ZAMANINDA. RUS AVANQARD RƏSSAMLARI
Dünən, 17 fevralda Heydər Əliyev Mərkəzində rus avanqard rəssamlarının nadir əsərlərindən ibarət “Zamanında" adlı sərgi açılıb. Ekspozisiyaya 1900-1930-cu illərdə yaradılmış 60 rəsm əsəri daxildir.
Bu rus avanqardının tanınmamış şedevrlərinin üçüncü sərgisidir. 30 ildən artıqdır ki, rəsm üzrə mütəxəssis Andrey Sarabyanov yüz il əvvəl Rusiyanın regionlarına göndərilmiş bu rəsmləri axtarırdı. Axtarışlar çox vaxt inanılmaz kəşflərlə nəticələnən detektiv tədqiqatlarına çevrilmişdi. Məsələn, "rus avanqardının yapon qadını" Varvara Bubnovanın Yoko Ononun uzaq qohumu olduğu ortaya çıxmışdı.
Klün və Rozanovanın əsərləri uzun müddət müəlliflərinin tanınmasını gözləyiblər - və bu zərif sənət əsərləri ilə baş verə biləcək ən qorxunc hal deyil. 90-cı illərdə Maleviç və Kandinskinin əsərlərini asanlıqla əldə daşımaq mümkün olduğu və avanqardizmin isə sadəcə "kubik və kvadrat" olduğunu düşündükləri bir vaxtda bir çox rəsm əsərləri itib. Bəziləri heç bir müqavilə və geri qaytarılma vədi olmadan xaricə aparılıb, bəziləri məhv edilib, digərləri isə otaqlarda üst-üstə yığılma nəticəsində xarab olublar. Və bir muzey məkanında bu əsərləri zərər dəyməmiş görməyimiz sənət və bütün sənətsevərlər üçün böyük bir sevincdir.
Burada Aleksandr Rodçenkonun 1918-ci ildə çəkdiyi "Siyah üstünə siyah" əsərini görmək olar - rəssam o dövrdə fakturadan boya kimi istifadə edərək səth üzərində işləyirdi. Ekspozisiyaya Kazimir Maleviçin 35 milyon avro qiymətində dəyərləndirilən "Supermatizm. Düzbucaq və dairə" əsəri, Vasili Kandinskinin "Kompozisiya №217" əsəri, Mark Şaqalın 1914-cü ildə çəkdiyi az tanınmış rəsmi, Vladimir Tatlinin avtoportreti, Yuri Pimenovun və Aristark Lentulovun əsərləri və digər rəssamların işləri daxildir - bütün bu əsərləri təqdim etmək üçün Rusiyanın 17 şəhərindəki regional muzeyləri dolaşmalı olduq. Sərginin kuratoru Andrey Sarabyanovun dediyinə görə, onların bir çoxu ilk dəfədir ki, işıq üzü görür.

Yesterday, on February 17th in Heydar Aliyev Center opened the unique exhibition of the Russian avant-garde artists "Poste restante". The exposition included 60 canvases, created during the period from 1900 to 1930 years.
This is the third exhibition of unknown masterpieces of the Russian avant-gardism. For over 30 years the art expert Andrei Sarabyanov searches for these paintings dispatched hundred years ago to different regions of Russia. The search often turned into almost detective investigations with tremendous discoveries. So, for example, "the Japanese of the Russian avant-garde" Varvara Bubnova turned out as a distant relative to Yoko Ono.
Kliun and Rozanova's works waited for many years for the recognition of their authorship, – and it’s not the the most horrible thing that could happen to fragile works of art. In the 90th when Malevich or Kandinsky's canvases could be easily carried in hands, and all everybody knew about avant-gardism was only "tiny cubes and squares", many paintings were gone. Some were taken away abroad without any contracts and return guaranties, others were destroyed, the third quietly perished, dumped by stacks in rooms. And the fact that we see these paintings safe and sound, in one museum space is a great happiness for art and all its connoisseurs.
Here you can see "Black on black" 1918 year by Alexander Rodchenko– during this period the artist worked in the plane, drawing the textures like paints. Kazimir Malevich's work "Suprematism. Circle and Rectangle", estimated at 35 million euros, " Wassily Kandinsky — Composition 217. Grey Oval, the little-known work of Marc Chagall of 1914, Vladimir Tatlin's self-portrait, Yury Pimenov's works, Aristarkh Lentulov and many others were included in exposition – we would have to go round 17 Russian regional museums to see all these canvases. As Andrei Sarabyanov, the curator of exposition told, many of them went public for the first time.