“Tanrı ilə söhbətlər”, Nil Donald Uolş
İş məmnunluq bəxş etmir, şəxsi həyat bərbad olub, elə sağlamlıq da qənaətbəxş deyil: bir anda həyatının uçuruma yuvarlandığını anlayan insan nə edir? Digər milyonların etdiyini: yarı-qəzəblənmiş, yarı-ümidli vəziyyətdə nəzərlərini səmaya yönəldir. Gücümüzün fövqündə olan problemlərlə üzləşdikdə biz Yaradana müraciət edirik: yalvarırıq, soruşuruq, ittiham edirik, təkid edirik, dilə tuturuq, söz veririk, göylərdən gələn bir işarə axtarırıq, sirlərə varmağa, vəhy qazanmağa çalışırıq... Məhz belə şəraitdə Nil Uolş öz həyat missiyasını axtararaq mənəvi səyahətə çıxdı. Beləcə, uzun illər ərzində bestseller üçlüyünə çevrilən dialoqun əsası qoyuldu: “Tanrı ilə söhbətlər”, “Tanrı ilə dostluq”, “Tanrı ilə vəhdət”.
Yəqin ki, hər kəsə həyat, məhəbbət, ölüm və təyinat haqqında əzab verən suallara cavab verərkən, Nil təngə gətirməyərək oxucunu müdrik razılığa gətirib çıxarır, ona Tanrı ilə dostluğun sonsuz imkanlarını açıqlayır. Bəlli olur ki, O bizimlə həmişə və hər yerdə danışır – yalnız diqqətlə dinləmək lazımdır. Uolş mütləq haqqa çatdığını iddia etmir, o, bəzən çox incəliklə pərdələnmiş insan inamsızlığı və qorxusunun öhdəsindən ustalıqla gələrək, yalnız oxucunu düşünülmüş marşrutla aparır. O maneələrdən qorxmur, çünki özü ilə şəfa vermək, sakitləşdirmək və haqq yanğısını söndürməyə qadir, ona görə də qiymətsiz olan bir şey aparır... Tanrı ilə qarşılıqlı münasibətlərin yeni (təcrübəsiz oxucu üçün yeni, ilahiyyatçılara və irfan əhli üçün isə əsrlərdir tanış olan) formasını ustalıqla cilalayaraq, o ardınca son dərəcə maraqlı – aldadıcı sadəliyi ilə cəlbedici olsa da, bəzən təhlükəli сığıra dəvət edir. Bu yol hamı üçün açıqdır, orada nə qıfıl var, nə də hasar – axı köhnə landşaftlar dağıdılıb, yeni binalar isə bilavasitə gözlərimiz önündə inşa edilir.
“İnsan-manipulyator”, Everett Şostrom
Maddi rifah ardınca qaçan insan od əldə etməyi və çayları ram etməyi, torpağı şumlamağı və yerin altındann cəvahirat çıxarmağı, evlər tikməyi, gəmilər və dünya imperiyaları qurmağı öyrəndi... Amma bütün bu nailiyyətlər üçün yüksək qiymət ödəmək lazım gəldi: özünün, insanlığının itirilməsi. Təəccüblü deyil ki, vaxtaşırı müasir homo sapiens təngə gətirən manipulyasiyalardan imtina edərək təbii özünə qayıtmaq, öz ürəyinin döyüntüsünü eşitməyə kəskin ehtiyac yaranır. O, onun vəziyyətini izah etməyə, cavab və məsləhət verməyə qadir olan informasiya mənbələrinə acgözlüklə meyl edir. Özündə aktuallaşdıranı inkişaf etdirmək həsrətində olan həris manipulyator üçün belə mənbə qismində humanist Abraham Maslounun şagirdi, amerikalı psixoloq və psixoterapevt Everett Şostromun çox sərrast “İnsan – manipulyator” adlandırdığı əsəri çıxış edir. Şostromun bestselleri rus dilinə tərcümədə əvvəlcə qısaldılmış formada “Anti-Karneqi” adı ilə işıq üzü gördü. Və yalnız reklam naminə deyil: bütün əsər boyu psixoloq oxucunu məşhur traktatlar tərəfindən təlqin edilən ətrafdakıları “fəth etmə və özünə tabe etmə” sindromundan qorumağa çalışır, başqaları və özləri müqabilində dürüst olmağı, – onun terminologiyası ilə desək, manipulyator deyil, aktuallaşdıran olmağı öyrədir. Manipulyatorluğu müasir dövrün taunu adlandıraraq, Şostorm davranışın alternativ patternlərindən, “indi və burada” yaşananlardan zövq almağı yenidən öyrənməyin yollarından söz açır. Oxucunu nəzəri baza ilə təchiz edərək, müəllif manipulyatora və aktuallaşdırana xarakterik davranışı bir çox nümunədə müqayisə edir. O bizi inamsızlıq, eşq və qeyri-müəyyənlik arasından şübhə və məhv olan illüziyalarla döşənən əzablı yola dəvət edir ki, sonda bəlkə də bu həyatda ən vacib qələbəni qazana bilək: emosiyalarımızı və arzularımızı səmimi təzahür etməyi öyrənək. Müəllifə haqq qazandıraraq qeyd etmək lazımdır ki, o, son səhifəyə qədər nəzakəti qoruyur və Frommdan bolluca sitatlar gətirərək, oxucuya ədəblə xatırladır ki, “sırf” manipulyatorlar və aktuallaşdıranlar yoxdur, buna görə də iki düşərgə arasında münaqişə üçün zəmin də mövcud deyil.
“Ekoloji olmaq”, Timoti Morton
Ekoloji meynstrim apogeyinə çatdıqda aydın oldu ki, onun dərk edilməsi üçün fəlsəfi yanaşma tələb olunur. Özümüzü ətraf dünyaya qarşı qoymaqdan imtina edərək, biz bilavasitə təbiətin konsepsiyasına yenidən nəzər salmalıyıq. “Romantik ekoloq” Timoti Morton insanın və təbiətin harmonik yaşaması barədə klassik düşüncələrdən uzaqlaşaraq hiperobyektlər dövrünün gəlişini bəyan etdi. Müxtəlif zamanlarda bəşəriyyət tarixinin, Tanrının, insanın sonu barədə gurultulu bəyanatları qəbul və həzm etmişdi... İndi Morton da onlara birləşərək iddia edir ki, “təbiət – sadəcə ideoloji gedişatdır, mənası olmayan bir şeyə məna verilməsidir”. “Ekoloji olmaq” kitabını müəllif ekologiya barədə kitab oxumayan hər kəsə ithaf edir.
Özü yazdığı kimi, “bu camaata ünvanlanan eko-moizə deyil”: onda nə elmi faktlar, nə şok açıqlamalar, nə də siyasi və ya etik məsləhətlər var. Kant və Haydeggerə müraciət edərək, mütəfəkkir oxucuya başlanğıc nöqtəsini tapmağa, çoxşaxəli informasiya axınından baş çıxarmağa yardım göstərərək öz fəlsəfi sistemini ardıcıllıqla ifadə edir. Qlobal istiləşmə və kütləvi çirklənmə dövrü bəşəriyyət qarşısında çox sayda sual qoydu. Morton aşkar oriyentirlər təklif edərək, ən dərin təlqin verərək, ekoloji informasiyaya düşünülmüş surətdə yanaşmağa çağırır: “Sivilizasiyanın bütün problemləri nəticədə ekoloji olacaq, axı onlar – bizim taleyimizdir”.
“Kvant döyüşçüsü. Gələcəyin şüuru”, Con Keho
Fizika dərslərində mənimsənilən enerjinin bir növdən digərinə çevrilməsi haqqında qaydanı cəsarətlə kainatın hər şeyi qavrayan prinsipi hesab etmək olar. “Başımızın üzərindəki ulduzlu səma və daxilimizdəki mənəvi qanun” təkidlə obyektiv qanunauyğunluqların, keçmişimiz, bu günümüz və gələcəyimiz haqqında informasiyanın dərk olunmasını tələb edir.
Biz sizinlə nəhəng kosmik fırtınanın qollarının birinin kənarında sığınacaq tapmış şüurlu varlıqlarıq – xaotik, lakin eyni zamanda dəqiq hesablanmış həm enerji, həm də idrak kvant sıçrayışlarının ixtiyarsız şahidləri. Kollektiv yaddaş tərəfindən qayğı ilə mühafizə edilən kosmik obrazlar baza səviyyəsindən qlobal elmi kəşflərə qədər yüksələn mürəkkəb yolda bizə yardım edirlər. İnsan şüuru və təhtəlşüuru haqqında bestsellerlərin müəllifi (onun “Səadətin praktiki kursu”, “Təhtəlşüur hər şeyə qadirdir!”, “Uşaqlar üçün idrak gücü”, “Pul, uğur və Siz”, “Qüdrət və şöhrətin əldə edilməsi” və s. kitabları oxuculara tanışdır) Con Keho bizi çox ədəblə kvant reallığına qərq edərək, Kainatın qanunlarından istifadə etməyə (məgər onların təyinatı bu deyil?) təhtəlşüurun labirintlərində gəzişməyə dəvət edir. Dünya haqqında əldə edilən məlumatı o, “biliklərin avadanlığı” adlandırır və iddia irəli sürür: yalnız yaşanılan hadisələrə və mənimsənilən dərslərə verdiyimiz təfsir bizi olduğumuz kimi edir.
“Kvant döyüşçüsü. Gələcəyin şüuru” kitabında Con Keho şüurun səsini dinləyərək düşüncəsiz prosesləri nəzarətdə saxlamağı öyrədir. Yüksək həyəcanın öhdəsindən gələrək və kosmosla əlaqəmizi təbii qəbul edərək, biz dünya torunun yeni energetik pilləsinə yüksəlirik. Kainat qanunlarının öyrənilməsi insan təkəbbürünü və qürurunu azaldır, lakin əvəzində imkanlar diapazonumuzu qat-qat genişləndirərək, qarşımızda başgicəlləndirici üfüqlər açır.
“Homo Deus. Gələcəyin qısa tarixi”, Yuval Noy Harari
Cavab verə bilmədiyin suallar adətən sual altına qoyulması mümkün olmayan cavablardan daha yaxşıdır
Bəşəriyyət innovasiya texnologiyalarında nə qədər irəli getsə də, etik xarakterli sualların həlli əngəl olaraq qalmaqdadır. İsrailli futuroloq, Qüdsdəki Yəhudi universitetinin professoru Yuval Noy Harari də bizi, uydurulmuş nemətlər ardınca sonsuz qaçışa aludə olduğumuz halda silkələnməyə məcbur edən problemləri qabardır. Ekzistensial böhran, fəlsəfi resursların tükənməsi alimi həyəcan təbili çalmağa vadar edir: günlərin birində bütün varlığın mərkəzi dərəcəsinə yüksəldilən və ölümsüzlüyə yetişən süni intellekt qərara alacaq ki, bəşəriyyətin Yer planetindəki rolu tükənmişdir və artıq yalnız ali varlıqlar – bioloji texniki hibridlər və ya “homo deus” mövcud olma hüququnu qazanacaqdır... Bütün tarix boyu aclıq, xəstəliklər və təbii fəlakətlərlə qarşılaşan insanlar bütün bəlaların öhdəsindən gələrək həyatda qala bildilər. Lakin şüurlu insan süni intellektə qarşı duruş gətirməyə qadirdirmi? Gələcəyimizin olub-olmaması bu suala cavabdan asılıdır. “Homo Deus. Gələcəyin qısa tarixi” kitabı elə bu müəllifin digər – “Sapiens. Bəşəriyyətin qısa tarixi” kitabının məntiqi davamıdır. Dünyanın konseptual olaraq yenidən dərk edilməsi asan başa gəlmir, lakin söhbət bəşəriyyətin gələcəyindən gedirsə, bu, zəruridir. Əgər bu gün “ağıllı” alqoritmlər həyatımızı, düşüncələrimizi və vərdişlərimizi nəzarət altında saxlayır və onları analiz edirsə, sabah hər şeyi bizim əvəzimizə həll etməyə niyə başlamasınlar ki?! Xilas olmaq, dünyadakı yerimizi qorumaq üçün, biz insan idrakının dərk edilməsi cəhdində rəqəmli texnologiyaları qabaqlamalıyıq. Xəbərdarlıqlara və bəzi bədbin proqnozlara rəğmən, alim ümumilikdə kifayət qədər nikbindir. Biz məhkum deyilik və universal məlhəmdən – qlobal kooperasiyadan istifadə edərək qalib gələ bilərik.
“Sənin kim olmağını bilmənə tabu haqqında kitab”, Alan Uots
Dərketmə vəziyyətinin ifadəsi mümkünsüzdür, lakin ona yetişmək mümkündür
Biz hamımızın günlərin birində gündəlik vurnuxmadan ayrılaraq ətrafımızda heç olmasa kiçik məkanı boşaltmağa və öz dünyamıza Kainatın təbiəti haqqında gerçək bilgini buraxmağa ehtiyacımız var. Nəzəri olaraq həyatımızı bütün iztirab və sevinclərin, qabarmaların və çəkilmələrin, yüksəlişlərin və enmələrin vahid mənbəyi, bizi transformasiyaya uğradaraq özü mahiyyətcə dəyişməz qalan kimi qəbul edirik. Lakin harmoniya, kainatın Ali şüur tərəfindən nizamlanması hissini həmişə uzun müddət qorumaq olurmu? Bizi parçalayan ziddiyyətlərin həlli üçün biz fundamental hadisələri rasional izah cəhdlərindən imtina edərək mülahizələrində konseptual təfəkkür çərçivələrini xeyli aşan ustadlara müraciət edirik. Yaponiyalı filosof Daysetsu Sudzukinin şagirdi və davamçısı, dzenbuddizmi populyarlaşdıran Alan Uots ilk baxışdan adiləşmiş və hətta təngə gətirmiş suallara kifayət qədər tolerant yanaşma nümayiş etdirir. Ekzistensial vurnuxmaları intellektual nevroz adlandıran filosofların əksinə olaraq, o təəccüblənmək və hisslərini ifadə etmək kimi əhəmiyyətli keyfiyyətlərdən imtina etməyə çağırmır. “Sənin kim olmağını bilmənə tabu haqqında kitab”ında o, zorla qəbul etdirməyərək, oxucuya varlıq modellərini parlaq, reprezentativ formada təqdim edib. Qədim vedanta fəlsəfəsinin uyğunlaşdırılmış versiyası şəxsiyyət eyniliyin axtarışında yardım edərək kainat haqqında dolaşıq təsəvvürləri strukturlaşdırmağa imkan yaradır. Xilas yalnız “özün olmaq” anlayışının yenidən dərk edilməsindədir.
“Zamanın ən qısa tarixi”, Stiven Hokinq və Leonard Mlodinov
Kainatın başlanğıcı olubmu? Əgər olubsa, bəs ona qədər nə olub? Dünya quruluşu haqqında belə düşüncələr ehtiramlı lərzəyə salmağa qadirdir. Kvant kosmologiyasının banisi Stiven Hokinq onlarla belə sual qoyaraq, onlara əsaslandırılmış cavablar verib. Ömürlük əlil arabasına məhkum olmasına rəğmən, o, kosmik məsafələri bir anın içində qət edərək, bəzən elmin ən keçilməz cəngəlliklərinə baş vuraraq, Kainatın başlanğıcı – Böyük Partlayışdan günümüzə qədər yolu keçərək kainatın ən ucqar dalanlarına ağlasığmaz səyahətlər etməyi bacarırdı...
Çətin dərk edilən riyazi hesablamalar və abstrakt fiziki modellər aləmində o, Kainatın harmonik nəbz vuran damarını tapmağı bacardı və budur nəticə: onun müxtəlif ölkələrdə milyonlarla insanın düşüncəsini fəth etmiş kosmologiya üzrə kitabları dünya bestsellerlərinə çevrildilər. 1988-ci ildə qələmə alınan “Zamanın qısa tarixi”ndə əks olunan əsas ideyaları “daha aydın və aramla” ifadə etmək barədə çoxsaylı xahişlərə cavab olaraq işıq üzü görən “Zamanın ən qısa tarixi” Stiven Hokinqin pərəstişkarları ordusunun sayını artırdı. 17 il sonra alim Leonard Mlodinovla müştərək əsər yazaraq, bu illər ərzində toplanmış məlumatları, çoxsaylı tədqiqatların nəticələrini və kəşfləri strukturlaşdırmağa cəhd göstərdi. O, “ətrafımızda nə baş verir” sualını verir və cavab qismində hədsiz sayda fərziyyə irəli sürür. Neyləmək olar, elm heç də hər zaman yekun cavabları bilmir və o, dəfələrlə səhvləri etiraf edərək, bəzi nəzərlərindən imtina etmək məcburiyyətində qalıb. Lakin Hokinqin düsturlar və mürəkkəb hesablamalara müraciət etməyərək təbiətin fundamental qanunlarını oxucuya münasib dildə çatdırmaq naminə belə spesifik materialı inanılmaz dərəcədə (üstəlik ona bir qədər yumor əlavə edərək) çox maraqlı təqdim etmək bacarığı, öz təbiri ilə desək, “Madonnanın seks barədə satdığı kitablardan daha çox fizikaya aid kitab satmağa” imkan yaratdı. O, dünya modelinin tam mükəmməlliyinə aparan kosmoloji tənliklərin ilkin şərtlərini tapmaq və kainatın gələcəyini duymaq üçün illər sərf etdi. Hüdudsuz soyuq uçurumla təkbətək, onun müəmmalı boşluğuna diqqətlə nəzər salaraq, onun sirlərini faş etməyə cəhd göstərərək və heç olmasa zərrə-zərrə onu dərk edərək...
Fiziki zəifliyinə baxmayaraq, çəkisizlikdə olmağı bacaran, tibb işçilərinin ona iki il ömür vəd etmələrinə rəğmən 76 il yaşayan, sadə insani sevinclərdən məhrum olan, lakin şüurun hər şeyə qadir olmasına sonsuz dərəcədə inanan bu qəribə insanın həyatdakı təyinatı belə idi.

«Беседы с Богом», Нил Доналд Уолш
Как поступает человек, однажды осознав, что его жизнь катится под откос: работа не приносит удовлетворения, личная жизнь развалилась, да и здоровье оставляет желать лучшего? Так же, как и миллионы других: в состоянии полуозлобленности, полунадежды обращает свой взор к Небесам. Мы обращаемся к Всевышнему, столкнувшись с непосильными проблемами: умоляем, вопрошаем, виним, настаиваем, уговариваем, обещаем, пытаемся уловить знаки свыше, прикоснуться к таинству, заслужить откровение... Именно при таких обстоятельствах Нил Уолш пустился в духовное странствие в поисках собственной жизненной миссии. Так завязался диалог, за многие годы переросший в тройку бестселлеров: «Беседы с Богом», «Дружба с Богом», «Единение с Богом».
Отвечая на постоянно терзающие, наверное, каждого вопросы о жизни, любви, смерти и предназначении, Нил ненавязчиво подводит читателяк мудрой благодарности, раскрывает ему бесконечные возможности дружбы с Богом. Он, как выясняется, говорит с нами всегда и везде – надо лишь прислушаться. Уолш не претендует на знание истины в последней инстанции, а лишь ведет читателя по задуманному маршруту, ловко справляясь с человеческими неверием и страхом, порой замаскированными самым изощренным образом. Он не страшится преград, ибо несет с собой нечто способное исцелить, успокоить и утолить жажду истины, а оттого бесценное... Мастерски отточив новую (для неискушенного читателя, но испокон веков знакомую богословам и мистикам) форму взаимоотношений с Богом, он зовет вслед за собой на бесконечно увлекательную тропу – порой опасную, хотя и влекущую своей обманчивой простотой. Этот путь открыт для всех, на нем нет ни запоров, ни заборов – ведь старые ландшафты разрушены, а новое здание строится прямо на наших глазах.
«Человек-манипулятор», Эверетт Шостром
В погоне за материальными благами человек научился добывать огонь и укрощать реки, пахать землю и извлекать сокровища из ее недр, строить дома, корабли и мировые империи... Однако за все эти достижения пришлось заплатить высокой ценой: утратой себя, своей человечности. Ничего странного, если время от времени у нынешнего homo sapiens’а возникает острая потребность, отказавшись от постылых манипуляций, вернуться к себе природному, снова услышать стук собственного сердца. И он жадно тянется к источникам информации, способным растолковать его состояние, дать ответы и советы. Таким источником для заядлого манипулятора, жаждущего развить в себе актуализатора, служит труд американского психолога и психотерапевта Эверетта Шострома, ученика гуманиста Абрахама Маслоу, метко озаглавленный «Человекманипулятор». Бестселлер Шострома в русском переводе вышел сначала в сокращённом виде, под названием «Анти-Карнеги». И отнюдь не только рекламы ради: на протяжении всей книги психолог старается оградить читателя от внушаемого известными трактатами синдрома «завоевания и покорения» окружающих, учит быть честным перед другими и самим собой – быть, по его терминологии, не манипулятором, а актуализатором. Называя манипуляторство чумой современности, Шостром рассказывает об альтернативных паттернах поведения, о том, как заново научиться испытывать удовлетворение от проживаемого «здесь и сейчас». Снабдив читателя теоретической базой, автор на множестве примеров сопоставляет поведение, характерное для манипулятора и для актуализатора. Он приглашает нас на тернистый путь сквозь недоверие, любовь и неопределенность, усеянный колючками сомнений и разбитых иллюзий, – чтобы в конце его одержать, возможно, главную в этой жизни победу: научиться искреннему проявлению своих эмоций и побуждений. Следует отдать должное автору и в том, что он до последней страницы сохраняет тактичность и, не скупясь на цитаты из Фромма, не перестает деликатно напоминать читателю, что нет «чистых» манипуляторов и актуализаторов, а тем самым нет и почвы для конфликта между двумя лагерями.
«Стать экологичным», Тимоти Мортон
Когда экологический мейнстрим достиг своего апогея, стало ясно – для его осмысления необходим философский подход. Прекратив противопоставлять себя окружающему миру, мы должны по-новому взглянуть на саму концепцию природы. «Романтичный эколог» Тимоти Мортон отошел от классических представлений о гармоничном сосуществовании человека и природы и провозгласил приход эры гиперобъектов. В разное время человечество уже принимало и «переваривало» громогласные заявления о конце истории, Бога, человека... Теперь к ним присоединяется и Мортон, утверждая, что «природа – просто идеологический ход, внесение смысла туда, где смысла нет». Книгу «Стать экологичным» автор посвящает всем, кто не читает книг по экологии.
Как он пишет, «это не проповедь эко-пастве»: в ней нет ни научных фактов, ни шокирующих откровений, ни политических либо этических советов. Апеллируя к Канту и Хайдеггеру, мыслитель последовательно излагает собственную философскую систему, помогая читателю найти точку отсчета, разобраться в информационной разноголосице. Эпоха глобального потепления и массового загрязнения поставила перед человечеством много вопросов. Мортон призывает осознанно относиться к экологической информации, предлагая очевидные ориентиры и давая самую глубокую подсказку: «Все проблемы цивилизации в итоге окажутся экологическими, ведь они – наша судьба».
«Квантовый воин. Сознание будущего», Джон Кехо
Усвоенное на уроках физики положение о преобразующейся из одного вида в другой энергии можно смело счесть всеобъемлющим принципом мироздания. «Звездное небо над нами и нравственный закон внутри нас» настоятельно требуют постижения объективных закономерностей, информации о нашем прошлом, настоящем и будущем.
Мы с вами – разумные существа, нашедшие приют на краю одного из рукавов гигантского космического вихря, – невольные свидетели хаотичных, но вместе с тем выверенных квантовых скачков как энергии, так и сознания. Бережно хранимые коллективной памятью космические образы помогают нам на сложном пути восхождения от базового уровня до глобальных научных открытий. Джон Кехо, автор бестселлеров о человеческом разуме и подсознании (читателям знакомы его «Практический курс счастья», «Подсознание может все!», «Сила разума для детей», «Деньги, успех и Вы», «Обретение могущества и славы» и др. книги), очень тактично погружает нас в квантовую реальность, приглашая воспользоваться законами Вселенной (разве не в этом их предназначение?) и прогуляться по лабиринтам подсознания. Полученную информацию о мире он называет «инвентарем знаний» и утверждает: только наша интерпретация пережитых событий и усвоенных уроков делает нас теми, кто мы есть.
В книге «Квантовый воин. Сознание будущего» Джон Кехо учит контролировать бессознательные процессы, прислушиваясь к голосу сознания. Преодолев повышенную тревожность и научившись принимать нашу связь с космосом как должное, мы поднимаемся на новую энергетическую ступень вселенской паутины. Познание законов мироздания умеряет человеческое высокомерию и гордыню, но взамен открывает перед нами головокружительные горизонты, неизмеримо расширяя диапазон наших возможностей.
«Homo Deus. Краткая история будущего», Юваль Ной Харари
Вопросы, на которые не можешь ответить, обычно лучше ответов, которые нельзя поставить под вопрос
Как бы далеко ни продвинулось человечество в сфере инновационных технологий, решение вопросов этического характера остается камнем преткновения. Вот и израильский футуролог Юваль Ной Харари, профессор Еврейского университета в Иерусалиме, поднимает проблемы, заставляющие встрепенуться нас, погрязших в бесконечной гонке за надуманными благами. Экзистенциальный кризис, истощение философских ресурсов побуждают ученого бить в колокола: однажды искусственный интеллект, возведенный в ранг центра всего сущего и достигший бессмертия, решит, что человечество исчерпало свою роль на Земле и отныне лишь сверхсущества – биотехногибриды, или homo deus, получат право на существование... Сталкиваясь на протяжении всей своей истории с голодом, болезнями и стихийными бедствиями, люди все же сумели превозмочь все беды и выжить. Но способен ли человек разумный выстоять против искусственного интеллекта? От ответа на этот вопрос зависит, есть ли у нас завтра. Книга «Homo Deus. Краткая история будущего» логически продолжает другую книгу того же автора – «Sapiens. Краткая история человечества». Концептуальное переосмысление мира дается нелегко, но оно необходимо, если на кону будущее человечества. Если сегодня «умные» алгоритмы отслеживают и анализируют нашу жизнь, мысли и привычки, как бы завтра они не взялись решать за нас! Чтобы спастись, чтобы отстоять свое место в мире, мы должны опередить цифровые технологии в попытке понять, что же такое наш, человеческий разум. Несмотря на предостережения и некоторые мрачные прогнозы, в целом ученый настроен довольно оптимистично. Мы не обречены и можем победить, используя универсальное противоядие: глобальную кооперацию.
«Книга о табу на знание о том, кто ты», Алан Уотс
Состояние просветления невыразимо, но достижимо
Все мы нуждаемся в том, чтобы однажды, отвлекшись от повседневной суеты, расчистить вокруг себя хотя бы небольшое пространство и попытаться впустить в свой мир живое знание о природе Вселенной. Теоретически мы принимаем нашу жизнь как единый источник всех страданий и радостей, приливов и отливов, подъемов и падений, который, трансформируя нас, сам остается по сути своей неизменным. Но всегда ли удается долго удерживать ощущение гармонии, упорядоченности мироздания высшим разумом? Для разрешения раздирающих нас противоречий мы обращаемся к мастерам, которые в своих рассуждениях выходят далеко за рамки концептуального мышления, отказываясь от попыток рационального толкования фундаментальных явлений. Алан Уотс, ученик и последователь японского философа Дайсэцу Судзуки, популяризатора дзенбуддизма, демонстрирует весьма толерантный подход к вопросам, казалось бы, ставшим привычными и даже набившим оскомину. В противовес философам, окрестившим экзистенциальные метания интеллектуальным неврозом, он не призывает отказаться от таких существенных качеств, как способность удивляться и выражать свои чувства. В «Книге о табу на знание о том, кто ты есть» он представляет читателю модели бытия в ярких, репрезентативных формах, не навязывая ни одной из них. Адаптированная версия древнеиндийской философии веданты позволяет структурировать сумбурные представления о мироздании, помогая в поиске личностной идентичности. Спасение – лишь в новом осознании того, что значит «быть собой».
«Кратчайшая история времени», Стивен Хокинг и Леонард Млодинов
Было ли у Вселенной начало? А если было, то что было до него? Подобные размышления о мироздании способны ввергнуть в благоговейный трепет. Основоположник квантовой космологии Стивен Хокинг поставил десятки подобных вопросов и дал обоснованные ответы на них. Прикованный пожизненно к инвалидному креслу, он умудрялся совершать немыслимые путешествия по закоулкам мироздания, в единый миг преодолевая космические расстояния, порой углубляясь в непролазные дебри науки, шутя проделывая путь от начала Вселенной – Большого Взрыва – до наших дней...
В мире труднопостижимых математических выкладок и абстрактных физических моделей ему удалось нащупать гармонично пульсирующую жилку Вселенной, и вот результат: его книги по космологии стали мировыми бестселлерами, покорив умы миллионов читателей в разных странах. «Кратчайшая история времени» пополнила армию поклонников Стивена Хокинга, появившись как ответ на многочисленные просьбы изложить «более ясно и неторопливо» основные идеи написанной в 1988-м «Краткой истории времени». Спустя 17 лет ученый в соавторстве с Леонардом Млодиновым попытался структурировать знания, данные многочисленных исследований и открытия, накопившиеся за эти годы. «Что же происходит вокруг нас?» – вопрошает он, в качестве ответа предлагая огромное количество гипотез. Что поделать – науке далеко не всегда ведомы окончательные ответы, и ему не раз приходилось отказываться от некоторых своих взглядов, признавая их ошибочными. Но его невероятная способность сделать увлекательным столь специфичный материал (к тому же еще и приправив его толикой юмора), чтобы на общедоступном языке донести до читателя фундаментальные законы природы, обойдясь без формул и сложных расчетов, позволила ему, по его собственному выражению, «продать больше книг про физику, чем Мадонна – про секс». Он провел годы, отыскивая начальные условия космологических уравнений, ведущие к полной законченности модели мира, и пытаясь предугадать будущее Вселенной. Один на один с необозримой холодной бездной, всматриваясь в ее загадочную пустоту, пытаясь разгадать ее тайны и, пусть хотя бы и по крупицам, познавая ее... Таково было жизненное предназначение этого странного человека, сумевшего, несмотря на физическую немощь, побывать в невесомости, прожить 76 лет, невзирая на когда-то отпущенные ему медиками два года, лишенного простых человеческих радостей, но свято верившего во всемогущество разума.