Paytaxtımızın əsas yerlərindən birinə çevrilmiş, Bakı üzrə bütün bələdçilərdə mədh edilmiş Heydər Əliyev Mərkəzi öz ərazisində daimi sərgilər keçirir.
Yaxın zamanda Zaha Hadidin futuristik əsərinə doğru gəzmək qərarına gələn paytaxtımızın qonaqlarını nə ilə təəccübləndirmək olar?
Azərbaycan inciləri
Mədəni irs
Ağappaq binanın kandarına ayaq basan qonaqları görən kimi ilk növbədə nə etmək lazımdır? Əlbəttə ki, doğma ölkəmizin mədəniyyətindən bəhs etmək! Fantastik zaman maşınına bənzəyən sərgi bizi uzaq keçmişə aparır və doğma diyarımızın əsrdən əsrə necə dəyişdiyini göstərir.
İbtidai insanlar yaşamlarını Qobustan qayalarına necə həkk etmişlər, kiçik sənət emalatxanalarında gil və misdən əşyalar necə hazırlanmışdır, həyətlərdə isə sikkələr necə zərb edilirdi... İpək şallarda gözəl Azərbaycan qadınları milli musiqi alətlərinin müşayiətilə ifa olunan serenadaların sehrli musiqisindən ilhamlanaraq necə yun xalçalar toxuyurdular. Eksponatlar arasına Quranın, İncilin və Tövratın qədim nüsxələri, milli geyimlərin nümunələri və s. yer alır.
Mini-Azərbaycan
Detallarda gözəllik
2-ci mərtəbəyə qalxırıq və Azərbaycan diyarına səyahət etməyə davam edirik. Biz hələ də aşağı mərtəbədə gördüklərimizin təsiri altındayıq. Bəs sonra nə baş verdi? Növbəti daimi ekspozisiya ölkəmizdə tarixi və memari binalar barəsində bütün gözəlliyi ilə bizə izah verir və əyani şəkildə göstərir. Orta əsr abidələrinin maketləri (Qız qalası, Möminə-Xatun türbəsi və s.), teatr və muzeylər (Yaşıl Teatr, ÜNS Yaradıcı Səhnəsi, Azərbaycan Xalçası Muzeyi), məscidlər (Təzəpir, Bibiheybət, Cümə məscidi), XX əsrin əsas binaları (Heydər Əliyev Mədəniyyət Mərkəzi, Flame Towers, Baku Crystal Hall) - ümumi olaraq burada 45 tarixi və memarlıq binalarının maketləri təqdim olunub.
Kukla incəsənətdə
Uşaq aləminə səyahət
“Kukla incəsənətdə” sərgisi mərkəzin ən rəngarəng ekspozisiyalarından biridir. Sərginin açılışından yarım il keçməsinə baxmayaraq sevimli qəhramanlarla qarşılaşmaq üçün nağıllar aləminə səyahət etməyə can atan ziyarətçilərdə əvəzolunmaz maraq oyadır. Sərgidə “Komediya del Arte” italyan xalq tamaşasının nazlı Kolombina və məzəli Pulçinella obrazları, çoxbilmiş nadinc Pinokkio, Antuan Prevonun "Kavaler de Grie və Manon Lesko hekayəsi" romanının qəhramanı avanturist qız Manon, ağıllı və hazırcavab Molla Nəsrəddin obrazı (Azərbaycanda müəllif və bədii kuklaların banisi Elmira Abbaslının əsəri) və digər personajlar nümayiş olunub. Məşhurların obrazlarını əks etdirən, məsələn səssiz kino ulduzu Vera Xolodnayanın kuklası sərgidə xüsusi yer alıb.
Müəllif kuklası xalqın mədəni dəyərlərini qoruyur, bu da ona böyük bədii əhəmiyyət verir. Bu mədəni fenomenin tədqiqi artıq çoxdan dünyada aktualdır. Ona görə də sərginin açılışı tam zamanında baş verən hadisəyə çevrildi və böyük bir coşğu ilə qarşılandı.
Sərgidə dünyanın müxtəlif ölkələrinin sənətkarlarının çətin əl əməyinin nəticəsi olan kukla sənətinin təxminən 230 əsəri nümayiş etdirilir. Yaradıcılıq prosesində çini, plastik, kağız, ağac, hər cür parçalar və bəzək əşyalarından istifadə olunub. Təqdim olunmuş əsərlərin bir çoxu beynəlxalq kukla festivalları və biennalelərində qalib olub.
Flowers That Bloom Tomorrow
Xal Sənəti
Mərkəzin daimi ekspozisiyasında psixodelik bəzəkli nəhəng triffid (John Wyndham'ın "Triffidlərin günü" romanındakı uydurma yırtıcı gəzən bitki) - müasir incəsənət simvolu kimi tanınan Yayoi Kusamanın sonsuz fantaziyasının bəhrəsi nümayiş olunur.
Onun sevimli motivi - təkrarlanan xaldır. Bu vasitə ilə o, özünü ifadə edir və ictimaiyyətə həyatının hekayəsini danışır, eigō kaiki (tərcüməsi "əbədi təkrarlanma") fəlsəfi kateqoriyaya yüksəlir.
Zəhərli rəngə boyanmış və bol-bol xallar əlavə olunmuş bitkinin qeyri-adi çıxıntıları şüşə lifi ilə möhkəmləndirilmiş plastikdən hazırlanıb.
Klassik avtomobillər sərgisi
Avtonostalgiya
Ekspozisiyaya eksponatların zəngin kolleksiyası daxildir: Burada Almaniya, ABŞ, İtaliya, Fransa, İngiltərə və keçmiş SSRİ-də istehsal olunan nadir maşınlar sərgilənir.
Bundan əlavə, sərgidə yol nişanları, aksesuarlar və avtomobil haqqında nəşrlər təqdim olunur. Ziyarətçilər, arxiv materiallarından hazırlanan videonu izləyə bilərlər.
Unikallıq
Elm sənətin keşiyində
Vanq Yuyanqın (Wang Yuyang) "Unikallıq" (Singularity) sərgisi 2017-ci ildə Heydər Əliyev Mərkəzində açılan “Ay” ekspozisiyasının davamıdır.
Rəssam, rəqəmsal texnologiyalardan və media üsullarından məharətlə istifadə edərək real və virtual sərhəddə mövcud olan bir dünya yaradır və xəbərdar edir ki: sərhəd get-gedə daha az çərçivələnir, daha çox isə yayılır. O, bloklardan və halqalı konfiqurasiyadan ibarət 300 addım mühərriki və 3000 LED lampa ilə təchiz olunan mürəkkəb sferoidşəkilli qurğu nümayiş etdirir. Fərqli sürətlərdə və fərqli istiqamətlərə dönərək addım mühərrikləri unikal işıq effektləri yaradır. Müəllif Çin mədəniyyətinin ən parlaq simvollarından biri olan ayı istifadə edərək kainatın dinamikasını göstərir.
Sərgidə rəssamın "Elektrik", "Adsız-1" silsiləsindən heykəltəraşlıq əsərləri, həmçinin "Ay" silsiləsindən rəsm əsərləri nümayiş olunur.
Çin müasir incəsənətinin pərəstişkarları sərgini mütləq ziyarət etməlidir!
Moda məkanı
Təbiət ilham mənbəyidir
Ekssentrik kostyumları və dəbdəbəli hökmləri ilə tanınan sənətşünas və moda tarixçisi Aleksandr Vasilyev paytaxtımıza ilk dəfə gəlmir (keçən ilin oktyabr ayında Mərkəzdə "Modernizm və Moda" sərgisini təqdim etmişdi). Bu dəfə o, qatı modabazları "Moda məkanına" dəvət edir.
Bəzən yeni brend geyimlərin və bədəni mükəmməlləşdirmək dalınca qaçmaqdan biz ruha lazımi diqqət ayırmağı, ən əsası isə təbiətlə birləşməyi unuduruq. Aleksandr bu səhvi təbiətin və modanın birləşməsini göstərərək düzəltməyə çalışır. XVIII-XXI əsrlərə aid 400-dək eksponat (o cümlədən ayaqqabı, çanta, şlyapa, zinət əşyaları və s.) - cəngəllik və savanna, meşələr, dəniz və dəniz sakinləri mövzularından ilhamlanaraq yaradılmışdır.
İnsanları çox vaxt geyiminə görə qarşılandığı bir cəmiyyətdə Paco Rabanne, Christian Dior, Lanvin, Givenchy brendlərinin, eləcə də Bettina Graziani və Shirley MacLaine'nin şəxsi qarderoblarından geyimlər çiçəklər və bitkilər, həşəratlar və quşlar dünyası ilə uyğunlaşır.
Bəşəriyyət. Vizual səyahətə dəvət
Dünya vətəndaşı
Heydər Əliyevin mərkəzində (yeri gəlmişkən 2014 Design of the Year mükafatın qalibi) doyunca gəzib və bütün sərgiləri gördünüz? Mərkəzin parkını ziyarət etməyi unutmayın.
Burada bir çox beynəlxalq mükafatların sahibi, məşhur fotoqraf və rəssam Reza Degatinin sərgisi yerləşir. Onun portreti Nargis jurnalının 27-ci buraxılışının ("Naməlum") üz qapağını bəzəmişdi. “Bəşəriyyət. Vizual səyahətə dəvət” fərdi sərgidə ustadın "Gözəllik" (Beauty), "İtkin uşaqların portretləri" (Portraits of Lost Children), "Qanadlarını açan qızlar" (Girls spreading their wings), "Oğurlanmış uşaqlıq" (Stolen Childhood), "Ləyaqət" (Dignity) kimi əsərləri və ümumi olaraq 60-a yaxın digər foto işləri ilə tanış olmaq olar. Dünyanı səyahət edərək və insan mahiyyətinin fərqli təzahürləri ilə qarşılaşaraq, Reza insan və təbiətin birliyini təbliğ edir, həmçinin insanlığı narahat edən ən ağır sosial mövzulara toxunur. Sehrli məişət rəsmləri və kəskin baxışlı portretlər insanı biganə qoya bilməz.
Hər özünə hörmət edən turistin (təkcə turistin deyil) 2016-cı ilin yayında Mərkəzin parkında açılan I LOVE BAKU art-kompozisiyasının fonunda fotosu olmalıdır. Çəmənliyi bəzəyən nəhəng rəngarəng dovşanlar və ilbizlər isə («Cracking Art Group» yaradıcı rəssamlar birliyin işləri) ictimaiyyətin diqqətini ekoloji problemlərə yönəltmək üçün hazırlanmışdır.

Превратившийся в одну из главных достопримечательностей нашей столицы, воспетый во всех путеводителях по Баку, Центр Гейдара Алиева регулярно принимает на своей территории множество выставок.
Чем же можно удивить гостей нашей столицы, которые в ближайшее время решат прогуляться в сторону футуристического творения Захи Хадид?
Шедевры Азербайджана
Культурное наследие
Что нужно сделать в первую очередь, завидев гостей, переступающих порог белоснежного здания? Конечно же, рассказать о культуре родной страны! Подобно фантастической машине времени выставка переносит нас в далекое прошлое и показывает, как менялся наш родной край из века в век.
Как первобытные люди увековечивали свой быт на скалах Гобустана, как в маленьких ремесленных мастерских создавались изделия из глины и меди, а при дворах чеканились монеты. Как прекрасные азербайджанки в шелковых платках, вдохновляясь чарующей музыкой посвященных им серенад, которые исполнялись под аккомпанемент национальных музыкальных инструментов, ткали шерстяные ковры. Среди экспонатов - старинные экземпляры Корана, Библии и Торы, образцы народной одежды и многое другое.
Мини-Азербайджан
Красота в деталях
Поднимаемся на 2-й этаж и продолжаем путешествие по просторам Азербайджана. Мы все еще под впечатлением от увиденного этажом ниже. А что было дальше? Очередная постоянная экспозиция рассказывает и наглядно показывает во всей красе, какие исторические и архитектурные здания можно встретить в нашей стране. Макеты средневековых памятников (Девичья башня, Мавзолей Момине-хатун и пр.), театров и музеев (Зелёный театр, Творческая сцена ÜNS, Музей азербайджанского ковра), мечетей (Тезепир, Биби-Эйбат, Джума-мечеть), ключевые здания XXI века (Культурный центр Гейдара Алиева, Flame Towers, Бакинский кристальный зал) – в общей сложности здесь представлены макеты 45 исторических и архитектурных зданий Азербайджана.
Кукла в искусстве
Путешествие в мир детства
Выставка «Кукла в искусстве» - одна из самых красочных экспозиций Центра. Несмотря на то, что с ее открытия прошло полтора года, она вызывает неизменный интерес посетителей, стремящихся попасть в мир сказки, где можно повстречать любимых героев: кокетку Коломбину и весельчака Пульчинеллу (образы итальянского народного театра «Комедия дель Арте»), любознательного непоседу Пиноккио, авантюристку Манон (героиня романа Антуана Прево «История кавалера де Грие и Манон Леско»), остроумного и находчивого Моллу Насреддина (работа основоположницы авторских, художественных кукол в Азербайджане Эльмиры Аббаслы) и многих других. Особое место в выставке заняли куклы, воплотившие образы знаменитостей, например, кукла звезды немого кино Веры Холодной.
Авторская кукла хранит в себе культурные ценности народа, что придает ей огромную художественную значимость. Изучение этого культурного феномена уже давно актуально в мире, поэтому открытие выставки в Центре стало своевременным событием и было встречено с большим энтузиазмом.
На выставке представлено около 230 произведений кукольного искусства – результат тяжкого ручного труда мастеров из разных стран. В процессе творчества в ход идут фарфор и пластик, бумага и дерево, всевозможные ткани и украшения. Многие из представленных работ стали победителями международных фестивалей кукол и биеннале.
Flowers That Bloom Tomorrow
Искусство в горошек
В постоянной экспозиции центра - гигантский триффид (вымышленное хищное шагающее растения из романа Джона Уиндема «День триффидов») с психоделическим узором – плод неуемной фантазии Яёи Кусамы, которую называют символом современного искусства.
Ее излюбленный мотив – повторяющийся горошек, посредством которого она самовыражается и рассказывает публике историю своей жизни, восходит к философской категории eigō kaiki (дословно – «вечное повторение»).
Гротескные наросты на растении, раскрашенном в ядовитые цвета, и щедро приправленные горошком, изготовлены из пластика, армированного стекловолокном.
Выставка классических автомобилей
Автоностальгия
Экспозиция включает богатую коллекцию экспонатов: здесь демонстрируются раритетные автомобили, произведенные в Германии, США, Италии, Франции, Великобритании и бывшем СССР.
Кроме этого, на выставке представлены дорожные знаки, аксессуары и издания об автомобилях. Посетители могут просмотреть видеоролик, созданный из материальных архивов.
Уникальность
Наука на страже искусства
Выставка Ванга Юанга (Wang Yuyang) «Уникальность» (Singularity) стала продолжением экспозиции «Созвездие», открывшейся в Центре Гейдара Алиева в 2017 году.
Умело используя цифровые технологии и медиаприёмы, художник создает мир, существующий на грани реального и виртуального, и предостерегает: граница становится все менее очерченной, все более размытой... Он демонстрирует сложное сфероидальное устройство, которое состоит из блоков и кольцевых конфигураций и оснащено 300 двигателями и 3000 светодиодных ламп. Вращаясь с разной скоростью и в разных направлениях, шаговые двигатели создают уникальный световой эффект. Автор показывает динамику мироздания, используя луну - один из самых ярких символов в китайской культуре.
На выставке представлены скульптурные произведения художника из цикла «Электричество», «Безымянный-1», а также художественные произведения из серии «Луна».
Выставка обязательна к посещению поклонниками китайского современного искусства!
Заповедник моды
Природа – источник вдохновения
Искусствовед и историк моды Александр Васильев, известный своими эксцентричными нарядами и модными приговорами, не в первый раз посещает нашу столицу (в октябре прошлого года он представил в Центре выставку «Модернизм и мода»). На этот раз он приглашает заядлых модников в «Заповедник моды».
Порой в погоне за брендовыми обновками и совершенствованием тела мы забываем уделить должное внимание духу, а главное - единению с природой. Эту ошибку Александр стремится исправить, показывая общность природы и моды. 400 экспонатов разных эпох – от XVIII до XXI века (в том числе обувь, сумки, шляпы, предметы украшения и пр.) – вдохновлены темами джунглей и саванны, лесами, морем и морскими обитателями.
В обществе, где все чаще встречают по одежке, наряды от известных брендов Paco Rabanne,Christian Dior, Lanvin, Givenchy, а также вещи из гардероба Беттины Грациани и Ширли Маклейн гармонируют с миром цветов и растений, насекомых и птиц.
Человечество. Приглашение в визуальное путешествие
Гражданин мира
Вдоволь прогулялись по Центру Гейдара Алиева (который, к слову, является обладателем премии 2014 Design of the Year) и посмотрели все выстави? Не забудьте посетить парк Центра.
Здесь расположилась фотовыставка обладателя множества международных наград, известного фотографа и художника Резы Дегати - того самого, чей портрет украсил обложку 27-го выпуска журнала Nargis («Неизвестное»). На персональной выставке «Человечество. Приглашение в визуальное путешествие» можно ознакомиться с такими работами мастера, как «Красота» (Beauty), «Портреты пропавших детей» (Portraits of Lost Children), «Девочки, расправившие крылья» (Girls spreading their wings), «Украденное детство» (Stolen Childhood), «Достоинство» (Dignity) и многими другими - в общей сложности около 60 фоторабот. Странствуя по свету и сталкиваясь с разными проявлениями человеческой сущности, Реза проповедует единство человека и природы, а также поднимает самые острые социальные темы, волнующие человечество. Завораживающие бытовые зарисовки и пронзительные портреты не могут оставить равнодушными.
У всякого уважающего себя туриста (и не только туриста) должна быть фотография на фоне арт-композиции I LOVE BAKU, которая открылась в парке Центра летом 2016 года. Ну а гигантские красочные зайцы и улитки (работа творческого объединения художников «Cracking Art Group»), украшающие лужайку, призваны направить внимание общественности на проблемы окружающей среды.