Hələ yaxın keçmişdə biz bütün kosmonavtların adlarını bilirdik. İndi isə google-da axtarış vermədən şəxsən mən hal-hazırda BKS-da (Beynəlxalq Kosmos Stansiyası) kimin olduğunu deməyə çətinlik çəkərəm. Kosmosa uçuş gündəlik hadisəyə çevrilib, yeni nəsil üçün bunda heç bir qeyri-adi hal və ya macəra yoxdur, bu sadəcə ağır fiziki yüklə birləşən elmi işdir…
Kosmik turizm mövzusunu ciddi olaraq 1986-cı ildə Beynəlxalq Astronavtika Konqresində müzakirə etməyə başlamışlar. Elə o zaman kosmik turizmin məqsədəuyğunluğunu düşünməyə məcbur edən kədərli hadisə baş vermişdi: 28 yanvar 1986-cı ildə bortunda ilk kosmik turist qadın Krista Mak Oliff olan "Challenger" kosmik gəmisi qəzaya uğramışdı.
christa_mcauliffe_experiences_weightlessness_during_kc-135_flight_-_gpn-2002-000149
90-cı illərin əvvəllərində ilk kommersiya astronavtları - Yapon jurnalist Akiyama Toehiro və Britaniya vətəndaşı Helen Sharmen - kosmosa yola düşdülər. Amma yenə də Toehiro və Sharmen kosmik turist hesab edilmirlər. Rəsmi olaraq kosmik turizm dövrü 2000-ci illərdə - XXI əsrin gəlişi ilə başlamışdır.
dr-helen-sharman-image-kingston-university-london
1401185165_akiyama_toyohiro
Kosmosa "sadəcə baxmaq üçün" ilk dəfə uçan 60 yaşlı İtalyan əsilli multimilyonçu Dennis Tito oldu. O, 2001-ci ildə 28 aprel - 6 may tarixləri arası bir həftəlik uçuş həyata keçirib. Tito orbita ilə Yer üzündə 128 dəfə uçuş edib; hər bir uçuş ona 150 min dollara başa qəlib.
dennis-tito
2002-ci il 25 aprel - 5 may tarixləri arası illüminator pəncərəsindən Yer kürəsini bu dəfə CAR-dan olan milyonçu Mark Şattlvort seyr etdi. O, MKS-ın kosmik gəmisi ilə səyahət etmək üçün 20 milyon dollar ödəmişdi. Şattlvort - "Canonical Ltd" adlı xüsusi şirkətin təsisçisidir, BKS-da fəal istifadə edilən Ubuntu Linux əməliyyat sisteminin hazırlanmasına rəhbərlik edir.
0219-mark-shuttleworth-630x420
2006-cı ildə 21 milyon dollar ödəyən yapon sahibkar Daysuke Enomoto  növbəti kosmik turist ola bilərdi, lakin tibbi göstəricilərə görə ixtisar edilir. Yapon milyoner  təşkilatçıların qərarı ilə qəti şəkildə razı deyil və kainatı fəth etmək arzusu böyük hüquqi bir qarşıdurma halına çevrilmişdir. Enomotonun dediyinə görə, artıq o kosmosa uçmaq istəmir.
daisuke_enomoto_2006
Amerikalı multimilyonçu Gregory Olsen BKS-da öz unudulmaz kosmik təəssürat payını 2005-ci il 1-11 oktyabr tarixləri arasında əldə edib.
gregory_olsen
2006-cı il 18-29 sentyabr tarixində BKS-nın bortuna minən İran əsilli ABŞ vətəndaşı Anuşe Ansariyə gəldikdə isə, onun sadəcə bəxti gətirmişdi: o, Daysuke Enomotonun əvəzinə uçmuşdu. Anuşe informatika və elektronika üzrə bakalavr dərəcəsi almış, TelecomTechnologies, Inc. (TTI) şirkətinin təsisçisi və ProdeaSystems, Inc şirkətinin sahibidir.
2001-anousheh-ansari1_1
Növbəti kosmik turist Amerikalı milyoner Richard Garriott idi. Onun sahibkarlıq fəaliyyəti bilavasitə kompüter texnologiyası ilə əlaqəlidir.
Uçuş 2008-ci il 12-24 oktyabr tarixləri arasında baş tutmuşdur.
2577.richardgarriot_sputnik
Macarıstan əsilli astronavt-turist Çarlz Simoni maraqlı adı olan Intentional Software Corporation şirkətinin sahibidir, həmçinin Microsoft şirkətinin təsisçilərindən biridir. BKS-da iki dəfə olub: 2007 və 2009-cu illərdə.
charles-1
Proqramlaşdırma və yüksək texnologiya ilə əlaqəli insanlardan ibarət siyahıya 2009-cu ildə sirk artisti, "Cirque du Soleil" sirkinin yaradıcısı və rəhbəri, Time jurnalının versiyasına görə planetin ən nüfuzlu biznesmenlərindən biri olan Guy Lalibertenin necə düşdüyü tam aydın deyil.
710441_20
Kosmos sərhəddinə maksimal dərəcədə yaxınlaşan Avstriyalı paraşütçü ekstremal Feliks Baumgartner olub: o, düşüşdə cəmi 9 dəqiqə və 3 saniyə keçirərək və saatda 1173 kilometr sürətə çataraq 38.710 metr yüksəklikdən aşağı enib.
iiyeikn2b_c
2014-cü ilin oktyabr ayında məlum oldu ki, NASA-nın "Hİ-SEAS" layihəsi çərçivəsində Marsa ekspedisiya hazırlama missiyasının üçüncü ekipaj üzvlərindən biri azərbaycanlı Allen Mirkadırovdur.

Even in the recent past, we would know all the cosmonauts by their names. Now, not taking advantage of Google, I would not know who is currently on the ISS. Flying into space has become a commonplace phenomenon, for the new generation there is nothing sublime or adventurous, it's just a scientific work, coupled with heavy physical exertion ...
The theme of space tourism was seriously discussed in 1986 at the International Congress on Astronautics. At the same time, there was a sad incident that made one think about the advisability of space tourism: January 28, 1986, crashed "Challenger", on board with the first space tourist Krista Mak Oliff.
In the early nineties, the first commercial astronauts - Japanese journalist Akiyama Toehiro and British citizen Helen Sharmen - went to space. And yet neither Toyohiro nor Sharman are considered cosmic tourists. Officially, the era of space tourism began with the "zero" years - with the onset of the XXI century.
The first to fly into space "just to see" was a 60-year-old American of Italian descent, multimillionaire Dennis Tito. He flew a week-long flight from April 28 to May 6, 2001. Tito flew in the Earth`s orbit 128 times; every turn cost him 150 thousand dollars.
April 25 - May 5, 2002, a millionaire from South Africa Mark Shuttleworth saw the Earth from the window, flew to the ISS for $ 20 million. Shuttleworth is the founder of the private company Canonical ltd., Managing the development of the operating system Ubuntu Linux, which is actively used on the ISS.
Another space tourist in 2006 could be a Japanese entrepreneur Daisyke Eenomoto, who paid $ 21 million, but he disqualified for medical reasons. The Japanese millionaire categorically does not agree with the decision of the organisers, and the dream to conquer the universe was transformed into a big legal conflict. As Enonomo himself admits, he no longer wants to go into space.
American multimillionaire Gregory Olsen received his share of unforgettable space impressions on the ISS on October 1-11, 2005.
As for Anoush Ansari, a US citizen of Iranian origin, who was on board the ISS on September 29, 2006, she was just lucky: she flew instead of Daisuke Enomoto. Anushe holds a bachelor's degree in computer science and electronics, is the founder of TelecomTechnologies, Inc. (TTI) and proprietor of ProdeaSystems, Inc.
The next space tourist was the American millionaire Richard Garriott, whose entrepreneurial activity is directly related to computer technology.
The flight was held from 12 to 24 October 2008.
Astronaut-tourist of Hungarian origin Charlie z Simonyi is the owner of the company with the eloquent title Intentional Software Corporation, and also one of the founders of Microsoft. He visited the ISS twice: in 2007 and 2009.
It's not entirely clear how the founder and leader of Cirque du Soleil, Guy Laliberte, one of the most influential businessmen on the planet, could enter the list of cosmic tourists, composed mainly of people involved in programming and high technologies in September 2009, according to Time magazine.
The Austrian parachutist extreme Felix Baumgartner approached the border of outer space to the maximum: he stepped down from a height of 38,710 meters, after a total of 9 minutes and 3 seconds in a fall and reached a speed of 1,173 kilometres per hour.
In October 2014, it became known that one of the crew members of the third mission for the preparation of the expedition to Mars within the framework of the NASA "HI-SEAS" project was Azeri Alleyn Mirkadyrov.