İsrafil Aşurlı haqqında alpinist dostları arasında əfsanələr dolaşır, sosial şəbəkələr onun dünyanın ən ucqar zirvələrində çəkilmiş fotolarına verilən şərhlərdən təlatümə gəlir, onun “xidmətlər siyahısı” hansısa macəra romanı kimi oxunur. Azərbaycanın ilk “qar bəbiri” ilə müsahibəyə hazırlaşmaq üçün cəmi bir neçə saatım var idi. Lakin məni səhəri gün gözləyənlərə hazırlaşmaq qeyri-mümkün idi: bu, Bibiheybət məscidi yaxınlığındakı qayalara əsl dırmanma idi. Oradan quş uçuşu hündürlüyündən Bakını seyr edərək və xəzrinin uğultusunu səsimizlə boğaraq biz dağların kimə ram olması barədə fikir mübadiləsi aparırdıq...
Dağla dialoq
Biz alpinistlər uca insanlarıq – axı biz yüksəkliklərdə dolaşırıq. Gurultulu ədəbi tərz “dağları fəth etmək” – bizim haqqımızda deyil: dağı fəth etmək mümkünsüzdür, ona ancaq qalxmaq olar. Zirvələr özlərinə kifayət edir, onlara fərq etmir, yamaclarında insan var, ya yox. Onlar bizə qədər olublar və biz artıq bu dünyada olmayanda da olacaqlar. Onlara qalxmağı da biz ancaq müəyyən dövrlərdə bacarırıq: əlverişli hava şəraitində, uğurlu iqlim uyğunlaşmasında, zirvəyə yol açmaq üçün fiziki imkan olduqda... Bütün bunlarda qürura yer yoxdur. Qalxma prosesi – fəlsəfi, mənəvi, məqsədi və bu dünyada öz yerini dərk etmə, daxili dialoq və hətta zirvənin özü ilə dialoqla bağlı prosesdir... Bir çox xalqların, xüsusən də Himalay ətrafında məskunlaşan xalqların mədəniyyətinə dağların ilahiləşdirilməsi xasdır. Məsələn, Nepal şerpləri – dağ zirvələrinə yük daşıyanlar – dini puca mərasimi keçirilməyənə və dağdan xeyir-dua alınmayana qədər yola çıxmırlar. Və buxurun tüstüsünün istiqamətinin hansı tezliklə dəyişməsindən asılı olaraq qərar verirlər. Dağa dırmanmaq azdır – həm də oradan aşağı enmək və düşərgəyə salamat və sağlam qayıtmaq üçün qüvvəni də düzgün hesablamaq lazımdır. Buna görə də alpinistlər arasında zirvədə dayanarkən bir birini təbrik etməmək mövhümatı yayılıb.
Bağlantıda olmaq
Yüksəklikdə orqanizm fiziki diskomfort hiss edir: oksigen azlığı, temperatur və təzyiqin dəyişkənliyi, mürəkkəb hava şəraiti – bütün bunlar ciddi sınaqdır. Lakin tərəfdarı olduğum tez-tez dırmanmalar, mütəmadi məşqlər, dərman müdaxiləsi olmadan təbii uyğunlaşma orqanizmi məşq elətdirir və yüksəkliyə adaptasiya prosesini sürətli və daha az iztirablı edir. İyirmi illik dırmanmalardan sonra qətiyyətlə deyə bilərəm ki, dağlarda ən çətini fiziki məhdudiyyətlər yox, dözmək bacarığıdır. Xüsusən də ekspedisiya yoldaşına dözmək. Müəyyən yüksəklikdə bütün rənglər solur: mavi səma, rəngli çadırlar və ekspedisiya üzvlərinin paltarlarını hesaba almasaq, gözün qavramağa qadir olduğu hər şey boz və ya ağ rəngə boyanır. Bu, çox yorur və ümumiyyətlə psixika üçün ağırdır. Tanış olmayan bir qrup insanlarla ağır şəraitdə yaşayan hazırlıqsız insanların bəzən sinirləri pozulur. Və kollektivdəki belə insanlara dözmək lazımdır: emosiyalara sahib çıxmaq, mübahisəli məqamlardan qaçmaq, kompromis axtarmaq, zamanında yardıma yetişmək, uyğunlaşmağa köməklik göstərmək. Bu zaman, inanın, dırmanma başa çatdıqda, hamı gözəl dost olaraq qalacaq, bir-biri ilə yazışacaq, ünsiyyət quracaqlar... İllərlə birlikdə olan alpinistlər arasında müəyyən komandalar formalaşır. Biz hətta danışmayaraq əlaqə qura, bir-birimizi bir sözlə, bir nəzərlə anlaya bilərik. Biz bir-birimizin güclü və zəif tərəflərini bilirik: kimsə buz üzərində bacarıqlıdır, kimsə asanlıqla ağır əşyaları daşıyır... Biz bununla yaşamağı, işləməyi, əlaqə qurmağı öyrənmişik və bu, yaxşı nəticələr verir. Amma iştirakçılar nə qədər güclü olsalar da, həmişə daha çox xarizma, nəzərəçarpan liderlik xüsusiyyətlərinə malik, marşrutda uşaqları ardınca aparacaq kimsə tapılacaq. Müxtəlif hissələrdə müxtəlif insanlar liderlik edə bilər: kimisi qayalarda virtuozdur, digəri qarışıq relyefdə qüvvətlidir...
Məğzinə vararaq
Biz adi həyatda tapılması çətin olan şeylər – illər ötdükcə azalmayan ləzzət, kef, eyforiya, romantika hissi üçün dağlara üz tuturuq. Gözəl zirvədə dayanaraq, ayağının altındakı buludları seyr edərək və ucadan qartalların uçuşuna baxaraq hələ uzun müddət qurtula bilməyəcəyin elə bir emosiya burulğanına düşürsən ki!.. Amma dağlar təyinatına görə elə bir yerdir ki, orada yalan uzun müddət yaşamır: onlar hər şeyin məğzini çılpaqlaşdırır və buna görə də mən onlara xüsusi məhəbbət bəsləyirəm. Dağda siz şəhərdə müxtəlif maskalar altında gizlədilənləri görürsünüz. Dağlar bütün maskaları yırtır, insanları dərəcələrə bölür və filtrdən keçirir. Zaman və dağlarla sınağı keçənlər isə seçilmiş qardaşlığa, dünyanın ən kiçik toplumuna (iki əlsıxmadan sonra biz praktiki olaraq bütün dünya alpinistlərini tanıyırıq) mənsubdurlar. Misal üçün, Valeriy Babanovla görüşərkən siz onun timsalında demək olar bütün aparıcı alpinist icması ilə görüşəcəksiniz. Axı alpinizm əsasən komanda idman növüdür, burada bir neçə insanın səyləri heyranedici nəticələr verir. Hətta beş nəfərin əməyi nəticəsində bir nəfər zirvəyə yüksələ bilibsə, bu, bütün komandanın uğurudur.
Metamarfozlar
Mən dağlara tamamilə təsadüfən gəldim: düşünürdüm, ölkə xaricinə turist səfəri edirəm, amma müəyyən oldu ki, dünyanın ən yüksən zirvələrindən olan Himalaydakı Kançencanqın (8586 m) ətəyinə yürüşə çıxmışam. Beləcə, mənim dağlarla tanışlığım baş tutdu və transformasiyam başladı. Elə vaxtlar olurdu ki, getmirdim, elə vaxtlar olurdu ki, çox gedirdim... Tədricən daha təcrübəli yoldaşların, gidlərin müşaiyəti ilə gedən təcrübəsiz gəncdən idmançılar kateqoriyasına keçdim. Dərəcələr, adlar alırdım, texniki təcrübə yığırdım. Dağlar məndə müəyyən keyfiyyətlər əmələ gətirdilər: vəziyyəti sakit analiz etmək və dərhal qərar qəbul etmək (dağlar tələskənliyi sevmirlər, amma ləngimələrə də dözümsüzdürlər), istiqamətləndirmək, irəli aparmaq, dinləmək, yardım etmək, nəsihətçi olmaq bacarığı... Bütün bunlar həm biznesdə, həm də həyatda tətbiq olunandır. Dağlar çox transformasiyaya uğradır. Mən təcrübəsizlərin məsuliyyətsiz durumda düşərgəyə gəldikləri andan hesabat yüksəlişinə qədər transformasiyalarını tez-tez müşahidə edirəm. Budur, bu təcrübəsiz şəxs dərinlik hissinə düçar olaraq ağılasığmaz yüksəklikdə dayanıb və təlimçi onun gözlərində qorxu sezir. Qorxu – normaldır, “yalnız axmaq heç nədən qorxmur” və biz hamımız qorxuruq. Lakin məsələ bu qorxunun öhdəsindən necə gəlməyimizdədir. Və qorxu anı elə andır ki, təcrübəsiz adam hələ nəyi isə bilmədiyini anlayır və bu yeni bilikləri əldə etmək üçün başqasının təcrübəsinə etimad etməyə, etirafa hazırdır: qorxmamaq, vahiməyə düşməmək, aramlığı qorumaq, özünü üstələmək, davranışların düzgün alqoritminə riayət etmək.
“Dağlar ruhu onlara tən gələnləri səsləyirlər”
Növbəti dəfə dağa çıxmağa hazırlaşdığımı eşidən anam qəmli halda soruşur: “Axı sən nəhayət nə zaman sakitləşəcəksən?” Amma dağlar mənim həyatımdır, bu müəyyən güc və enerji ünvanıdır. Mən dağlardan çox şey alıram, bu da mənə sonradan özümü həyatda təsdiq etməyə yardım edir. Dağlar o qədər çox şey bəxş edir ki, bu məni hələ uzun müddət qidalandırır, hətta çoxdan onları tərk etdiyim və şəhərdə yaşadığım zaman. Dağlar xarakterin müəyyən cəhətlərini qabardırlar: dözmək, dəf etmək, mübarizə aparmaq, yardım etmək bacarığı. Zənnimcə, bunlar ən vacib insani keyfiyyətlərdir. Sənin kim olmağın – kişi və ya qadın, yeniyetmə və ya ahıl - əhəmiyyətli deyil: dağlar səninlə həmişə xüsusi, çox dərin şəxsi dialoq quracaq. Ən əsası – onların ismarıclarını düzgün anlamaq və gücünü soyuq başla dəyərləndirməkdir: çox zaman insanın ambisiyaları onun real imkanlarını üstələyir, bu isə faciələrə gətirib çıxara bilər... Mənim 107 uğurlu və 17 uğursuz yüksəlişim olub, lakin bu uğursuz cəhdlər mənə əvəzsiz sağ qalmaq bacarığı təcrübəsi bəxş etdilər və hətta gələcəkdə həyatımı xilas etdilər.
Kişilik peyvəndi
“Alpinistlik – bütün xalq üçün kişilik peyvəndidir” – bir neçə alpinist nəslinin faydalandığı, taleyin hökmü nəticəsində ilk təlimatçım olmuş əfsanəvi Vladimir Nikolayeviç Şatayevin məşhur “Çətinlik kateqoriyası” kitabından sitatdır. Bu kitabın Azərbaycan dilində nəşr edilməsini arzulayıram: bizim uşaqlara alpinizmə məhəbbət aşılayan, müasir dünyada əldə edilməsi kifayət qədər çətin olan keyfiyyətləri tərbiyələndirən belə ədəbiyyatı oxumaq vacibdir. Baronessa Tetçet bir dəfə demişdir ki, “hamı Everestə özü üçün dırmanır, lakin onun zirvəsində dayanaraq hər kəs öz ölkəsinin bayrağını qaldırır”. Mən həmişə özümlə zirvələrə yalnız Azərbaycan bayrağını aparmışam, vəssalam, hətta öz şirkətimin bayrağını da götürməmişəm. Yalnız bir il əvvəl həm də Azərbaycan alpinist klubunun bayrağı da əlavə olundu. Azərbaycan bayrağı mənimlə birgə Everestdə, Kançencanqda, Şimal qütbündə, Antarktidada, bütün qitələrin ən yüksək nöqtələrində və demək olar ki, planetin bütün dağ sistemlərində olub. 2014-cü ildə məhz bu, bəzi yerlərdə cırılmış, qan izləri olan bayrağı saxlanılması üçün Azərbaycan Bayraq muzeyinə verdim. İndi də, hər hansı ekspedisiyaya yollanarkən, muzeyə gedirəm və bu bayrağı iltizam verərək, götürürəm. Nadir muzey belə tarixi olan eksponatla öyünə bilər! Mən çox ümid edirəm ki, gələcəkdə kimsə başqası, artıq mənim buna qüvvəm yetməyəndə, məhz bu bayrağı özü ilə aparacaq və onun şərəfli yüksəlişlər tarixini davam etdirəcək.
Estafeti ötürmək
İl yarım öncə məşqçilik fəaliyyətinə başlamaq qərarına gəldim. Buna səbəb 2017-ci ilin sonlarında dağlarımızda baş verən hadisə oldu, o zaman birdən birə üç gənc alpinistimizi itirdik. Bu çox ağırdır... Faciənin baş vermə səbəblərindən biri də bu idi ki, o zaman üçün bizdə alpinistlərin tərbiyə və hazırlıq sistemi tamamilə dağılmışdı. Dağlar bizdən bilik, təcrübə və diqqət tələb edir. Dağlar bizi yüksəldir, çətinlikləri dəf edərək məqsədə yetişməyi öyrədir. Amma bütün deyilənlərə rəğmən unutmamalıyıq ki, dağlar təhlükəlidir və səhvləri bağışlamırlar. Müvafiq hazırlığa malik təlimatçı olmayanda isə, gənclərə elə gəlir ki, ağır nəticələri dərk etməyərək dağlarda avantüraya yol vermək olar. Faciədən iki il öncə, hələ ictimai fəaliyyətdən kənarlaşmamış, Elbrusda sonradan həlak olan Namin Bünyadzadə ilə söhbətim oldu. O zaman o mənə dedi: “Siz işlərdən uzaqlaşdınız, biz isə yaşayırıq və bizə sırınan oyun qaydalarına razılaşaraq, bacardığımız kimi sağ qalırıq”. Mən bu sözləri faciədən sonra xatırladım və çox pis oldum... Buna görə də ortağımla birlikdə, vəziyyəti analiz edərək, xaricdə Mərkəzi təlimatçılar məktəbini bitirdik və təcrübə keçdik, təlimatçı adı qazandıq ki, təcrübəmizin bir hissəsini ölkəmizdə dağlara dırmanmaq istəyənlərə ötürək. Bu məqsədlər üçün biz Azərbaycan alpinistlər klubunu yaratdıq. İdmançı kimi, yəqin ki, şəxsi fəaliyyətimdə çox iş görmüşəm, lakin istərdim ki, varislik olsun, daha sonra estafetimizi daşıyacaq yeni kadrlar böyüsün.
Zirvəyə aparan təmiz yollar
Dağlar bizə dünyanı dərk etmək, daha güclü və yaxşı olmaq üçün lazımdır. Lakin, təəssüf ki, hamı insanın dağların ekoloji vəziyyətinə vurduğu zərər haqqında düşünmür. Biz unutmamalıyıq ki, dağlara gələrək və onun gözəlliklərindən həzz alaraq, ambisiyalarımızı razı salaraq ətraf mühiti də qorumalıyıq. Xüsusən də, nəinki özümüzdən sonra zibil saxlamamalı, həm də digərlərinin qoyub getdiklərini yığışdırmalıyıq. Zirvəyə özümün getməyimdən, bələdçi kimi müştəri aparmağımdan və ya təlimatçı kimi idmançılarla işləməyimdən asılı olmayaraq, həmişə həm düşərgələrin ərazisini, həm də dağ cığırlarını zibildən təmizləməyə çalışıram. Evimizə arzumuzun həyata keçirilməsi hissi ilə dönərkən, arxamızda, dağlarda yalnız keçdiyimiz marşrutları buraxmalıyıq – başqa heç nə.

In the footsteps of the snow leopard
There are legends told about Israfil Ashurly among his fellow climbers, social networks explode from enthusiastic comments under his photographs from the highest peaks of the world, his “track record” is read like an adventure novel. I had literally several hours to prepare for an interview with the first Azerbaijani “snow leopard”. But to prepare for what was waiting for me the next day was impossible: it was a real climb to the cliffs near the Bibi Heybat mosque, where, overlooking Baku as if from a bird’s flight and shouting howls of Khazri, we talked about who according to the height of the mountain…
Dialogues with mountain
We climbers are sublime people – because we walk along the hills. Bravura literary revolution "to conquer the mountain" – not for us: it is impossible to conquer the mountain, it can only go up. The peaks are self-sufficient, they do not care if there is a little man on their slopes or not. They stood before us and will stand when we are no longer on this earth. And we can climb them only in certain periods: under favourable weather conditions, with successful acclimatization, with physical ability to lay a route to the top... The ascent process is a philosophical, spiritual process, associated with the awareness of one’s goal, one’s place in this world, internal dialogue, and even dialogue with the very top… The cultures of many people, especially those living in the Himalayas, are characterized by the deification of the mountains. For example, Nepalese Sherpas – alpine porters – do not go on the route until a religious puja ceremony has been held and a blessing from the mountain has been received. And depending on how often the smoke from incense changes direction, they decide whether to climb or not. It’s not enough to climb a mountain – you also need to correctly calculate the forces in order to get off it and arrive at the base camp unharmed. Therefore, among climbers, it is superstitious not to congratulate each other while standing on top.
Stay in the flock
At an altitude, the body experiences physiological discomfort: a low oxygen content, changes in temperature and pressure, difficult weather conditions – all these are serious tests. But frequent ascents, constant training, natural acclimatization without medication, of which I am an adherent, train the body and make the process of adapting to height quick and less painful. And after twenty years of climbing, I can confidently say that the most difficult thing in the mountains is not physical deprivation, but the ability to endure. In particular... endure teammate on an expedition. At certain heights, all colours fade: everything that is accessible to the eye is painted in grey or white, not counting the blue sky, coloured tents and clothes of the expedition members. This is very tiring and generally hard for the psyche. Untrained people, who have been living in Spartan conditions for weeks, with a group of strangers, sometimes lose their nerves. And one must be able to tolerate such people in the team: not to give vent to emotions, to avoid contentious issues, to seek compromises, to come to the rescue in time, to help adapt. And then, believe me, when the climb is completed, everyone will remain great friends, they will correspond, chat...
Climbers who have walked together for years form specific teams. We can calmly communicate without even talking, understanding each other with a half-word, half-view. We know each other's strengths and weaknesses: someone is good on ice, someone can easily endure the burdens... We learned how to live, work, interact with it, and it brings good results. But, no matter how strong the participants, there will always be someone with the greatest charisma, outstanding leadership qualities, who will lead the guys along the route. And different people can lead in different areas: someone is a virtuoso on the rocks, another is beautiful on a mixed terrain...
Revealing the Essence
We go to the mountains for pleasure, for courage, for euphoria, for the feeling of romance that does not get lost over the years, for all that is difficult to find in ordinary life. Standing on a beautiful peak, admiring the clouds under your feet and watching the flight of eagles from above, you get a surge of emotions that will not let go for a long time! But mountains, by definition, are a place where lies do not live long: they reveal the very essence of everything, and for this I especially love them. In the mountains, you see what the city carefully conceals under various guises. Mountains tear off all masks, calibrate and filter people. And those who have passed the test of time and mountains belong to the chosen brotherhood, one of the smallest communities in the world – through two handshakes we know climbers from almost the whole world! For example, having greeted Valery Babanov, in his person you say hello to almost all the leading climbing community. After all, mountaineering – for the most part, it is still a team sport, where the efforts of several give amazing results. Even if the work of five has led to the fact that one of the team was able to reach the top, it is the success of the whole team.
Metamorphoses
Gradually, from a freshman, who was accompanied by more experienced comrades, guides, I moved into the category of athletes. Received ranks, titles, technical expertise. The mountains have developed certain qualities in me: the ability to calmly analyze the situation and make immediate decisions (the mountains don’t like when they are in a hurry, but they don’t tolerate when they are slow), the ability to guide, lead, listen, help, be a mentor... All this applies to business, and in life. And this freshman stands at an incredible height, seized by a sense of depth, and the instructor catches fear in his eyes. Fear is normal, "nothing is scary only to a fool," and we are all afraid. But the question is how we deal with this fear. And the moment of fear is the very moment when the beginner realizes that he doesn’t know something, and is ready to trust the experience of another, to open up to receive this new knowledge: do not be afraid, do not panic, keep calm, overcome yourself, follow the correct algorithm of actions .
"The mountains are the names of those whose soul is their growth"
“When are you finally going to smile?” – Mom is sad when she learns that I’m going to the mountain again. But mountains are my life, this is a place of a certain strength and energy. I get a lot in the mountains, which then helps me realize myself in life. The mountains give so much that it feeds me for a long time, even when I left them a long time ago and are in the city. Mountains crystallize certain character traits: this ability to endure, overcome, fight, come to the rescue - the most important, in my opinion, human qualities. It doesn’t matter who you are – a man or a woman, a teenager or an elderly person – the mountains will always build a special, deeply personal dialogue with you. The main thing is to correctly understand their messages and soberly assess your strength: often a person’s ambitions exceed his real capabilities, can lead to tragedies... I had more than 107 successful ascents and 17 unsuccessful ones, but these unsuccessful attempts gave me an indispensable survival experience and even saved my life in the future.
Courage Vaccination
“Mountaineering is an inoculation of courage for the whole nation” is a quote from the famous book “Category of difficulty”, on which several generations of climbers grew up, by the legendary Vladimir Nikolayevich Shabaev, who by fate became my first instructor.I dream that this book will also be published in the Azerbaijani language: our children need to read literature that instills a love of mountaineering, fosters qualities that are quite difficult to obtain in the modern world. I always took with me to the heights the one and only – the flag of Azerbaijan and nothing else, even I did not take the flag of my company. Just over a year ago, it added another flag- the Azerbaijan Mountaineering Club. The flag of Azerbaijan, in my bosom, traveled with me to Everest, Kanchenjung, the North Pole, Antarctica, all the highest peaks of all continents and almost all mountain systems of the planet. In 2014, it was this flag, ripped in places, with traces of blood, I deposited for storage in the Museum of Azerbaijan flag.And now, when I’m on my way to some expedition, I’m going to the museum and picking up this flag for a receipt. A rare museum boasts such an exhibit with such a story! And I really hope that in the future, someone else, when it will not be possible for me, will take this flag with him and continue his glorious history of ascents.
Pass on the torch
A year and a half ago, I decided to start coaching. The trigger was the tragedy in our mountains that happened at the end of 2017, when we lost three young climbers at once. This is very painful... One of the reasons for the tragedy was the fact that by that time our system of education and training of climbers was almost completely destroyed. Mountains require knowledge, experience and concentration from us. Mountains make us higher, learn to achieve our goals, going through difficulties. But we must not forget that the mountains, with all that has been said, are dangerous and do not forgive mistakes. And when there is no mentor with the appropriate training nearby, it seems to youth that one can embark on an adventure in the mountains, not understanding the severity of the consequences. Two years before the tragedy, when I retired from social activities, I had a conversation with Elbrus and Namin Bunyadzade, who died later. He then told me: “You are retired, and we live and survive as much as we can, agree to the rules of the game that are being imposed on us.” I remembered these words after the tragedy, and I felt uneasy...Therefore, my partner and I, after analyzing the situation, graduated from the Central School of Instructors abroad and, having completed an internship, received the title of instructors in order to be able to pass on part of our experience to those who want to climb mountains in our country.And for these purposes, we organized the Azerbaijan Climbing Club. As an athlete must have done a lot on the personal path, but I would like that there was continuity to grow new staff who will carry our torch on.
Clean paths to the peaks
We need mountains in order to know the world, to become stronger and better. But, unfortunately, while in the mountains, not everyone thinks about the damage that a person causes to the ecosystem of the mountains. We must remember that coming to the mountains and enjoying their beauties, satisfying our ambitions, we must protect the nature around us. In particular, not only do not leave trash behind, but also pick up left by others. Regardless of whether I go to the top myself, drive clients to the mountains as a guide, or work with athletes as an instructor, I always try to clean the camp grounds and mountain trails from debris. Returning home with the consciousness of a fulfilled dream, we should leave for ourselves, in the mountains, only the routes traveled – and nothing more.