumlar Şurasının sədri, Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının rektoru professor Nərgiz Paşayeva imzalamışdır.
İmzalanmış müqaviləyə əsasən Nizami Gəncəvi adına Azərbaycan və Qafqazşünaslıq Elmi Mərkəzi Oksford Universitetində yüksək statuslu elmi-akademik Mərkəz olaraq, Universitetin ayrılmaz bir hissəsi kimi, daimi fəaliyyət göstərəcək.
Dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin adını daşıyan Elmi Mərkəzin dünyanın ən qədim və nüfuzlu təhsil ocaqlarından olan Oksford Universitetində daimi qaydada, Universitetin ayrılmaz hissəsi olaraq fəaliyyət göstərməsi Nizami Gəncəvi Elmi Mərkəzinin 5 il ərzində ədəbiyyat, tərcüməçilik, tarix, arxeologiya, tədris və mədəniyyət sahələrindəki ciddi və gərgin akademik əməyinin məntiqi nəticəsidir.
Artıq Mərkəz Oksford Universitetinin daimi bir hissəsi kimi beynəlxalq elmi çevrələr, müəssisələr və intelektual informasiya daşıyıcıları tərəfindən şərtsiz qəbul olunur.
İmzalanmış müqavilənin bəndlərindən birində Oksford Universitetinin Şərqşünaslıq İnstitutunun kitabxanasına dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin adının verilməsi qeydə alınıb.
Beləliklə, imzalanan bu mühüm müqavilə Azərbaycan və Böyük Britaniya arasında qarşılıqlı münasibətlərin elmi, humanitar, mədəni və digər sahələrdə inkişafının yeni və vacib bir mərhələsidir və heç şübhəsiz ki, bu razılaşma Azərbaycan elmi və mədəniyyəti tarixinə qızıl hərflərlə yazılacaq.
Professor Nərgiz Paşayeva Oksford Universiteti nəzdində 2013-cü ildən fəaliyyət göstərən Nizami Gəncəvi Mərkəzinin, Azərbaycanın tarixi-mədəni, mənəvi irsinin öyrənilməsi və təbliğində aparılan işlərin və ölkəmiz üçün vacib olan bu mərkəzin elmi-strateji məqsədlərinin əhəmiyyətini vurğulayaraq dedi:
"Beş il əvvəl Oksford Universitetinə gələndə buradakı fantastik atmosfer və insanlar bizi heyran etdi. Azərbaycanı və Qafqazı öyrənən, Nizaminin adını daşıyan yeni elmi mərkəzin yaradılması ideyası yarandı. Mərkəzin həmin andan Oksord Universitetində davamlı, daimi mövcudluğu məqsəd olaraq qarşıya qoyuldu. Azərbaycan elmi və mədəniyyəti Qafqazın bir hissəsi kimi Oksford Universitetində tədqiqat obyektinə çevrilmək imkanı aldı. Müxtəlif, dəyişik elmi yanaşmalara, müasir nəzəri metodologiyalara, istedadlı insanlara və dialoqa yeni yol açıldı. Bu gün imzalanan kontraktı, belə böyük hadisəni elm, təhsil və mədəniyyət sahəsində Azərbaycanda "Əsrin kontraktı" adlandırmaq olar. Bu fərəhli gün Azərbaycan tarixinin ən parlaq səhifələrindən olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyinə və müsəlman şərqində birinci Demokratik Respublika yaradan parlaq insanların əziz xatirəsinə ithaf olunur".
Qeyd edək ki, postsovet müsəlman respublikaları arasında Azərbaycan birinci olaraq Oksford Universitetində öz daimi funksional mərkəzini yaratdı və təsdiq etdi. Bəşər tarixinin təcrübəsi göstərir ki, böyük elm aləminə daxil olmadan sanballı və fundamental elmi nailiyyətlər əldə etmək mümkün deyil.

Professor Nargiz Pashayeva signed the "Contract of the Century"
On May 23, a historically important event took place in the sphere of cultural, scientific and humanitarian cooperation between Great Britain and Azerbaijan. A contract was signed about the permanent presence at the Oxford University of the Scientific Center of Azerbaijan and Caucasus named after Nizami Ganjavi.
The signing ceremony took place in the building of Clarendon College, established in the 15th century. The contract was signed by Oxford University Vice-Chancellor Professor Louise Richardson, and from the Azerbaijani side - the rector of the Baku branch of Moscow State University Nargiz Pashayeva.
According to the signed agreement, the Scientific Center of Azerbaijan and Caucasus named after Nizami Ganjavi as a scientific and academic center will function at Oxford University on a permanent basis.
Signed by Professor Nargiz Pashayeva and Vice-Chancellor of Oxford University Louise Richardson, the agreement was the result of the successful work of the Scientific Center of Azerbaijan and Caucasus Studies named after Nizami Ganjavi at Oxford University.
Now the Center for Azerbaijan and Caucasus Studies named after Nizami Ganjavi is unequivocally perceived in international scientific circles as an integral part of Oxford University.
According to one of the points of the signed agreement, the library of the Institute of Oriental Studies of Oxford University is given the name of the great Azerbaijani poet Nizami Ganjavi.
Thus, the signed agreement is a new important stage in the development of relations between Azerbaijan and Great Britain in the scientific, humanitarian and cultural spheres. Undoubtedly, this agreement will be inscribed in gold letters in the history of Azerbaijani science and culture.
Recognition of the Center for Azerbaijan and Caucasus Studies named after Nizami Ganjavi as an integral and permanent part of Oxford University was the logical completion of the five-year activity of this center in the field of history, archeology, literature.
Professor Nargiz Pashayeva, the rector of the Baku branch of the Moscow State University, noted the important role of the scientific center in the study of the historical, cultural and spiritual heritage of Azerbaijan.
"When we came to Oxford University five years ago, we were inspired by a fantastic atmosphere. We had the idea of ​​creating a scientific center for the study of Azerbaijan and the Caucasus, which would be called Nizami. The goal was set that this center of science should become an integral and fundamental part of Oxford University. Azerbaijan had the opportunity to turn its history and culture into an object of study at the University of Oxford. A new path to various scientific approaches, to modern theoretical methodologies and dialogue of talented people has opened. The contract signed today on importance for the scientific and cultural sphere in Azerbaijan can be called the "Contract of the Century". This glorious day is dedicated to the 100th anniversary of the ADR and the bright memory of the bright people who created the first Democratic Republic in the Muslim East" she said.
It should be noted that among the post-Soviet Muslim republics Azerbaijan was the first to establish its permanent scientific center at Oxford University. The historical experience of mankind demonstrates that without participation in a large scientific world it is impossible to achieve fundamental scientific achievements.