117 dizayner, 61 nümayiş, 10 təqdimat, 60 mindən çox qonaq, 1000-dən çox yerli və xarici jurnalist və 60 saat canlı yayım. Bir neçə gün əvvəl sona çatan Mercedes-Benz Fashion Week Russia-nın statistikası belədir.
Moda Həftəsində həm yerli, həm də 15-dən çox xarici dizayner öz kolleksiyalarını nümayiş etdirdilər. Beynəlxalq spikerlərin, o cümlədən fotoqrafların, blogerlərin və moda ekspertlərinin iştirakı ilə ictimai danışıqlar və təqdimatlar keçirildi; pop-up showroom bütün həftə boyu çalışdı və müxtəlif layihələr çərçivəsində qlobal sustainable fashion (ekoloji moda) mövzusu işıqlandırıldı.
Mühazirələr arasında BoF-500 siyahısına daxil olmuş, AIZEL konsept mağazası və bazar platformasının sahibi azərbaycanlı Aysel Trudelin, Pitti Immagine-nin nümayəndəsinin, həmçinin Lucien Pagès Communication PR agentliyinin yaradıcısı Lüsyen Pajesin çıxışı çox sevindirici hal idi.
Moskva növbəti dəfə mədəni və dəbli paytaxt statusunu vurğuladı; Moda Həftəsi isə xarici və yerli qonaqları təsəvvür edilməyən layihələrlə, o cümlədən, brendlərin Dövlət Tretyakov Qalereyası, Moskva Muzeyi (Futurum Moscow layihəsi) arasında əməkdaşlıqları ilə təəccübləndirməyə davam etdi.
Onlarla nümayişi izlədikdən sonra Moskvada Moda Həftəsinin 39-cu mövsümünün ən yadda qalan yeddi şousunu xüsusi qeyd edirik.
Roma Uvarov Design
Roma Uvarov Design-ın yeni kolleksiyası "Qaraçıların vaxtı" adlanır. Bu hər bir obrazda açıq-aşkar görünür: naxışlarda və detallardakı güllər, böyük halqa sırğalar, büzmələr, fal kartları və sikkələr və zəncirlərdən hazırlanmış furniturlar... Uçuşan şəffaf parçalar və böyük ölçülü siluetlər qaraçıların azad və sərbəst ruhunu vurğulayır. Rəng seçimində – qırmızı rəngin bütün çalarları istifadə olunub: al qırmızı, tünd qırmızı.
BÁKHTIN
BÁKHTIN brendinin nümayişində qarışıq saçlı modellər alternativ rok musiqisi altında yürüdülər və iki tərəfli pencəklər, dəri plaşlar, paltolar, kombinezon və bir çiyinli paltarlar nümayiş etdirdilər. Bu kolleksiyada çoxlu dəri geyimlər və naxışlı çaplar yer alıb – ən parlaq, yəqin ki, yerə "döşənmiş" Cool jurnalı idi. Kolleksiyanın əsas rəngləri – qara və qırmızıdır.
INNOMINATE
Innominate kişi geyim brendi bu Moda Həftəsi çərçivəsində ilk dəfə olaraq qadın obrazları təqdim etdi – yenidən nəzərdən keçirilmiş həm kişi, həm qadın klassik qarderob əşyaları lokonik və çox keyfiyyətli hazırlanmışdır. Kişi tərzində geniş şalvar və həcmli pencəklər pastel tonları ilə tarazlaşdırılmışdır. Şalvar və şortdakı geniş manjetlər, həmçinin fetr panama şapkalar və kepkalar olduqca maraqlı görünürdü.
EXPATS COLLECTIVE
Rus-Amerika brendinin kolleksiyasının əsas rəngləri ağ, qırmızı, xaki və qara rənglər idi. Modellər podiuma mantiya və şleyf ilə gündəlik və demi-kuturye paltarlarında, "tvist" saç düzümü ilə ordu və iş geyimində çıxdılar. Kolleksiya xarakterik düymələr, ordenlər və sinə lentləri ilə tamamlandı.
ZA_ZA
Brend yaşlı modelləri nümayişində iştirak etməyə dəvət edərək eksperiment aparmağa davam edir. Belə ki, bu dəfə bir kişi model kobud çəkmələr, böyük ölçülü palto və şərfdən ibarət kejual tərzində çıxış etdi. Kolleksiya müasir nəsil üçün uyğun olan, avanqard individual səslənmənin çox sevdiyi tətbiqi əşyalara əsaslanır. Bura boğuq rənglərdə ölçüsüz paltolar, təsviri və portret naxışlı trençlər, jilet-şərflər daxildir. Mövsümün favoritləri pastel çəhrayı, qara, ağ və boz rənglər idi.
AWS
AWS (After Work Studio) isveçrə brendi mövsümi modaya diqqət yetirmir: hava şəraitindən asılı olmayaraq, dizaynerlər zərifliyi və eleqantlılığı idman elementləri və klassik üslublarla birləşdirməyə çalışdılar – fokus funksionallıqla əvəzləndi. Bu il təqdim olunan kolleksiyada aparıcı rənglər ağ, narıncı, yasəmən və qara oldu. Qeyd etmək istərdik ki, AWS – Global Talents proqramının iştirakçısıdır. Bu layihə müxtəlif ölkələrdən debüt kolleksiyalar yaradan gənc dizaynerləri bir araya gətirir və Moda Fondunun dəstəyi ilə Rusiya Milli Moda Palatası tərəfindən həyata keçirilir.
PIROSMANI
Böyük ölçülü jaketlər və paltolar, kombinezonlar, pencək-paltarlar, böyük yaxalı gödəkçələr – hamısı brendə xas olan bucaqlı, kobud və qeyri-adi idi. Kolleksiyanın əsas rəngləri qara, metalik, qırmızı oldu. Lakin bənövşəyi, sarı, mavi və tozlu çəhrayı kimi tipik olmayan variantlar üçün də yer vardı.

117 дизайнеров, 61 показ, 10 презентаций, более 60 000 гостей, более 1000 местных и иностранных журналистов и 60 часов прямых трансляций. Такова статистика завершившейся пару дней назад Mercedes-Benz Fashion Week Russia.
На Неделе моды показали свои коллекции как местные дизайнеры, так и более 15-ти иностранных. Проходили паблик-толки и презентации с участием международных спикеров, среди которых фотографы, блогеры и эксперты в сфере моды; всю Неделю работал поп-ап шоу-рум, и в рамках различных проектов звучала глобальная тема sustainable fashion (экологичная мода).
Среди лекций приятно порадовали выступления азербайджанки Айсель Трудел – входящей в BoF-500 основательницы концепт-стора и маркетплейс-платформы AIZEL, представителя Pitti Immagine, а также Люсьена Пажес – основателя PR-агентства Lucien Pagès Communication.
Москва в очередной раз подчеркивает свой статус культурной и модной столицы, а Неделя моды продолжает удивлять иностранных и местных гостей невообразимыми проектами, в том числе коллаборациями брендов с Государственной Третьяковской галереей, Музеем Москвы (проект Futurum Moscow) и так далее.
Просмотрев десятки показов, хотелось бы выделить семь наиболее запомнившихся шоу 39-го сезона Недели моды в Москве.
Roma Uvarov Design
Новая коллекция Roma Uvarov Design называется «Время цыган». Это читается в каждом образе: цветы на принтах и в деталях, гигантские сережки-кольца, оборки, гадальные карты и фурнитура из монет и цепей. Летящие прозрачные ткани и силуэты оверсайз подчеркивают вольный и свободный дух цыган. Цветовое решение – все оттенки красного: алый, бордовый, рубиновый.
BÁKHTIN
На показе бренда BÁKHTIN модели с взъерошенными волосами дефилировали под альтернативный рок и демонстрировали костюмы с двубортными пиджаками, кожаные плащи, пальто, комбинезоны и платья на одно плечо. Здесь было много кожи и принтов – самым ярким, пожалуй, стал «замощенный» журнал Cool. Основные цвета коллекции – черный и красный.
INNOMINATE
Бренд мужской одежды Innominate в рамках этой Недели моды впервые представил женские образы – переосмысленные классические предметы гардероба обоих полов, лаконичные и очень качественно выполненные. Маскулинность широких брюк и объемных пиджаков уравновешивается пастельными тонами. Интересно выглядят широкие манжеты на брюках и шортах, а также панамы и кепи из фетра.
EXPATS COLLECTIVE
Основными цветами коллекции российско-американского бренда стали белый, красный, хаки и черный. На подиуме появились модели в повседневных и деми-кутюрных платьях с мантиями и шлейфами, «твисты» на армейскую и рабочую форму. Коллекцию дополнили характерные пуговицы, ордена и нагрудные ленты.
ZA_ZA
Бренд продолжает экспериментировать, приглашая к участию в показе возрастных моделей. Так, в этот раз модель-мужчина примерил образ в стиле кэжуал, состоявший из грубых ботинок, пальто oversize-кроя и шарфа. В основе коллекции – утилитарные вещи, подходящие для современного поколения, которое так любит авангардное индивидуальное звучание. Сюда вошли безразмерные пальто и тренчи с принтами в виде рисунков и портретов и дутые жилетки-шарфы – все в приглушенных оттенках. Фаворитами сезона стали пастельный розовый, черный, белый и серый.
AWS
Швейцарский бренд AWS (After Work Studio), не ориентируется на сезонную моду: вне зависимости от погодных условий, дизайнеры стараются совмещать женственность и элегантность со спортивными элементами и классическими фасонами – так фокус смещается на функциональность. В коллекции, представленной в этом году, ведущими цветами стали белый, оранжевый, сиреневый и черный. Хотелось бы отметить, что AWS – участник программы Global Talents. Этот проект объединяет молодых дизайнеров с дебютными коллекциями из разных стран и проводится Национальной палатой моды России при поддержке Фонда моды.
PIROSMANI
Оверсайз-жакеты и пальто, комбинезоны, платья-пиджаки, куртки с объемными воротниками – все угловатые, грубоватые и необычные, привычные для бренда. Основные цвета коллекции: черный, металлик, красный, но нашлось место и для нетипичных вариантов – фиолетового, желтого, синего или пыльного розового.