Bilmirəm nə zaman və necə oxucularımdan kimsə Zaqrebdə olacaq, amma olmasa belə bu gün sizinlə bu şəhərə onlayn səyahət edəcəyik. Zaqrebin tarixi hissəsində maraqlı bir muzey var. Bu muzeyin adı qarışıq duyğular – daha çox gülüş və azacıq kədər hissi oyadır. Ancaq muzeyin daxili sizi melanxolik, lakin rahat transa apararaq xoş təəccüb hissi verir. Söhbət Bitmiş münasibətlər muzeyindən gedir.
Xüsusiyyətcə bu qədər fatalist olan bu muzey 2006-cı ildə ayrılmış Olinka Vistika və Drazen Qrubisiç cütlüyü tərəfindən yaradılıb. 4 illik sevgi romanları bitdikdən sonra onlar qab-qacağı sındırmadılar və bir-birlərinə "laykları" qeri qaytarmadılar – əksinə, bir-birlərinə hədiyyə edilən çox sayda əşyanın arxivi ilə nə edəcəklərini bilmədilər və muzey açmaq qərarına gəldilər! Həmin muzeydə satın aldığım bir kitabdan Olinkanın yazdıqlarından sitat: «Sevginin yavaş-yavaş ağrı verməyə başladığı iztirablı yaydan fraqmentləri hələ də xatırlayıram». Olinka düşünüb: bitmiş münasibətlərdən qalan əşyalarla nə edim? "Bitmiş münasibətlər" barədə məlumat axtararkən Olinka özünü təkmilləşdirmə, qarşılıqlı yardım və digər emosional dəstək mövzusunda saysız-hesabsız kitablara rast gəldi. Alternativ bir həll yolu axtaran Olinka və Drazen daha sonrasında muzeyə çevrilən bir sərgi təşkil etməyi qərara alırlar. Sərgi, 2006-cı ildə Zaqreb İncəsənət Festivalı çərçivəsində art-instalyasiya olaraq təqdim edilmişdi. Ayrılan cütlük yaxın dostlarına müraciət edirlər, həmçinin bitmiş münasibətlərdən qalan obyektlərini və onların hekayələrini göndərmək istəyi ilə onlayn elan verirlər. O vaxt göndərilmiş əşyalarla birlikdə əlavə olunmuş hekayələr anonim olaraq təqdim edilmişdi.
Bu cür sərgilər artıq 20 ölkədə keçirilib və bu gün belə muzey təkcə Zaqrebdə deyil, həm də Los-Ancelesdə var. Ayrılıq art-obyektləri daim yenilənir, hər kəs bölüşmək istədiyi qısa və ya bütöv hekayəsini onu təcəssüm etdirən əşya ilə birlikdə bu muzeyə göndərə bilər. Zaqreb muzeyində müxtəlif obyektlərə, həm gülməli, həm də təbii ki, çox kədərli hekayələrə rast gəldim.
"The toaster of vindication"
2006-2010
Denver, Colorado, USA
"When I moved out, and across the country, I took the toaster. That'll show you. How are you going to toast anything now?"
Həmişə düşünürdüm ki, mənfidən müsbət yarada bilmək böyük xoşbəxtlikdir və hətta bitmiş münasibətlərdən də müsbət nəticə çıxara bilən insanlar isə bəxtəvərdilər. Bu muzeyin müasir sənətin necə bir arxivi olduğuna və ziyarətçilərin üzündə səmimi və ya kədərli təbəssüm hissi verdiyinə baxdıqda əslində o qədər də kədərli muzey olmadığını düşünürəm.

The Museum of Broken Relationships
I don't even know when, and most importantly, how any of my readers will end up in Zagreb, but even if they don't, today we will make a useful online trip. There is an interesting museum in the historical part of Zagreb. Its name evokes mixed emotions, for the most part laughter and light leniency. However, from the inside the museum is pleasantly surprising, introducing you into some melancholic but cozy trance. This is about the Museum of Broken Relationships.
Such a fatalistic museum was created in 2006 by the separated couple Olinka Vištica and Drazen Grubisic. When their four years long novel, came to an end, they did not rattle dishes and return "likes" to each other - on the contrary, they could not decide what to do with the archive of a large number of things given to each other, and decided to open a museum! I quote Olinka from the book I bought in the same museum: "I still remember fragments of that painful summer, when love slowly gave way to pain." Olinka wondered: what to do with the remainings of a broken relationship? By searching a "broken relationship", she faced countless books on self-improvement, self-help and other emotional support. In search of an alternative solution Olinka and Drazen decided to organize an exhibition, which subsequently resulted in a museum. The exhibition was presented as an art installation within the Arts Festival in Zagreb in 2006. The separated couple adressed to their close friends, and gave an online advertisement asking them to send objects of ruined relationships and their stories. At that time, all stories with attached objects were exhibited anonymously.
Such exhibitions have already taken place in 20 countries, and today the museum is available not only in Zagreb, but also in Los Angeles. Art objects of breakups are constantly replenished, anyone can send their story of parting – short or whole story – together with the object representing it. In the Museum of Zagreb I saw different objects and stories, both funny and, of course, deeply sad.
"The toaster of vindication"
2006-2010
Denver, Colorado, USA
"When I moved out, and across the country, I took the toaster. That'll show you. How are you going to toast anything now?"
I always thought that the ability to get positive from the negative is a great happiness and people who can achieve positivity even from destroyed relationships are lucky. This museum is not actually so sad, if you look at what modern art archive it represents and the smiles, warm or sad, its causes at its visitors.