Baku girl in Toscana
Nargis jurnalının bir sıra əlavələrini buraxaraq biz kulinariya əlavəsinin aktuallığı barəsində ciddi şəkildə düşündük. Məhz bu məqsədlə baş redaktorumuz Ülviyyə Rəhmanova Toskanaya - bir sıra kulinariya kitablarının məşhur müəllifi, eyni zamanda həm naşir, həm də business-women belonika blogeri kimi tanınan Nika Belotserkovskaya ilə görüşə yollandı. Eksperimentlərə meyllilik, gözlənilməz yanaşma və yeməklərin sadə bişirilməsi bu reseptləri (kitabında reseptış kimi qeyd olunub) olduqca cəlbedici edir.
Diqqətinizə göbələkli pasta və desert reseptlərini, eləcə də bütün bunların necə baş verdiyini göstərən video çarxı təqdim edirik. Yeməyin bişirilmə prosesinə Relais & Chateau - Il Falconiere kompleksinə daxil olan Il Falconiere restoranının baş aşpazı, eyni zamanda həm də Falconiere-nin ortağı Silvia Barakki rəhbərlik edir.
Yeni "Qastronomiya" əlavəsi Nargis jurnalı ailəsinə bu bahar mövsümündə daxil olacaq. Qaçırmayın!
_S4B2399
Göbələkli Pasta
Pastanın hazırlanması üçün:
300 qram un
3 ədəd yumurta
2 x.q su
1 x.q yağ
Bir çimdik duz
Unu bir qaba tökün, bir çimdik duz əlavə edin və qarışdırın. Unu taxtanın üzərinə qoyun, ortasında dərinlik açın, yumurtaları bir bir əlavə edin, bir qədər zeytun yağı vurun. Xəmiri yoğurun. 1-2 xörək qaşığı zeytun yağı, 1-2 xörək qaşığı su əlavə edin. Elastik kündə alınana qədər yoğurmağa davam edin. Kündəni unlayın, plyonka ilə bükün və özünə gəlməsi üçün 30 dəqiqə-1 saatlıq (nə qədər çox olsa, o qədər yaxşıdır) kənara qoyun.
_S4B2643
Masanı unlayın, xəmiri nazik yuxa kimi açın. Uzun oxlovla işləmək daha rahatdır. Çox un vurmayın, yoxsa pasta bərk olacaq. Ən yaxşı yuxa açma üsulu - xəmiri oxlova büküb, digər tərəfindən yaymaqdır. Daha incə xəmir ravioli üçün, bir qədər qalın isə - talyatelle üçün yaxşıdır. Açılmış yuxanı bir qədər quruması üçün kənara qoyun. Sonra yuxanı iki tərəfdən mərkəzə doğru bükün, zolaq şəklində nə çox enli, nə də ensiz kəsin, bıçaqla qaldırın, talyatelle bıçaqdan asılmalıdr. Sonra onları buğda unu səpilmiş məcməyiyə düzün. Bu pastanı plyonkaya büküb, buzluqda bir neçə gün saxlamaq olar. Təzə pasta al dente olana qədər bişirilir (pastanın qalınlığından asılıdır, suyun üzərinə çıxan kimi dadına baxın).
_S4B3013
Sousun hazırlanması:
Qırmızı soğanı doğrayıb qızardın, iri-iri doğranmış sarımsağı, pançettanı və təmizlənmiş göbələkləri əlavə edib vam odda bişirin
Nanə, cəfəri və kəklikotunu doğrayıb göbələklərin üzərinə əlavə edin. Duz və istiot vurun. 25-30 dəqiqə göbələklərin suyunun çəkilməsini və qaralmasını gözləyin. Təqdimat üçün iri (uzununa) doğranmış göbələkləri zeytun yağında qızardın.
Pastanı duzlanmış suda bişiririk
Souslu tavada qarışdırın, qızardılmış göbələklə və yarım doğranmış konfi pomidoru ilə bəzəyin, üzərinə rəndələnmiş trüfel səpin.
Picotta və əncir
Karamel hazırlayırıq: şəkər və su (şəkər bir qədər çox), yandırmamaq üçün kənarlarını fırça ilə isladırıq.
Karamel hazır olduqda ənciri arxa tərəfi ilə qaba düzürük, üzərinə hil (toxumunu) və darçın əlavə edirik. Vam odda təxmini 10-15 dəqiqə bişiririk

Baku girl in Toscana
Запустив серию приложений к журналу Nargis, мы всерьез задумались об актуальности кулинарного приложения. Именно с этой целью наш главный редактор Ульвия Рахманова отправилась в Тоскану – на встречу с Никой Белоцерковской (известной как блогер belonika) – популярным автором кулинарных книг, по совместительству издателем и бизнесвумен. Склонность к экспериментам, неожиданный подход и предельная простота приготовления блюд делают рецепты (или рецептыши, как они названы в ее книге) весьма привлекательными.
Предлагаем вашему вниманию рецепт приготовления пасты с грибами и дессерта, а также видеоролик о том, как все это происходило. Процессом приготовления блюда руководит Сильвия Баракки - шеф-повар ресторана Il Falconiere в комплексе Relais & Chateau - Il Falconiere, по совместительству являющаяся и совладелицей Фальконьера.
Новое приложение «Гастрономия» станет очередным пополнением в семье изданий Nargis этой весной. Не пропустите!
_S4B2399
Паста с грибами
Для пасты:
300 гр муки
3 яйца
2 ст.л. воды
1 ст.л. масла
Щепотка соли
Муку высыпать в миску, добавить щепотку соли, перемешать. Выложить муку на деревянную доску, сделать углубление в центре, туда добавить яйца по одному, влить немного оливкового масла. Начать замешивать тесто, начиная водить вилкой по кругу, захватывая муку со сторон. Добавить 1-2 столовые ложки оливкового масла, 1-2 столовые ложки воды. Продолжать замешивать, пока не получится эластичный шар. Шар присыпать мукой, завернуть в пленку, отложить отдохнуть на 30 минут – 1 час. (чем дольше – тем лучше)
_S4B2643
Стол присыпать мукой, достать тесто из пленки, раскатать в тонкий пласт. Лучше работать длинной скалкой. Не стоит сыпать много муки, иначе паста получится жесткой. Хороший прием раскатки – накручивать тесто на скалку и раскатывать с другой стороны. Более тонкое тесто подходит для равиоли, чуть более толстое – для тальятелле. Отложить раскатанное тесто ненадолго, чтобы оно слегка подсохло. Свернуть круг теста с двух сторон к центру, нарезать ножом на не слишком толстые и не слишком тонкие полоски, поддеть снизу ножом, поднять, чтобы тальятелле свесились с ножа. Положить на поднос, присыпанный семолиной (она не впитывает воду). Эту пасту можно завернуть в пленку и хранить в холодильнике несколько дней. Варить свежую пасту до момента аль-денте (зависит от толщины пасты – после того, как она всплывет – пробовать).
_S4B3013
Приготовить соус:
Порезать красный лук, поджарить, доб. чеснок порез крупно, панчетту и очищенные и помытые грибы, готовить, на медленном огне,
Мяту, петрушка и тимьян  нарезать и добавить в готовящиеся грибы. Посолить, поперчить. Подождать, чтобы грибы выпарили жидкость и потемнели, минут 25-30. Для презентации поджарить крупно разрезанные (вдоль) грибы на оливковом масле.
Пасту сварить в подсоленной воде
Перемешать в сковороде с соусом, украсить поджаренным грибочком и половинкой помидора конфи, натереть трюфель сверху.
Pикотта и фиги
Делаем карамель: сахар и вода (сахара больше), смачивая края кисточкой, чтобы не подгорало.
Когда карамель готова - положить фиги тыльной частью в посуду, всыпать кориандр(семена), корицу. Готовить на медленном огне, примерно 10-15 мин