Hələ yaxın keçmişdə biz bütün kosmonavtların adlarını bilirdik. İndi isə google-da axtarış vermədən şəxsən mən hal-hazırda BKS-da (Beynəlxalq Kosmos Stansiyası) kimin olduğunu deməyə çətinlik çəkərəm. Kosmosa uçuş gündəlik hadisəyə çevrilib, yeni nəsil üçün bunda heç bir qeyri-adi hal və ya macəra yoxdur, bu sadəcə ağır fiziki yüklə birləşən elmi işdir…
Kosmik turizm mövzusunu ciddi olaraq 1986-cı ildə Beynəlxalq Astronavtika Konqresində müzakirə etməyə başlamışlar. Elə o zaman kosmik turizmin məqsədəuyğunluğunu düşünməyə məcbur edən kədərli hadisə baş vermişdi: 28 yanvar 1986-cı ildə bortunda ilk kosmik turist qadın Krista Mak Oliff olan "Challenger" kosmik gəmisi qəzaya uğramışdı.
christa_mcauliffe_experiences_weightlessness_during_kc-135_flight_-_gpn-2002-000149
90-cı illərin əvvəllərində ilk kommersiya astronavtları - Yapon jurnalist Akiyama Toehiro və Britaniya vətəndaşı Helen Sharmen - kosmosa yola düşdülər. Amma yenə də Toehiro və Sharmen kosmik turist hesab edilmirlər. Rəsmi olaraq kosmik turizm dövrü 2000-ci illərdə - XXI əsrin gəlişi ilə başlamışdır.
dr-helen-sharman-image-kingston-university-london
1401185165_akiyama_toyohiro
Kosmosa "sadəcə baxmaq üçün" ilk dəfə uçan 60 yaşlı İtalyan əsilli multimilyonçu Dennis Tito oldu. O, 2001-ci ildə 28 aprel - 6 may tarixləri arası bir həftəlik uçuş həyata keçirib. Tito orbita ilə Yer üzündə 128 dəfə uçuş edib; hər bir uçuş ona 150 min dollara başa qəlib.
dennis-tito
2002-ci il 25 aprel - 5 may tarixləri arası illüminator pəncərəsindən Yer kürəsini bu dəfə CAR-dan olan milyonçu Mark Şattlvort seyr etdi. O, MKS-ın kosmik gəmisi ilə səyahət etmək üçün 20 milyon dollar ödəmişdi. Şattlvort - "Canonical Ltd" adlı xüsusi şirkətin təsisçisidir, BKS-da fəal istifadə edilən Ubuntu Linux əməliyyat sisteminin hazırlanmasına rəhbərlik edir.
0219-mark-shuttleworth-630x420
2006-cı ildə 21 milyon dollar ödəyən yapon sahibkar Daysuke Enomoto  növbəti kosmik turist ola bilərdi, lakin tibbi göstəricilərə görə ixtisar edilir. Yapon milyoner  təşkilatçıların qərarı ilə qəti şəkildə razı deyil və kainatı fəth etmək arzusu böyük hüquqi bir qarşıdurma halına çevrilmişdir. Enomotonun dediyinə görə, artıq o kosmosa uçmaq istəmir.
daisuke_enomoto_2006
Amerikalı multimilyonçu Gregory Olsen BKS-da öz unudulmaz kosmik təəssürat payını 2005-ci il 1-11 oktyabr tarixləri arasında əldə edib.
gregory_olsen
2006-cı il 18-29 sentyabr tarixində BKS-nın bortuna minən İran əsilli ABŞ vətəndaşı Anuşe Ansariyə gəldikdə isə, onun sadəcə bəxti gətirmişdi: o, Daysuke Enomotonun əvəzinə uçmuşdu. Anuşe informatika və elektronika üzrə bakalavr dərəcəsi almış, TelecomTechnologies, Inc. (TTI) şirkətinin təsisçisi və ProdeaSystems, Inc şirkətinin sahibidir.
2001-anousheh-ansari1_1
Növbəti kosmik turist Amerikalı milyoner Richard Garriott idi. Onun sahibkarlıq fəaliyyəti bilavasitə kompüter texnologiyası ilə əlaqəlidir.
Uçuş 2008-ci il 12-24 oktyabr tarixləri arasında baş tutmuşdur.
2577.richardgarriot_sputnik
Macarıstan əsilli astronavt-turist Çarlz Simoni maraqlı adı olan Intentional Software Corporation şirkətinin sahibidir, həmçinin Microsoft şirkətinin təsisçilərindən biridir. BKS-da iki dəfə olub: 2007 və 2009-cu illərdə.
charles-1
Proqramlaşdırma və yüksək texnologiya ilə əlaqəli insanlardan ibarət siyahıya 2009-cu ildə sirk artisti, "Cirque du Soleil" sirkinin yaradıcısı və rəhbəri, Time jurnalının versiyasına görə planetin ən nüfuzlu biznesmenlərindən biri olan Guy Lalibertenin necə düşdüyü tam aydın deyil.
710441_20
Kosmos sərhəddinə maksimal dərəcədə yaxınlaşan Avstriyalı paraşütçü ekstremal Feliks Baumgartner olub: o, düşüşdə cəmi 9 dəqiqə və 3 saniyə keçirərək və saatda 1173 kilometr sürətə çataraq 38.710 metr yüksəklikdən aşağı enib.
iiyeikn2b_c
2014-cü ilin oktyabr ayında məlum oldu ki, NASA-nın "Hİ-SEAS" layihəsi çərçivəsində Marsa ekspedisiya hazırlama missiyasının üçüncü ekipaj üzvlərindən biri azərbaycanlı Allen Mirkadırovdur.

Еще в недавнем прошлом мы знали всех космонавтов по именам. Сейчас, не погуглив , я лично затруднилась бы сказать, кто в данный момент находится на МКС. Полеты в космос стали будничным явлением, для нового поколения в них нет ничего возвышенного или приключенческого, это всего лишь научная работа, сопряженная к тому же с тяжелой физической нагрузкой…
Всерьез тему космического туризма начали обсуждать в 1986 году, на Международном конгрессе по астронавтике. Тогда же случился печальный инцидент, заставивший призадуматься о целесообразности космического туризма: 28 января 1986 года потерпел катастрофу «Челленджер», на борту которого была первая космическая туристка Криста Мак Олифф.
christa_mcauliffe_experiences_weightlessness_during_kc-135_flight_-_gpn-2002-000149
В начале девяностых в космос отправились первые коммерческие астронавты – японский журналист Акияма Тоехиро и британская гражданка Хелен Шармен. И всетаки ни Тоехиро, ни Шармен не считаются космическими туристами. Официально эра космического туризма началась с «нулевых» годов – с наступлением XXI века.
dr-helen-sharman-image-kingston-university-london
1401185165_akiyama_toyohiro
Первым слетавшим в космос «просто посмотреть» стал 60-летний американец итальянского происхождения, мультимиллионер Деннис Тито. Он совершил недельный полет 28 апреля – 6 мая 2001 года. Тито облетел Землю по орбите 128 раз; каждый виток стоил ему 150 тысяч долларов.
dennis-tito
25 апреля – 5 мая 2002 года Землю из окна иллюминатора увидел миллионер из ЮАР Марк Шаттлворт, слетавший на МКС за 20 миллионов долларов. Шаттлворт – основатель частной компании Canonical ltd., руководящий разработкой операционной системы Ubuntu Linux, которая активно используется на МКС.
0219-mark-shuttleworth-630x420
Еще одним космическим туристом в 2006-м мог стать японский предприниматель Дайсукэ Эномото, заплативший 21 млн долларов, но дисквалифицированный по медицинским показателям. Японский миллионер категорически не согласен с решением организаторов, и мечта покорить вселенную трансформировалась в большой юридический конфликт. Как признается сам Эномото, в космос ему больше не хочется.
daisuke_enomoto_2006
Американский мультимиллионер Грегори Олсен получил свою долю незабываемых космических впечатлений на МКС 1–11 октября 2005 года.
gregory_olsen
Что до Ануше Ансари, гражданки США иранского происхождения, побывавшей на борту МКС 18 29 сентября 2006 года, то ей просто повезло: она полетела вместо Дайсукэ Эномото. Ануше имеет степень бакалавра в области информатики и электроники, является основателем компании TelecomTechnologies, Inc. (TTI) и владелицей компании ProdeaSystems, Inc.
2001-anousheh-ansari1_1
Очередным космическим туристом стал американский миллионер Ричард Гэрриот, предпринимательская деятельность которого имеет непосредственное отношение к компьютерным технологиям.
Полет проходил с 12 по 24 октября 2008 года.
2577.richardgarriot_sputnik
Астронавт-турист венгерского происхождения Чарльз Симони является владельцем компании с красноречивым названием Intentional Software Corporation, а также одним из основателей компании Microsoft. Побывал на МКС дважды: в 2007 и 2009 году.
charles-1
Не совсем понятно, как в список, состоящий в основном из людей, причастных к программированию и высоким технологиям, в сентябре 2009 года попал циркач Ги Лалиберте – основатель и руководитель Cirque du Soleil, один из самых влиятельных бизнесменов планеты по версии журнала Time.
710441_20
Максимально приблизился к границе космического пространства австрийский парашютист экстремал Феликс Баумгартнер: он шагнул вниз с высоты 38 710 метров, проведя в падении в общей сложности 9 минут и 3 секунды и достигнув скорости 1173 километра в час.
iiyeikn2b_c
В октябре 2014 года стало известно, что одним из членов экипажа третьей по счету миссии по подготовке экспедиции на Марс в рамках проекта NASA «HI-SEAS» стал азербайджанец Аллен Миркадыров.