Professor Nərgiz Paşayeva "Əsrin kontraktı"-nı imzalayıb
May ayının 23-də İngiltərə və Azərbaycan arasında elmi, mədəni və hümanitar sahədə mühüm tarixi hadisə baş vermişdir. 2013-cü ildən Oksford Universitetində fəaliyyətə başlamış Nizami Gəncəvi adına Azərbaycan və Qafqazşünaslıq Elmi Mərkəzinin Universitetin tərkibində daimi movcüdluğu haqqında kontrakt imzalanmışdır.
İmzalanma mərasimi Universitetin Protokoluna əsasən XV əsrdə yaradılmış Universitetin Klarendon Kollecində keçirildi. Kontraktı Oksford Universiteti tərəfindən Universitetin vitse-kansleri professor Luiz Riçardson, Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi Elmi Mərkəzi tərəfindən Mərkəzin Azərbaycan tərəfdən rəhbəri, Azərbaycanı və Qafqazı öyrənən Britaniya Fondunun (www.bfsac.org.uk) Qəyyumlar Şurasının sədri, Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının rektoru professor Nərgiz Paşayeva imzalamışdır.
İmzalanmış müqaviləyə əsasən Nizami Gəncəvi adına Azərbaycan və Qafqazşünaslıq Elmi Mərkəzi Oksford Universitetində yüksək statuslu elmi-akademik Mərkəz olaraq, Universitetin ayrılmaz bir hissəsi kimi, daimi fəaliyyət göstərəcək.
Dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin adını daşıyan Elmi Mərkəzin dünyanın ən qədim və nüfuzlu təhsil ocaqlarından olan Oksford Universitetində daimi qaydada, Universitetin ayrılmaz hissəsi olaraq fəaliyyət göstərməsi Nizami Gəncəvi Elmi Mərkəzinin 5 il ərzində ədəbiyyat, tərcüməçilik, tarix, arxeologiya, tədris və mədəniyyət sahələrindəki ciddi və gərgin akademik əməyinin məntiqi nəticəsidir.
Artıq Mərkəz Oksford Universitetinin daimi bir hissəsi kimi beynəlxalq elmi çevrələr, müəssisələr və intelektual informasiya daşıyıcıları tərəfindən şərtsiz qəbul olunur.
İmzalanmış müqavilənin bəndlərindən birində Oksford Universitetinin Şərqşünaslıq İnstitutunun kitabxanasına dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin adının verilməsi qeydə alınıb.
Beləliklə, imzalanan bu mühüm müqavilə Azərbaycan və Böyük Britaniya arasında qarşılıqlı münasibətlərin elmi, humanitar, mədəni və digər sahələrdə inkişafının yeni və vacib bir mərhələsidir və heç şübhəsiz ki, bu razılaşma Azərbaycan elmi və mədəniyyəti tarixinə qızıl hərflərlə yazılacaq.
Professor Nərgiz Paşayeva Oksford Universiteti nəzdində 2013-cü ildən fəaliyyət göstərən Nizami Gəncəvi Mərkəzinin, Azərbaycanın tarixi-mədəni, mənəvi irsinin öyrənilməsi və təbliğində aparılan işlərin və ölkəmiz üçün vacib olan bu mərkəzin elmi-strateji məqsədlərinin əhəmiyyətini vurğulayaraq dedi:
"Beş il əvvəl Oksford Universitetinə gələndə buradakı fantastik atmosfer və insanlar bizi heyran etdi. Azərbaycanı və Qafqazı öyrənən, Nizaminin adını daşıyan yeni elmi mərkəzin yaradılması ideyası yarandı. Mərkəzin həmin andan Oksord Universitetində davamlı, daimi mövcudluğu məqsəd olaraq qarşıya qoyuldu. Azərbaycan elmi və mədəniyyəti Qafqazın bir hissəsi kimi Oksford Universitetində tədqiqat obyektinə çevrilmək imkanı aldı. Müxtəlif, dəyişik elmi yanaşmalara, müasir nəzəri metodologiyalara, istedadlı insanlara və dialoqa yeni yol açıldı. Bu gün imzalanan kontraktı, belə böyük hadisəni elm, təhsil və mədəniyyət sahəsində Azərbaycanda "Əsrin kontraktı" adlandırmaq olar. Bu fərəhli gün Azərbaycan tarixinin ən parlaq səhifələrindən olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyinə və müsəlman şərqində birinci Demokratik Respublika yaradan parlaq insanların əziz xatirəsinə ithaf olunur".
Qeyd edək ki, postsovet müsəlman respublikaları arasında Azərbaycan birinci olaraq Oksford Universitetində öz daimi funksional mərkəzini yaratdı və təsdiq etdi. Bəşər tarixinin təcrübəsi göstərir ki, böyük elm aləminə daxil olmadan sanballı və fundamental elmi nailiyyətlər əldə etmək mümkün deyil.

Профессор Наргиз Пашаева подписала "Контракт века"
23 мая произошло исторически важное событие в сфере культурного, научного и гуманитарного сотрудничества между Великобританией и Азербайджаном. Был подписан контракт о постоянном присутствии в Оксфордском университете научного Центра Азербайджана и Кавказоведения имени Низами Гянджеви.
Церемония подписания контракта состоялась в здании колледжа Кларендона, созданного в 15 веке. Со стороны Оксфордского университета контракт подписал вице-канцлер университета профессор Луиз Ричардсон, а с азербайджанской стороны - ректор бакинского филиала Московского государственного университета Наргиз Пашаева.
Согласно подписанному соглашению, научный Центр Азербайджана и Кавказоведения имени Низами Гянджеви в качестве научно-академического центра будет функционировать в Оксфордском университете на постоянной основе.
Подписанное профессором Наргиз Пашаевой и вице-канцлером Оксфордского университета Луиз Ричардсон соглашение стало результатом успешной деятельности научного Центра Азербайджана и Кавказоведения имени Низами Гянджеви при Оксфордском университете.
Теперь Центр Азербайджана и Кавказоведения имени Низами Гянджеви безоговорочно воспринимается в международных научных кругах как неотъемлемая часть Оксфордского университета.
Согласно одному из пунктов подписанного соглашения, библиотеке Института востоковедения Оксфордского университета присваивается имя великого азербайджанского поэта Низами Гянджеви.
Таким образом, подписанное соглашение является новым важным этапом развития отношений между Азербайджаном и Великобританией в научной, гуманитарной и культурной сферах. Несомненно, это соглашение будет вписано золотыми буквами в историю азербайджанской науки и культуры.
Признание Центра Азербайджана и Кавказоведения имени Низами Гянджеви неотъемлемой и постоянной частью Оксфордского университета стало логичным завершением пятилетней деятельности этого центра в сфере истории, археологии, литературы и др.
Выступившая на мероприятии подписания контракта руководитель научного Центра Низами Гянджеви Оксфордского университета с азербайджанской стороны, ректор бакинского филиала МГУ, профессор Наргиз Пашаева отметила важную роль научного центра в изучении историко-культурного и духовного наследия Азербайджана.
«Когда мы пришли в Оксфордский университет пять лет назад, нас вдохновила фантастическая атмосфера. У нас возникла идея создания научного центра по изучению Азербайджана и Кавказа, который бы носил имя Низами. Была поставлен цель, чтобы этот научный центр превратился в составную и неотъемлемую часть Оксфордского университета. Азербайджан получил возможность превратить свою историю и культуру в объект исследования в Оксфордском университете. Открылся новый путь к различным научным подходам, к современным теоретическим методологиям и диалогу талантливых людей. Подписанный сегодня контракт, по важности для научной и культурной сферы в Азербайджане можно назвать «Контрактом века». Этот славный день посвящается 100-летнему юбилею АДР и светлой памяти ярких людей, создавших первую Демократическую Республику на мусульманском Востоке», - сказала она.
Стоит отметить, что среди постсоветских мусульманских республик Азербайджан первым создал свой постоянный научный центр в Оксфордском университете. Исторический опыт человечества демонстрирует, что без участия в большом научном мире невозможно достичь фундаментальных научных достижений.