Fransada Şarlevil adlı kiçik, şirin bir şəhər var. Bu şəhər Fransanın şimal-şərqində, Şampan-Ardenn bölgəsində, parislilərdən tamamilə fərqli olaraq mülayim, sakit fransızların yaşadığı yerdə yerləşir. Şəhəri teatr nağılına çevirən xüsusi bir festival olmasaydı, buranın sakinləri digər bölgələrin sakinlərindən heç bir şey ilə fərqlənməzdilər. Bu gün sizə məhz bu festival haqqında danışmaq istəyirəm.
Marionet festivalı haqqında söhbətə başlamazdan əvvəl bu nadir sənət növünün nə olduğunu öyrənək. Marionet – oyunçu tərəfindən saplarla idarə olunan bəndli teatral kukladır, onun yaranması XVI əsrə təsadüf edir.
"Marionet" sözü orta əsrlərə aiddir. O dövrdə kuklaları tez-tez Mariya adının qısa versiyaları ilə adlandırırdılar, məsələn, Venesiyada kilsələrin bayram günlərində taxta mexaniki kuklalar meydana çıxırdı.
Fransanın Şarlevil şəhərinə kuklaçı və Beynəlxalq marionet institutunun qurucusu, entuziast Jak Feliksin sayəsində dünyanın hər yerindən kuklalar axın edir. Festivalın davam etdiyi sentyabr ayının on günü şəhər və şəhərin sakinləri festival ritmində yaşayırlar. Zallar, idman salonları, küçələr və həyətlər müxtəlif dillərdə tamaşaların nümayiş yerinə çevrilir. Bundan əlavə şəhər sakinləri festivalın könüllülərinə çevrilir, teatr truppalarını tamamilə pulsuz qarşılayırlar və yerləşdirirlər: “əks təqdirdə festival baş tutmazdı” – deyə onla bildirirlər.
Şarlevil Beynəlxalq Marionet festivalı 1961-ci ildə yaranıb. 2015-ci ilin sentyabr ayında festival 168 min tamaşaçı toplamışdı və Şarlevil kukla sənətinin dünya paytaxtı olaraq tanınmışdı. Bu il, 2019-cu ildə Bakı Marionet Teatrı da daxil olmaqla 115 teatr festivalda iştirak edib.
80-ci illərdə Tərlan Qorçunun təsis etdiyi Bakı marionet teatrı Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin banisi Üzeyir Hacıbəylinin operaları əsasında hazırlanmış tamaşaları təqdim edir. "Arşın mal alan" operasının premyerası 1990-cı ildə Fransada, daha sonra Rusiyada, Polşada, Almaniyada və İsveçrədə uğurla keçirilib. Artıq bir müddətdir ki, teatr İçərişəhərdə məskunlaşıb və onun yeni “Leyli və Məcnun” adlı heyrətamiz tamaşası artıq Bakı sakinlərinin və qonaqlarının qəlbini fəth edib.
Bu gün "Leyli və Məcnun" tamaşasını təkcə Azərbaycanda deyil, həm də Yaxın Şərqdə teatr sənətinin incisi adlandırmaq olar. Şarlevil festivalında iştirak edərək Bakı marionet teatrı nəinki öz teatrını təqdim etdi, həm də Azərbaycan mədəniyyətinin və xalq sənətinin səfiri oldu.
Mən tamaşanı neçə dəfə izlədiyimi artıq deməyə utanıram, buna görə festival tamaşaçılarının valeh olmuş reaksiyası məni təəccübləndirmədi. İki gün ərzində dörd dəfə oynanılan "Leyli və Məcnun" tamaşası Şarlevil festivalının favoriti oldu, festivalın direktoru, şəhərin meri və ən əsası marionet bölgəsi olan Ardendə toplaşan bu cür qeyri-adi yaradıcılığın pərəstişkarları tərəfindən xüsusi olaraq qeyd olundu.

There is a small, cosy town in France, called Charleville. It is located in the northeast, in the Champagne-Ardenne region, where quite different from Parisians, calm and peaceful French people live. Nothing would distinguish them from the inhabitants of other French regions, if not a special festival, during which the city turns into a theatrical fairy tale. That's what I'm going to tell you about today.
Before we start talking about the puppet festival, let 's figure out what actually represents this rare art form? Puppet is a sort of controlled theatrical doll, its appearance is commonly referred to the 16th century.
The word "puppet" itself refers us to the Middle Ages. In those days dolls were often called diminutive versions of the name Maria, as for example, in Venice, wooden mechanical dolls appeared on the days of annual church feasts.
Dolls from all over the world flocked to the French city Charleville thanks to enthusiast Jacques Felix, a puppeteer and founder of the International Institute of Puppetry. All ten days of September, while the festival lasts, the city and its residents live in the rhythm of the festival. Halls, gyms, streets and yards of the city become a place of spectacles and performances in different languages. Moreover, residents of the city become volunteers of the festival, meet and accommodate theatre troupes absolutely free of charge: "because otherwise the festival will not happen", – they say.
The Charleville World Puppet Theatre Festival was founded in 1961. In September 2015, it gathered 168,000 spectators, and Charleville was recognized as the world capital of puppet art. This year, in 2019, 115 theatres, including the Baku Puppet Theatre participated at the festival.
Founded in the 1980s by Tarlan Gorchu, Baku Puppet Theatre presents the plays created on the basis of operas of the forefather of the Azerbaijani composer school Uzeyir Hajibeyli. "Arshin mal alan" premiered successfully in 1990 in France and later in Russia, Poland, Germany and Switzerland. For some time now the theatre lives in the Old City, and its new amazing production of "Leyli and Majnun" has already won the hearts of the citizens and guests of the Baku city.
The "Leyli and Majnun" performance today can be with certainty called the pearl of theatrical art not only of Azerbaijan, but also of the Middle East. By getting into the festival in Charleville, Baku Puppet Theatre not only represented its theatre, but also became an ambassador of Azerbaijani culture and folk art.
I saw the performance already countless times, so the enthusiastic reaction of the audience at the festival did not surprise me. Having played four performances in two days, "Leyli and Majnun" became the absolute favorites of Charleville, were noted by the Director of the festival, the Mayor of the city, but most of all – by the connoisseurs of such unique art, gathered in the Ardenne puppet region.