Sadhquru (Jaggi Vasudev) – xoşbəxtlik haqqında hər şeyi bilən və bu bilgini səxavətlə paylaşan insandır. O, Hindistanın 50 ən nüfuzlu şəxsiyyətləri siyahısına daxildir, xalqına göstərdiyi müstəsna xidmətlərinə görə dövlət mükafatına layiq görülüb. İstehzalı Hindistanlı mistik və yoq kitab yazır, müəmmalı danışır, moda dizaynerlərini, biznesmenləri, evdar xanımları, əsgərləri və məhbusları eyni dərəcədə yönəldərək öz "cənnət bağını" yaradır. Axı onun üçün ən vacib olan – insandır.
Yoqa ilə kimlər məşğul ola bilər?
Yoqa və meditasiya ilə 14 yaşından başlayaraq həm yeniyetmələr, həm də istənilən yaşda böyüklər məşğul ola bilər. Qərb mədəniyyəti yoqanı fiziki təlimlər sistemi, müəyyən pozalar kimi qəbul edir, lakin müasir yoqa əsaslarında fiziki cəhətdən tək şey qeyd olunur: sizin rahat olduğunuz poza elə sizin asananızdır. Bu ona bənzəyir ki, azərbaycan dilini "a" hərfi ilə öyrənməyə başlayırsan, bu hərfi sevirsən və daha başqa şey öyrənmirsən. Məgər bu dil öyrənməkdir? Yoqa da eynilə belədir: insanlar fiziki tərəfini öyrəndilər və bunun yoqa olduğuna qərar verdilər.
"Yoqa" sözü - "birlik", "birləşmə" deməkdir. Bu dünyada biz varıq və Kainat var. Ancaq çox vaxt biz Kainata qarşı çıxırıq, bu isə bərabərə mübarizə deyil. Bütün inamsızlıq, insanın üzləşdiyi bütün problemlər insanların Kainata qarşı çıxdığına görə baş verir.
Yoqa isə - öz fərdilik sərhədlərinin şüurlu şəkildə məhv edilməsidir, bu insanın və Kainatın birliyidir.
Əgər bədəniniz sizə narahatçılıq verirsə, o zaman sizə dediyimin heç bir fərqi olmayacaq, hətta oyanışdan danışsam belə. Vücudunuzdan fikrən ayrılmaq üçün bədəninizdə rahat olmalısınız, bunun üçün isə bədəniniz sağlam olmalıdır. Əgər sağlam deyilsinizsə, bu sizi bütün ömrünüz boyu təqib edəcək.
Fiziki fəaliyyət elə buna görə lazımdır: bədəninizin sizə narahatçılıq törətməməsi üçün.
İş yoqa ola bilər, gəzinti yoqa ola bilər, nəfəs və düşüncələr də yoqa ola bilər. Əgər bunu özünüzü azad etmək üçün edirsinizsə - deməli bu yoqadır. Əgər əksinə, özünüzə qapanırsınızsa - o zaman bu cəzadır. Azad olma öz sərhədlərinin məhv olması deməkdir.
Bəs maksimum azadlığı necə əldə etmək olar?
Maksimum azadlığa nail olmaq sizin məqsədiniz olmamalıdır. Növbəti addımın nə olacağını soruşmaq lazımdır. Yoqa ilə məşğul olanlar üçün növbəti addım isə - təcrübədir.
Siz biznesmenlərin qarşısında çıxış edirsiniz. Yoqa biznesdə necə kömək edə bilər?
Neft çıxarırsınız, ya da kompüter yığırsınız - bütün bunlar bəşəriyyətin rifahı üçün edilir. Yoqa da həmçinin rifahı artırmağa istiqamətlənib. Fəaliyyətlərinizi yalnız insanlığın xeyrinə deyil, həm də onu bilmədən məhv etmək üçün istifadə edə bilərsiniz. Elm, texnologiya - insanlığa böyük bir töhfədir, təəssüf ki, dərk etmədiyimizə görə bizə qarşı çıxır. Elm və texnologiya əvvəlcə bizim üçün imkanlar açdı, lakin bu gün planetimizi məhv edirlər, çünki insanlar onları istifadə etmək üçün kifayət qədər dərrakəli deyillər. Bu eynilə biznesə də aiddir.
Ticarətin bir hədəf olduğunu düşünürük, ancaq bu elə deyil. Ticarət də bəşəriyyətin xeyrinə yönəlib. Nəyi satıb, sata bilmədiyimizi bilməliyik. Təəssüf ki, bəzən özümüzü satırıq.
Özünüzü müdrik və ağıllı bir insan hesab edirsinizmi?
Mən yetərincə axmağam. Axmaqlığını qəbul etmək üçün ağıllı olmalısan. Axmaqlıqla zəka arasındakı fərq ondadır ki, ağıllı insanlar bizim nə qədər axmaq varlıq olduğumuzu bilirlər. Səfeh isə səfeh olduğunu bilmir. Problem bundadır. Uşaqlar böyüklərə nisbətən daha açıq fikirli və həyatsevərdirlər. Yəqin ki, elə onlar həyat məsələlərində bizim məsləhətçimiz olmalıdırlar. Böyüklərin beyni daha çox inkişaf edib, lakin onlar bunu istifadə etmirlər, özlərini cəmiyyətin stereotipləri çərçivəsində məhdudlaşdırırlar.
Daxili mühəndisliyin əsas prinsipi nədir?
Daxili mühəndislik - fəlsəfə deyil, xarici firavanlığı yaratma texnologiyasıdır. Siz binanın rahat və komfortlu olduğu təqdirdə deyə bilərsiniz ki, bu yaxşı binadır. Əgər bina sizi qane etmirsə, o zaman yaxşı bina olduğunu deməyəcəksiniz. Mühəndislik bir şeyi sizin istədiyiniz kimi yaratmaq deməkdir. Bədəninizin, zehninizin və duyğularınızın istədiyiniz kimi işləməyi vacibdir. Özünüzü elə kökləməlisiniz ki, bədəniniz, zehniniz, duyğularınız sizin təlimatlara əməl etsin. Bədəniniz və dərrakəniz - həyatınız boyunca istifadə etdiyiniz vasitələrdir. Əgər onları idarə edə bilməsəniz fəlakət baş verəcək.
Yoqa daha çox kimə lazımdır?
Hamıya. Biz proqramlarımızı akademiklərə, alimlərə, biznes liderlərinə, əsgərlərə, məhbuslara öyrədirik. Hansı işlə məşğul olursanızsa olun, bədəninizin və beyninizin istədiyiniz şəkildə işləməsi vacibdir. Mən heç kimi dizayner, biznes lideri və ya alim etmirəm, mən sadəcə hər bir insana öz zirvəsinə çatmağa kömək edirəm. Bizim fəaliyyətimiz yaşadığımız dünya ilə əlaqəlidir. Əhəmiyyətli olan, daxilən necə fəaliyyət göstərməyinizdir, çünki zahirən nə etdiyiniz bundan asılıdır.
Sevgi bitdiyi zaman münasibətlərlə necə baş etməliyik?
Sevgi heç kimsə ilə bağlı deyil, bu duyğularınızın həzzidir. Sizin bədəniniz, düşüncələriniz, duyğularınız, obrazlarınız var. Bu dörd aspekt sizi formalaşdırır. Əgər bədənə xoşdursa, biz bunu sağlamlıq adlandırırıq, əgər çox xoşdursa - bu zövqdür. Əgər ağıla xoşdursa, biz bunu dünya adlandırırıq, əgər çox xoşdursa - bu sevincdir.
Əgər hisslərinizə xoşdursa, biz bunu simpatiya adlandırırıq; əgər çox xoşdursa biz bunu sevgi adlandırırıq.
Həyatınız xoş keçirsə, biz bunu xoşbəxtlik adlandırırıq, əgər çox xoş keçirsə, bu həzzdir. Əgər ətrafınız xoş insanlarla əhatə olunursa biz biz bunu uğur adlandırırıq... Həyatınızda axtardığınız bədəninizin, ağlınızın, duyğularınızın, enerjinizin, ətraf mühitinizin xoş olmasıdır. Bəs kim qərar verir, sizə xoşdur ya yox?
Bütün qərarlar sizin olsaydı, çətin ki, xoşagəlməz bir şey seçərdiniz! Uğurun bu təqibində sizin üçün ən vacib şey - ən xoş duyğu sevgidir.
Qorxudan necə qurtulmaq olar?
Qorxu - gələcəkdə olan, indiki anda mövcud olmayan bir şeydir. Gələcəyin qorxusu var, çünki təxəyyülünüz sizi bir şey itirə biləcəyiniz barədə xəbərdar edir. Siz qazanmağa alışmamalısınız, məğlub olmağı öyrənməlisiniz, o zaman qorxunuz olmayacaq.
Qorxu sizin təxəyyülünüzdədir. Bizim cənnət və cəhənnəm ideyamız da bizim təxəyyülümüzdür, bu pulsuz kinoteatrdır. Sizin fantaziyalarınız, düşüncələriniz sizdən öndə irəliləyir. Sabah haqqında oturub düşünmək bir üstünlükdür və sabahın onlarla variantını düşünə bilərik. Əgər qorxu filmləri sizin xoşunuza gəlirsə, siz qorxunu uydura bilərsiniz. Siz indiki zamandan həzz almağı öyrənməlisiniz. Ağlınız və özünüz, bədəniniz və özünüz arasında məsafənin olması vacibdir. Dərrakənizin təbiətini anlamaq üçün özünüzü dərrakənizdən ayırın.
Yeni ili qeyd edirsinizmi?
"Qeyd etmək" nə deməkdir? Bəziləri üçün bu içmək və yemək deməkdir, bu onlara sevinc bəxş edir. Mən hər yeni günü, yeni il kimi qarşılayıram, çünki mən həmişə xoşbəxtəm. Mən heç kimə və ya heç nəyə mənə xoşbəxtlik ya da bədbəxtlik gətirməsinə izn vermirəm - bu üstünlük yalnız mənə məxsusdur.
Bakini bəyəndiniz?
Gözəl bir şəhərə bənzəyir.
Pul sizin üçün nə deməkdir?
Pul? Hami artiq kartdan istifadə edir!
Kim daha ağillidir: uşaqlar ya böyüklər?
Ağil və zəka – eyni şey deyil.
Düşüncənin gücünə inanirsiniz?
Məgər insan tərəfindən yaradilan hər bir şey ilk olaraq düşüncələrdə yaranmayib?
Sevdiyin insanin itkisi ilə necə baş etmək lazimdir?
Heç cürə. Əgər insan vəfat edibsə bununla heç nə etmək mümkün deyil, qəbul edib, yaşamağa davam etmək lazimdir.
Məlumat üçün
◊ 25 yaşındaykən Sadhquruya vergi verilib, bundan sonra öz təcrübəsini bəşəriyyətlə bölüşməyə qərar verib. Sadhquru müasir həyat üçün əhəmiyyətli olan yoqa təlimləri aspektlərini birləşdirərək həyatını bütün insanların fiziki, mental və mənəvi rifahını artırmağa həsr edib.
◊ Sadhquru Oksford, Stanford və Harvardda mühazirələr oxuyub; World Peace Summit-də, Davosda keçirilən Beynəlxalq İqtisadi Forumda, BMT-nin toplantısı və TED konfransında iştirak edib; Google, General Electric və Sberbankın əməkdaşlarına təlimlər keçib.
◊ Sadhquru Mysore Universitetinin İngilis ədəbiyyatı üzrə bakalavr dərəcəsinə sahibdir, çox sayda kitabların müəllifidir. 2016-cı ildə "Mənəvi quruculuq" adlı kitabı The New York Times qəzetinin versiyasına əsasən ən yaxşı bestseller olub.
◊ 1992-ci ildə Sadhquru dünyada 9 milyondan çox könüllünü birləşdirən qeyri-kommersiya mənəvi təşkilatı İşa Fondunu (Isha Foundation) yaradıb. Fondun səhiyyə sahəsində geniş miqyaslı humanitar layihələrdən, ekologiya, təhsildən tutmuş yoqa təlimlərinə qədər olan səyləri insan rifahının bütün aspektlərini yaxşılaşdırmağa yönəlmişdir.

Sadhguru (Jaggi Vasudev) – a man who knows all about luck and generously shares this knowledge. He ranks among the 50 most influential people of India, awarded for "outstanding and exceptional services". Ironic Indian mystic and Yogi writes books, talks in parables, creates his own "Garden of Eden" and teaches fashion designers, businessmen, housewives, soldiers and prisoners with the equal amount of kindness. After all, the main thing for him is the man.
Who can do yoga?
Yoga and meditation can be engaged by adolescents who are 14 and more, as well as adults at any age. Western culture imposes the notion of yoga as a system of physical exercises, certain postures (asanas), but in the fundamentals of modern yoga, the only mention of the physical aspect is: the pose that you are comfortable with is your asana. It is as if to start learning the Azerbaijani language with the letter 'A', to love this letter and not learn anything else. Is it called language proficiency? The same with yoga: people learned about the physical side and decided that this is yoga.
The word "yoga" means "union", "unity." In this world we exist in the Universe. But more often we oppose ourselves to the Universe, and this struggle is not equal. All insecurity, all the problems that a person faces, are due to the fact that people oppose themselves to the Universe.
Yoga is the conscious destruction of the boundaries of your individuality, it is the union of man and the Universe.
If your body is causing you discomfort, then you will not care what I say, even if I talk about enlightenment. To ignore your body, you must be comfortable in your body, and for this it must be healthy. If you are unwell, it will haunt you all your life.
Therefore, physical activity is needed: so that the body does not cause you inconvenience.
Work can be yoga, walking can be yoga, breathing and thoughts can also be yoga. If you do this in order to free yourself, it means that it is yoga. And if, on the contrary, you constrain yourself – then this is karma. Liberation means the destruction of its borders.
And how to achieve maximum liberation?
Achieving maximum freedom should not be your goal. You need to ask what the next step will be. And the next step for those who do yoga is practice.
You are speaking to businessmen. How can yoga help in business?
Whether you pump oil or collect computers, all this is done for the welfare of humanity. Yoga is also aimed at improving well-being. You can use your activity not only for the benefit of mankind, but also for its destruction, if you do it unconsciously. Science, technology is a huge gift to humanity, which, unfortunately, turned against us because of our unconsciousness. Science and technology first opened up opportunities for us, but today they destroy our planet, because people are not conscious enough to use them. The same goes for business.
We think that commerce is a goal, but it is not. Commerce is also aimed at the benefit of mankind. It should be clear to us what we can sell and what not. Unfortunately, sometimes we sell ourselves.
Do you consider yourself a wise and intelligent person?
I'm pretty stupid. We need a lot of intelligence to recognize our folly. The difference between stupidity and intelligence is that smart people know how stupid we are. The idiot does not know that he is an idiot. That's the whole problem. Children are definitely more open-minded and life-loving than adults. Apparently, they should be our life counselors. Adults have a more developed brain, but they do not use it, limit themselves to the framework of social stereotypes.
What is the basic principle of inner engineering?
Inner Engineering is not a philosophy, but technique of creating external well-being. You can say that this building is well-designed only if it is convenient and comfortable. If the building does not suit you, then you will not say that this is a good building. Engineering means creating something the way you want it. It is important that your body, your mind and emotions work as you want. You need to build yourself so that your body, your mind, your emotions follow your instructions. Your body and your mind are the tools that you use throughout your life. If you can not manage it, there will be a catastrophe.
Who needs yoga the most?
Everybody. We teach our programs for academics, scientists, business leaders, soldiers and prisoners. Whatever you do, it is important that your body and your brain work the way you want it. I'm not making anyone a designer, business leader or a scientist, I just help anyone reach their peak. Our activity is connected with the world in which we live. It is important how you function internally, because what you do outside depends on it.
How to deal with the relationship, when love is gone?
Love is not related to someone, it is the sweetness of your emotion. You have a body, you have thoughts, emotions, images. These four aspects form you. If the body is nice, we call it health, very nice is pleasure. If the mind is pleased, we call it peace, if it is very nice, joy.
If your emotions are pleasant, we call it sympathy; if they are very pleasant, we call it love.
If your life is pleasant, we call it happiness, if it is very pleasant, we call it bliss. If your environment becomes pleasant, we call it success... It is the pleasure of your body, mind, emotions, energy, the world around you, which you are looking for in your life. And who decides whether you are pleased or not?
If all decisions are yours, you could hardly choose something unpleasant! In this pursuit of success, the main thing for you is love, the most pleasant of emotions.
How to get rid of fear?
Fear is something in the future that does not exist now. You have a fear of the future, because your imagination warns you that you can lose something. You do not have to learn to win, you need to learn how to lose, then you will have no fear.
Fear exists in your imagination. Our idea of heaven or hell is also in our imagination, this is a free cinema. Your fantasies, your thoughts run ahead of you. It is a privilege to sit and think about tomorrow, and we can think of dozens of options for tomorrow. If you like horror movies, you can invent horrors. You need to learn to enjoy the present. It is important to have a small space between yourself and your mind, yourself and your body. Separate yourself from your mind to understand its nature.
Do you celebrate the New Year?
What does "celebrate" mean? For some, it means drinking and eating, it brings them joy. I celebrate every new day as a new year, because I am always happy. I do not allow anyone or anything to bring me happiness or unhappiness – this privilege belongs only to me.
How do you like Baku?
It looks like a wonderful city.
What does money mean to you?
Money? All long have switched to cards!
Who is smarter: children or adults?
Mind and intellect – they are not the same.
Do you believe in the power of thought?
Doesn't everything that has been created by a man, in the beginning happen in thoughts?
How to deal with losing a loved one?
In no way. If the person is gone, there's nothing you can do about it. Just accept it and go on living.
For reference
◊ At 25, enlightenment condescended to Sadhguru, after which he decided to share his experience with all of humanity. Sadhguru devoted his life to enhancing the physical, mental and spiritual well-being of all people, combining the aspects of yoga teachings that are significant for modern life.
◊ Sadhguru lectured at Oxford, Stanford and Harvard, participated in the World Peace Summit, the International Economic Forum in Davos, the UN meeting and the TED conference, trained employees of Google, General Electric and Sberbank.
◊ Sadhguru has a bachelor's degree in English literature from the University of Mysore; he is the author of numerous books. In 2016, his book "Inner Engineering" became a bestseller according to The New York Times.
◊ In 1992, Sadhguru founded the non-profit spiritual organization Isha Foundation (Isha Foundation), which now includes more than nine million volunteers around the world. The foundation’s efforts – from large-scale humanitarian projects in the areas of health, ecology, education to yoga training programs – are aimed at improving all aspects of human well-being.