London sadəcə moda paytaxtı deyil. Burada yeni ideyalar və gənc istedadlar toplaşmışdır və həmişə də belə idi. Dumanlı Albionun paytaxtı keçmişdən dünyaya parlaq və yaddaqalan adlar bəxş edib və hər yeni moda mövsümündə bu ənənəni davam etdirir. Azərbaycanlı dizayner Londonda - qürurlu və çox perspektivli səslənir. Bu gün NARGIS sizi HASANOVA brendinin yaradıcısı və kreativ direktoru Günel Həsənova ilə tanış etmək istəyir. Günel artıq saytımızda şəxsi fashion-blogunu aparacaq və burada dünyanın ən son moda tendensiyaları, maraqlı hadisələr və görkəmli şəxsiyyətlər haqqında oxuculara bəhs edəcək.
Günel, gəlin, ailədən və evdən başlayaq. Valideynləriniz nə ilə məşğuldurlar?
Anam ixtisasca həkimdir, atam mühəndis, mənim böyük qardaşım və ən yaxın dostum, həmçinin Londonda yaşayır, onun kiçik texnoloji şirkəti var.
Onların sizin həyat seçiminizdə və şəxsiyyət kimi formalaşmağınızda rolları nə qədər əhəmiyyətli oldu?
Anamın hər gün səhər saat 6-da bizim səhər yeməyimizi, məktəb formamızı hazırlamaq, atamın köynəyini ütüləmək üçün yuxudan durması kimi həmişəlik xoş xatirlərim var. Hər şeyi çatdırmaq üçün o öz paltarlarını axşamdan hazırlayırdı. Bu vərdişi ondan öyrənmişəm. Axşamlar paltar, ayaqqabı, çanta və aksessuarlar seçməsini izləyirdim. O həmişə mənimlə məsləhətləşərdi, mənim fikrimi soruşardı. Bu bizim ikimizin heyrətamiz oyunumuz idi və mən onunla vaxt keçirməyi çox sevirdim. Mənə elə gəlir ki, məhz bu mənim modaya məhəbbətimin başlanğıcı oldu. Həm də anam evləndikdən və uşaq olduqdan sonra öz həyat yolundan, karyerasından imtina etmədi. Və atam onu tam dəstəkləyirdi, onlar ailə və iş arasında tarazlığı qoruya bildilər. Belə bir mühitdə böyüyərək mən çox qiymətli təcrübə əldə etdim.
Qarabağda anadan olan atam təbiətin və tarixin qiymətləndirildiyi bir mühitdə böyümüşdü. O, antik əşyalar kollesiyaçısıdır və bağbanlığı çox sevir. Onun otağı muzeyə bənzəyir.
Belə çıxır ki, sənətə və modaya olan məhəbbətiniz, məqsədlərinizə nail olmaqda əzmkarlığınız ailə içində olan vəziyyətdən və valideynləriniz tərəfindən verilən tərbiyədən yaranmışdır?
Geri baxdığımda, tam əminliklə deyə bilərəm: mən valideynlərimin - anamın uzaqgörənliyi və enerjili təbiətinin atamın güclü və şərtsiz dəstəyinin birləşdiyi ailəmin gözəl əksiyəm. Mən həmişə onların hər ikisinə də hörmətlə yanaşmışam.
Siz necə uşaq idiniz?
Anamın sözlərinə görə, uşaq ikən mən çox sakit, yaşından böyük və ağıllı olmuşam. Saatlarla yorulmadan şəkil çəkə bilərdim. Daha sonra yeniyetmə yaşlarımda oxuduğum məktəbdə (Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksi) yalnız bütün akademik mövzularda əlaçı deyil, həm də məktəb qəzetinin redaktoru, məktəb parlamentinin spikeri, voleybol komandasının kapitanı, musiqi qabiliyyətləri müsabiqəsinin qalibi oldum. Mən, demək olar ki, məktəbdə təşkil olunan bütün tamaşalarda iştirak edirdim və bu hamısı deyil! Mən ilk qızlar futbol komandasında oynayırdım, hətta kapitan idim. Hələ də ilk qolumu xatırlayıram - mən onun başımla vurmuşdum!
Təhsilinizi Londonda davam etdirmək fikrinə necə gəldiniz?
Mən Bakıda anadan olmuşam və 19 il burada yaşamışam. Məktəbin sonlarında anladım ki, daha çox şeyə nail olmaq istəyirəm. Azərbaycan İncəsənət Akademiyasına qəbul olmağıma baxmayaraq, hiss edirdim ki, öz potensialıma tamamilə məhz moda paytaxtı Londonda çata bilərəm. Və AİA-da 1 il təhsildən sonra sənədlərimi Kinqston Universitetinə verdim, məni geyin dizaynı fakültəsinə qəbul etdilər. Bakalavr diplomumu aldıqdan sonra təhsilimi Vestminster Universitetində Moda industriyası menecmenti kurslarında davam etdirdim. Təhsilimi bitirən kimi mövcud olduğu müddətdə artıq Londonda Saatçi qalereyasında sərgilənmiş HASANOVA qadım geyimləri brendimi yaratmağa başladım.
Sizin üçün Londonda modaya Azərbaycan baxışını təmsil etmək nə deməkdir?
Mən şərtsiz bununla fəxr edirəm və azərbaycanlı qadınları layiqincə təqdim etməyə çalışıram. Axı biz hələ ABŞ, Birləşmiş Krallıq, Fransa, İtaliya, Almaniya qadınlarından daha öncə 1918-ci ildə şərqdə ilk dəfə qadınlara səsvermə hüququ vermiş həmin xalqıq.
Hər şeydən əvvəl, mən doğma Bakı şəhərimdə birlikdə böyüdüyüm güclü, zərif və qayğıkeş qadınların cəsarətindən ilham alıram.
Müasir modanı necə görürsünüz?
Son onillikdə moda sənayesi çox sürətli və kəskin templə inkişaf edir, texnoloji yenilikləri və insan hüquqları uğrunda hərəkatı özündə birləşdirir. Artıq bu sadəcə son tendensiyaları izləmək üçün podiumda modellərin nümayişi deyil. Bugünkü moda daha yaxşı gələcəyə çağırır, motivasiya edir, innovasiyanı dəstəkləyir.
Siz NARGIS oxucularına nəyi danışmaq və göstərmək istəyirsiniz?
Mən çalışıram ki, dünya modasının sürətli inkişafına öz izimi salım və bunu azərbaycanlı oxucuların mühakiməsinə vermək istəyirəm. Mən onlarla dialoq qurmağı planlaşdırıram, qadınlarımızı gözəllik və modanın gücü ilə bütün yaşayış sferalarında irəliləmək üçün cəsarətləndirmək istəyirəm.

Être à la mode: ACQUAINTANCE
London is more, than just a fashion capital. Concentration of young talents and fresh ideas simply goes through the roof, that was always the case. The capital of foggy Albion presented many bright and memorable names to the world in the past and continues presenting this during every fashion season. The Azerbaijan designer in London has a proud sounds  and it is very  sounding. Today NARGIS wishes to acquainting you closer with Gunel Hasanova, whois a founder and a creative director of the Hasanova brand. Hence  Gunel will run  her personal fashion blog on our site,  describing to our readers  last trends in the world of the fashion, interesting events and outstanding personalities
img_9826
Gunel, let us start from family and home. What are your parents at?
My mother is a doctor, my father is an engineer and my older brother, who at the same time, my best friend,  lives in London and has a tech start-up called Swift Gift.
According to my mom, as a baby I was a very quite one almost too mature and thoughtful for my age. I used to draw for hours without
Later in my teenage years I became one of the most active kids at school (Heyder Aliyev adina Muasir Tehsil Kompleksi) excelling not only at my grades but being the editor in chief of school newspaper, speaker at school’s parliamentary, captain of my class’ girls volleyball team, winner of school’s music talent show, acting almost at every school play and the list goes on. I was also the captain of our school’s very first girls’ football team – I still remember my first goal that was a head kick.
How much did they influence on your path of life and your personality formation?
I have vivid memories of my mother, who woke up at 6 am to prepare our breakfast, our school uniforms, iron my father’s shirt and only in the end dress up herself. In order to be able to do all this she always prepared her own clothes the night before, which is a habit that I’ve acquired. I recall the evenings, when I  observed her picking outfit, shoes, bags and accessories. She always consulted with me and asked my opinion. That was point of our personal amazing game, mystery and I liked much to spend time with her. I seem, thus foundation of my love of fashion was laid.
Besides, after marriage and delivery of a child, my mother didn’t give up her path, her career.  My father fully supported her, they managed to balance between family and work. I think, I’ve learned a lot of valuable moral lessons, growing in this environment.
Being originally from Garabakh, my father grew up in such environment, where  nature and history was appreciated. He is a collector of antique items and loves gardening. His room looks like a museum.
bwimg_985wew7
It appears that your love of art and fashion, your steadfastness of purpose stems from condition in family and education, equipped by your parents?
Looking back now, I have no doubt in my mind that I was the perfect reflection of my parents – my mother’s forward-thinking and active nature combined with my father’s strength and support. I always looked up to both of them.
What kind of a child were you?
According to my mom, as a baby I was a very quite one almost too mature and thoughtful for my age. I used to draw for hours tirelessly.
Later, during my teenage years I became one of the most active kids at school (Heyder Aliyev adina Muasir Tehsil Kompleksi) excelling not only at my grades but being the editor in chief of school newspaper, speaker at school’s parliamentary, captain of my class’ girls volleyball team, winner of school’s music talent show, acting almost at every school play and the list goes on. I was also the captain of our school’s very first girls’ football team – I still remember my first goal that was a head kick.
How did you arrive to idea on continuation of your study in London?
I was born in Baku and lived there until the age of 19. After finishing school, I knew I wanted to do more. Although I got accepted to Azerbaijan Art Academy, having travelled and studied abroad before, I knew I could reach my full potential in a fashion capital like London. So after a year in AAA, I applied and got accepted to Kingston University and started my bachelors in fashion design. After finishing my bachelors, I got accepted to fashion business management course at University of Westminster. Right after my graduation I launched my women’s wear brand HASANOVA, which for the time of its existence was demonstrated in Saatchi Gallery, London.
lookbookf
What does it mean for you to represent Azerbaijani fashion view in London?
Certainly, I am proud of this and will try with dignity to represent  Azerbaijani women. Namely, we represent the nation which was first  to grant  its women voting right before USA, UK, France, Italy, Germany women started using this right.
What inspires you?
Above all I represent and draw courage from the strong, feminine and caring women I grew up with in my small city called Baku.
What is your view on modern fashion?
For the last decade fashion industry grew tremendously – combining technology, innovation and human rights. It is no longer just  catwalk shows for tracing latest trends. Today’s fashion is about empowering people, pushing society to a better future, supporting innovation.
vb_17_gunel_0266
What do you want to tell and show to NARGIS readers?
I will try to do my part in rampant development of international fashion and to bring all of this to our Azerbaijani readers. Hoping to start discussing with them and encourage our women to move forward in all life areas, for achievements and innovations through beauty and strength of fashion.