CHARITY CELEBRATION CONCERT
15 dekabr 2018-ci ildə Nargis jurnalı və fondu, Macarıstanın Azərbaycandakı səfirliyinin birgə təşkil etdiyi xeyriyyə konserti və yarmarkası keçiriləcək.
invitation-music_hall2
Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında keçirilən konsert proqramında dünya şöhrətli macar pianoçu Endre Hegedyuş və skripkaçı Feliks Layko iştirak edəcəklər.
Tədbir gecənin qonaqlarının müxtəlif macarıstan məhsullarını (şokolad, salyami və s.) əldə edərək xeyriyyəçiliyə töhvə vermiş olacaqları kiçik yarmarka ilə başlayır.
Endre Hegedyuş – virtuoz pianoçu, beynəlxalq müsabiqələrin mükafatçısı, Ferens Listin musiqi irsinin tanınmış interpretatorudur. O, 27 albom yazdırıb, Macarıstan televiziya kanalları 18 saatdan çox davam edən konsertləri əsasında 12 sənədli film çəkiblər. Otuz ildən artıq musiqi karyerası ərzində Endre Hegedyuş dünyanın yarısını gəzərək 2600-dən çox konsert verib.
Feliks Layko – skripkaçı və bəstəkar, sitra musiqi aləti ifaçısıdır. O, Kann Film Festivalı çərçivəsində "Qızıl Palma budağı" mükafatına layiq görülmüş Macarıstan bəstəkarı Kornel Mundrutsonun "Delta" adlı filmində baş rola çəkilib, əfsanəvi "Buto" rəqqası Mina Tanakinin çıxışını müşayiət edib, məşhur Serbiya truba ifaçısı Boban Markoviç və skripkaçı Aleksandr Balanesko ilə çıxış edib. Feliks Layko bir sıra teatr tamaşalarına musiqi yazıb, 1998-ci il "Sarayevo qışı" mədəniyyət festivalı marşının müəllifidir
Tədbirlərin əsas məqsədi Sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün 5 nömrəli Respublika xüsusi internat məktəbi üçün vəsait toplamaqdır. Bu vəsaiti əsasən gözdən əlil və zəif görən uşaqların oxu və yazı bacarıqlarını mənimsəməsi üçün zəruri olan Brayl çap maşınını almağa xərcləməyi planlaşdırılır.
Tamaşaçı qismində 5 saylı internat məktəbinin şagirdləri və müəllim heyyəti, eləcə də görmə qabiliyyəti olmayan və zəif görən müəllimlərdən ibarət 38 saylı musiqi məktəbinin müəllim heyəti dəvət olunacaqdır.

15 декабря 2018 г. состоятся благотворительный концерт и ярмарка, организованные журналом и фондом Nargis совместно с посольством Венгрии в Азербайджане.
В концертной программе, которая пройдет в Азербайджанской государственной академической филармонии им. М.Магомаева, примут участие всемирно известные венгерские музыканты Эндре Хегедюш и Феликс Лайко.
Мероприятие стартует небольшой ярмаркой, где гости вечера смогут приобрести различную венгерскую продукцию (шоколад, салями и т.д.), тем самым увеличив благотворительный взнос.
Эндре Хегедюш – виртуозный пианист, неоднократный призер международных конкурсов, известный интерпретатор музыкального наследия Ференца Листа. Он записал 27 альбомов, телевизионные компании Венгрии выпустили 12 документальных фильмов на основе его концертных записей общей длительностью свыше 18 часов. За тридцать с лишним лет музыкальной карьеры Эндре Хегедюш дал более 2600 концертов, объездив с гастролями полмира.
Феликс Лайко – скрипач и композитор, игрок на цитре. Он снялся в главной роли в удостоившемся «Золотой пальмовой ветви» Каннского фестиваля фильме «Дельта» венгерского композитора Корнела Мундруцо, сопровождал выступление легендарного танцора «Буто» Мина Танаки, выступал с известным сербским трубачом Бобаном Марковичем и скрипачом Александром Баланеску. Феликс Лайко написал музыку к ряду театральных постановок, ему принадлежит авторство гимна культурного фестиваля «Сараевская зима» 1998 года.
Основной целью мероприятий является сбор средств, которые будут направлены на помощь в Республиканскую специальную школу-интернат номер 5 для детей с ограниченными возможностями здоровья, в частности закупку специального оборудования Брайля, которые необходимы незрячим и слабо видящим детям для усвоения важных навыков чтения и письма.
В качестве зрителей будут приглашены учащиеся и преподавательский состав школы-интерната №5 и преподавательский состав музыкальной школы №38, который также состоит из незрячих и слабо видящих учителей.