“Maqsud hamıya gülümsəyir”
Mayın 16-da Səməd Vurğun adına Azərbaycan Dövlət Rus Dram Teatrının səhnəsində Xalq Yazıçısı, kinodramaturq və rejissor Maqsud İbrahimbəyovun xatirə gecəsi keçirilib.
14949559942437853925_1000x669
Xatirə gecəsində onun doğmaları, dostları və həmkarları, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti xanım Mehriban Əliyeva da iştirak etmişdir.
14949559942048721035_1000x669
Xatirə gecəsi yazıçının sevdiyi bəstəkar Tomaso Albinoninin “Adajio” əsəri ilə başladı. Daha sonra yazıçının əsərlərindən parçalar səsləndirildi, Maqsud İbrahimbəyovun dostları, doğma Bakı və sevdiyi insanlar haqqında fikirləri səsləndirildi.
Maqsud İbrahimbəyov 11 May 1935-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub. Çoxşaxəli yaradıcılığı – istedadlı yazıçı, dramaturq, kinossenarist, və rejissorluğu sayəsində o, gənc yaşlarından SSRİ miqyasında məşhurluq qazanmağa nail oldu. Maqsud İbrahimbəyov müasir ədəbiyyatın görkəmli nümayəndələrindən biri kimi öz yaradıcığı ilə incəsənət düşüncəsinə öz töhvəsini verdi, onu zəngiləşdirdi. Ssenarist və rejissor kimi kinematoqrafiyanın inkişafında onun mühüm əməyi vardır. Maqsud İbrahimbəyovun ssenarisi əsasında çəkilmiş filmlər tamaşaçılarda böyük maraq oyadır. Onun yaradıcılığında milli xüsusiyyətlər, Azərbaycan xalqının adət və ənənələri, Bakının özünəməxsus koloriti öz əksini tapmışdır.

«Магсуд улыбается всем»
16 мая на сцене Азербайджанского государственного русского драматического театра имени Самеда Вургуна состоялся вечер памяти народного писателя, кинодраматурга и режиссера Магсуда Ибрагимбекова.
14949559942437853925_1000x669
В вечере приняли участия родные, друзья и коллеги Мастера, а также Первый вице-президент Азербайджанской Республики госпожа Мехрибан Алиева.
14949559942048721035_1000x669
Вечер  начался с любимого писателем произведения композитора Томазо Альбинони «Адажио». Затем были представлены отрывки из произведений писателя, прозвучали мысли Магсуда Ибрагимбекова о друзьях, родном Баку, любимых людях.
Магсуд Ибрагимбеков родился 11 мая 1935 года в Баку. Своей многогранной деятельностью как талантливый писатель, драматург, киносценарист и режиссер с юных лет приобрел известность в масштабах СССР. Магсуд Ибрагимбеков, как одна из выдающихся личностей современной литературы, своим творчеством внес вклад в обогащение художественной мысли. Как сценаристу и режиссеру, ему принадлежат важные заслуги и в развитии кинематографии. Фильмы, снятые по сценариям Магсуда Ибрагимбекова, вызывают большой интерес у зрителей. В его творчестве нашли отражение национальные особенности, обычаи и традиции азербайджанского народа, самобытный колорит Баку.