Paytaxtımızın əsas yerlərindən birinə çevrilmiş, Bakı üzrə bütün bələdçilərdə mədh edilmiş Heydər Əliyev Mərkəzi öz ərazisində daimi sərgilər keçirir.
Yaxın zamanda Zaha Hadidin futuristik əsərinə doğru gəzmək qərarına gələn paytaxtımızın qonaqlarını nə ilə təəccübləndirmək olar?
Azərbaycan inciləri
Mədəni irs
Ağappaq binanın kandarına ayaq basan qonaqları görən kimi ilk növbədə nə etmək lazımdır? Əlbəttə ki, doğma ölkəmizin mədəniyyətindən bəhs etmək! Fantastik zaman maşınına bənzəyən sərgi bizi uzaq keçmişə aparır və doğma diyarımızın əsrdən əsrə necə dəyişdiyini göstərir.
İbtidai insanlar yaşamlarını Qobustan qayalarına necə həkk etmişlər, kiçik sənət emalatxanalarında gil və misdən əşyalar necə hazırlanmışdır, həyətlərdə isə sikkələr necə zərb edilirdi... İpək şallarda gözəl Azərbaycan qadınları milli musiqi alətlərinin müşayiətilə ifa olunan serenadaların sehrli musiqisindən ilhamlanaraq necə yun xalçalar toxuyurdular. Eksponatlar arasına Quranın, İncilin və Tövratın qədim nüsxələri, milli geyimlərin nümunələri və s. yer alır.
Mini-Azərbaycan
Detallarda gözəllik
2-ci mərtəbəyə qalxırıq və Azərbaycan diyarına səyahət etməyə davam edirik. Biz hələ də aşağı mərtəbədə gördüklərimizin təsiri altındayıq. Bəs sonra nə baş verdi? Növbəti daimi ekspozisiya ölkəmizdə tarixi və memari binalar barəsində bütün gözəlliyi ilə bizə izah verir və əyani şəkildə göstərir. Orta əsr abidələrinin maketləri (Qız qalası, Möminə-Xatun türbəsi və s.), teatr və muzeylər (Yaşıl Teatr, ÜNS Yaradıcı Səhnəsi, Azərbaycan Xalçası Muzeyi), məscidlər (Təzəpir, Bibiheybət, Cümə məscidi), XX əsrin əsas binaları (Heydər Əliyev Mədəniyyət Mərkəzi, Flame Towers, Baku Crystal Hall) - ümumi olaraq burada 45 tarixi və memarlıq binalarının maketləri təqdim olunub.
Kukla incəsənətdə
Uşaq aləminə səyahət
“Kukla incəsənətdə” sərgisi mərkəzin ən rəngarəng ekspozisiyalarından biridir. Sərginin açılışından yarım il keçməsinə baxmayaraq sevimli qəhramanlarla qarşılaşmaq üçün nağıllar aləminə səyahət etməyə can atan ziyarətçilərdə əvəzolunmaz maraq oyadır. Sərgidə “Komediya del Arte” italyan xalq tamaşasının nazlı Kolombina və məzəli Pulçinella obrazları, çoxbilmiş nadinc Pinokkio, Antuan Prevonun "Kavaler de Grie və Manon Lesko hekayəsi" romanının qəhramanı avanturist qız Manon, ağıllı və hazırcavab Molla Nəsrəddin obrazı (Azərbaycanda müəllif və bədii kuklaların banisi Elmira Abbaslının əsəri) və digər personajlar nümayiş olunub. Məşhurların obrazlarını əks etdirən, məsələn səssiz kino ulduzu Vera Xolodnayanın kuklası sərgidə xüsusi yer alıb.
Müəllif kuklası xalqın mədəni dəyərlərini qoruyur, bu da ona böyük bədii əhəmiyyət verir. Bu mədəni fenomenin tədqiqi artıq çoxdan dünyada aktualdır. Ona görə də sərginin açılışı tam zamanında baş verən hadisəyə çevrildi və böyük bir coşğu ilə qarşılandı.
Sərgidə dünyanın müxtəlif ölkələrinin sənətkarlarının çətin əl əməyinin nəticəsi olan kukla sənətinin təxminən 230 əsəri nümayiş etdirilir. Yaradıcılıq prosesində çini, plastik, kağız, ağac, hər cür parçalar və bəzək əşyalarından istifadə olunub. Təqdim olunmuş əsərlərin bir çoxu beynəlxalq kukla festivalları və biennalelərində qalib olub.
Flowers That Bloom Tomorrow
Xal Sənəti
Mərkəzin daimi ekspozisiyasında psixodelik bəzəkli nəhəng triffid (John Wyndham'ın "Triffidlərin günü" romanındakı uydurma yırtıcı gəzən bitki) - müasir incəsənət simvolu kimi tanınan Yayoi Kusamanın sonsuz fantaziyasının bəhrəsi nümayiş olunur.
Onun sevimli motivi - təkrarlanan xaldır. Bu vasitə ilə o, özünü ifadə edir və ictimaiyyətə həyatının hekayəsini danışır, eigō kaiki (tərcüməsi "əbədi təkrarlanma") fəlsəfi kateqoriyaya yüksəlir.
Zəhərli rəngə boyanmış və bol-bol xallar əlavə olunmuş bitkinin qeyri-adi çıxıntıları şüşə lifi ilə möhkəmləndirilmiş plastikdən hazırlanıb.
Klassik avtomobillər sərgisi
Avtonostalgiya
Ekspozisiyaya eksponatların zəngin kolleksiyası daxildir: Burada Almaniya, ABŞ, İtaliya, Fransa, İngiltərə və keçmiş SSRİ-də istehsal olunan nadir maşınlar sərgilənir.
Bundan əlavə, sərgidə yol nişanları, aksesuarlar və avtomobil haqqında nəşrlər təqdim olunur. Ziyarətçilər, arxiv materiallarından hazırlanan videonu izləyə bilərlər.
Unikallıq
Elm sənətin keşiyində
Vanq Yuyanqın (Wang Yuyang) "Unikallıq" (Singularity) sərgisi 2017-ci ildə Heydər Əliyev Mərkəzində açılan “Ay” ekspozisiyasının davamıdır.
Rəssam, rəqəmsal texnologiyalardan və media üsullarından məharətlə istifadə edərək real və virtual sərhəddə mövcud olan bir dünya yaradır və xəbərdar edir ki: sərhəd get-gedə daha az çərçivələnir, daha çox isə yayılır. O, bloklardan və halqalı konfiqurasiyadan ibarət 300 addım mühərriki və 3000 LED lampa ilə təchiz olunan mürəkkəb sferoidşəkilli qurğu nümayiş etdirir. Fərqli sürətlərdə və fərqli istiqamətlərə dönərək addım mühərrikləri unikal işıq effektləri yaradır. Müəllif Çin mədəniyyətinin ən parlaq simvollarından biri olan ayı istifadə edərək kainatın dinamikasını göstərir.
Sərgidə rəssamın "Elektrik", "Adsız-1" silsiləsindən heykəltəraşlıq əsərləri, həmçinin "Ay" silsiləsindən rəsm əsərləri nümayiş olunur.
Çin müasir incəsənətinin pərəstişkarları sərgini mütləq ziyarət etməlidir!
Moda məkanı
Təbiət ilham mənbəyidir
Ekssentrik kostyumları və dəbdəbəli hökmləri ilə tanınan sənətşünas və moda tarixçisi Aleksandr Vasilyev paytaxtımıza ilk dəfə gəlmir (keçən ilin oktyabr ayında Mərkəzdə "Modernizm və Moda" sərgisini təqdim etmişdi). Bu dəfə o, qatı modabazları "Moda məkanına" dəvət edir.
Bəzən yeni brend geyimlərin və bədəni mükəmməlləşdirmək dalınca qaçmaqdan biz ruha lazımi diqqət ayırmağı, ən əsası isə təbiətlə birləşməyi unuduruq. Aleksandr bu səhvi təbiətin və modanın birləşməsini göstərərək düzəltməyə çalışır. XVIII-XXI əsrlərə aid 400-dək eksponat (o cümlədən ayaqqabı, çanta, şlyapa, zinət əşyaları və s.) - cəngəllik və savanna, meşələr, dəniz və dəniz sakinləri mövzularından ilhamlanaraq yaradılmışdır.
İnsanları çox vaxt geyiminə görə qarşılandığı bir cəmiyyətdə Paco Rabanne, Christian Dior, Lanvin, Givenchy brendlərinin, eləcə də Bettina Graziani və Shirley MacLaine'nin şəxsi qarderoblarından geyimlər çiçəklər və bitkilər, həşəratlar və quşlar dünyası ilə uyğunlaşır.
Bəşəriyyət. Vizual səyahətə dəvət
Dünya vətəndaşı
Heydər Əliyevin mərkəzində (yeri gəlmişkən 2014 Design of the Year mükafatın qalibi) doyunca gəzib və bütün sərgiləri gördünüz? Mərkəzin parkını ziyarət etməyi unutmayın.
Burada bir çox beynəlxalq mükafatların sahibi, məşhur fotoqraf və rəssam Reza Degatinin sərgisi yerləşir. Onun portreti Nargis jurnalının 27-ci buraxılışının ("Naməlum") üz qapağını bəzəmişdi. “Bəşəriyyət. Vizual səyahətə dəvət” fərdi sərgidə ustadın "Gözəllik" (Beauty), "İtkin uşaqların portretləri" (Portraits of Lost Children), "Qanadlarını açan qızlar" (Girls spreading their wings), "Oğurlanmış uşaqlıq" (Stolen Childhood), "Ləyaqət" (Dignity) kimi əsərləri və ümumi olaraq 60-a yaxın digər foto işləri ilə tanış olmaq olar. Dünyanı səyahət edərək və insan mahiyyətinin fərqli təzahürləri ilə qarşılaşaraq, Reza insan və təbiətin birliyini təbliğ edir, həmçinin insanlığı narahat edən ən ağır sosial mövzulara toxunur. Sehrli məişət rəsmləri və kəskin baxışlı portretlər insanı biganə qoya bilməz.
Hər özünə hörmət edən turistin (təkcə turistin deyil) 2016-cı ilin yayında Mərkəzin parkında açılan I LOVE BAKU art-kompozisiyasının fonunda fotosu olmalıdır. Çəmənliyi bəzəyən nəhəng rəngarəng dovşanlar və ilbizlər isə («Cracking Art Group» yaradıcı rəssamlar birliyin işləri) ictimaiyyətin diqqətini ekoloji problemlərə yönəltmək üçün hazırlanmışdır.

Azerbaijan masterpieces
What is to be done first, if you see guests, crossing doorstep of snow white building? Certainly, you feel necessary to tell about your motherland’s culture! Similar to fantastic time travel machine the exhibition takes us to remote past and indicates the process of development of our native shore from times eternal.
It is interesting to know, how primitive people reflected their everyday life on Gobustan rock, how clay and copper utensils were made in small craft shops, how coins were minted at courts. How beautiful Azeri women in silk handkerchiefs, inspired with seductive music of serenades, devoted to them and performed to the accompaniment of national music instruments, weaved woolen carpets. Ancient Koran, Bible and Torah originals, samples of folk costumes and a lot more are represented among exhibits.
Mini Azerbaijan
Beauty in details
We continue our trip over the vast spaces of Azerbaijan by going up to the 2nd floor. We are still under impression of the observed on the ground lower floor. And what is next? The following permanent exposition tells and illustrates at its best, historical and architectural buildings to be observed in our country. Models of medieval monuments (Maiden’s Tower, Momine khatun Mausoleum etc.), theatres and museums (Green theatre, UNS creative scene, Azerbaijan carpet museum), mosques (Tazapir, Bibi-Heybat, Juma-mosque), main buildings of the XXI century (Heydar Aliyev Center of Culture, Flame Towers, Baku crystal hall) – Altogether, models of 45 historical and architectural buildings of Azerbaijan have been  presented here.
Puppet in the art
Traveling to the world of childhood
“Puppet in the art” exhibition is one of the most colorful expositions of the Center. Though one year and half passed, nevertheless, it has been generating unfailing interest of visitors, trying to enter into the world of  fairytales, where you may come across favorite heroes: coquette Columbine and merry fellow Pulcinella (images of Italian folk theatre Comedia dell’Arte), curious tomboy Pinocchio, adventurer Manon (the heroine of Antoine Prevost’s novel «The history of Chevalier Des Grieux and Manon Lescaut»), witty and resourceful Molla Nasreddin (Elmira Abbasly’s work, who is the founder of authored, artistic puppets in Azerbaijan) and many others. Puppets, embodying celebrities’ characters, such as puppets of silent cinema star Vera Kholodnaya, are of special significance.
The authored puppet preserves cultural values of nation and attaching particular artistic importance to it. Study of this cultural phenomenon is actual all over the world, thus opening of the exhibition in the Centre has become a timely event and has been greeted with fervor.
230 works of puppet art, presented at the exhibition, is the result of hard handwork of craftsmen from different countries. China and plastic, paper and wood, all sorts of fabric and decorations are used in the creativity process.  Many of presented works have become winners of international puppet festivals and biennial.
Flowers That Bloom Tomorrow
Polka dot art
In the permanent exposition of the centre there is a gigantic triffid (a fictious carnivorous plant with locomotion from John Wyndham’s novel “The day of the Triffids”) with mind-blowing pattern, it is fruit of Yayoi Kusama’s restless fantasies, who is called, as a symbol of the contemporary art.
Her favorite motive is recurred Polka dot, using it, she expresses herself and tells her life story to audience, traces back to philosophical category eigō kaiki (literally – «eternal recurrence»).
Grotesque burrs on a plant, painted of vibrant color and generously saturated with Polka dots, are made of plastic, reinforced glass fiber.
Classic car show
Auto-nostalgia
The exposition includes an abundant collection of exhibits: rarity cars manufactured in Germany, the USA, Italy, France, Great Britain and the former USSR are shown here.
Moreover, traffic signs, accessories and publications about cars are presented at the show. Visitors may watch a video-clip, created from material archives.
Singularity
Science is on guard of art
Wang Yuyang’s “Singularity” exhibition became, as a continuation of the "Constellation" exposition, opened in the Heydar Aliyev Center in 2017.
Skillfully applying digital technologies and media techniques, the artist creates the world existing on the edge of real and virtual, and warns: the boundary becomes less outlined, more blurred... He demonstrates complex spheroid device, consisting of blocks and ring configurations, equipped with 300 engines and 3000 light-emitting diode lamps. Rotating with different speed and in different directions, step engines create unique light effect. The author displays dynamic of the universe, using the moon, which is one of the brightest symbols in the Chinese culture.
Along with artistic works from the "Moon" series, sculptural works of the artist from the cycle "Electricity", «Nameless» are presented at the exhibition.
The admirers of the Chinese contemporary art by all means should visit the exhibition!
The fashion reserve
Nature is an inspiration source
The fine art expert and the fashion historian Alexander Vasiliev, who is famous for his eccentric clothes and fancy verdicts, once again visits our capital (he presented the “Modernism and fashion” exhibition in the Center during October, last year). He invited ardent fashionmongers to the «Fashion Reserve» that time.
In pursuit of brand new articles of clothing and body perfect, at times, we forget duly focusing on spirit and on the main thing -unification with nature. Alexander aspires correcting this error, indicating unity of nature with fashion. 400 exhibits from different epochs, starting from the XVIII up to the XXI century (including footwear, bags, hats, ornament subjects etc.) - are inspired by themes of jungle and savannahs, woods, sea and sea animals.
In society, where the first impression counts more often, fancy outfits  from famous brands Paco Rabanne, Christian Dior, Lanvin, Givenchy and also things from Bettini Graziani and Shirley MacLaine’s wardrobe are in harmony with the world of flowers and plants, insects and birds.
Humanity  Invitation to virtual  journey
Citizen of the World
Have you walked enough along the Heydar Aliyev Centre (which is, by the way, is the winner of 2014 Design of the Year prize winner) and have you attended all exhibitions? Don’t forget visiting the Center’s park.
The photo-show of the winner of numerous international awards, the well-known photographer and the artist Reza Deghati is located here, he is the one, whose portrait decorated the cover page of the Nargis magazine’s 27th issue ("Unknown"). One may get acquainted with maitre’s works such, as “Beauty”, “Portraits of Lost Children”, “Girls spreading their wings”, “Stolen Childhood”, “Dignity” and many others, comprising in total about 60 photography works at the personal “Humanity. Invitation to the virtual journey” exhibition.  Wandering the world and facing different manifestations of human nature, Reza preaches human’s unity with nature and raises urgent social topics, which stir up humanity. Bewitching home sketches and striking portraits cannot leave you cold.
Every, respecting himself tourist (and not only a tourist) should have a photo on the background of I LOVE BAKU art composition, hosted in the Center’s park during summer 2016. Well, but gigantic colorful hares and snails (work of the creative association of «Cracking Art Group» artists) decorating the lawn, are purposed to draw community’s attention to environmental problems.