27 iyunda Fransada keçirilən ActInSpace beynəlxalq finalında Azərbaycan ilk dəfə qlobal problemlərin həllində öz payı üçün yarışacaq. Sooners komandası UFAZ-dan məsuliyyəti öz üzərinə götürüb və bütün dünyanın bir çox ölkələri arasında Vətənin şərəfini müdafiə edəcək.
Düz bir ay bundan öncə, 25 may tarixində ilk dəfə UFAZ ActinSpace Azerbaijan-ın regional mərhələsini keçirib. Hər hansı bir vəzifəni həll etməyə kömək edə biləcək startup layihəsi yaratmaq üçün 24 komandaya tam 24 saat təyin edildi.
"Bizim yenicə 18 yaşımız oldu" - oğlanlar özləri ilə zarafat edirlər. Dəhşətli qrafik, daimi təlimlər, gənclərin oxuduğu Fransız-Azərbaycan Universitetində sessiya və əlbəttə, bir az həyəcan. Axı bu cür tədbirdə ölkəni təmsil etmək uşaq işi deyil.
Komandanın hər bir üzvü bir-biri haqqında görək nə söyləyəcək:
Nofəl Ağayarlı (kapitan)
Onun buraxılış imtahanında bütün 700 balı keçməsi üçün sadəcə bir neçə balı çatmadı. Biz sentyabr ayından işləyirik. Apreldə, o, müsabiqənin elanını gördükdə, bizim hamımızı eyni masa arxasına yığdı. O, hamımızdan balacadır, amma bizim kapitanımızdır. Kimsə yolunu azarsa o, mütləq onu "doğru yola" qaytaracaq. Güzəştə getməkdən qorxmur, yetər ki, hər kəs özünü kiçik ailənin bərabər üzvü hiss etsin.
Mədət Sərdarlı
Bizim ən qocamanımızdır. O, haradasa 9-cu sinifdən bu layihələrdədir. Buna görə də, birinci kurs tələbəsi olsaq da, biz bu "işdə", xüsusən də o - yeni deyilik. İndi dəbdə olduğu kimi desək Mədət anadangəlmə proyekt-menecerdir. Respublika Olimpiadasını iki dəfə qazanıb, Azərbaycanı Amerikada təmsil edib.
Rəhim Namazlı
Bizim kompüter beynimizdir. Onun Messengeri həmişə dağılır, çünki hər bir problemdə - dərhal ona yazırıq (gülürlər). O, kosmik texnologiyaya aid olan hər şeyi sevir, və budur, bizə belə bir şans verildi, biz də bundan tam dolğun istifadə etdik!
Niyazi Qədiri
Komandanın ən pozitiv üzvüdür! Əgər Rəhim kompüter problemlərini həll edirsə, Niyazi ümumi əhval-ruhiyyəyə, müsbətliyə və atmosferə görə məsuliyyət daşıyır! Siz bir onun xarizmasına baxın! (gülürlər)
İlkin Məmmədov
160 nömrəli məktəbi Fərqlənmə ilə bitirib. Biz bunu qeyd etməsək, inciyər (gülürlər). Gecə saat 3-də, 4-də müəyyən bir problemin həlli ilə oyanır. İlkin müşahidəçi biridir. Regional mərhələdə bizi əhatə edən insanlar, bütün şərait əlbəttə ki, onu ilhamlandırırdı.
Bəs layihənin özü nədən danışır?
Peyk vasitəsilə birbaşa kosmosdan kalibrləmə üsulunun köməyi ilə biz temperaturun çatışmazlığını 1-dən 1000-ə qədər dəqiqliklə ölçə bilərik. Bizim tərəfimizdən yaradılan "Cavite Box" cihazı sensorun həssaslığını artırır. Temperaturun dəqiq detallı ölçümü bir çox problemlərin həlli üçün lazımdır, məsələn, istixana təsiri nəticəsində qazların səviyyəsinin azalmasında və ya qlobal istiləşmədə. Peyklər, hər hansı digər avadanlıqlar kimi, illər ərzində köhnəlir. Nəticədə qırılmalar baş verir. Gələcəkdə səhvlərin olmaması üçün biz bu cür qırılmaları hesablamalıyıq. Lakin layihənin bütün detallarını açıqlaya bilmərik, çünki bütün ideyaya bütövlükdə patent alınmayıb, buna baxmayaraq bizim hüquqlarımız qorunur.
Təqdimatımızı YouTube-də yerləşdirmişik. Auditoriya mükafatını qazanmaq üçün sizin oxucuların dəstəyinə ehtiyacımız var.
Nəzrin Mirzəyeva - PR nümayəndə
Azərbaycan ilk dəfə 35-dən çox ölkəni və 70-dən çox şəhəri toplayan bu beynəlxalq müsabiqədə iştirak edib. Müsabiqənin regional mərhələsi UFAZ (Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti əsasında fəaliyyət göstərən Azərbaycan-Fransız Universiteti) tərəfindən təşkil edilib. Ümumilikdə, müsabiqədə Bakının müxtəlif universitetlərindən 100-dən çox tələbə iştirak edib. Ekspertlər rəyasət heyətinə və jüriyə arasında Strasburq Universitetinin rektoru Mişel Deneken, Fransa kosmik tədqiqat mərkəzinin prezidenti Jean-Yves Legal, «Azercosmos» ASC-nin sədri Rəşad Nəbiyev və ADNSU-nun rektoru professor Mustafa Babanlının olduğu elm metrləri daxil idi. Tuluza şəhərində keçirilən finala hazırlıqda komandaya AzerCosmos və vergi və hüquqi xidmətlərin Bakı ofisinin tərəfdaşı Arzu xanım Hacıyevanın simasında Ernst&Young şirkətinin nümayəndələri böyük köməklik göstəriblər.

27 июня на международном финале ActInSpace во Франции Азербайджан впервые поборется за свое право в решении глобальных проблем. Команда Sooners из Азербайджано-Французского Университета, действующего на основе Азербайджанского Государственного Университета Нефти и промышленности взяла ответственность на свои плечи и будет защищать честь Родины среди множества стран со всего мира.
Ровно месяц назад, 25 мая, впервые состоялся региональный этап ActInSpace Azerbaijan, который был организован УФАЗ. 24 командам выделили ровно 24 часа на создание стартап-проекта, который может помочь решить любую поставленную задачу.
“Нам только стукнуло 18 лет”, - смеются над собой мальчики. Жуткий график, постоянные подготовки, сессия во Французско-Азербайджанском университете, где ребята учатся, и, конечно, немного волнения. Ведь представлять страну на такого рода мероприятии – не детское дело.
Что каждый сокомандник скажет об остальных:
Нофель Агайарлы (капитан)
Ему не хватило нескольких десятков баллов, чтобы выбить все 700 на вступительных. Работаем мы с сентября, в апреле, увидев объявление о конкурсе, собрал нас всех за одним столом. Он самый младший, но наш капитан. Если вдруг кто-то «выпадает», он обязательно вернет его на “путь истинный”. Он не боится идти на уступки, лишь бы все чувствовали себя равными членами одной маленькой семьи.
Мадат Сардарлы
Наш старожил. Он в проектах еще с 9 класса. Поэтому, несмотря на то, что мы первокурсники, в “деле” мы, а особенно он, - не новички. Мадат прирожденный, как сейчас модно говорить, Project Manager. Дважды побеждал в республиканской олимпиаде, представлял Азербайджан в Америке.
Рагим Намазлы
Наш компьютерный мозг. У него постоянные разрывается мессенджер, потому что как только возникает любая проблема, мы сразу пишем ему (смеются). Он обожает все, что касается космических технологий, и вот нам выпал такой шанс - мы воспользовались по полной!
Ниязи Гадири
Самый позитивный участник команды! Если Рагим решает компьютерные вопросы, то Ниязи отвечает за общий настрой, позитив и атмосферу! Вы только поглядите на его харизму! (смеются).
Илькин Мамедов
Выпускник 160-й школы, которую закончил с отличием. Он обидится, если мы не укажем это (смеются). В 3-4 ночи он включался с решением определенной проблемы. Илькин - наблюдательный, и те люди, что нас окружали в день регионального этапа, вся та обстановка, безусловно, его вдохновляла.
Так о чем же сам проект?
При помощи нового метода калибрации прямо из космоса посредством спутника мы можем измерить нехватку температуры с точностью 1 к 1000. Аппарат “Cavity Box”, созданный нами, увеличивает чувствительность сенсора. Детальное, точное измерение температуры нужно для решения множества проблем, например, уменьшения уровня газов в результате парникового эффекта или глобального потепления. Спутники, как и любая другая техника, с годами изнашиваются, вследствие чего происходят сбои. Нам необходимо исчислять такого рода сбои, чтобы ошибок в дальнейшем не было. Но мы не можем раскрывать все детали проекта, потому что патент на всю идею в целом не получен, хотя наши права и защищаются.
Мы выставили нашу презентацию в YouTube, нам нужна поддержка ваших читателей, чтобы мы смогли взять приз аудитории.
Назрин Мирзаева - PR представитель
Азербайджан впервые принял участие в этом международном конкурсе, собравшем более 35 стран и 70 городов. Региональный этап конкурса был организован УФАЗ (Азербайджано-Французский Университет, действующий на основе Азербайджанского Государственного Университета Нефти и промышленности). В общей сложности в конкурсе приняли участие более 100 студентов из разных университетов Баку. В президиум экспертов и жюри вошли метры науки, среди которых ректор Страсбургского университета Мишель Денекен, президент Французского центра космических исследований Жан-Ив Легал, председатель ОАО «Azercosmos» Рашад Набиев и ректор АГУНП, профессор Мустафа Бабанлы. Большую помощь команде при подготовке к финалу в Тулузе оказали представители компании AzerCosmos и Ernst&Young в лице Арзу ханум Гаджиевой - партнер Бакинского офиса по налогообложению и юридическим услугам.