Fransada Şarlevil adlı kiçik, şirin bir şəhər var. Bu şəhər Fransanın şimal-şərqində, Şampan-Ardenn bölgəsində, parislilərdən tamamilə fərqli olaraq mülayim, sakit fransızların yaşadığı yerdə yerləşir. Şəhəri teatr nağılına çevirən xüsusi bir festival olmasaydı, buranın sakinləri digər bölgələrin sakinlərindən heç bir şey ilə fərqlənməzdilər. Bu gün sizə məhz bu festival haqqında danışmaq istəyirəm.
Marionet festivalı haqqında söhbətə başlamazdan əvvəl bu nadir sənət növünün nə olduğunu öyrənək. Marionet – oyunçu tərəfindən saplarla idarə olunan bəndli teatral kukladır, onun yaranması XVI əsrə təsadüf edir.
"Marionet" sözü orta əsrlərə aiddir. O dövrdə kuklaları tez-tez Mariya adının qısa versiyaları ilə adlandırırdılar, məsələn, Venesiyada kilsələrin bayram günlərində taxta mexaniki kuklalar meydana çıxırdı.
Fransanın Şarlevil şəhərinə kuklaçı və Beynəlxalq marionet institutunun qurucusu, entuziast Jak Feliksin sayəsində dünyanın hər yerindən kuklalar axın edir. Festivalın davam etdiyi sentyabr ayının on günü şəhər və şəhərin sakinləri festival ritmində yaşayırlar. Zallar, idman salonları, küçələr və həyətlər müxtəlif dillərdə tamaşaların nümayiş yerinə çevrilir. Bundan əlavə şəhər sakinləri festivalın könüllülərinə çevrilir, teatr truppalarını tamamilə pulsuz qarşılayırlar və yerləşdirirlər: “əks təqdirdə festival baş tutmazdı” – deyə onla bildirirlər.
Şarlevil Beynəlxalq Marionet festivalı 1961-ci ildə yaranıb. 2015-ci ilin sentyabr ayında festival 168 min tamaşaçı toplamışdı və Şarlevil kukla sənətinin dünya paytaxtı olaraq tanınmışdı. Bu il, 2019-cu ildə Bakı Marionet Teatrı da daxil olmaqla 115 teatr festivalda iştirak edib.
80-ci illərdə Tərlan Qorçunun təsis etdiyi Bakı marionet teatrı Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin banisi Üzeyir Hacıbəylinin operaları əsasında hazırlanmış tamaşaları təqdim edir. "Arşın mal alan" operasının premyerası 1990-cı ildə Fransada, daha sonra Rusiyada, Polşada, Almaniyada və İsveçrədə uğurla keçirilib. Artıq bir müddətdir ki, teatr İçərişəhərdə məskunlaşıb və onun yeni “Leyli və Məcnun” adlı heyrətamiz tamaşası artıq Bakı sakinlərinin və qonaqlarının qəlbini fəth edib.
Bu gün "Leyli və Məcnun" tamaşasını təkcə Azərbaycanda deyil, həm də Yaxın Şərqdə teatr sənətinin incisi adlandırmaq olar. Şarlevil festivalında iştirak edərək Bakı marionet teatrı nəinki öz teatrını təqdim etdi, həm də Azərbaycan mədəniyyətinin və xalq sənətinin səfiri oldu.
Mən tamaşanı neçə dəfə izlədiyimi artıq deməyə utanıram, buna görə festival tamaşaçılarının valeh olmuş reaksiyası məni təəccübləndirmədi. İki gün ərzində dörd dəfə oynanılan "Leyli və Məcnun" tamaşası Şarlevil festivalının favoriti oldu, festivalın direktoru, şəhərin meri və ən əsası marionet bölgəsi olan Ardendə toplaşan bu cür qeyri-adi yaradıcılığın pərəstişkarları tərəfindən xüsusi olaraq qeyd olundu.

Есть во Франции такой маленький, уютный город Шарлевиль. Он находится на северо-востоке, в регионе Шампань-Арденн, где живут спокойные, тихие французы, совсем не похожие на парижан. Ничто не отличало бы их от жителей других французских регионов, если не особенный фестиваль, в дни которого город превращается в театральную сказку. Именно о нем я собираюсь вам сегодня рассказать.
Прежде чем начать беседу о фестивале марионеток, давайте разберемся, что вообще представляет собой этот редкий вид искусства? Марионетка – это разновидность управляемой театральной куклы, ее появление принято относить к XVI веку.
Само слово «марионетка» отсылает нас к Средним векам. В те времена кукол часто называли уменьшительными вариантами имени Мария, так как примеру, в Венеции, деревянные механические куклы появлялись в дни ежегодных церковных праздников.
Во французский город Шарлевиль стекались куклы со всего мира благодаря энтузиасту Жаку Феликсу – марионетисту и основателю Международного института марионеток. Все десять дней сентября, пока длится фестиваль, город и его жители живут в фестивальном ритме. Залы, спортзалы, улицы и дворики города становятся местом зрелищ и представлений на разных языках. Более того, жители города становятся волонтерами фестиваля, встречают и размещают труппы театров абсолютно безвозмездно: «ведь иначе фестиваль не состоится», – говорят они.
Международный фестиваль театров марионеток Шарлевиля был основан в 1961 году. В сентябре 2015 года он собрал 168 тысяч зрителей, и Шарлевиль был признан мировой столицей кукольного искусства. В этом, 2019 году, в фестивале участвовало 115 театров, в том числе и Бакинский театр марионеток.
Основанный в 80-х Тарланом Горчу, Бакинский театр марионеток представляет спектакли, созданные на основе опер родоначальника азербайджанской композиторской школы Узеира Гаджибейли. Премьера «Аршин мал алан» с успехом прошла в 1990 году во Франции, а позже в России, Польше, Германии и Швейцарии. С некоторых пор театр живет в Ичеришехер, и его новая потрясающая постановка «Лейли и Меджнун» уже успела завоевать сердца бакинцев и гостей города.
Спектакль «Лейли и Меджнун» сегодня с уверенностью можно назвать жемчужиной театрального искусства не только Азербайджана, но и Ближнего Востока. Попав на фестиваль в Шарлевиль, Бакинский театр марионеток не просто представлял свой театр, но стал послом азербайджанской культуры и народного творчества.
Я видела постановку уже стыдно сказать какое количество раз, поэтому восторженная реакция публики на фестивале меня не удивила. Отыграв четыре спектакля за два дня, «Лейли и Меджнун» стали абсолютным фаворитами Шарлевиля, были отмечены Директором фестиваля, мэром города, но более всего – ценителями столь необычного творчества, собравшимися в Арденнском марионеточном регионе.