ZURAB SERETELİNİN "MÜMKÜN ÖLÇÜLƏR"
Mayın 22-də Heydər Əliyev Mərkəzində Zurab Seretelinin "Mümkün dünyalar" adlı sərgisi açıldı. Sərgiyə rəssamın Mark Şaqal, Pablo Pikasso, Niko Pirosmani, Vasiliy Kandinski və XX əsrin birinci yarısına aid digər fırça ustadlarının təsiri altında yaratdığı otuz rəsm əsəri, həmçinin heykəlləri daxildir. Açılış mərasimində rəssama Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında mədəni əlaqələrin möhkəmləndirilməsi üçün "Dostluq" ordeni təqdim edildi.
Seretelinin sərgisi yay mövsümünün ən rezonanslı mədəni hadisəsi olmağa hazırlaşır. Moskva Müasir İncəsənət Muzeyi, Rusiya Rəssamlıq Akademiyası və Heydər Əliyev Fondu Seretelinin ən yaxşı rəsmlərini Moskvadan, Tbilisidən və Londondan topladılar və sərginin ən mədəni tarixlərini təyin etdilər: Seretelinin duyğulu rəngarəng boyalı və ifadəli teksturlu əsərlərini bu ilin 25 avqust tarixinədək canlı olaraq görmək mümkündür.

On 22 May a "Possible Dimensions" exhibition of Zurab Tsereteli opened at the Heydar Aliyev Center. The exhibition includes 30 paintings which were created under the impact of such masters of XX century as Mark Chagall, Pablo Picasso, Niko Pirosmani, Vasiliy Kandinskiy and others, as well as several sculptures. On the opening ceremony the artist was given "Dostlug" award for his fruitful services rendered to the strengthening of cultural relations between the Russian Federation and the Republic of Azerbaijan.
The exhibition has all chances to become this summer's most high-profile culture event. Moscow Museum of Modern Art, Russian Academy of Arts and Heydar Aliyev Foundation took all the best pictures by Tsereteli from Moscow, Tbilisi and London. They also put very humane deadlines: one can see these colourful and expressive textured pieces of art with his own eyes by 25 August.