2015-ci il oktyabrın 23-də Yonas Kaufmanın Praqa İctimaiyyət evindəki “Nessun Dorma” solo konsertinə tələsirdim. Bunun üçün xüsusi olaraq Praqaya gəldim. Boğazımda Basqal kəlayağısı var idi, mən onu şəxsən özüm bir neçə ay öncə kəlayağıçı Abbasəlinin emalatxanasında ərsəyə gətirmişdim. Həmən gün o, rəmzi rol ifa edirdi və bunun səbəbini anlayaqcasınız. Ondan başlayım ki, buna qədər mən adı art-nuvo incəsənətində bütöv cərəyanla əlaqəli olan məşhur çexiyalı rəssam Alfons Muxanın muzeyində oldum. Onun əsərlərinin birində Azərbaycan milli yaylığı olan kəlayağını görəndə çox təəccübləndim.
Süjet mənə kifayət qədər qəribə göründü. Rəsm əsəri “Ulduz” adlanır (onun digər adları “Qış gecəsi”, “Sibir”dir) və “Rus silsiləsi”ndən olan işlərə aiddir. Şəkildə əks olunan slavyan qadının başına kəlağayı örtülüb! Buradan isə belə nəticə çıxır ki: ya rəssam 1913-cü ildə Rusiya səfəri zamanı rus qadınlarını belə yaylıqlarda görüb, ya da onu Moskva və ya Sankt-Peterburqda suvenir kimi əldə edib və yaylığın slavyan mədəniyyətinə aid olduğuna inanıb. Alfons Muxanın kəlağayıya sahib olduğunu onun həyat yoldaşı Marinin 1923-cü ildə çəkilən fotosu təsdiqləyir. Sonradan rəsm əsəri yaradılan fotoda başa bağlanan yaylıqda naxışlar daha aydın görünür və bunun Azərbaycan kəlağayısı olmasında heç bir şübhə qalmır.
© Copyrighted by The Mucha Trust, 2016
Alfons Muxa aktrisa Sara Bernarın teatr tamaşalarına çəkdiyi plakatlarla məşhurlaşıb. O, reklam tərtibatı və müxtəlif malların dizaynı üçün çoxsaylı kommersiya sifarişləri olan zərgərlik məmulatlarının istedadlı dizayneri və plakatçı idi. Uzun müddət onun ən monumental əsərləri o qədər də populyar deyildi. Muxanın slavyanların tarixini əsərlərində əks etdirmək qərarına gələn böyük ambisiyalara malik slavyanofil rəssam olması yaxın zamanlara qədər yalnız sənətşünaslara bəlli idi. 1910-1928-ci illər arasında o, ölçüləri 6 metrin 8 metrə olan 20 əsərdən ibarət “Slavyan epopeyası” monumental panno seriyasını yaradıb. Onlarda rəssam slavyan xalqlarının tarixindəki ən əlamətdar hadisələri qeyd edib. Çar Rusiyasını bütün slavyanlığın epitoması hesab edərək, Muxa 1913-cü ildə Rusiyanın tarixi və mədəniyyəti ilə daha yaxından tanış olmaq üçün bu ölkəyə yollanır. Lakin gördüyü yoxsulluq və Rusiyanın Avropadan əhəmiyyətli dərəcədə geri qalması onu məyus etdi. On il sonra çəkdiyi “Bolşeviklər Rusiyası” (bu gün əsəri “Ulduz” və ya “Rusiya” adlandırmağa üstünlük verirlər) lövhəsində rəssam Volqa çayı boyu bolşeviklərin nəzarət etdikləri ərazilərdə aclıqdan əzab çəkən rus xalqının bütün ağrısını və sarsıntısını əks etdirmişdi. Sayrışan ulduz – ümidsiz, tənha halda donan qadının möcüzə intizarı ilə duasının təcəssümüdür, amma sağ qalmaq şansları azdır: canavar sürüsü artıq onu görüb.
Azərbaycan milli yaylığının çexiyalı rəssamın başına necə yol tapmasının izahını uzun zaman tapmağa cəhd göstərdim: həm Alfons Muxanın bu əsəri ilə tanış olmayan Azərbaycandakı sənətşünaslarla, həm də Alfons Muxanın yaradıcılığı üzrə mütəxəssislərlə Çexiya və Fransada ünsiyyət qurdum. Axtarışlar məni rəssamın varisi, Alfons Muxa Fondunun direktoru Con Muxaya qədər gətirib çıxardı, hərçənd onun üçün də bu fakt daha öncə bəlli deyildi. Təəssüf ki, kəlağayını varisləri tapa bilmədilər. Bu sirrə bir qədər aydınlıq gətirməyə Azərbaycan xalça muzeyinin direktoru Şirin Məlikova yardım etdi. Onun fikrincə, ola bilsin ki, kəlağayı Moskvada, Qızıl meydan yaxınlığındakı Surojski ticarət cərgəsindən alınıb: o zamanlar orada digər mallarla yanaşı Şəkidən gətirilən ipək parçalar da satılıb. Öz tapıntım haqqında kəlağayı konsepsiyasının müəllifi, həyat yoldaşı Cəlil Tarıverdiyevlə Basqalda kəlağayının az qala itirilən istehsal ənənələrini bərpa edən Rəna İbrahimbəyovaya da danışdım. Onların məsləhəti və Con Muxanın icazəsi ilə 2016-cı ildə Alfons Muxanın rəsm əsərinin reproduksiyasını Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi üçün Milli İrsimiz layihəsinin “Gözəllik detallarda” marşrutuna daxil etdim. Sözügedən marşrut muzeyin ekspozisiyasında bir neçə kəlağayı olan “Azərbaycan minilliklərin işığında” sərgisindəki maarifləndirici proqramın bir hissəsi oldu.
Məqalənin işıq üzü görməsini Kəlağayı Gününə - noyabrın 26-na həsr etmək qərarına gəldim. Məhz bu gün iki il əvvəl "Qadın baş örtüyü kəlağayının düzəldilməsi və geyinilməsi ənənəvi incəsənəti və onun simvolizmi" YUNESKO-nun qeyri-maddi mədəni irsi siyahısına əlavə edildi.
Tam təsadüf nəticəsində noyabrın 26-sı rayonlara səfərimlə üst-üstə düşdü. Bu gün elə Basqalla Şəki – Azərbaycanda mövcudluğunu qoruyan kəlağayı istehsalı üzrə iki mərkəzin – arasındayam!

23 октября 2015 года я торопилась на сольный концерт Йонаса Кауфмана Nessun Dorma в Пражский Общественный Дом. Ради этого я специально приехала в Прагу. На шее у меня был баскальский платок «келагаи», который я создала собственноручно в мастерской келагайчи Аббасали несколькими месяцами ранее. В тот день он выполнял символическую роль, и вы поймете почему. Начну с того, что до концерта я побывала в Музее Альфонса Мухи - известного чешского художника, с чьим именем связано целое течение в искусстве арт-нуво. К своему удивлению, на одной из его картин я обнаружила… азербайджанский национальный платок келагаи.
Сюжет показался мне довольно курьезным. Картина называется «Звезда» (другие ее названия «Зимняя ночь», «Сибирь») и относится к работам из «Русского цикла». Голова славянской женщины, изображенной на картине, покрыта келагаи! Из чего следует, что либо художник видел русских женщин в подобных платках во время своего путешествия в Россию в 1913 году, либо он приобрел его как сувенир в Москве или Санкт-Петербурге будучи уверенным, что платок относится к славянской культуре. То, что у художника Альфонса Мухи был келагаи, подтверждает фото 1923 года его жены Мари. На фото, с которого потом была написана картина, более отчетливо виден узор головного платка и не остается никаких сомнений, что это азербайджанский келагаи.
© Copyrighted by The Mucha Trust, 2016
Альфонс Муха прославился благодаря плакатам к театральным представлениям актрисы Сары Бернар. Он был талантливым дизайнером ювелирных изделий и плакатистом, у которого было очень много коммерческих заказов на оформление рекламы и дизайна различных товаров. Долгое время его самые монументальные работы были не столь популярны. То, что Муха был художником-славянофилом с большими амбициями, решившим запечатлеть историю славян в своих работах, до недавнего времени было известно лишь искусствоведам. В период с 1910 по 1928 годы он создал «Славянску эпопею» - серию монументальных панно, состоящих из 20 картин, размеры которых достигают 6 на 8 метров. В них художник обозначил самые знаменательные в истории славянских народов события. Считая царскую Россию эпитомой всего славянского, в 1913-м году Муха отправился в Россию в надежде познакомиться поближе с историей и культурой этой страны. Однако там его настигло разочарование от увиденной нищеты и значительной отсталости России от Европы. В своем полотне «Россия большевиков» (сегодня картинy предпочитают называть «Звездой» или «Россией»), написанном десятью годами позже, художник выразил всю боль и отчаяние русского народа, страдающего от голода в Поволжье, на подвластных большевикам территориях. Мерцающая звезда – это надежда на чудо, о чем молится замерзающая в одиночестве, отчаявшаяся женщина, но шансы выжить малы, так как ее уже заметила стая волков.
Объяснение тому, как азербайджанский национальный платок оказался на картине чешского художника, я пыталась найти очень долгое время: общалась как с искусствоведами в Азербайджане, которым не была известна данная картина Альфонса Мухи, так и со специалистами по творчеству Альфонса Мухи в Чехии и Франции. Поиски привели меня аж к потомку художника Джону Мухе — директору Фонда Альфонса Мухи, для которого этот факт был, впрочем, также ранее неизвестен. К сожалению, самого платка келагаи потомки так и не нашли! Немного приоткрыть завесу тайны мне помогла Ширин Меликова, директор Азербайджанского Музея ковра. По ее мнению, келагаи, возможно, был куплен в Москве, в Сурожских торговых рядах неподалеку от Красной площади, где в те времена в числе прочих товаров продавались шелковые ткани из Шеки. О своем открытии я также рассказала Рене Ибрагимбековой, автору концепции келагаи, которая с супругом Джалилом Таривердиевым восстановила почти утраченные традиции производства келагаи в Баскале. По их совету, и с разрешения Джона Мухи, в 2016 году я включила информацию и репродукцию картины Альфонса Мухи в карту специального семейного маршрута «Красота в Деталях» проекта Милли Ирсимиз для Азербайджанского Национального Музея Искусств. Данный маршрут стал частью образовательной программы музея по выставке «Азербайджан сквозь тысячелетия», в экспозиции которой присутствуют несколько келагаи.
Выход статьи я решила приурочить к празднованию Дня Келагаи – 26 ноября. Именно в этот день два года назад «Традиционное искусство изготовления и ношения женского шёлкового головного платка келагаи и его символика» вошли в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.
По чистой случайности 26 ноября совпало с моей поездкой по районам. Сегодня я как раз между Баскалом и Шеки – двумя сохранившимися центрами производства келагаи в Азербайджане!