Sinematoqrafiya tarixində ilk kadrlardan biri - ixtiraçı Tomas Edisonun hərəkət edən fotoda öpücük səhnəsidir. Bu hadisə 1896-cı ildə dünya kinosunda melodram janrının yaranmasının başlanğıcı oldu. Bütün bu proses gözəlliyə və mükəmməlliyə cəhd etməyi idarə edib və bu günə qədər də edir. Dünyanın bütün xalqlarının ənənələrində sevgi ifadəsi - öpüşdür. Ancaq sevgi mövzusunu müşayiət edən çox sayda platonik proseslər var ki, bu da ürəkləri daha tez-tez döyünməyə məcbur edir və ruhumuzun ən incə simlərinə toxunur. Kino ekran isə yüzdən artıq il ərzində tamaşaçını əsl sevginin gücünə inandırmağı bacaran vasitəçi oldu! Hər yerdə mövcud olan və sonsuz hakimiyyəti yaşından, cinsindən, sinfindən, irqindən və s. asılı olmayaraq həm yaradıcı, həm də tamaşaçı özündə hiss edə bilər. Elə dünya kinematoqrafiya tarixçəsi özü də - başdan-başa sonsuz sevgi hekayəsidir…
"Şəhərin işıqları" (City Lights) REJİSSOR CHARLES CHAPLIN, 1931. Səssiz kino dahisi sayəsində bir çox gənc sovet kino tamaşaçıları kimi həm melodram, həm də tragikomediya janrının əlifbası olan bu kinoşedevri izləyərək platonik sevginin nə olduğunu dərk etməyə başladım. Çaplin dramaturgiyasında tamaşaçı ilə davamlı dialoq qurulur. "Balaca insan" mövzusu olan bu poetik və dərin şərhli kinolent avara bir adamın kor gül satan qıza bəslədiyi qarşılıqsız sevgi hekayəsindən bəhs edir. Bu "balaca insan" xoşbəxtlik axtarır və onun daha bir gün yaşaması üçün mütləq kimisə sadə və mənasız bir məhəbbətlə sevməlidir. Və çox balaca xoşbəxtliyi ilə bütöv bir meqapolisin işıqlarını yandırmalıdır! Səliqəsiz ayaqqabıları ilə dünya ekranlarında gəzib əsasını yelləyərək bu kult "balaca insan" gülüş və göz yaşlarının arasında hətta Stalin tərəfindən sevildi.
«Yol» (La Strada) REJİSSOR FEDERİCO FELLİNİ, 1954. Maestro Fellininin filmoqrafiyasında bu film “Qızıl Şir” venesiya mükafatını qazanan və "İngilis dilində olmayan ən yaxşı film" nominasiyasında "Oskara" layiq görülən ilk dünya triumfudur. Bu filmin sehri 50 ili keçib. İllər ötdükcə daha da yaxşı olan şərab kimidir. Müharibədən sonrakı İtaliyada qismət və pul axtarışında səyahət edən sərsəri sirk artistləri haqqında filmin sentimental və eyni zamanda faciəli sujetindəki qeyri-verbal sevgi. Kəndçi qəribə Celsomina və sirk pəhləvanı Dzampano bir-birilərinə yaxınlaşma yollarını tapmağa çalışırlar. Onların münasibətləri saflığın incə ipi, çarəsizliyə inam və əsl məhəbbət faciəsi ilə işlənib. Bu film maestronun üç əbədi sevimli yol yoldaşı - yol, sirk və dənizlə birlikdə yola saldığı italyan neorealizminə vida nəğməsidir.
«Venesiyada ölüm» REJİSSOR LUCHİNO VİSCONTİ, 1971. Leytmotivi XIX əsrin ikinci yarısının solğun gözəlliyinə, sanki səmadan enmiş mələk kimi varlığa, azad rəssamın məhvinə aparan dözülməz əzaba dönüşən sevgiyə həsr olunmuş himn kimi səslənən faciəvli sevgidən bəhs edən film. Tomas Mannın eyni adlı novellasının bu ekranlaşdırılması - müvəqqəti gözəllik, sevgi, gənclik və qaçınılmaz ölüm haqqında bir düşüncədir. Filmin sujeti venesiya kanalının dalğalarının tələsməyən, eyni cür şappıltısında sanki kürək çəkən qayıqçı kimi qadağan edilmiş, qarşılıqsız eyni cinsə olan sevginin günahkar mövzusuna yavaşca qərq edir. Filmin final səhnəsində qəhrəman bərbərin yanında saç boyası və qrim vasitəsi ilə süni şəkildə cavanlaşmaq istəyi ilə şeytana uyaraq faciəvi gülünc görünür. Onun sarışın gəncə olan ehtirası sanki Venesiyada ölümcül virusa tutularaq vəfat edən bəstəkarın əxlaqsız ruhunu aparan solğun mələyin xəbərçisidir...
«Qadın və kişi» REJİSSOR CLAUDE LELOUCH, 1966-cı il. Film ən çox büdcəni 60-cı–70-ci illərin əvvəllərində məhz dissident havasının son dalğasında gedən SSRİ-də toplayıb. Avropada və ABŞ-da filmi Kann festivalının "Qızıl palma budağı" mükfatının triumf zirvəsində və "Oskar"da seyr etmişdilər, sonra isə hamı birlikdə unutdu. Bu günədək intellektuala yaxın post-sovet tamaşaçı meyxanalarda Frensis Lenin beyinə girmiş "şa-ba-da-ba-da" bek vokalı ilə birlikdə sentimental melosunu həm sifariş edir, həm də dinləyir. Sovet tamaşaçılarının gözündə sevgi melodramına qəddarlığı bir az baş qəhrəmanın həyat üçün təhlükəli, lakin oluqca romantik peşəsi - kaskadyor və xarici avtomobillərdə brend fetişlərdə avto yarışı verirdi. Leluşun özünübəyənmişliyi onunla pis oyun oynayır və o, geri qalan ömrünü bu brend sevgili cütlüyünün qəhrəmanlarından sitat gətirir və hətta rejissorun talismanları olan möhtəşəm Jean-Louis Trintignant və Anouk Aimeenin yenidən qarşılaşdığı "Kişi və qadın: 20 il sonra" orta səviyyəli sikvelini çəkir.
«Hisslərin imperiyası» REJİSSOR NAGİSA OSHİMA, 1976. Bu erotik sevgi draması pornomədəniyyətin ən şirin bəhrəsidir. Film qadağan edilmiş və 1976-cı ildə Kann Film Festivalının müsabiqə proqramında iştirakına icazə verilməmişdir, Yaponiyada isə bu günə qədər ictimai nümayişləri qadağandır. Oshima insanın intim həyatının erotik hissəsini yüksək yaradıcılıq obyektinə təcəssüm etdirərək kino sənətinin məhdudiyyətsiz imkanlarını göstərdi. Sevgi dolu kino pərdəsi gizli hisslərin ekzistensial əsaslarını və seksual maraqlarını çılpaqlaşdırır. Məhz böyük genişformatlı ekran qucaqlaşmaları, öpüşləri, sevgililərin bədənlərini yapon miniatürlərindəki vahid od püskürən əjdahaya dönüşdürən sevgi aktını hiss etmə imkanı verir. Orijinal müəllif adı filmin bədii məzmununu olduqca dəqiq çatdırır. Korrida – arxaik rituala görə elə sevgi naminə qurban vermə aktıdır. İştirakçı şəxslərin və bədənlərin ölümcül orqazmı "sevgi korridasının" xaricində riayət olunmamış balansın nəticəsidir…
«Ruh» REJİSSOR JERRY ZUCKER, 1990. Oh, my love! Filmin soundtrekinin gözəl melodiyasının sözləri bu günədək əsrin bir rübü sonra sevgililərin səhnə mizanında əlləri ilə gildən sevgi meyvəsini düzəltməyə çalışan məhəbbət misteriyasını yaşamağa şövq edir. Baş qəhrəmanın qatilin əlindən qəfil ölümü sonrakı hadisələrin başlanğıcına çevrilir. Canlı bir qıza qarşı ruhun romantik sevgi hekayəsi belə başlayır. Filmdə medium rolunda əvəzolunmaz məzəli Whoopi Goldberg çıxış edir. Bu film haqqında yazmaq - əbədi sevgi, mübarizə, qisas və kədərli xilas olma nağılını təkrar danışmaq kimidir. Film tamaşaçıların qəlblərinə elə toxundu ki, hələ 90-cı illərin dünya kinoprokatı prosesində melodram janrının klassikası oldu, Demi Moore və Patrik Swayze isə - canlı əfsanə, sarsılmaz sevginin ikonası hesab olunurdular.
«Zərər» REJİSSOR LOUİS MALLE, 1992-ci il. Hörmətli siyasətçinin, orta yaşlı kişinin vamp-qadına qarşı olan sevgi hekayəsi. Louis Mal ölümündən əvvəl çəkdiyi filmdə bəzən qəhrəmanların hissləri qaçılmaz olaraq icazə verilənlərin hüdudlarından kənara çıxdığını göstərdi. Xüsusilə də, hörmətli cənabın əxlaqsız arvadının və atasının münasibətlərinin əsiri olan oğlunun məhəbbət üçbucağının tərəflərindən biri olduğunda. Ehtirasının tam bir qul əsarətində olan ailə başçısı hadisələrin gedişatına təsir göstərə bilməməsi isə yalnız təəssüf hissi yaradır. Və atasının ləyaqətsiz etirafı oğlunun ölümünə səbəb olur. Bu fani dünyada sevginin müxtəlif formulları var, lakin bəzən hər şeyə üstün gələn, yaxınlarına qarşısıalınmaz zərər vuraraq ətrafında olanları darmadağın edən ehtirasa rast gəlmək olur…
«Hər şey anam haqqında» REJİSSOR PEDRO ALMODÓVAR, 1999. Avropa kinosunun canlı klassikinin on üçüncü filmində qəhrəmanların qərq olunduğu dəliliyə olan sevgisindən bəhs edir. İnsan zəiflikləri haqqında acı və faciəvi bir hekayə. Müxtəlif uniseks-personajların talelərinin toqquşması barədə çətin dramatik vəziyyətə düşən tək bir ailənin hekayəsi. Və Pedro Almodovar bütün bu ehtiras labirintinin ortasında demək olar ki, İncil möcüzəsi yaradır - gey-transvestit və lezbiyan olan, QİÇS virusuna yoluxmuş valideynlərdən sağlam bir körpənin dünyaya gəlməsi. Hekayə matriarxata qarşı mülayim sevgi pafoslu zərif-ekspressiv dramatizmlə və dünyaya həqiqi vüsətində insanlığı qaytarmq ideyası ilə doludur.
«Əxlaqsız təklif» REJİSSOR ADRIAN LYNE, 1993-cü il. Hər şeyi olmasa da, çox şeyi almaq mümkündür... Əmr edə bilmədiyimiz ürəkdən başqa! Qadın bəzən nəfsinin tamahkarı olur, amma ağıllı qadın zamanında sevgilisinin yanına geri dönür, özünü ona tamamən təslim edir, amma ürəyini - yox... Bu sadəcə sevgi və ailə xoşbəxtliyi barəsində həyat aforizmlər toplusunun kiçik bir hissəsidir ki, qüsursuz və ənənəvi hollivud happy end finalı ilə sevgi melodramının bütün janr qanunlarına görə bütün zamanların dramaturgiyasında aktuallığı bu filmdə öz əksini tapıb. Möhtəşəm tandemin qəhrəmanları Demi Moore və Woody Harrelson öz sevgi idilliyasının sarsılmazlığında olduqca özlərinə güvənirdilər. Və ən zəif anda oyuna simasında şeytan imtahanı olan təkrarolunmaz Robert Redford daxil olur. Film sanki bu günə qədər E.M. Remarkın ovsunu kimi təxəyyülü həyəcanlandırır: "... bir qadını sevmək və yoxsul olmaq necə də dəhşətlidir".
«Kuklalar» REJİSSOR TAKESHİ KİTANO, 2002-ci il. Yakudza barədə sıçrayan beyin atəşfəşanlığı ilə kriminal saqadan sonra Takeshi özünü "Kuklalar"da yapon poeziyası olan tanka və haiku klassik janrını kinoya uyğunlaşdırmağı bacaran yetkin akademist və şərq ustası kimi göstərdi. Film altı qəhrəmanın (üç sevgili cütlüyü) - insan şəklində olan kuklaların iştirakı ilə üç novelladan ibarətdir. Sevgi haqqında Yapon poeziyası rəvan şəkildə dramaturgiyası sanki keçmişə və gələcəyə flash back olaraq keçid edən qeyri-adi teatral və poetik məkan birləşməsi kimi düzülərək filmin xəttinə daxil olur. Kinolentin mesajı açıq-aydındır - kuklalar günümüzün qəhrəmanlarının obrazlarında təcəssüm ediblər, qəhrəmanlar isə Bunraku və Kabuki teatrlarının etnoqrafik məkanında iştirak edirlər. Qeyri-bayağı dramaturgiya cəsarətli işıq və rənglə, boyanmış maskalarda canlı kədərli gözlü obrazların gözlənilməz hərəkət ritmi ilə vurğulanır.
«Xəyalpərəstlər» REJİSSOR BERNARDO BERTOLUCCI, 2003. Simvolik adı olan "Xəyalpərəstlər" yuxu-filmi 60-cı illərin ikinci yarısında tələbə üsyanları dövründə üç yeniyetmənin əllərindən qaçırdıqları sevgi haqqındadır. Filmin qəhrəmanlarının görüşü l'amour à trois - klassik fransız üçbucağı yaradır, onları Paris küçələrindəki inqilab ruhu nümayiş meydanlarından seksual eksperimentlər çoşğusuna transformasiya edən mənzil divarlarına apararır. Bertolucci bu eksperimentləri dünya kinosunun kult filmlərinin səhnə mizanının təqlidi vasitəsilə sıralayır. Ancaq üçtərəfli sevgi dəm qazından boğulma təhlükəsi altındadır. Ta ki izdihamda nümayişçilər tərəfindən atılan daş tələbə inqilabının xilasedici may havasını içəri buraxanadək. Məhəbbət üçbucağı üsyan etmiş Paris küçələrinə atılır və buradaca dağılır: hər biri öz yoluna gedir...
«Rekonstruksiya» REJİSSOR CHRISTOFFER BOE, 2003. Skandinaviyanın sonsuz qütb gecələrini xatırladan Kopenhagenin tutqun gecə işığının köməyi ilə müəllif qəhrəmanların dünyalarını Kafka cəfəngiyatına gətirib çıxaran sevgi kvadratının rekonstruksiyasını yaradır. Filmin cazibədar atmosferi bizi rejissorun labirint tapmacası ilə şüurun sevgi axınının xaosunda harmoniya axtarışında müşayiət edir. Səbirli tamaşaçı isə cavabı dialoqlarda və paralel montaj xəttində tapır. Burada Boe sevgi haqqında demək olar ki, ona qədər heç kimin bəhs edə bilmədiyi şəkildə danışmağı bacardı. Filmə əsasən bu "Rekonstruksiya" çox uğurlu alındı - inandırıcı triumf Christoffer Boenin 2003-ci ildə Kann kino festivalında ən yaxşı tammetrajlı debüt nominasiyasında "Qızıl Kamera" mükafatı ilə təltif olunmasıdır.
«Sevgi» REJİSSOR MICHAEL HANEKE, 2012г. Hanekenin sirli "Sevgisi" - Jorj və Annanın, yaşlı musiqiçi cütlüyünün doxsan yaşlarında bəxtlərinə birlikdə ölümqabağı imtahan vermələri barədə sadə lakonik hekayədir. Reanimasiyadan sonra Anna evə qayıdır, ancaq onun zehni pozulmağa başlayır. Jorj ümidsizliyin, illüziyaların, özünü aldatmanın bütün mərhələlərini çarəsiz optimizmlə keçir. Nəticədə, o, mümkün olan yeganə qaçılmaz çıxış yolunu tapır - çox sevdiyi həyat yoldaşını öldürmək. Bu da tamaşaçı tərəfindən mübahisəli ekzistensional mərhəmət, cinayət, ağlını itirmə, evtanaziya kimi dəyərləndirilir... Lakin hər şey sevgi naminədir! Qocalıq marazmının can çəkişməsi özü-özlüyündə qadağan edilib və bədii filmlərdə nadir hallarda rastlaşmaq olur. Usta Hanekede qəhrəmanların şəxsiyyət başlanğıclarının məhv olması prosesi tamamilə dokumentalizmə yüksəldilmişdir.

Один из первых кадров в истории синематографа – сцена поцелуя в движущейся фотографии изобретателя Томаса Эдисона. Это событие 1896 года положило начало сотворению жанра мелодрамы в мировом кино. Всем этим процессом двигало и по сей день движет стремление к прекрасному и совершенному. Выражением любви в традициях всех народов мира является поцелуй. Но есть множество платонических процессов, сопровождающих тему любви, которые заставляют сердца биться чаще и затрагивают самые сокровенные струны нашей души. А киноэкран за сто с лишним лет стал посредником, способным убедить зрителя в силе настоящей любви! Вездесущей и бесконечной, власть которой может испытать на себе как творец, так и зритель, независимо от возраста, пола, класса, расы и т.д. Да и сама история мирового кинематографа – одна сплошная бесконечная любовная история…
City Lights РЕЖИССЕР ЧАРЛЬЗ ЧАПЛИН , 1931 г. Благодаря гению немого кино я, как и многие юные советские кинозрители, познавал азы платонической любви, просматривая этот киношедевр, являющийся азбукой жанра как мелодрамы, так и трагикомедии. В драматургии Чаплина поддерживается постоянный диалог с аудиторией. Кинолента с поэтичной и глубокой трактовкой сквозной чаплинской темы «маленького человека» повествует о неразделенной любви бродяги к слепой девушке-цветочнице. Этот «маленький человек» стремится к счастью, и ему, чтобы прожить еще один день, нужно обязательно полюбить кого-то простой и нелепой любовью. И своим крохотным счастьем зажечь огни целого мегаполиса! Шагая по мировому экрану в неуклюжих башмаках и размахивая тростью, этот культовый «маленький человек» сквозь смех и слезы полюбился даже Сталину.
«Дорога» (La Strada) РЕЖИССЕР ФЕДЕРИКО ФЕЛЛИНИ , 1954 г. В фильмографии маэстро Феллини это первый мировой триумф, увенчанный венецианским «Золотым львом» и удостоенный премии «Оскар» в номинации «За лучший неанглоязычный фильм». Магия этого кино за 50 с лишним лет, как вино, с годами только лучше. Невербальная любовь в сентиментальном и одновременно трагическом сюжете фильма о бродячих цирковых артистах послевоенной Италии, которые странствуют в поисках фортуны и звонкой монеты. Деревенская чудачка Джельсомина и цирковой силач со звериным оскалом Дзампано пытаются найти пути сближения друг к другу. Их взаимоотношения пронизаны тончайшей нитью наивности, веры в безысходность и трагичность настоящей любви. Эта картина – прощальная песнь итальянскому неореализму, который маэстро провожает вкупе со своими извечно любимыми тремя спутниками – дорогой, цирком и морем…
«Смерть в Венеции» РЕЖИССЕР ЛУКИНО ВИСКОНТИ , 1971 г. Фильм о трагической любви, в котором лейтмотивом звучит гимн увядающей красоте эпохи второй половины XIX века, гимн любви к ангельскому созданию, словно спустившемуся с небесных сфер, любви, обернувшейся непереносимой мукой, которая ведет лишь к гибели свободного художника. Экранизация одноименной новеллы Томаса Манна – это размышление об эфемерности красоты, любви, юности и неизбежности смерти. Сюжет фильма осторожно, словно гондольер, покачивающий веслом на неспешном, однообразном плеске волн венецианских каналов, погружает нас в запретную, греховную тему неразделенной однополой любви. В финальной сцене у цирюльника герой фильма, поддавшись дьявольскому искушению искусственно омолодиться с помощью краски для волос и грима, кажется трагически смешным. Его страсть к белокурому юноше — будто предвестие бледного ангела, уносящего падшую душу композитора, скончавшегося от смертельного вируса, охватившего Венецию...
«Мужчина и женщина» РЕЖИССЕР КЛОД ЛЕЛУШ , 1966 г. Самые кассовые сборы фильм собрал именно в СССР на уходящей волне диссидентской оттепели 60-х–начала 70-х. В Европе и Штатах фильм посмотрели на гребне триумфа «Золотой пальмовой ветви» Каннского фестиваля и «Оскара», а потом дружно позабыли. И по сей день околоинтеллектуальная публика постсовка в кабаках заказывает и слушает умереннонавязчивый сентиментальный мелос Франсиса Лея с бэк-вокалом «ша-ба-да-ба-да». В глазах совкового зрителя ненарочитую жесткость любовной мелодраме придавала опасная для жизни, но очень романтическая профессия главного героя – каскадера и автогонщика на брендовых фетишах автомобильных иномарок. Самолюбование триумфом самоучки Лелуша сыграло с ним злую шутку, и он всю оставшуюся жизнь цитировал героев этой брендовой влюбленный пары и даже снял посредственный сиквел «Мужчина и женщина: 20 лет спустя», где вновь встретились талисманы режиссера – великолепный Жан-Луи Трентиньян и Анук Эме.
«Империя чувств» РЕЖИССЕР НАГИСА ОСИМА , 1976 г. Эта эротическая любовная драма и есть тот самый сладкий плод порнокультуры, который оказался под запретом и был отлучен от участия в конкурсной программе Каннского кинофестиваля 1976 года, а в самой Японии и по сей день запрещен для общественного показа. Осима продемонстрировал безграничные возможности искусства кино, воплотив эротическую часть интимной жизни человека в объект высокого творчества. Кинополотно, полное любви, оголяет экзистенциальные основы потаенных чувств и сексуальных влечений. Именно большой широкоформатный экран дает возможность ощутить объятия, поцелуи, сам акт любви как символ абсолютного проникновения друг в друга, превращая тела любовников в некий единый огнедышащий организм дракона из японских миниатюр. Оригинальное авторское название как нельзя точно передает художественное содержание фильма. Коррида, согласно архаичному ритуалу, и есть акт жертвоприношения во имя любви. Смертельный оргазм действующих лиц и тел является результатом несоблюденного баланса в запредельной «корриде любви».
«Привидение» РЕЖИССЕР ДЖЕРРИ ЦУКЕР , 1990 г. Oh, my love! Эти слова звучной мелодии саундтрека к фильму и по сей день, спустя четверть века, заставляют переживать мистерию любви в мизансцене с пальцами рук влюбленных, пытающихся слепить плод любви из глиняной массы. Внезапная смерть главного героя от руки убийцы становится завязкой последующих событий. Так начинается романтическая история любви призрака к живой девушке, где медиумом выступает уморительнонеподражаемая Вупи Голдберг. Писать об этом фильме — все равно, что пересказывать извечную сказку о любви, борьбе, возмездии и печальном спасении. Картина затронула души зрителей так, что еще в 90-е в процессе мирового кинопроката фильм стал считаться классикой жанра мелодрамы, а Деми Мур и Патрик Суэйзи — живой легендой, иконой нерушимой любви.
«Ущерб» РЕЖИССЕР ЛУИ МАЛЬ , 1992 г. История любви респектабельного политика, мужчины почтенного возраста к женщине-вамп. Луи Маль в своем предсмертном фильме продемонстрировал, как порой чувства героев неотвратимо переходят грань дозволенного. Особенно, когда одной из сторон любовного треугольника оказывается сын достопочтенного господина, оказавшийся заложником связи его блудной жены с собственным отцом. Глава же семейства, впавший в полную рабскую зависимость от своей страсти, вызывает лишь жалость неспособностью повлиять на ход событий. И откровение недостойной страсти отца становится причиной гибели сына. В этом бренном мире существуют различные формулы любви, но порой встречается такая всепоглощающая страсть, что разрушает все вокруг себя, нанося близким невосполнимый ущерб…
«Все о моей матери» РЕЖИССЕР ПЕДРО АЛЬ МОДОВАР, 1 999 г. Тринадцатый по счету фильм живого классика европейского кино повествует о любви к безумству, в которое погружаются герои этой картины. Горькая и трагичная история о человеческих слабостях. Сказ об отдельно взятой семье, оказавшейся в сложной драматической ситуации, о коллизиях судеб различных унисекс-персонажей. И Педро Альмодовар среди всего этого лабиринта страстей творит почти библейское чудо – рождение здорового младенца от ВИЧ-инфицированных родителей, гея-трансвестита и лесбиянки. Повествование наполнено изящно-экспрессивным драматизмом с умеренным пафосом любви к матриархату и идеи вернуть миру человечность в ее подлинной широте.
«Непристойное предложение» РЕЖИССЕР ЭДРИАН ЛАЙН , 1993 г. Купить можно если не все, то почти все... Все, кроме сердца, которому не прикажешь! Женщина порой поддается искушению, но умная вовремя вернется к любимому, отдается плоть, а сердце – нет... Это всего лишь малая часть из набора жизненных афоризмов о любви и семейном счастье, которые нашли отражение в этом фильме с безукоризненной и актуальной на все времена драматургией по всем канонам жанра любовной мелодрамы с традиционным голливудским финалом happy end. Герои великолепного тандема Деми Мур и Вуди Харрельсон оказались уж слишком самоуверенны в непоколебимости своей любовной идиллии. И в самый уязвимый момент испытаний в игру вступает дьявольский искус в лице неподражаемого Роберта Редфорда. Фильм и по сей день будоражит воображение, словно заклинание Э.М. Ремарка: «…до чего же страшно любить женщину и быть бедным»
«Куклы» РЕЖИССЕР ТАКЭСИ КИТАНО, 2002 г. После своих криминальных саг о якудза с фирменными фейерверками из разбрызганных мозгов в «Куклах» Такэси показал себя как зрелый академист и восточный мастер, сумевший адаптировать в кино классические жанры японской поэзии – танка и хокку. Фильм состоит из трех новелл с шестью героями (три пары влюбленных) – куклами в человеческом обличье. Японская поэзия о любви плавно вписалась в канву картины, в которой драматургия выстроена как диковинное соединение театрального и поэтического пространства, словно флэшбэк в прошлое и настоящее. Посыл киноленты очевиден – куклы воплощены в сегодняшних героях, а герои проявляют сопричастность этнографическому пространству театров Бунраку и Кабуки. Нетривиальная драматургия подчеркнута дерзким светом и цветом, непредсказуемым ритмом движения образов с живыми печальными глазами в раскрашенных масках.
«Мечтатели» РЕЖИССЕР БЕРНАРДО БЕР ТОЛУЧЧИ, 2003 г. Фильм-сновидение со знаковым названием «Мечтатели» об ускользающей любви трех подростков времен студенческих бунтов второй половины 60-х. Встреча героев фильма образует классический французский треугольник – l'amour à trois, увлекая их с площади манифестаций в стены квартиры, где дух революции с улиц Парижа трансформируется в раж сексуальных экспериментов. Эти эксперименты Бертолуччи выстраивает через имитацию мизансцен из культовых фильмов мирового кино. Но трехсторонняя любовь оказывается под угрозой гибели от удушья угарным газом. Пока камень, брошенный из толпы демонстрантов, не разбивает окно, привнося спасительный майский воздух студенческой революции. Любовный треугольник выбрасывается на улицы восставшего Парижа и тут же разрушается: каждый идет своим путем….
«Реконструкция» РЕЖИССЕР КРИСТОФФЕР БО Э, 2003 г. С помощью приглушенного света ночного Копенгагена, напоминающего о бесконечности полярных ночей Скандинавии, автор создает реконструкцию любовного квадрата, в котором мир героев доведен до кафкианского абсурда. Чарующая атмосфера фильма сопровождает нас по лабиринту головоломки режиссера в поисках гармонии в хаосе любовного потока сознания. Терпеливый же зритель находит ответ в диалогах и параллельном линейном монтаже, в которых Боэ сумел рассказать о любви так, как до него не говорил почти никто. Судя по фильму, эта «Реконструкция» удалась на славу – убедительным триумфом стало присуждение Кристофферу Боэ приза «Золотая камера» за лучший полнометражный дебют Каннского фестиваля 2ООЗ года.
«Любовь» РЕЖИССЕР МИХАЭЛЬ ХАНЕКЕ , 2 012 г. Загадочная «Любовь» по Ханеке – незатейливый лаконичный сюжет о судьбе престарелых супругов-музыкантов Жоржа и Анны, которым на девятом десятке лет выпало испытание вместе пройти предсмертный экзамен. После реанимации Анна возвращается домой, но ее сознание начинает разрушаться. Жорж с безнадежным оптимизмом проходит все стадии отчаяния, иллюзии, самообмана. В результате он оказывается перед неотвратимостью единственно возможного выхода – убийства горячо любимой жены, которое расценивается зрителем как спорное экзистенциальное милосердие, преступление, затмение, эвтаназия… Но все во имя любви! Агония старческого маразма сама по себе табуирована и очень редко встречается в художественном кино. У магистра Ханеке весь процесс разрушения личностных начал героев доведен до полного документализма