“Abşeron küləyindən doğulanlar”. Ötən yay Erart muzeyində böyük uğurla keçirilən Azərbaycan rəssamlarının sərgisinə məhz belə sanballı ad verilmişdi. “Abşeron məktəbi” nümayəndələrinin rəngarəng əsərlərinin mürəkkəb polifoniyası sırasında Fazil Nəcəfovun da heykəlləri inamlı akkordlarla səsləndi. Bu sənətkarın işləri təsviri deyil, onlar tamaşaçının zövqünə uyğunlaşmır, bəlli şərq motivlərini təkrarlamır, reallığı təqlid etmir. Daha çox rəssamın daxili həqiqətini üzə çıxarır, bu da ki, olduqca çətindir. Bu həqiqət haqqında Fazil Nəcəfov sətirlər və abzaslarla deyil, bütöv fəsillərlə danışır; burada həm həyat, həm göz yaşları, həm məhəbbət var.
I FƏSİL
FAZİL EŞQİNİ ETİRAF EDİR
Mən daşı sevirəm. Onun fakturasını, çəkisini, sükutunu sevirəm. Səssiz, müdrik sükutunu. Daşda çoxlu enerji, sirr və hekayələr var. Mən daşa vurulmuşdum və biz bir-birimizi qarşılıqlı məhəbbətlə sevirdik.
Daşlar fərqli olur. Uzunsov və yumru, ölü və diri, dələduz daşlar... Dələduz daş nə deməkdir? Baxırsan ki, yol kənarında baxımsız düşüb qalıb, amma, lənət şeytana, diqqəti özünə cəlb edir!
Bir dəfə heykəltəraşlar simpoziumuna qaya parçaları gətirdilər. Onlar arasında bir nəhəngi var idi, işə başlamazdan öncə onu bölmək lazım idi. Daş karxanasında çalışan, nəhəng əlləri olan ustalar gəldilər. Bir kəsik etdilər və qaya bölündü. Diqqətimi nə çəkdi? İlk dəfə gün işığı görən hamar bətn! Onun daxilində nə isə, yenicə pöhrələnən lobya rəngində, aloe kimi xırda bir şey var idi... Daşın daxilində! Hamı baxdı və çıxıb getdi, mən isə hələ də unuda bilmirəm. Bu nə idi? Bu canlı elementi daşın bətnində hansı sirr saxlayırdı?! Daşlar milyon illər boyu suyun altında qalıblar, sakitcə yetişiblər, bayıra çıxdıqdan sonra isə heykəltəraşların əlinə düşüblər. Biz onlara böyük hörmətlə yanaşmalıyıq. Onlara təməldən xas olan fəlsəfəni qaytarmalıyıq.
Məsələn, Misir heykəltəraşlığı. O, istənilən ölçüdə monumentaldır! Bu hələ də məni təəccübləndirir. Onun fotoşəklini çəksən belə heç kim miniatür olduğunu söyləməyəcək. Belə fiqura baxırsan – barmaq ölçüdə qranit, kiçik fiqurdur, amma hər şeyi ehtiva edib! Sovet heykəltəraşlığında isə hər şey əksinədir – monumental deyil, amma nəhəng miqyası var.
II FƏSİL
HEYKƏLTƏRAŞLIQ NƏDƏN BAŞLAYIR
Təsviri incəsənətin əsası rəsmdir. Rəssamlıq, heykəltəraşlıq isə - həmin rəsmdir, lakin artıq onun davamıdır, təkamülüdür. Mənim üçün rəsm – istirahətdir. Nə isə maraqlı bir şey gözümə dəyərsə - vacib deyil nə - model və ya sadəcə küçədə nə isə marağıma səbəb olarsa, əgər məni cəzb edərsə, o artıq mənimdir. Onun mənim olması üçün nə tələb edilir?
Birincisi, parlaq xarici görünüşə malik insanlar var. Parlaq xarici görünüş – parlaq xarakter deməkdir. Daxili məzmunun yarısı xaricdə əks olunur. Amma həmişə yox – səhvlər də olur... Bir də var boz insanlar. Elə bil hər şey yerindədir – gözlər, burun, amma necə isə... adidir. Geniş istifadə üçündür. Bax, bu qeyri-adi daxili məzmunun xarici görünüşlə nisbəti yaddaşda iz buraxır.
Sərrast atıcılar kimi yaradan rəssamlar var. Matiss asanlıqla nişan alırdı! Hərçənd, bu ancaq kənardan asan görünür. Əlbəttə ki, buna dərhal nail olmaq mümkün deyil.
Rahatlıq bəxş edən xətlər var. Sanki düz xətdir, amma sakitlik verir. Bu ustalıq hətta rəssamları valeh edir. Pikassoda da yaxşı xətlər var, amma o, nəcib deyil – gah oynayır, gah zarafat edir, gah qorxudur... Ancaq böyük ustad olduğu üçün, ona hər şeyi keçirlər. Matiss isə - sevgi insanıdır! Mən tez-tez Puşkin muzeyinə Mattisə baxmaq üçün gedirdim və o həmişə mənə sakitlik bəxş edirdi. Sadəcə balıq akvariumu və ya dekorativ divanda qadın, amma necə təsirlidir! Bir sözlə - fransız!
Orta məktəbi bitirdikdən sonra rəssamlıq məktəbinə daxil oldum. Moskvadan yenicə gəlmiş müəllimimiz var idi. O, bildiyi hər şeyi bizə öyrədirdi və rəsm dərsi əsl bayrama çevrilirdi. Vərəqi çərçivəyə bərkidirdik və nə isə yenilik gözləyirdik! İş uğurlu alınanda zövq alırdım, alınmayanda isə evə çox pis əhval-ruhiyyədə gəlirdim. Səhəri günü səbirsizliklə gözləyirdim ki, gedib hər şeyi düzəldim.
Yadımdadır, Surikov institutunun birinci kursunda auditoriyaya görkəmli bir professor – Qleb Borisoviç daxil oldu. “Qələmləri buraxın, məni dinləyin. Rəsmi belə çəkirik: bir kağızda 3 baş”. Mən düşündüm: “Bir kağızda 3 baş! Bu nədir, rəsm dərnəyi?!”. Moskvanın ali məktəbi məni çox məyus etdi. O illərdə Bakıda çox güclü məktəb var idi. Tələbə yoldaşlarım yaxınlaşıb rəsmlərimə baxanda özlərinə belə təsəlli verirdilər: “Bu, axı Bakı məktəbidir”.
III FƏSİL
QƏHRƏMAN SOVET İDEOLOGİYASI TİKANLIQLARINDAN ÖZ İSTEDADINA TƏRƏF İRƏLİLƏYİR
Son kursda Neft Daşlarına yollandım. Bu, qışa təsadüf etmişdi; estakadalar ayaqlarımın altında yellənirdi... Bəndlərin taxtaları arxasında – tünd yaşıl rəngli su var idi, qağayılar alçaqdan uçurdu, sərt külək üzümə vururdu... Neft Daşlarına material toplamaq, hər şeyi öz gözümlə görmək üçün gəldim və orada 3 gün keçirdim; soyuq linoleumda yatırdım, nəm yorğanla örtünürdüm... Səhəri insan siluetlərini gördüm, dayanıb siqaret çəkirdilər. Çox danışmırdılar... Bir sözlə, buranın sərt gözəlliyi məni valeh etdi. Qayıtdım və eskizlərə başladım. Üç fiqurdan ibarət kompozisiya seçdim... Diplom müdafiəsi ərəfəsində emalatxanaya rəhbərim, professor Tomskiy gəldi. İşimə baxdı və dedi: “Fazil, yarım litr al, iç və bu iki fiquru yığışdır. Birini saxla – diplom alarsan. Əks halda qalmaqal olacaq”. Düşündüm ki, bu nə axmaqlıqdır? Axı onlar əlaqəlidirlər! O, sadəcə adət etməyib. İmtahan komissiyasının sədri hansısa ordenli heykəltəraş idi: o qədər dəqiqliklə işləyirdi ki, ona hind quşu versəydin, bütün ziyilləri göstərərdi. Bax, bu adam başladı deyinməyə: “Bu tələbə haqqında əlaçı olduğunu deyirlər, amma o, belə işlər hazırlayır, - və mənim kompozisiyamı göstərir. – Ona diplom verməyəcəyik, “iki” də yaza bilmərik...”.
Bir neçə gündən sonra məni Rəssamlıq Akademiyasına çağırdılar.
O zamanlar bacarıqlı tələbələrə sifariş yerinə yetirməyi təklif edirdilər və yaxşı da pul verirdilər. Mənə də dedilər: “Bu nə katorqa adamlarıdır bizə göstərirsiniz? Bu sovet fəhləsinin obrazı deyil! Bizə pioner çəkin, buna görə həm diplom, həm də pul alacaqsınız”. Mən isə heç vaxt mübahisə etməyi sevmirdim. Onlara “yaxşı, çox sağ olun” dedim, özlüyümdə isə düşündüm: “Öz pionerinizlə gedin e”, - beləcə, pulsuz və diplomsuz, amma təmiz vicdanla çıxıb getdim.
IV FƏSİL
İKİ RƏSSAM VƏ BİR HEYKƏLTƏRAŞ DÜNYAYA BAXMAĞA GETDİLƏR VƏ ƏJDAHALAR, KƏLƏZLƏR VƏ DİGƏR ƏCAİBLƏRƏ RAST GƏLDİLƏR
Bir dəfə Rasim Babayev və Tofiq Cavadov Qobustana getməyi təklif etdilər. Soruşdum: “Necə gedəcəyik?” – “Qurd qapısından”. – “Piyada?” – “Hə”, heç nə olmamış kimi Rasim cavab verdi. “Yaxşı, - düşündüm, - onlar bacarırlarsa, mən niyə cəhd etməyim?” Yola düşdük, qəbiristanlıqdan sonra boş ərazilərə çıxdıq: torpaq çat-çat, bol gilli idi... Təsviri olaraq çox gözəldi... Nəhayət Qurd qapısına çatdıq... Öz-özümə düşünürəm ki, “ala, bunlar necə adamdırlar!”, amma bir söz demirəm. Yolumuza davam edirik. Lökbatanda çoban itləri bizə hücum etdilər və biz geri döndük. Səhər oyandım, hiss edirəm ki, ayaqlarım ağrıdan sızıldayır. Dünən nə baş verdiyini soruşsanız, xatırlamaram, amma həmən piyada gəzintidən yaranan təəssürat hələ də yadımdadır. Biz dünyaya yeni nəzərlə baxmağa gedirdik! Sonra isə ardı gəldi: elə ki birimiz nə isə maraqlı bir şeydən xəbər tutur, dərhal o biriləri DƏVƏT edir.
Bir dəfə nəhayət ki, alabaş avtobusu ilə Qobustana gedib çıxdıq. Biz nağıla bənzər, sirli aləmə rast gəldik! Elə bir əjdaha vüsəti var ki, sanki burada div çalışıb! Qobustan indi bəzədilib, o zaman belə deyildi! Çöl kərtənkələləri, mamır, əzəmətli qədimlik... Qırmızı ağızlı nəhəng kərtənkələ qayanın başına dırmanır və orada quruyub qalır... Tamamlanmış monument! Bax, belə şeylər iz buraxır. Bu palitranı dəyişmək kimi bir şeydir – kiçikdən böyüyə. Elə o zamanlar da daşı sevdim.
V FƏSİL
QRANİT, BÜRÜNC VƏ ƏHƏNGDAŞINDAN NADİR BƏHƏRLƏR HAQQINDA
Günəş hamı üçün eyni parlamır – həyat çoxmərtəbəlidir: kimsə yuxarıda səadətdən zövq alır, kimsə də kölgədə mövcudluğunu sürdürür... Bürünc “Həyat mərtəbələri” heykəlim də bundan bəhs edir.
Azərbaycan heykəltəraşlarının birinci simpoziumu 1983-cü ildə keçirilmişdi. Hərəyə bir sal qaya verib dedilər: “Nə istəyirsiniz edin, bu marafondur!”. O zaman laqunda yox idi, hər şey əl ilə edilirdi, mən də öz çılpağımı yondum. Xatırlayıram, “Səhər” əsərinə görə birinci yerə layiq görülmüşdüm.
“Duaçı” dünyanı gəzdi, sonra bizdə məskən saldı. Mən dua edən insanın obrazını yaratmaq istəyirdim. Nənəm belə idi – həmişə oturub təsbeh çevirirdi, dünya vecinə deyildi... Düşündüm ki, evdə əvəzimizə dua edən fiqur olsaydı, heç də pis olmazdı.
Reallığı hər kəs əks etdirə bilər, lakin incəsənət – başqa materiyadır! Görünməyəni, çəkiyə malik olmayanı göstərmək, bu enerjini formaya salmaq lazımdır... Qara Qarayev obrazının çox sayda eskizlərini hazırladım və onların içində azdım, nə isə çatışmırdı... Mən onu cəld, impulsiv görürdüm, bütün bunları qranitdə əks etdirmək istəyirdim. Əsas heykəli, öz heykəlimi yaratmaq və onda Qarayevin ruhunu, onun dinamikasını təcəssüm etdirmək idi. Qara Qarayevin heykəli – kitabdır, onun ətrafına dolanmaq və onu oxumaq lazımdır.
VI FƏSİL
BİRİ HEYKƏLTƏRAŞ OLAN RƏSSAMLARDAN İBARƏT MÖHTƏŞƏM ÜÇLÜK
Bir dəfə Moskvadan gələn jurnalist sual verdi: “Abşeron məktəbi nə deməkdir?” Mən isə, həmişə olduğu kimi, yalnız həqiqəti deyirəm: “Mənim üçün heç bir Abşeron məktəbi yoxdur”. İnstitutdan geri döndüm, bakılı şəhər sakinləri ilə rastlaşdım... Mən qrupumuza “Abşeron” adı verməyə cürət etməzdim, lakin biz burada anadan olub, burada böyümüşdük, Bakı mühitinin estetikası bizə dərindən siraət etmişdi. Bu, çox zərif işdir, bunu ancaq biz anlayırdıq. Bakıda, məsələn, Gəncədəki kimi gözəgəlimli ağaclar yoxdur, buranın təbiəti asketikdir. Çəməni qısa, amma təravətlidir! Əncir, tikan, duzlu dəniz... Qumun fraksiyası burada xüsusidir, sahildə külək öz naxışlarını yaradır... Xəzər bir addımlıqdadır, ətrafda vur-tut bəlkə 10 ev var, hamısı da yastı damlı...
Avropada Venesiya biennalesindən sonra belə yazırdılar: “Biz heç təsəvvür də edə bilməzdik ki, Rusiya imperiyasının ucqar yerlərində əsərləri milyonlarla qiymətləndirilən rəssamlar var!”.
Əlbəttə ki, rəssam doğulursan, amma bundan sonrası isə sənin özündən asılıdır. Bəzi rəssamlar modanın tələblərinə uyğun hərəkət edirlər. Bəziləri də var ki, yaradıcılıqda öz ağrısını, eşqini, daxili həyacanını ifadə edir... Belələri həmişə tənhadır və dosta ehtiyac duyurlar. Mənim elə dostlarım var idi. Tofiq Cavadov, Rasim Babayev, Cavad Mircavadov... Onlar mənim üçün əbədi avtoritet olaraq qalıblar. Mənim üçün yalnız onların düşüncələri əhəmiyyətli idi.
VII FƏSİL
FAZİL ƏN VACİB ŞEYİ ETİRAF EDİR
Əsərin dəyərini müəyyən etmək mənim üçün çox asandır. Var həqiqi, var qondarma. Valeriy Brumel 2,28 metr yüksəkliyə atladı, indi isə plankanı 90 sm qədər endiriblər, hamı atlayır və hamı xoşbəxtdir! Amma elə zaman gələcək ki, insanlar geniş tələbat mallarından bezərək əsl incəsənətə dönəcəklər.
ALLAH bəzi insanlara imkan verir ki, bu həyatda imzalarını buraxsınlar. Rəssam nə isə layiqli bir şey etməlidir, buna dünyaya baxışını maksimal səmimi dərəcədə həkk etdirməli və imza çəkməlidir. İllər ötəcək və əsər mövcudluq haqqını sübut edəcək. Amma bütün əsərlər bu sınaqdan çıxa bilmir: dərinliyə malik olmayan əsər köhnəlir.
Heç zaman pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olmaq istəyim olmayıb, çünki bilirdim: cıdır atlarını arabaya qoşmazlar. Qoşsalar, at qaçış sürətini itirəcək. Pedaqogikaya vaxtımı nəyə görə itirməliyəm?
Rəssam özü son nəfəsinə qədər öyrənməyə möhtacdır! Mən həmişə emalatxanada, səhər tezdən axşama qədər iş başında olmuşam. Hətta futbol oynamağı öyrənməmişəm.
Əvvəllər qeydlər etmək kimi adətim var idi. Yaxınlarda köhnə dəftərlərimin birində oxudum: “Şöhrət səni qabaqlayırsa, bu çox pisdir”, və ya “Dişisi yanında olmayanda bülbül gözəl oxuyur”. Rəssam ehtiyac duymalıdır. Bəli, mənim üçün bu aksiomadır... Qoy şöhrət sənə qələmini kənara qoyduğun anda yetişsin.

The salt of Absheron
“Born by the Winds of Absheron”. Such comprehensive title was given to the exhibition of Azerbaijani artists, held with great success last summer in Erarta museum. Fazil Najafov’s sculptures sounded confidently like monumental accords among complex polyphony of picturesque paintings of “absheron school” representatives. Works of this master are not illustrative. They don’t cater to taste of audience, don’t duplicate trivial oriental themes and don’t imitate reality. Except perhaps they reflect the artist’s internal truth, which, as is known, is the most difficult to extract. Fazil Najafov narrates about this truth not by lines and paragraphs, but by whole chapters, where life, tears and love are depicted.
5k
CHAPTER I
DESCRIBING FAZIL’S LOVE DECLARATION
I love stone. I love its texture, weight and its silence. I love its silent reticence, its cognizing reticence. Much energy is concealed in a stone, as it keeps many secrets and stories. I fell in love with stone and we loved each other with mutual love.
Stones are of all kinds. They are prolonged and rounded, dead and alive, stones-hooligans... What does a stone-hooligan mean? Look at a road and there you may notice uncared one, however, god damn, it attracts!
Once stone blocks were delivered to a symposium of sculptors. One of them was huge and it was necessary to chip it out prior to beginning of work. Masters, those working in stone quarries, arrived... They made cutting and that huge rock broke down. And what did I see? A smooth womb, exposed to the sun for the first time! And something tiny with color of young string bean, juicy, like aloe was in the centre of a fossil! All had a look and left, however I can’t forget it hitherto. What was it? What secret did that alive element keep in a stone womb?! For millions of years stones were kept under water, silently ripening and when they emerged, they got into sculptors’ hands. We should treat them with cherishing respect. It is necessary to put their initial inherent philosophy in them.
For example, an Egyptian sculpture. It is monumental in any size! It has been amazing me hitherto. Take its photo and nobody would tell that it is tiny. Have a look at such statuette, finger-size granite, a little figure, but it has a whole package! However, everything is contrary in Soviet sculpture, it isn’t monumental, but it is giant-sized.
1k
CHAPTER II
DESCRIBING SCULPTURE’S STARTING POINT
Basis of fine art is drawing. However, painting and sculpture are the same drawing, but its further continuation and development. Drawing is a relaxation activity for me. When I notice something interesting, independent whether it is a model or I simply notice something curious in the street, if it is catchy, I take it into my possession. What makes it mine? First of all there are some people, who are vivid externally. Bright appearance is a distinctly expressed character. Internal essence is reflected externally by half, not always though. Mistakes happen as well... And there are grey people. It seems like their eyes, nose and every body part is in place – yet everything is ordinary. This is run-of-the-mill. And this ratio of distinguished appearance with different filling settles in memory.
There are artists, who draw, like snipers. Matisse hit target easily! Though, it seems easy only from outside. Certainly, one cannot start doing it right away.
There is a line emitting calmness. A line seems to be straight, nevertheless it infuses peace. Even artists are bribed by this mastership. Picasso had also good lines, however he wasn’t noble one, he plays, and makes jokes, and frightens... However, as a big master, he can get away with everything. And Matisse is a loving human! I frequently used to attend the Pushkin Museum to observe Matisse and he always comforted me. Just a fish bowl or a woman on a decorative sofa, but it is so soul- stirring! In a word, he was a Frenchman.
After finishing school I went to the art college. We had a wonderful teacher, who had shortly arrived from Moscow. He taught us everything he knew and drawing lesson was a real holiday. Every time, stretching canvas on a frame, we anticipated something new! I enjoyed, when I was good at work, but when it went wrong, I returned home in rotten mood. I waited impatiently for the next day with the aim to correct everything.
During my first year of study at Surikov Art Institute, Gleb Borisovich showed up in the auditorium hall, such an imposing professor.
“Put aside your pencils and listen to me. We shall draw in such manner: three heads on a sheet of paper».
I thought: “Three heads on a sheet of paper! Are we in drawing club?!”
I was disappointed by the Moscow higher school. During those years Baku had a very strong school. When classmates came up and had a look at my drawings, they consoled themselves with words: «Well, that is a Baku school».
CHAPTER III
DESCRIBING HERO MAKING HIS WAY THROUGH DIFFICULTIES OF SOVIET IDEOLOGY TOWARDS HIS ACKNOWLEDGEMENT
During my final year I went to the Oil Rocks. It was winter; platforms were shaking under my feet... Bottle-green water splashed behind dam boards, seagulls flew low, prickly wind hit the face... I arrived to the Oil rocks with the aim to collect material, to witness myself and to spent three days there; I slept on cold linoleum and covered myself up in a wet blanket... Next morning I saw outline of few persons standing and smoking. They were silent... Saying true, I was amazed by stark beauty of this place. I returned and got to work on sketches. I chose a composition, consisting of three persons’ figures... Prior to my diploma defense my adviser, professor Tomsky peeped into my workshop. He examined my work and said to me:
“Fazil, take half a liter of vodka and remove these two figures. Keep one figure and you will get a diploma. Otherwise, there will be scandal”.
I thought: “Nonsense! These figures are interconnected! He simply wasn’t used to such drawing. A chairman of the examination board was a kind of a sculptor, who was decorated with orders and had a manner to sculpt so scrupulously, that if a turkey were given to him he would be ready to draw its every wart. And there he started thrumming over the table: “They say, this student studied with excellent marks, but he does things like this” and pointing at my composition, he stated: “We will not award him with a diploma, neither can we give him an F...”».
After a few days I was called to the Academy of Arts.
In those days capable students were proposed to execute an order and they were paid decently. So, they told to me:  “What type of convicts have you shown us? This isn’t an image of a Soviet worker! Draw, at least, a pioneer and you will get money and a diploma for this work”. And I never liked arguing. I told them «Well, thanks». However, I thought: «Go to the hell with your pioneer!” – and I left it without money and the diploma, but with a clear conscience.
6k
CHAPTER IV
HOW TWO ARTISTS AND ONE SCULPTOR WENT TO TAKE A LOOK AT THE WORLD AND SAW DRAGONS, PANGOLINS AND OTHER MONSTERS
One day Rasim Babayev and Tofik Javadov suggested me to visit Gobustan with them.
I asked them: “How shall we get there?”
“Through Wolf gates”.
“By feet?”
"Yes", – Rasim answered indifferently.
Then I thought: “If they can do it, why shouldn’t I follow their example either?”
We walked straight and passed cemetery, and went out to the wasteland. The soil was loamy and the ground under our feet was full of cracks. It was pictorial and very beautiful view... At last, we got to the Wolf gates... I thought to myself: “Hey, what kind of persons they are!”, but I didn’t bat an eye. We continued our way. Shepherd dogs attacked us in Lokbatan and we turned back. In the morning I got up – and oh, I’ve got sore feet. If you’d asked me, what was yesterday, I wouldn’t recollect, but the feelings after that pedestrian excursion I remember hitherto. We went to look at the world, to see it in a completely new way! But in reality one thing led to another: as soon, as one of us learned something interesting, then he immediately INVITED others.
One day we got on the bus called “alabash” and ended up at last coming to Gobustan. We saw fantastic, fairy world! Quite a draconian size, as if some giant rolled over something! Gobustan has become polished now, however it was different at that time! The monitor lizards, moss, some giant antiquity were there... A huge lizard with red mouth climbs up on top of a rock and freezes... An accomplished monument! Just such things leave marks. This is like changing a palette, from little to a large one… That was the day I fell in love with stone.
CHAPTER V
ABOUT RARE FRUITS MADE OF GRANITE, BRONZE AND LIMESTONE
The sun doesn’t shine equally for ALL and the life consists of many floors: some are to enjoy happiness on the top while others are to drag on their existence in the shadow. My bronze “Floors of Life” sculpture is about this.
The first symposium of Azerbaijan sculptors was held in 1983. A stone block was presented and they said: “Do whatever you wish, this is a marathon!”. There was no grinding machine at that time, everything was made manually and I carved my naked one. I remember, that for my "Morning" work I took first place.
"Praying woman" walked all over the world and then settled in our state. I had a wish to create an image of praying person. My grandmother was like that, she always sat with her beads and the world didn’t bother her at all... Thus, I thought: “One should have such figure in his house to pray for us”.
Each and every person is able to draw reality, however, art is a different matter! It is necessary to show invisible, imponderable, to place this energy into the shape... I made a lot of Gara Garayev’s sketches and I got lost in them, I lacked something. I imagined him quick, impulsive, I wanted to reflect all this in granite. The main thing for me was to create a sculpture, which would be mine, to convey Garayev’s spirit and its dynamics. Gara Garayev’s monument is a book which should be walked around and read.
4k
CHAPTER VI
ABOUT ARTISTS’ MAGNIFICENT TRINITY, INCLUDING ONE SCULPTOR
Once a journalist arrived from Moscow and asked: “What does “Absheron school” mean?”. And as for me, I always tell the truth and nothing but the truth: “There isn’t any “Absheron school” for me”. I came back from the institute and got to Baku citizens... I wouldn’t dare calling our group, as “Absheron” one, however we were born and were grown up here, aesthetics of Baku surrounding is deeply stuck in our souls. That was a very subtle issue, only we understood this. For example, you won’t find trees full of fruit in Baku, like in Gandja, nature is ascetic there. Grass is short, however smelly! Fig, thorns, salty sea... Sand fraction is special here, wind creates patterns ashore... The Caspian sea is nearby, not more than dozen of houses are around and all of them have flat roofs...
They began to write after the Venetian biennial in Europe: “We had no idea, that Russian empire’s neck of the woods has such artists, whose works are estimated in millions!”.
Certainly, artists are born, yet much depends on you at the later stage. Some artists do whatever is trendy, and there are those, who express pain, love, internal itching in their creativity… Such artists are always alone and they need friends very much. I had such friends. Tofik Javadov, Rasim Babayev, Javad Mirjavadov... They remained authorities for me forever. Only their opinion was important for me.
CHAPTER VII
DESCRIBING FAZIL’S ACKNOWLEDGMENT ABOUT THE MOST IMPORTANT
I easily define the value of an art piece. There is a genuine and a non-genuine. Valery Brumel jumped 2.28 meters high and set a world record and now bar is lowered by 90 cm, all jump and all are glad! However, such time will come, when people will get tired of run-of-the-mill and will return to the genuine art.
GOD allows some people to leave their autograph in this life. An artist should make something worthy, to contribute into this his most honest world perception and to put his signature. It will take years and his work will confirm its right to exist. However, not all works pass this test: a work becomes outdated, if it lacks depth.
I had never had a wish to teach, as I was aware, that racing horses aren’t put to a cart. And if it is put, then a horse would lose its romp. Why should I waste my time on teaching?
The artist himself needs learning till the end of his days! I was constantly in my workshop, while working from morning till late in the evening. I haven’t even learned playing football.
Previously, I was used to taking notes. I have recently read in one of my former copybooks: “It is very bad, when your glory precedes you”, and “A nightingale sings sweetly, whereas female isn’t nearby”. The artist should need something. Yes, this is an axiom for me... And let the glory catch you, only when you put your pencil aside.