Qarşıda baş tutacaq Vertigo sərgisinin təfərrüatı ilə bölüşmək üçün nəşr gününü səbirsizliklə gözləyirəm. Tezliklə doğma şəhərimizdə bizi səs instalyasiyası gözləyir, həm də adi yerdə deyil, düz Şirvanşahlar sarayında!
Vertigo layihəsinin kiçik bir zərrəsi olarkən mənim heç ağlıma da gəlməzdi ki, klassik bir süjeti müasir texnologiya sayəsində bu qədər maraqlı təqdim etmək olar. Amma hər şeyi açıqlamadan əvvəl sizə məlumat verim. Şirvanşahlar Sarayında sərginin, daha doğrusu, səs qurğularının açılışı bu yaxınlarda Bakıda yerləşən Goethe Mərkəzinin təşkil etdiyi Silk Road Project festivalı layihəsi çərçivəsində keçirilir. Vertigo komandasında dörd nəfər var: rəssam Fərhad Fərzəliyev, musiqi prodüseri Cahangir Səlimxanov, şair Leyli Salayeva və ekspozisiyanın kuratoru Əsli Səmədova. Daha ətraflı məlumat üçün mən ilk növbədə məhz Əsliyə müraciət etdim. O, şəxsən mənim üçün Azərbaycan xalçası ilə bağlı olan hər bir şeyə dair gəzən ensiklopediyadır, lakin bu da hamısı deyil. Həmçinin 2015-ci ildən bəri Qərbdə Nizami Gəncəvinin yaradıcılığının geniş yayılması ilə məşğuldur. Onun nə qədər böyük iş gördüyü haqqında burada oxuya bilərsiniz.
Hələlik isə 14 dekabrda bizi nə gözlədiyini ilk ağızdan öyrənirik!
Əsli Səmədova
"Həmişə Nizami Gəncəvi ilə bağlı bir iş görmək və onun əsərlərinə diqqət cəlb etmək istəyirdim. 2013-cü ildə "Yeddi gözəli" oxuduqdan sonra mən düşüncələrin dərinliyi ilə istifadə edilmiş metaforalardan və süjet xəttindən heyrətə gəlmişdim. Bir də, məni Nizaminin hələ indi meynstrim olan Gender bərabərliyi ideyaları heyrətləndirdi. Çox təəccüblüdür və çox təəssüf ki, Rumi, Firdovsi və Ömər Xəyyamın tanınmış olduğu Qərbdə Nizami Gəncəvi haqqında çox az şey bilirlər. Ədəbiyyat süjetləri adətən filmlər, mahnılar, teatr tamaşaları və s. sayəsində populyar olur. Giacomo Puccini'nin zalım Çin şahzadəsi haqqında "Turandot" operasının süjet xəttinin "Yeddi Gözəl" poemasından alındığını öyrəndiyim andan etibarən, mən demək olar ki, bu az tanınmış və az öyrənilmiş faktı təbliğ etmək istəyi ilə tutulmuşam. Bir neçə il əvvəl səpilmiş toxum dənələri, artıq ilk tumurcuqlarını açmağa başlayıb: 2018-ci ilin fevral ayında Romada, Elmlər Akademiyasında Kembric, Turin və Genuya Universitetlərinin professorlarının iştirakı ilə "Vərəsəlik tarixi: Nizamidən Pucciniyə" mövzusunda dairəvi masa keçiriləcək. Hörmətli alimlər "Milli İrsimiz" layihəsi sayəsində bir-biri ilə tanış oldular. Onlar bu mövzu ilə o qədər yaxından maraqlandılar ki, bu məsələ ilə ciddi olaraq məşğul olmağa qərar verdilər və nizamişünas, musiqişünas və müqayisəli ədəbiyyat mütəxəssislərindən ibarət inzibati iş qrupu yaratdılar. Elmi araşdırma ilə yanaşı mən sənət vasitəsilə Nizaminin qırmızı rəng haqqında hekayəsini çox təbliğ etmək istəyirdim. Bu fikir havada idi və Vertigo kollektivinin digər iştirakçıları ilə ünsiyyət prosesində maddiləşdirildi. Məni Leylinin poeziyası və Fərhadın "Muğam-Karaoke" işi qəlbimin dərinliyinə qədər təsirləndirdi. Birlikdə biz "fantastik dördlük" kimi toplaşaraq, səs qurğusu üzərində işə başladıq.
Nizaminin əsərinin sujeti Şərq poeziyasından klassik Avropa musiqisinə qədər uzun bir yol gəldiyi üçün, biz bu səfərin tam böyüklüyünü və əzəmətini əhatə etmək istədik. Bunu ifadə etmək üçün ən yaxşı üsul məhz səs qurğusu oldu. Vertigo'da biz pozulmuş telefon ideyasından istifadə edirik (ingilis dilində oyun “Chinese Whisper” adlanır). Bu oyun, hər hansısa bir mesajı nəql edəndən basqa bir nəql edənə ötürüldüyü zaman tamamilə dəyişdirilməsi deməkdir. Eyni hadisə yeni süjet xətləri, detallar əlavə olunmaqla Nizaminin hekayəsi ilə baş verib. Bizim halda biz musiqini metafora kimi istifadə edirik və gender rollarının, icazə verilən normaların təsəvvürü ilə oynayırıq. Ənənəvi olaraq kişi tenor tərəfindən ifa olunan Puccininin operasından "Nessun Dorma" ariyası bizdə bir-birinin üzərinə kompüter proqramı vasitəsilə qoyulan 12 qadın səsindən ibarət xorla səslənir. Bu məşhur ariya və başqa bir neçə bilinən klassik əsərlərin şəkli tanınmayacaq dərəcədə dəyişdirilir. Mədəniyyətlərarası dialoq, qarşılıqlı əlaqə və vərəsəlik mövzusu isə musiqi hissələrinin və mətnlərin müxtəlif transformasiyaları ilə illüstrasiya olunub.
Bu qurğu açıq və qapalı səsdən ibarətdir. Qapalı səsi yalnız radio və qonaqlara təqdim olunan qulaqlıqlar vasitəsilə dinləmək olur. Məqsəd - zallardan keçərək hər birində 10 dəqiqəlik audio material olan 5 radio kanaldan birini "tutmaq"dır. Musiqi parçaları ətraf mühitin müxtəlif səsləri və müxtəlif dillərdə şeirin oxunması ilə qarışdırılır.
Nizami tərəfindən nəql olunan hekayə bizim üçün keçmişdə qalan süjet hesab olunmur, əksinə müxtəlif dövrlərdə təkrarlanan, yeni detallara malik olan və bizim sujetin müasir interpretasiyasında təcəssüm edən canlı hekayədir. Biz Nizaminin baş qəhrəmanını, uzaq slavyan torpaqlarından olan şahzadəni zəmanəyə uyğun biri - fəal sosial və mədəni həyat yaşayan orta yaşlı bir qız kimi təqdim edirik. O, Nizaminin qəhrəmanı kimi özünə güvənən, seçici, savadlı biridir. Biz çalışırıq ki, müasir qadının toplu psixoloji portretini səslər, musiqi və poeziya vasitəsiylə ortaya çıxaraq. Bizim mətnlərimizdə həm Nizamiyə, həm də yenə Nizaminin süjetinin ortaya çıxdığı Avropa ədəbiyyatının (Carlo Gozzi, Friedrich von Schiller, Bertolt Brecht'in əsərlərinə) daha sonrakı klassik əsərlərinə istinadlar edilir. Nizaminin sujetinin əsrdən əsrə uzaq ölkələrə səyahət etməsi bizi "Hər hansısa bir ideya müasir qlobal dünyaya səyahət etməyə başlasaydı, nə olardı?" fikrini təsvir etməyə ilhamlandırdı. Musiqisi Rizvan Sadıqxanova aid, sözlərini Leyli Salayevanın yazdığı "The Sound of а Woman" mahnısı heç tanımadığımız bir müğənni tərəfindən distant şəklində İtaliyada yazılmışdı. Stilistikasına görə bu mahnını Adriatik sahillərin italyan kansonalarından ayırd etmək olmur, baxmayaraq ki, onun "içliyi" “made in Azerbaijan”dır.
Beləliklə, Vertigo - ithaf etmə layihəsidir. "Vertigo" və ya "başgicəllənmə" sözü insanın şiddətli hisslər və həyəcan keçirdikdə hiss etdiyi dəyişkən fikirləri, ruh halını, emosional sərxoşluğu və eyforiyasını ifadə edir. Mənim üçün "vertigo" bütün rasional və ardıcıl olan hər bir şeyin antonimidir. Sərginin ziyarətçiləri poemanın baş qəhrəman kimi Şirvanşahlar sarayının kandarını keçərək özünü dərk etmə yoluna addım atırlar.
Bütün sirləri açıqlamaq istəmirəm, sərgiyə gələn hər kəs çoxlu sürprizlər tapacaq. Qeyd etmək istərdim ki, bir ildən çoxdur ki, üzərində işlədiyimiz bu layihə Avropada 2018-ci il üçün planlaşdırılmışdı. Lakin "İçərişəhər" Tarix-Memarlıq Mərkəzinin və Goethe Mərkəzinin təqdim etdiyi bu unikal imkandan istifadə edərək, Vertigonu ilk olaraq Bakıda göstərməyə qərar verdik. Nizaminin əsərinin gedişatı dekabr ayında baş verib, bu da qərarımızın əsas səbəblərindən biridir. Qədim Şirvanşahlar Sarayının divarlarında müasir incəsənət – vərəsəliyi və zamanların əlaqələsini təcəssüm edir".

Зейнаб Джахан: Vertigo
Не могу дождаться дня публикации, чтобы поскорее поделиться с вами подробностями о предстоящей выставке Vertigo! Совсем скоро звуковая инсталляция ждет нас в любимом городе, и не где-нибудь, а в самом Дворце Ширваншахов!
_nat0134_10.17.13
Становясь крохотной частью проекта Vertigo, я и не подозревала о том, насколько увлекательно, благодаря современным технологиям, можно преподнести классический сюжет. Но сначала введу вас в курс дела. Открытие выставки, а вернее, звуковой инсталляции во Дворце Ширваншахов проходит в рамках фестиваля Silk Road Project, организованного Центром Гете, который не так давно обосновался в Баку.  В команде Vertigo четверо: художник Фархад Фарзалиев, музыкальный продюсер Джахангир Селимханов, поэт Лейли Салаева и куратор экспозиции Асли Самедова. К ней я в первую очередь и обратилась за подробностями. Лично для меня Асли является ходячей энциклопедией по всему, что касается азербайджанского ковра, но и это еще не все. Она также с 2015 года занимается популяризацией творчества Низами Гянджеви на Западе. О том, какую колоссальную работу она проделала, можно почитать здесь.
А пока узнаем из первых уст о том, что нас ждет 14-го декабря!
img_0419Асли Самедова
"Мне всегда хотелось сделать что-то, связанное с Низами Гянджеви, и привлечь внимание к его произведениям. Перечитав “Семь красавиц” в 2013 году, я была поражена глубиной мысли, используемыми метафорами и сюжетными линиями. Еще меня поразили идеи Низами о гендерном равенстве, которые только сейчас становятся мейнстримом. К моему удивлению и сожалению, на Западе, где знакомы с Руми, Фирдовси и Омаром Хайямом, все еще мало известно о Низами Гянджеви. Литературные сюжеты обычно становятся популярными благодаря фильмам, песням, театральным постановкам и т.д. С того самого момента, как я узнала, что сюжет оперы Джакомо Пуччини “Турандот” о жестокосердной китайской принцессе взят из поэмы “Семь красавиц”, я стала фактически одержимой желанием популяризировать данный малоизвестный и малоизученный факт. Зернышко, посеянное несколько лет назад, уже начало давать первые ростки: в феврале 2018 года в Академии Наук в Риме пройдет круглый стол на тему “История преемственности: от Низами к Пуччини” с участием профессоров из университетов Кембриджа, Турина и Генуи. Уважаемые ученые познакомились друг с другом благодаря проекту Milli İrsimiz. Они так увлеклись данной темой, что решили всерьез ей заняться и создали междисциплинарную рабочую группу из низамиведов, музыковедов и специалистов сравнительной литературы. Помимо научных исследований, мне очень хотелось популяризировать историю о красном цвете в творчестве Низами. Идея витала в воздухе и материализовалась в процессе общения с остальными участниками коллектива Vertigo. Меня впечатлила поэзия Лейли и до глубины души тронула работа «Мугам-караоке» Фархада. Собравшись вместе в «фантастическую четверку», мы принялись работать над звуковой инсталляцией.
Так как сюжет произведения Низами прошел долгий путь из восточной поэзии в классическую европейскую музыку, нам хотелось охватить весь масштаб и грандиозность этого путешествия. Лучшим способом выражения этого стала именно звуковая инсталляция. В Vertigo мы обыгрываем идею испорченного телефона (на англ. игра называется “Chinese Whisper”), когда какой-то посыл полностью изменяется, если передается от рассказчика к рассказчику. То же самое произошло с историей Низами, когда были добавлены новые сюжетные линии, детали. В нашем случае мы используем музыку как метафору и играем с представлениями о гендерных ролях, о нормах дозволенного. Арию "Nessun Dorma" из оперы Пуччини, которая традиционно исполняется мужским тенором, поет хор из 12 женских голосов, наложенных друг на друга посредством компьютерной программы. Эта популярная ария и еще несколько узнаваемых классических музыкальных произведений видоизменяются до неузнаваемости. А тема межкультурного диалога, взаимосвязи и преемственности проиллюстрирована различными трансформациями музыкальных отрывков и текстов.
970eb79c-312f-4dbb-b378-8a397c55e0ae
Звуковая инсталляция состоит из открытого и закрытого звука. Закрытый звук можно послушать только посредством радио и наушников, которые будут выдаваться посетителям. Задача – перемещаясь по залам, “поймать” один из 5 радиоканалов, каждый из которых содержит до 10 минут звукового материала. Музыкальные фрагменты смешиваются с различными звуками окружающей среды и чтением поэзии на разных языках.
История, рассказанная Низами, не является для нас сюжетом, застывшим в прошлом, а живой историей, которая повторяется в разные эпохи, обретает новые детали и находит свое воплощение в нашей современной интерпретации сюжета. Мы представляем главную героиню Низами, принцессу из далеких славянских земель, нашей современницей - девушкой средних лет, живущей активной социальной и культурной жизнью. Она самодостаточна, избирательна, образованна так же, как героиня Низами. Мы пытаемся раскрыть собирательный психологический портрет современной женщины посредством звуков, музыки и поэзии. В наших текстах есть и отсылка к Низами, более поздним произведениям классической европейской литературы, в которых появляется сюжет Низами (произведения Карла Гоцци, Фридриха фон Шиллера, Бертольта Брехта). То, как сюжет Низами путешествовал из века в век в дальние страны, вдохновил нас представить: "А что бы было, если б какая-то идея начала свое путешествие в современном глобальном мире?". Песня "The Sound of а Woman", написанная на музыку Ризвана Садырханова и слова Лейли Салаевой, была дистанционно записана в Италии певцом, которого мы даже не знаем. По стилистике ее не отличить от итальянских канцон адриатического побережья, хотя “начинка” в ней - “made in Azerbaijan”.
Таким образом, Vertigo – это проект-посвящение. Слово “vertigo” или “головокружение” воплощает измененное сознание, состояние души, эмоциональное опьянение и эйфорию, которую человек испытывает от сильных чувств, волнения. Для меня “vertigo” – это антоним всего рационального и последовательного. Посетители выставки, переступив порог Дворца Ширваншахов, как и главный герой поэмы, ступают на путь самопознания.
_nat0310
Не хочу раскрывать всех секретов. Те, кто посетят выставку, найдут очень много сюрпризов. Хочется отметить, что данный проект, над которым мы работаем уже больше года, был запланирован на 2018 год в Европе. Однако, воспользовавшись уникальной возможностью, предоставленной нам Управлением историко-архитектурного центра "Ичеришехер" и Центром Гете, нами принято решение показать Vertigo сначала в Баку. События произведения Низами разворачиваются в декабре, что явилось одной из причин нашего решения. Современное искусство в стенах древнего Дворца Ширваншахов олицетворяет преемственность и связь времен».