Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının rektoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi adına Elmi mərkəzinin Azərbaycan tərəfdən rəhbəri, Azərbaycanı və Qafqazı öyrənən Britaniya Fondunun (www.bfsac.org.uk) Qəyyumlar Şurasının sədri akademik Nərgiz Paşayeva Oksford Universitetinin Kansleri Lord Patten Barnesin rəhbərlik etdiyi Xeyriyyəçilər Komitəsinin üzvlüyünə təntənəli sürətdə qəbul edilib..
Fəxri adı bu il 28-ci dəfə keçirilmiş Kanslerin Xeyriyyəçilər Komitəsinin illik xüsusi mərasimində təqdim olunub. Nargiz Xanım Paşayeva dünyanın birinci ali məktəbi sayılan Xeyriyyəçilər Komitəsinə üzv olan və Oksford Universitetinin xüsusi mantiya və qızılı ipli baş geyim dəsti ilə təltif edilən ilk azərbaycanlı oldu.
Elə həmin gün Azərbaycanı və Qafqazı öyrənən Britaniya Fondunun adı dünyada tanınmış məşhurlarla yanaşı, Oksford Universitetinin Klarendon Arkasına həkk edildi. Oksford Universitetinin dəyər verdiyi tərəfdaşlarını Oksford Universitetinin Klarendon Arkasında həkk etmək ənənəsi XIV əsrdən mövcuddur. Arka Universitetinin qəlbi sayılan tarixi əhəmiyyətli məhşur Bodleyn Kitabxanasının girişində yerləşir.

Nargiz Pashayeva at the Committee of benefactors of the Oxford University
The rector of the Baku branch of the Moscow State University, the vice-president of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), the head of the National Center after Nizami Ganjevi at the Oxford University from the Azerbaijan part, the chairwoman of the Supervisory Board of the British Fund, studying Azerbaijan and the Caucasus, the Academician Nargiz Pashayeva was solemnly admitted, as a member of the Committee of benefactors of the Oxford University’s Chancellor, Lord Patten of Barnes.
The honored title was presented to her at the special annual event of the Committee, which took place for the 28th time this year on the 11th of October. Mrs. Nargiz Pashayeva has been the first Azerbaijani woman, who has became a member of the Committee of benefactors of the leading educational institution of the world and she was dressed in Oxford scarlet gown and cap with golden tuft.
8_okford_universitetinin_nizami
This very day, the name of the British fund, studying Azerbaijan and the Caucasus, was memorized among names of the world-famous scientists, public figures and organizations on the memorial plate of the Clarendon arch. The tradition to memorize the names of partners of great value of the Oxford University on Clarendon arch exists from XIV century. The Arch opens the entrance to the Bodleian library, which is considered, as a heart of the university.