Mütəxəssislər bir-biri ilə yarışaraq qidalanma prinsipləri və məhsulların düzgün birləşməsi barədə danışırlar, lakin yenə də, sualların sayı azalmır. Heyvan mənşəli zülaldan imtina etmək lazımdırmı? Süd məhsullarının nə kimi təhlükəsi var? Bədənimizin vitaminlərə ehtiyacı varmı? Health-kouç Fidan Hüseynova @iamgreenjunkie ilə bu mövzunu araşdırırıq.
Necə oldu ki, sağlam qidalanmanın tərəfdarı oldunuz?
Əlbəttə ki, mənim də həyatımda dönər və burger yediyim, düzgün qidalanmadığım dövr olub. Hərçənd anam qismən də olsa düzgün yemək vərdişlərini bizə aşılayırdı. O, əsl Gəncəli olaraq təzə və evdə hazırlanmış məhsullara üstünlük verir, heç vaxt evimizdə mayonez, keyfiyyətsiz məhsul olmayıb. Mən həmişə süd məhsullarını (xüsusilə şoru) və hələ də əl çəkə bilmədiyim çörəyi çox sevmişəm. Sonra evləndim və hamiləlik dövründə düzgün qidalanma haqqında çoxlu kitab oxumağa başladım. O zamanlar düzgün qidalanma dəbi sürətlə inkişaf edirdi, lakin mənim sakitləşmək bilməyən xarakterim olduğuna görə hər şeyi özüm dərindən öyrənməyə qərar verdim. O vaxt vegetarianlıq düşüncəsi ağlımın ucundan belə keçməmişdi. Mən Dubayda yaşayırdım və əlimin altında kifayət qədər kitab var idi. Xüsusilə məni Kolin Kempbellin "Çin araşdırması" kitabı heyran etdi. Bu kitabda gəmiricilər üzərində aparılan təcrübələr haqqında ətraflı məlumatlar verilir. Belə ki, eksperimentlərdən biri onkoloji xəstəliklərə malik olan gəmiricinin vəziyyətinin pisləşməsi ilə inək südünü istehlak edən gəmiricinin arasında dəqiq əlaqəni tədqiq etmək mümkün olmuşdur. Eynilə ürək-damar və diabet xəstəliklərində də. Və tədricən mən müəyyən məhsullardan imtina etmək vaxtının gəlib çatdığını anladım.
İki il əvvəl mən bitki qidalanmasına başladım və özümdə dəyişikliyi dərhal hiss etdim. Mən heç vaxt o qədər də enerjili olmamışam, tez yorulurdum və "sönürdüm". Bitki qidalanmasına keçdikdən sonra qəribə olsa da, inanılmaz dərəcədə enerji yüksəlişini, yüngüllüyü, beynimin aydınlamasını hiss etdim.
Qida vərdişlərində əsaslı dəyişiklik nə dərəcə çətin idi?
Həddindən artıq çox qorxum var idi. Ətrafdakılar buna necə reaksiya verəcəklər? Restoranlarda nə yeyəcəyəm? Amma bu, əlbəttə ki, mənə mane ola bilmədi. Xoşbəxtlikdən, hələ on beş il bundan əvvəl müalicəvi oruc tutan, yoqa ilə məşğul olan və mədə xorasını özü sağaldan anamın nümunəsi göz özündə idi. Bütün bunlar naturopatiyaya yönləndirirdi.
Yeni qidalanma sisteminə keçid tədricən və şüurlu şəkildə baş verdi. Bir-iki ay rasionumda hələ balıq var idi. Sonra ondan da imtina etdim.
Vegetarianlıqdan əvvəl mən tərəvəzləri bir o qədər də sevmirdim, göyərtini isə heç yemirdim. Bitki qidalanmasına keçdikdən sonra dad və ətir tam başqa cür olur.
Deməli, yaxınlarınız Sizi dəstəklədi? Onlar da sadəcə faydalı məhsullarla qidalanırlar?
Mənim mətbəximdə siz heç vaxt konservant, boyaq və digər kimyəvi maddələr tərkibi olan məhsullar tapa bilməzsiniz. Ancaq təbii, mövsümi və qarışıqsız məhsulları isə - asanlıqla tapmaq olar. Buna görə də evdə hər kəs az-çox "sağlam" qidalanır. Həyat yoldaşım və qızım ənənəvi qidalanırlar. Qızımın rasionunda bol tərəvəz və meyvələr, badam və bəzən keçi südü var, ancaq mənim apriori anlayışımda faydasız olan qırmızı ət, inək südü, uşaq yoqurtu və bulkalar yoxdur. Onun üçün yeməkləri qxi yağında bişirirəm, həmçinin zeytun və avokado, bəzən də kokos yağı istifadə edirəm. Yoldaşımı smuzi və salatlara alışdırmışam, amma o, ət yeməklərini və qəhvəni çox sevir.
Qidalanma və ya vegetarianlığa keçid şüurlu şəkildə olmalıdır və mənim uşağım da daxil olmaqla hər kəs bu seçimi müstəqil olaraq etməlidir. Mən yalnız düzgün qidalanma vərdişlərini formalaşdıra bilərəm, sağlam qidalanma və həyat tərzimlə nümunə ola bilərəm.
İndi qlüten, süd məhsullarına qarşı dözümsüzlük haqqında çox danışılır. Bu barədə nə deyə bilərsiniz?
Məsələ bundadır ki, planetin təxminən 70% əhalisində süd məhsulları və qlütenə qarşı dözümsüzlük var.
Panik hücum, diqqətsizlik, əsəb və depressiya, hətta miqren qlüten dözümsüzlüyündən irəli gələ bilər. Məsələn, autizmdən əziyyət çəkən uşaqları qlütensiz qidalanmaya keçirirlər və onların vəziyyəti yaxşılaşır. Mən bilirəm ki, mənim qlüten dözümsüzlüyüm var və bütövlükdə orqanizmimin bu və ya digər məhsullara reaksiyasını izləməyi öyrənmişəm. Lakin çox vaxt dözümsüzlük daimi halsızlığın əsl səbəbini öyrənməyə imkan vermədən gizli keçir.
Eyni şey süd məhsulları ilə də baş verir. Onların yalançı faydası haqqında artıq ətrafdakılarla mübahisə etmirəm, amma bu haqda uzun-uzadı danışmaq olar. Ən çətini sözün əsl mənasında yemək asılılığı yaradan, amma heç bir faydası olmayan pendirdən imtina etmək idi.
Mənim hazırda məsafəli təhsil aldığım Düzgün qidalanma üzrə Amerika institutundan müəllimim gözəl bir şey deyib. Hansısa müəyyən bir məhsul sizə fayda gətirə bilər, kiməsə isə zəhər kimi təsir edə bilər.
Müxtəlif vitaminlərin və BAƏ-in (bioloji aktiv əlavələrin) qəbulu barədə nə düşünürsünüz?
Vitaminləri yalnız birbaşa ehtiyac olduğu halda qəbul etmək olar, yəni vitamin çatışmazlığı və bunu yalnız analizləri verdikdən sonra qəbul etmək lazımdır. Əksər hallarda orqanizmin lazımi qidalanma maddələri ilə təmin etmək üçün bol meyvə və tərəvəzlə qidalanmaq kifayət edir. Nə olursa olsun vitamin preparatları – sintetikadır.
Bəs eko məhsullar necə?
Bakıda, Dubaydan fərqli olaraq «orqanik» və sair işarəli məhsullar almıram. Mən mövsümü məhsulları seçirəm. Manqo alıb, ölkəndə bitən mövsümü almalardan daha çox fayda gətirəcəyini düşünmək sadəlövhlükdür. Yeri gəlmişkən, yaşadığın ərazidə yetişən məhsullarla qidalanmaq çox vacibdir.
Gündə iki litr su içmək qaydasına riayət edirsinizmi? Çay içirsinizmi?
İçmə rejimi də individualdır. Əlbəttə, ən azı 1,5 litr su içmək yaxşıdır. Əsas odur ki, bu məhz su olsun, başqa bir maye deyil. Amma mütləq yeməkdən əvvəl və sonra olan müəyyən vaxt aralığına diqqət etmək lazımdır.
Çay, əlbəttə ki, içirəm. Bir yerə qonaq gedib, məsələn, ətirli mürəbbə ilə çay içməmək necə ola bilər, bilmirəm.
Öz qidalanma sisteminizin əsas qaydalarını qısaca necə ifadə edə bilərsiniz?
Məndən tez-tez soruşurlar ki, buddizmə sitayiş edirəm ya yox. Əslində, mənim həyat tərzim heç bir dini elmlə əlaqəli deyil, yalnız sağlamlığı qorumağa istiqamətlənib.
Ən əsası qidalanma prinsiplərinin fərdi seçildiyini unutmamalıyıq. Birinə uyğun olan bir şey başqa birinə zərər verə bilər. Ola bilər ki, vegetarianlıq mənə indi uyğundur və bir neçə müddətdən sonra uyğun olmayacaq.
Müəyyən qida növünə genetik meyliliyi də hesaba qatmaq lazımdır. Buna görə bir gündə müəyyən məhsulların rasiondan çıxarılmasının tamamilə səhv olduğunu düşünürəm. Düşünürəm ki, ideal variant - sizin qidalanmanızın 80%-i faydalı olduğu zamandır, 20%-i ilə isə yəqin ki, beyninizi sevindirməlisiniz. Sevdiyiniz məhsullardan birdən imtina etmək qaçılmaz olaraq partlayışa gətirib çıxaracaqdır. Öz orqanizmimizi dinləmək çox vacibdir.
Uğur bitkidə deyil, ağıllı və intuitiv pəhrizdədir. Orqanizm bu və ya digər məhsullara müəyyən bir şəkildə reaksiya verərək bizə ən doğru cavabı verir.
Son vaxtlar insanların yemək vərdişlərində artan bilik faktı sevindirici haldır. Bu gözəl tendensiyadır.
Fəaliyyətiniz haqqında.
Hal-hazırda təhsilimi tamamlayıram və yeni biliklər əldə etməyi düşünürəm. Bir neçə layihələrdə iştirak edirəm, Rosiebeautylab-da faydalı desertlər, smuzi, salatlar və qəlyanaltılar təqdim etdiyim Greenjunkie kornerinə kuratorluq edirəm. Çalışıram ki, rəssamlığı unutmayım - bu mənim ən əsas ehtirasımdır!

Фидан Гусейнова / Green Junkie
Специалисты наперебой рассказывают о принципах питания и правильном сочетании продуктов, а между тем вопросов меньше не становится. Стоит ли отказываться от животного белка? Чем опасны молочные продукты? Нужны ли нашему организму витамины? Разбираемся с health-коучем Фидан Гусейновой @iamgreenjunkie.
Как Вы стали адептом здорового питания?
Конечно, и в моей жизни были периоды, когда я питалась неправильно, ела донеры и бургеры. Хотя отчасти правильные пищевые привычки вырабатывала у нас мама. Как истинная гянджинка, она предпочитает все свежее и домашнее, у нас дома никогда не было майонеза, некачественных продуктов. Я всегда очень любила молочные продукты (особенно шор) и хлеб, с которым до сих пор не могу расстаться. Затем я вышла замуж и во время беременности начала читать много литературы о правильном питании. В то время мода на правильное питание стремительно набирала обороты, но таков уж мой неугомонный характер, что я решила копнуть поглубже и изучить все сама. Мысль о вегетарианстве на тот момент даже не приходила мне в голову. Я жила в Дубае, и под рукой было достаточно литературы. Особенно меня поразило «Китайское исследование» Колина Кэмпбелла. В этой книге он очень подробно рассказывает об опытах, которые ставили над грызунами. Так, один из экспериментов позволил проследить четкую связь между ухудшением состояния грызунов с онкологическими заболеваниями и потреблением коровьего молока. То же самое при сердечно-сосудистых заболеваниях и диабете. И вот постепенно я стала понимать, что пришло время отказаться от определенных продуктов.
Два года назад я перешла на растительное питание и сразу же почувствовала изменения. Я никогда не была особенно энергична, быстро утомлялась и «перегорала». После перехода на растительную пищу я почувствовала невероятный прилив энергии, легкость, ясность ума, как ни странно.
Насколько тяжело далось кардинальное изменение пищевых привычек?
Было очень много страхов. Как к этому отнесутся окружающие? Что я буду есть в ресторанах?   Но все это, безусловно, не могло помешать мне. Благо, перед глазами был пример мамы, которая еще лет пятнадцать назад практиковала лечебное голодание, занималась йогой и сумела зарубцевать у себя язву желудка. Это все смахивало на натуропатию.
Переход к новой системе питания происходил постепенно и осознанно. Пару месяцев в моем рационе еще оставалась рыба. Потом я отказалась и от нее.
До вегетарианства я не очень любила овощи, зелень не ела вовсе. После перехода к растительной пище даже вкусы и ароматы приобретают другое звучание.
Значит, близкие Вас поддержали? И тоже питаются только полезными продуктами?
На моей кухне вы не найдете пищу и продукты, содержащие консерванты, красители и прочую химию. А вот натуральные, сезонные и цельные продукты – запросто. Соответственно, все питаются более или менее «здорово». Супруг и дочь находятся на традиционном питании. В рационе малышки присутствует много овощей и фруктов, миндальное и иногда козье молоко, но отсутствует красное мясо, коровье молоко, детские йогурты и булочки, которые в моем понимании априори неполезны. Еду ей я готовлю на масле гхи, также использую оливковое и масло авокадо, иногда кокосовое. Мужа я приучила к смузи и салатам, но он мясоед и любитель кофе.
Питание или переход к вегетарианству должны быть осознанными, и каждый, в том числе и мой ребенок, должен самостоятельно сделать этот выбор. В моих силах лишь формировать правильные пищевые привычки, показать пример здорового питания и образа жизни.
Дело в том, что около 70% людей планеты имеют непереносимость молочных продуктов и глютена.
Панические атаки, рассеянность внимания, невротические состояния и депрессия и даже мигрени могут быть вызваны непереносимостью глютена. К примеру, когда детей, страдающих аутизмом, переводят на безглютеновое питание, их состояние улучшается. Я знаю, что у меня непереносимость глютена, и в целом научилась отслеживать, как реагирует мой организм на тот или иной продукт. Однако зачастую непереносимость протекает скрыто, не позволяя раскрыть истинную причину постоянного плохого самочувствия.
То же самое с молочными продуктами. Больше не спорю с окружающими об их псевдопользе, но об этом можно говорить очень долго. Сложнее всего отказаться от сыра, который в прямом смысле вызывает пищевую зависимость, но пользы никакой не приносит.
Мой преподаватель из Американского института нутрициологии, где я в настоящее время дистанционно обучаюсь, сказал замечательную вещь. Какой-то определенный продукт может принести вам огромную пользу, а на кого-то действовать как яд.
Что Вы думаете по поводу приема различных витаминов и БАД?
Витамины стоит принимать только в том случае, если к этому есть прямые показания, т.е. их недостаток, и делать это нужно после сдачи анализов. В большинстве случаев для обеспечения организма необходимыми питательными веществами достаточно потреблять фрукты и овощи в большом количестве. Как бы то ни было, витаминные препараты – это синтетика.
А что насчет экопродуктов?
В Баку, в отличие от Дубая, я не беру продукты с пометкой «органика» и т.п. Я выбираю сезонные продукты. Наивно покупать манго и рассчитывать, что оно принесет больше пользы, чем сезонные яблоки, которые растут на твоей земле. Кстати, очень важно питаться продуктами, которые произрастают на территории твоего проживания.
Соблюдаете ли правило двух литров воды в день? Пьете ли чай?
Питьевой режим тоже индивидуален. Конечно, желательно выпивать не менее 1,5 литров воды. Важно, что это должна быть именно вода, а не какая-то другая жидкость. Но обязательно соблюдать определенный промежуток времени до и после еды.
Чай, конечно же, пью. Не знаю, как можно прийти куда-то и не выпить чашку чая, например, с ароматным вареньем.
Как Вы можете вкратце сформулировать основные правила своей системы питания?
Меня часто спрашивают, исповедую ли я буддизм. На самом деле мой образ жизни не связан ни с одним духовным учением, а направлен только на поддержание здоровья.
Важно помнить, что принципы питания нужно подбирать индивидуально. То, что подходит одному, может быть вредно другому. Возможно, вегетарианство подходит мне сейчас и не будет подходить спустя какое-то время.
Нельзя сбрасывать со счетов и генетическую предрасположенность к определенному типу питания. Поэтому полностью в один день исключать определенные продукты считаю неправильным. Думаю, идеальный вариант – когда ваше питание полезно на 80%, а на 20%, наверное, нужно радовать свой мозг. Тотальный отказ от всех желаемых продуктов неминуемо приведет к срыву. Очень важно прислушиваться к собственному организму.
Успех заключен не в растительном, а в разумном, интуитивном питании. Организм, реагируя на те или иные продукты определенным образом, дает нам самые верные ответы.
Радует тот факт, что в последнее время осознанности в пищевых привычках людей становится все больше. Это прекрасная тенденция.
О деятельности.
На данный момент я завершаю свое образование и подумываю о приобретении новых знаний. Участвую в нескольких проектах, курирую корнер Greenjunkie, в котором представлены мои полезные десерты, смузи, салаты и закуски. И стараюсь не забрасывать живопись – это мое главное пристрастие!