Əlifba. A Cultural alphabet: NARGİS və TAİB-İN BİRGƏ LAYİHƏSİ
Azərbaycanın qabaqcıl nəşrlərindən biri – Nargis jurnalı, Türkiyədəki Azərbaycanlı İş adamları Birliyi (TAİB) ilə birgə, Azərbaycanın zəngin mədəniyyətini milli dil prizmasından tanıdan illüstrasiyalı "Əlifba. A Cultural Alphabet" adlı kitabının təqdimatını İstanbulda, Çırağan Palace Kempinski-də keçirdi.
Azərbaycanda ədəbi realizmin banisi və görkəmli dramaturq Mirzə Fətəli Axundzadə 1864-cü ildə ərəb əlifbasından imtina edib, latın qrafikalı yeni Azərbaycan əlifbasını yaratmağı təklif etmişdi. O, bu fikrə dəstək axtararaq İstanbula gəlmiş və yeni əlifbanın təməlini qoymuşdu. Həmin vaxtdan düz 155 il sonra dərc edilmiş Azərbaycan dilinin ilk illüstrasiyalı "Əlifba. A Cultural Alphabet" kitabının təqdimatı da əlifbamızın doğulduğu yerdə – İstanbulda keçirildi.
Nargis jurnalının baş redaktoru Ülviyyə Mahmudova və TAİB sədri Mehdi Nağıyevin ev sahibliyi ilə keçirilən qala gecəsinə Azərbaycan və Türkiyənin dövlət xadimləri, biznes və mədəniyyət nümayəndələri və görkəmli şəxsiyyətlər böyük maraq göstərdilər. Gələnlər arasında Məsim Hacıyev, Xəzər İbrahim, Demet Sabancı Çetindoğan, Emin Hitay,  Işıl Reçber, Fatih Ürek, Aclan-Selda Acar, Dilek Ertek, Gökçe Atuk, Erdal-Belkıs Aksoy, Sevgi Aksoy, Raşit Bağzıbağlı, Ezra və Tuba Çetin, Özlem Kaymaz, Tara Devries, Ayşegül-Hakan Kodal, Arzu Kaprol, Salih və Efe Bezci, Tuncay Aşcı, Serap Tibuk, Arzu Kunt, Nergis Kumbasar, Emine Ersan, Murat Ektiren, Gökhan Ayaydın, Tuğçe Eyilik və Tülin Kartoz var idilər.
Dünya caz sənətini zənginləşdirmiş Azərbaycan cazın müşayiəti altında, milli mətbəximizə qonaq olan dəvətlilər Azərbaycanın nəfis yeməklərini böyük zövqlə qarşıladılar.
Azərbaycanın tanınmış diktoru Nərgiz Cəlilova və dəyərli aktyor Yetkin Dikincilerin aparıcılıq etdikləri gecədə 2009 Montreux Caz Festivalının pianoçular arasında keçirdiyi müsabiqənin qalibi, “Zirvə-2010” dövlət mükafatını qazanmış Azərbaycanın əməkdar artisti İsfar Sarabski, Elnur Hüseynov və Azərbaycanın əməkdar artisti Sevda Ələkbərzadə ifa etdikləri Azərbaycan xalq mahnıları və caz kompozisiyaları ilə qonaqların rəğbətini qazandılar.
"Əlifba. A Cultural Alphabet" adlı kitabın təqdimatıni Azərbaycan əlifbasının təməli qoyulmuş İstanbulda keçirməkdən böyük qürur və məmnunluq duyduğunu bildirən Nargis jurnalının baş redaktoru Ülviyyə Mahmudova bu kolleksiya kitabı haqqında bunları dedi: “Əlifba. A Cultural Alphabet" – Azərbaycanın otuz iki mədəniyyət nümunəsi üzrə bir soraq kitabçasıdır. Buraya Azərbaycan əlifbasının hər hərfi üçün bir anlayış və ya təzahür olmaqla, ən mühüm memarlıq abidələri, sənət əsərləri, tarixi ənənələr, folklor personajları daxildir. Otuz iki sözdən hər biri yığcam məlumatla, dörd dildə – azərbaycan, türk, ingilis və rus, – müşayiət olunur. Yazılan mətnlər ilk baxışda sadə görünsə də, hər bir məlumatın arxasında, ədəbiyyat və sənətşünaslıq sahəsi ekspertlərinin ciddi tədqiqat işləri durur”.
Azərbaycan mədəniyyətini qoruyacaq və gələcək nəsillərə ötürəcək nadir bir əsərin ortaya çıxmasında yardımçı olmaqdan qürur duyduqlarını bildirən TAİB heyətinin sədri Mehdi Nağıyev də, Türkiyədə yeni qurulan Türkiyədəki Azərbaycanlı İş adamları Birliyi adından, Azərbaycan ilə Türkiyə arasındakı bölünməz dostluq körpüsünün bir parçası olaraq bu xüsusi gecəni həyata keçirdiklərinə görə məmnun olduqlarını bildirdi: “Azərbaycan əlifbasına layiq olduğu dəyərin verilməsində və bu nadir əsərin gələcək nəsillərimizə ötürülməsində böyük əməyi olan Nargis jurnalının dəyərli rəhbərliyinə, redaksiya heyətinə və əməkdaşlarına həm öz, həm də birliyimiz adından təşəkkür edirəm. Azərbaycanımızın ən qabaqcıl nəşrlərindən olan Nargis jurnalının dəyəri, onun fəlsəfəsindədir. Bu fəlsəfənin beyni və qəlbi isə, əlbəttə ki, Nərgiz Paşayeva ilə bağlıdır. Biz qürur duyuruq ki, vətənimizdə Şərq və Qərbin fərqli mədəniyyətlərinin uğurla bir araya gəldiyi, beynəlxalq səviyyədə tanınan yaradıcı bir jurnal dərc edilir”.
Bu kitabın yaradılmasına aid ideya Nargis jurnalının baş redaktoru Ülviyyə Mahmudovaya məxsusdur. Əl işi olan milli koloritli illüstrasiyaları İsrail rəssamı Şira Barzilay xüsusi olaraq Nargis-in sifarişi ilə hazırlamışdır.

Nargis magazine and Association of Azerbaijani Businessmen in Turkey (TAIB) published the illustrated “Alifba. A Cultural alphabet” edition. The presentation took place in Istanbul, in Çırağan Palace Kempinski Hotel.
In 1864, the founder of realism in Azerbaijani literature, writer Mirza Fatali Akhundov, suggested reforming the Azerbaijani language and replacing the Arab ligature with Latin graphics. In search for support, he went to Istanbul and presented the draft of the new Azerbaijani alphabet there. 155 years later the presentation of the first illustrated alphabet of Azerbaijani took place in Istanbul.
The editor-in-chief of Nargis magazine, Ulviya Makhmudova, and chairman of TAIB, Mekhti Nagiyev, welcomed their dear guests at the gala – statesmen of Azerbaijan and Turkey, representatives of culture and outstanding persons. Among them were Mesim Hajiyev, Xezer Ibrahim, Demet Sabanchi Chetindogan, Emin Hitay, Ishil Rejber, Fatih Yurek, Ajlan-Selda Adjar, Dilek Ertek, Gokche Atuk, Erdal-Belkis Aksoy, Sevgi Aksoy, Rashit Bagzibagli, Ezra and Tuba Chetin, Ozlem Kaymaz, Tara Devries, Ayshegul-Hakan Kodal, Arzu Kaprol, Salih and Efe Bezji, Tuncay Ashchi, Nergis Kumbasar, Emine Ersan, Murat Ektiren, Gokhan Aydin, Tugche Eyilik and Tulin Kartoz.
Guests enjoyed exquisite dishes of Azerbaijan cuisine accompanied by the Azerbaijani jazz which enriched the world history of jazz so deeply.
The evening was led by famous TV host Nargiz Jalilova and popular actor Yetkin Dikinjiler. Guests met folk and jazz music of Azerbaijan with enthusiasm. Music was performed by a winner of a competition among pianists at the Montreux Jazz Festival 2009, owner of the state award "Zirva" for 2010, honored artist of Azerbaijan Isfar Sarabski, Elnur Guseynov and honored artist of Azerbaijan Sevda Alekperzade.
Editor-in-chief of Nargis magazine Ulviya Makhmudova admitted that she feels proud and satisfied that the “Alifba. A Cultural Alphabet” book presentation took place in Istanbul where the first foundation of the Azerbaijani alphabet was once built. She said: "The book “Alifba. A Cultural Alphabet” is a guide to thirty-two realities of the Azerbaijani culture. It provides information about architectural monuments, the works of art, historical traditions and the folklore characters of our country. Each of 32 letters of the Azerbaijani alphabet is followed by the brief information in four languages – Azerbaijani, Turkish, English and Russian. At first sight the narrative style can seem very simple, but behind each single letter there is a serious research of our literature and art figures".
The chairman of recently founded Association of the Azerbaijani businessmen in Turkey (TAIB) Mekhti Naghiyev expressed satisfaction from supporting the edition of this invaluable book which will serve for preservation and transfer of knowledge about the Azerbaijani culture to future generations. On behalf of TAIB he assured that the organization run by him, being one of support of the steady bridge of friendship between Azerbaijan and Turkey, is very glad to be in charge of organizing this solemn event.
He said: "I express deep gratitude on behalf of our organization and from myself personally to dear heads and employees of an editorial board of Nargis magazine for their dedicated work enclosed in the edition of this matchless book which discloses all value of the Azerbaijani alphabet before generations of readers. The value of one of the leading magazines of Azerbaijan – Nargis – lies in its philosophy. The soul and brain of this philosophy, of course, is Nargiz Pashayeva. We are proud of the fact that the creative magazine of international level and recognition, successfully combining the cultures of East and West is issued in our homeland".
The idea of this book belongs to the editor-in-chief of the Nargis magazine Ulviya Makhmudova, and man-made illustrations with use of flowers of a national tricolor were created by the Israeli artist Shira Barzilai.