117 dizayner, 61 nümayiş, 10 təqdimat, 60 mindən çox qonaq, 1000-dən çox yerli və xarici jurnalist və 60 saat canlı yayım. Bir neçə gün əvvəl sona çatan Mercedes-Benz Fashion Week Russia-nın statistikası belədir.
Moda Həftəsində həm yerli, həm də 15-dən çox xarici dizayner öz kolleksiyalarını nümayiş etdirdilər. Beynəlxalq spikerlərin, o cümlədən fotoqrafların, blogerlərin və moda ekspertlərinin iştirakı ilə ictimai danışıqlar və təqdimatlar keçirildi; pop-up showroom bütün həftə boyu çalışdı və müxtəlif layihələr çərçivəsində qlobal sustainable fashion (ekoloji moda) mövzusu işıqlandırıldı.
Mühazirələr arasında BoF-500 siyahısına daxil olmuş, AIZEL konsept mağazası və bazar platformasının sahibi azərbaycanlı Aysel Trudelin, Pitti Immagine-nin nümayəndəsinin, həmçinin Lucien Pagès Communication PR agentliyinin yaradıcısı Lüsyen Pajesin çıxışı çox sevindirici hal idi.
Moskva növbəti dəfə mədəni və dəbli paytaxt statusunu vurğuladı; Moda Həftəsi isə xarici və yerli qonaqları təsəvvür edilməyən layihələrlə, o cümlədən, brendlərin Dövlət Tretyakov Qalereyası, Moskva Muzeyi (Futurum Moscow layihəsi) arasında əməkdaşlıqları ilə təəccübləndirməyə davam etdi.
Onlarla nümayişi izlədikdən sonra Moskvada Moda Həftəsinin 39-cu mövsümünün ən yadda qalan yeddi şousunu xüsusi qeyd edirik.
Roma Uvarov Design
Roma Uvarov Design-ın yeni kolleksiyası "Qaraçıların vaxtı" adlanır. Bu hər bir obrazda açıq-aşkar görünür: naxışlarda və detallardakı güllər, böyük halqa sırğalar, büzmələr, fal kartları və sikkələr və zəncirlərdən hazırlanmış furniturlar... Uçuşan şəffaf parçalar və böyük ölçülü siluetlər qaraçıların azad və sərbəst ruhunu vurğulayır. Rəng seçimində – qırmızı rəngin bütün çalarları istifadə olunub: al qırmızı, tünd qırmızı.
BÁKHTIN
BÁKHTIN brendinin nümayişində qarışıq saçlı modellər alternativ rok musiqisi altında yürüdülər və iki tərəfli pencəklər, dəri plaşlar, paltolar, kombinezon və bir çiyinli paltarlar nümayiş etdirdilər. Bu kolleksiyada çoxlu dəri geyimlər və naxışlı çaplar yer alıb – ən parlaq, yəqin ki, yerə "döşənmiş" Cool jurnalı idi. Kolleksiyanın əsas rəngləri – qara və qırmızıdır.
INNOMINATE
Innominate kişi geyim brendi bu Moda Həftəsi çərçivəsində ilk dəfə olaraq qadın obrazları təqdim etdi – yenidən nəzərdən keçirilmiş həm kişi, həm qadın klassik qarderob əşyaları lokonik və çox keyfiyyətli hazırlanmışdır. Kişi tərzində geniş şalvar və həcmli pencəklər pastel tonları ilə tarazlaşdırılmışdır. Şalvar və şortdakı geniş manjetlər, həmçinin fetr panama şapkalar və kepkalar olduqca maraqlı görünürdü.
EXPATS COLLECTIVE
Rus-Amerika brendinin kolleksiyasının əsas rəngləri ağ, qırmızı, xaki və qara rənglər idi. Modellər podiuma mantiya və şleyf ilə gündəlik və demi-kuturye paltarlarında, "tvist" saç düzümü ilə ordu və iş geyimində çıxdılar. Kolleksiya xarakterik düymələr, ordenlər və sinə lentləri ilə tamamlandı.
ZA_ZA
Brend yaşlı modelləri nümayişində iştirak etməyə dəvət edərək eksperiment aparmağa davam edir. Belə ki, bu dəfə bir kişi model kobud çəkmələr, böyük ölçülü palto və şərfdən ibarət kejual tərzində çıxış etdi. Kolleksiya müasir nəsil üçün uyğun olan, avanqard individual səslənmənin çox sevdiyi tətbiqi əşyalara əsaslanır. Bura boğuq rənglərdə ölçüsüz paltolar, təsviri və portret naxışlı trençlər, jilet-şərflər daxildir. Mövsümün favoritləri pastel çəhrayı, qara, ağ və boz rənglər idi.
AWS
AWS (After Work Studio) isveçrə brendi mövsümi modaya diqqət yetirmir: hava şəraitindən asılı olmayaraq, dizaynerlər zərifliyi və eleqantlılığı idman elementləri və klassik üslublarla birləşdirməyə çalışdılar – fokus funksionallıqla əvəzləndi. Bu il təqdim olunan kolleksiyada aparıcı rənglər ağ, narıncı, yasəmən və qara oldu. Qeyd etmək istərdik ki, AWS – Global Talents proqramının iştirakçısıdır. Bu layihə müxtəlif ölkələrdən debüt kolleksiyalar yaradan gənc dizaynerləri bir araya gətirir və Moda Fondunun dəstəyi ilə Rusiya Milli Moda Palatası tərəfindən həyata keçirilir.
PIROSMANI
Böyük ölçülü jaketlər və paltolar, kombinezonlar, pencək-paltarlar, böyük yaxalı gödəkçələr – hamısı brendə xas olan bucaqlı, kobud və qeyri-adi idi. Kolleksiyanın əsas rəngləri qara, metalik, qırmızı oldu. Lakin bənövşəyi, sarı, mavi və tozlu çəhrayı kimi tipik olmayan variantlar üçün də yer vardı.

117 designers, 61 shows, 10 presentations, more than 60,000 guests, over 1,000 local and foreign journalists and 60 hours of live streaming. These were the statistics Mercedes-Benz Fashion Week Russia which ended a couple of days ago.
The Fashion Week presented collections of both local and over 15 foreign designers. There were public talks and presentations with the participation of international speakers, including photographers, bloggers and fashion experts; All Week the pop-up show room was working, and within the different projects there a global subject of sustainable fashion was sounding.
Among the lectures pretty pleasing were the performances of Azerbaijani Aysel Trudel – member o BoF-500, the founder of concept store and marketing platform AIZEL, also the representative of Pitti Immagine, as well as Lucien Pagès, founder of PR-agency Lucien Pagès Communication.
Moscow once again highlights its status as a cultural and fashion capital, and Fashion Week continues to surprise foreign and local guests with unbelievable projects, including brand collaborations with the State Tretyakov Gallery, the Museum of Moscow (Futurum Moscow project) and so on.
Having watched dozens of shows, I would like to mark seven most remembered shows of the 39th season of Moscow Fashion Week.
Roma Uvarov Design
The new collection by Roma Uvarov Design is called "Time of the gypsies". This can be followed in each look: flowers on prints and details, giant earrings, ruffles, tarot cards and accessories with coins and chains. Light transparent fabrics and oversized silhouettes emphasize the free spirit of the Gypsies. Color spectrum – all shades of red: scarlet, burgundy, ruby.
BÁKHTIN
At the show of BÁKHTIN brand models with messy hair were walking to the alternative rock music and demonstrated suits with double-breasted jackets, leather capes, coats, jumpsuits and one shoulder dresses. There was a lot of leather and prints here – the most striking, perhaps, was the cover of Cool magazine. The key colors of the collection are black and red.
INNOMINATE
The brand of men's clothing Innominate within this Fashion Week for the first time presented women looks – rethought classic wardrobe items for both sexes, concise and very well-done. Masculinity of wide trousers and voluminous jackets is balanced by pastel tones. Interesting looks got wide cuffs on trousers and shorts, as well as felt panama hats and caps.
EXPATS COLLECTIVE
The main colors of the collection of the Russian-American brand were white, red, khaki and black. On the podium came out the models in casual and demi-couture dresses with gowns and trains, twists on army and work uniforms. The collection was finished by specific buttons, orders and chest badges.
ZA_ZA
The brand continues to experiment by inviting older models to participate in the show. So, this time the male model tried on a casual-style look consisting of brutal boots, oversized coat and scarfs. The collection is based on utilitarian items suitable for the modern generation, which loves the avant-garde individual sound so much. This included oversized coats and trenches with prints in the form of drawings and portraits and puffy vest-scarves – all in muted shades. The season favorites were pastel pink, black, white and grey.
AWS
Swiss brand AWS (After Work Studio), does not focus on seasonal fashion: regardless of weather conditions, designers try to combine femininity and elegance with sports elements and classic looks – so the focus shifts to functionality. In the collection presented this year, the leading colors were white, orange, lilac and black. Must be noted that AWS is a member of the Global Talents program. This project unites young designers with debut collections from different countries and is held by the National Fashion Chamber of Russia with the support of the Fashion Foundation.
PIROSMANI
Oversized jackets and coats, jumpsuits, blazer dresses, jackets with puffy collars – all kludgy, little rough and unusual, usual for the brand. The main colors of the collection are black, metallic, red, but there was also room for atypical options – purple, yellow, blue or dusty pink.