Bilmirəm nə zaman və necə oxucularımdan kimsə Zaqrebdə olacaq, amma olmasa belə bu gün sizinlə bu şəhərə onlayn səyahət edəcəyik. Zaqrebin tarixi hissəsində maraqlı bir muzey var. Bu muzeyin adı qarışıq duyğular – daha çox gülüş və azacıq kədər hissi oyadır. Ancaq muzeyin daxili sizi melanxolik, lakin rahat transa apararaq xoş təəccüb hissi verir. Söhbət Bitmiş münasibətlər muzeyindən gedir.
Xüsusiyyətcə bu qədər fatalist olan bu muzey 2006-cı ildə ayrılmış Olinka Vistika və Drazen Qrubisiç cütlüyü tərəfindən yaradılıb. 4 illik sevgi romanları bitdikdən sonra onlar qab-qacağı sındırmadılar və bir-birlərinə "laykları" qeri qaytarmadılar – əksinə, bir-birlərinə hədiyyə edilən çox sayda əşyanın arxivi ilə nə edəcəklərini bilmədilər və muzey açmaq qərarına gəldilər! Həmin muzeydə satın aldığım bir kitabdan Olinkanın yazdıqlarından sitat: «Sevginin yavaş-yavaş ağrı verməyə başladığı iztirablı yaydan fraqmentləri hələ də xatırlayıram». Olinka düşünüb: bitmiş münasibətlərdən qalan əşyalarla nə edim? "Bitmiş münasibətlər" barədə məlumat axtararkən Olinka özünü təkmilləşdirmə, qarşılıqlı yardım və digər emosional dəstək mövzusunda saysız-hesabsız kitablara rast gəldi. Alternativ bir həll yolu axtaran Olinka və Drazen daha sonrasında muzeyə çevrilən bir sərgi təşkil etməyi qərara alırlar. Sərgi, 2006-cı ildə Zaqreb İncəsənət Festivalı çərçivəsində art-instalyasiya olaraq təqdim edilmişdi. Ayrılan cütlük yaxın dostlarına müraciət edirlər, həmçinin bitmiş münasibətlərdən qalan obyektlərini və onların hekayələrini göndərmək istəyi ilə onlayn elan verirlər. O vaxt göndərilmiş əşyalarla birlikdə əlavə olunmuş hekayələr anonim olaraq təqdim edilmişdi.
Bu cür sərgilər artıq 20 ölkədə keçirilib və bu gün belə muzey təkcə Zaqrebdə deyil, həm də Los-Ancelesdə var. Ayrılıq art-obyektləri daim yenilənir, hər kəs bölüşmək istədiyi qısa və ya bütöv hekayəsini onu təcəssüm etdirən əşya ilə birlikdə bu muzeyə göndərə bilər. Zaqreb muzeyində müxtəlif obyektlərə, həm gülməli, həm də təbii ki, çox kədərli hekayələrə rast gəldim.
"The toaster of vindication"
2006-2010
Denver, Colorado, USA
"When I moved out, and across the country, I took the toaster. That'll show you. How are you going to toast anything now?"
Həmişə düşünürdüm ki, mənfidən müsbət yarada bilmək böyük xoşbəxtlikdir və hətta bitmiş münasibətlərdən də müsbət nəticə çıxara bilən insanlar isə bəxtəvərdilər. Bu muzeyin müasir sənətin necə bir arxivi olduğuna və ziyarətçilərin üzündə səmimi və ya kədərli təbəssüm hissi verdiyinə baxdıqda əslində o qədər də kədərli muzey olmadığını düşünürəm.

Музей разрушенных отношений
Даже и не знаю, когда, а самое главное, как кто-то из моих читателей окажется в Загребе, но даже если и не окажется, сегодня мы совершим полезное онлайн-путешествие. Есть в исторической части Загреба интересный музей. Его название вызывает смешанные эмоции, по большей части смех и легкое снисхождение. Однако внутри музей приятно удивляет, вводя вас в некий меланхоличный, но уютный транс. Речь идет о Музее разорванных отношений.
Столь фаталистический по характеру музей был создан в 2006 году расставшейся парой Олинкой Вистицей и Драженом Грубисичем. Когда их роман длиной в четыре года подошел к концу, они не стали бить посуду и возвращать друг другу «лайки» – напротив, они никак не могли решить, что делать с архивом большого количества подаренных друг другу вещей, и решили открыть музей! Цитирую Олинку из книги, приобретенной мной в этом же музее: «Я до сих пор помню фрагменты этого мучительного лета, когда любовь медленно уступала место боли». Олинка задалась вопросом: что делать с остатком разорванных отношений? Введя в поиск «разорванные отношения», она столкнулась с бесчисленным количеством книг по самосовершенствованию, самопомощи и прочей эмоциональной поддержке. В поиске альтернативного решения Олинка и Дражен решили организовать выставку, которая вылилась впоследствии в музей. Выставка была представлена как арт-инсталляция в рамках Фестиваля искусств в Загребе в 2006 году. Расставшаяся пара обратилась к своим близким друзьям, а также дала объявление онлайн с просьбой прислать объекты разрушенных отношений и их истории. На тот момент все истории с приложенными объектами были выставлены анонимно.
Такого рода выставки прошли уже в 20 странах, и сегодня музей есть не только в Загребе, но и в Лос-Анджелесе. Арт-объекты расставашек постоянно пополняются, любой желающий может прислать свою историю расставания – короткую или целый рассказ – вместе с предметом, ее олицетворяющим. В музее Загреба я столкнулась с разного рода объектами и историями, как забавными, так и, конечно же, глубоко грустными.
"The toaster of vindication"
2006-2010
Denver, Colorado, USA
"When I moved out, and across the country, I took the toaster. That'll show you. How are you going to toast anything now?"
Всегда думала, что умение получать плюс из минуса – большое счастье и люди, которые умеют вынести позитив даже из разрушенных отношений, счастливчики. Этот музей на самом деле не такой уж и грустный, если посмотреть на то, какими архивом современного искусства он является и какие улыбки, теплые или грустные, вызывает у своих посетителей.