Moskvada Puşkin Muzeyində müasir rəssamların Fondation Louis Vuitton unikal kolleksiyasının sərgisi davam edir. Fondun bütün fəaliyyəti dövründə belə böyük layihələri barmaqla saymaq olar. Moskvaya XX-XXI əsrlərin Jan-Mişel Baskiya, Endi Uorhol, Gerard Rihter, Alberto Cakometti, Marina Abramoviç kimi tanınmış rəssamların əsərləri gətirilib. Aralarında 1947-ci ildən 2018-ci ilə qədər yaradılmış rəsm, heykəl, fotoqrafiya, işıq və video instalyasiyaların yer aldığı toplam 65 eksponat ilk dəfə olaraq Moskvada sərgilənir.
Sərgidə hər bir rəssam ən tanınmış əsərləri ilə təmsil olunur. Bu, müasir sənətdə əsas istiqamətlərin xrestomatik nümunələrini görmək və keçmiş əsrdə gözəlliyin estetikasının nə qədər dəyişdiyini düşünmək üçün müstəsna imkandır. Xəyalpərəst, emosional sənət Gerard Rihterin və başqalarının işlərindən ibarət kolleksiyada təqdim olunub. Zəmanəmizin ən bahalı rəssamlarından biri olan Rihterin əsərləri canlı olaraq görülməyə layiqdir: bu əsərlərin dəyərini dərk etmək üçün onları canlı seyr etmək lazımdır.
Gerard Rihter, "Yasəmən", 1982.
Ekspozisiyaya həmçinin Ziqmar Polkenin əlkimya möcüzəsi daxildir. Kurator bu möcüzəni canlı adlandırıb: "Biz bu işin sərginin sonuna qədər necə görünəcəyini bilmirik, çünki o, davam edən kimyəvi proseslər səbəbiylə daim dəyişir". 80-ci illərdə Polke piqmentlər, terpentin yağları ilə eksperiment aparırdı. O, bu kətanlar üzərində çalışarkən yağlı boyadan, indiqo suyundan və spirt əsaslı lakdan istifadə etmişdir. Lak piqmentləri oksidləşdirib, paslanma prosesi hələ də davam edir.
Ziqmar Polke, "Gecə papağı I", 1986.
Qlobal məsələlərdən narahat olanlar Cakomettinin, İv Klaynın, Mona Hatumun, Mauritsio Kattelanın (bəli, başsız atların divardan asıldığı rəsm) əsərlərinə müraciət edə bilərlər.
İv Klayn, "Adsız antropometriya", 1960.
Alberto Cakometti, “Yeriyən üç nəfər”, 1948.
Pop sərgidə Endi Uorholun, Baskiyanın və digər rəssamların əsərlərində təqdim olunub. Reproduksiyalar, o cümlədən rəqəmsal əsərlər Baskiyanın rəsmlərinin çılğın enerjisini ötürmür. Kimsə bunu hər kəsin edə biləcəyini söyləsə, ona inanmayın. Bunu edə bilmək üçün, ən azından 60-cı illərdə bir haitili və puerto-rikanlı ailəsində doğulmalı, bütün gəncliyini muzeylərdə keçirməli, sonra küçələrdə yaşamalı, Uorholla dostluq etməli və ilk qara dərili rəssam olmalıdır.
Jan-Mişel Baskiya, "Qrillo", 1984.
Fondation Louis Vuitton kolleksiyasına xüsusi maraq Pyer Yuiq və Marina Abramoviçin iki əsas meditativ instalyasiyasında əks olunub.

В Пушкинском музее в Москве продолжается выставка современных художников из уникальной коллекции Fondation Louis Vuitton. За все время существования Фонда такие масштабные проекты можно пересчитать по пальцам. В Москву приехали произведения таких знаковых мастеров XX и XXI века, как Жан-Мишель Баския, Энди Уорхол, Герхард Рихтер, Альберто Джакометти, Марина Абрамович и другие. Всего 65 экспонатов, среди которых – живопись, скульптура, фотография, световые и видеинсталляции, созданные с 1947 по 2018 год. Все они выставляются в Москве впервые.
Каждый художник в экспозиции представлен своими самыми узнаваемыми работами, это исключительная возможность увидеть хрестоматийные образцы ключевых направлений современного искусства и задуматься о том, как изменилась эстетика прекрасного за прошедший век. Созерцательное, эмоциональное искусство представлено в коллекции работами Герхарда Рихтера и других. Один из самых дорогих художников современности, Рихтер заслуживает живого восприятия: чтобы понять ценность его полотен, на них нужно смотреть вживую.
Герхард Рихтер, «Сирень», 1982.
В экспозицию вошло и алхимическое чудо Зигмара Польке, которое куратор назвал живым: «Мы даже не знаем, как эта работа будет выглядеть к концу нашей выставки, потому что она постоянно меняется благодаря медленно текущему химическому процессу». В 80-е Польке экспериментировал с пигментами, лаками скипидарами... Работая над этим полотном, он использовал масляную краску, сок индиго и лак на спиртовой основе. Лак окислил пигмент, и процесс ржавления продолжается до сих пор.
Зигмар Польке, «Ночной колпак I», 1986.
Тем, кого волнуют глобальные вопросы, стоит обратиться к полотнам Джакометти, Ива Кляйна, Моны Хатум, Маурицио Каттелана (да, того самого, с безголовыми лошадьми, торчащими из стен).
Ив Кляйн, «Антропометрия, без названия», 1960.
Альберто Джакометти, «Трое идущих», 1948.
Pop на выставке представлен работами Энди Уорхола, Баскии и других художников. Репродукции, в том числе цифровые, не передают бешеную энергетику полотен Баскии. Если кто-то скажет вам, что так может каждый, не верьте. Чтобы так уметь, нужно как минимум родиться в 60-х в семье гаитянина и пуэрто-риканки, провести всю юность в музеях, затем жить на улице, дружить с Уорхолом и стать первым чернокожим художником.
Жан-Мишель Баския, Grillo, 1984.
Особый интерес Fondation Louis Vuitton к новым медиа отражен в двух крупных медитативных инсталляциях Пьера Юига и Марины Абрамович.