MASKA VƏ BUKETİN HAKİMİYYƏTİ ALTINDA QALAN NATALYA NESTEROVA
Onun əsərləri insan ruhunun aynasıdır. Qəhrəmanlar içki içir, yemək yeyir, karuselə minir ya da Qodonu gözləyirlər – onlar öz həyatlarını yaşayır və hətta sizin tərəfə heç baxmırlar. Ancaq bir dəfə diqqətlə baxmaqla, siz artıq tamamilə maskanın ya buketin hakimiyyəti altındasız. Natalya Nesterovanın ecazkar Allah vergisi belədir. Elə bir vergi ki, yarım əsrdir öz sahibisəni dünyaya tanıdır. Nesterovanın uğurunun gizli yolunu çox şeydə axtarıblar! Əslində isə dahiyanə olaraq sadədir.
5
Ən qeyri-adi müasir rəssamlardan biri olan Nesterova babasını ilk ilhamverəni hesab edir. "O, mən yeddi yaşındaykən dünyasını dəyişib, amma onun rəssamlığa olan sevgisi hələ də, qəlbimdə qalıb. Buna görə də, həmişə onun haqqında düşünürəm. Evin hər tərəfində onun əsərləri asılıb" – Natalya bildirir. Ancaq babasından fərqli olaraq, çox vaxt məktəbdə "masa" üzərində çəkən rəsm müəllimindən istedadlı nəvə dərhal lazımi dalğanı tuta bildi. Nesterova və onun rəfiqəsi Tatyana Nerezenko 1966-cı ildə, hələ İnstitutda oxuyarkən sərgilərdə iştirak etməyə başlayıblar. Daha sonra onlar sənətşünasların "romantik yetmişlilər" olaraq xaçlandırdıqları sırada yer aldılar. Əvvəlcə Nesterovanın orijinal rəsm əsərlərinə ciddi münasibət göstərilmirdi, Rəssamın sözlərinə görə, onların işlərini sərgilərə qəbul etmədiklərinə baxmayaraq müharibədən sonrakı uşaqlara xeyirxahlıqla yanaşırdılar. Bəzi müşahidəçilərin istedadlı qızın asanlıqla hər kəsin diqqət mərkəzində olmasını inamsızlıqla rəy bildirməklərinə baxmayaraq, Nesterova özü isə "heç bir bacarıq bir-birinə çox böyük əmək və bitməyən maraqla bağlı deyilsə, inkişaf edə bilməz" deyərək uğurunun təsadüfi olmadığını düşünür. O, bu iki keyfiyyətə də sahibdir.
Natalya Nesterova çox cazibədar və ünsiyətcil biridir. O iyirmi ildir ki, Rusiya Teatr Sənəti Universitetində (RTSU) səhnəqrafiya fakültəsində dərs deyir və nəsillərin dəyişməsi ilə müəyyən dəyərlər ölür fikrinin yayılmasına baxmayaraq öz tələbələrinin çox gözəl insan olduqlarını hesab edir, onların sadəcə aldıqları tərbiyə ilə bağlı yaşlı nəsillərin dəyərləri ilə tanış olmadığını düşünür. "Mənim üçün ən böyük dəyər on il bundan əvvəl itirdiyim, amma hər an haqqında düşündüyüm anama olan məhəbbətimdir" – deyərək etiraf edir.
"Mən harasa gedirdim, amma mənim bütün dostlarım onu ziyarət edirdi. Mənə görə deyil, sadəcə onlara anam ilə çox maraqlı idi. Anamla istənilən söhbət onlara xoşbəxtlik bəxş edirdi. Bunu uydurmuram, onlar elə deyirdi".
rr
"Xorovod", 2009, yağlı boya, kətan,160 x 132 sm
Təəssüf ki, rəssam Bakıda olmayıb, lakin görkəmli ustalarımızı tanıyır və onlara ehtiram edir: “Rasim Babayev. Biz onunla yaxından tanışıq. Fərhad Xəlilovun sərgisi çox gözəl idi, o öz albomunu buraxıb... Tahir Salahov isə... çalışdığı zaman ixtiralar edir. Bu insanlarla tanış olmağı özümə şərəf bilirəm”.
İndi onun 68 yaşı var. Yaşını heç kimdən gizlətmir – "özündən ki, gizlədə bilməzsən". Vaxtının əksəriyyətini Moskvada keçirir, ildə bir-iki dəfə nəvəsi ilə birlikdə Nyu-Yorkda yaşadığı və çalışdığı evi ziyarət edir. Öz evi olaraq rəssam həmişə Moskva şəhərini görür. Bununla yanaşı Natalya İqorevna əsərlərində guya tez-tez Moskvadakı həyatından olan səhnələri əks etdirdiyi fikrini rədd edir: «Moskva ilə heç bir əlaqəsi yoxdur».
Görünür, Nesterovanın dünyasında yaradıcılıq və gündəlik həyat Moskva və Makondo (Markesin ədəbi coğrafiyasının bəhrəsi) kimi qovuşmadan mövcuddur. Yalnız onun Moskvaya dair sözlərində gizli ağrılı acı var: "Əvəllər mən Moskvanı daha diqqətlə çəkirdim, indi isə dərin təəssüf hissi keçirirəm, çünki ondan geriyə ümumiyyətlə, heç bir şey qalmayıb". Bununla Nesterovanın öz əsərlərinə olan şərhləri bitir.
2
"Payız" (triptix), 2007, yağlı boya, kətan,100 x 240 sm
4
"Nahar", 2009, yağlı boya, kətan, 85 x 100 sm
1q_1
"Aeroplan", 2004, yağlı boya, kətan, 162 x 114 sm
1q_2
"İki buket", 2005, yağlı boya, kətan, 75 x 100 sm
Rəssamın uşaqlıq xatirələrində, axşam vaxtlarında müəmmalı olaraq gülümsəyən və balaca Nataşaya şübhə ilə göz vuran "Cakonda" reproduksiyasının əsrarəngiz şəkildə sənətşünaslar tərəfindən tənhalıq qorxusu, təhlükə hissi, insanın dünyada təkliyini axtarmağı sevdiyi gələcək əsərlərin yaranmasında əlaqəli olduğunu təsəvvür etmək asandır. Müasir rus rəssamlığının ən qeyri-müəyyən təfsir olunan obrazlarının yaradıcısı izləyiciyə istədiyini görmək hüququ verir. "Əsərlər izah edilmir" – Nesterova əminliklə bildirir. Bu, yazıçıdan "Nə haqda yazmısınız" soruşmaq kimidir?".
Əsl sənət elə budur: əgər hər yeni baxış yeni bir ölçü yaradırsa deməli bu sonsuz dərin sənətdir. Nesterova öz fəlsəfəsini yeritmir – onun əsərləri və rəngləri istənilən sözdən daha fəsahətlidir. Özünü xarakterizə etdiyi kimi, müntəzəm və açıqsözlü insan uşaqlıqdan sevdiyi işlə məşğuldur, yeni başlayan rəssamlara isə belə məsləhət verir: "Ətrafınıza baxın, hər şeyi görməyə çalışın!" və əlavə edir: «Bu, bütün peşələrə aiddir: əgər sən işinə sadiqsənsə - o da sənə həmişə sadiq olacaq».
Yeri gəlmişkən, o, bir rəssama çəkdiyi əsərlərlə qazanc əldə etməyi ayıb bilmir: "Bu onun sənətidir! O bununla dolanır. Axı o, bir quş və ya kəpənək deyil, əslində onların da yeməyə ehtiyacı var".
Onun bioqrafiyası Konfutsinin məşhur ifadəsinin rəngarəng illüstrasiyası ola bilər: "Sən öz sevdiyin işi seç, o zaman ömrün boyunca bir gün də olsa işləməyəcəksən".

Natalia Nesterova in the power of mask and bouquet
Her paintings are the window to a soul. Her heroes drink, eat, they are on the ride on the merry-go-round or just “waiting for Godot”. They don’t even look at us, just living their own lives. But if you only look at them once you are conquered by mask and bouquet – this is the miraculous talent of Natalia Nesterova. And this talent helps her gain general acceptance almost half a century. Everyone would like to found out her path to success, but we should not forget that all the great is simple.
5
As her first inspiration, one of the most extraordinary artists of our time, she considers her grandfather. “He passed away when I was only seven years old, but his love of the painting still live in my heart. That’s why I always remember him. My whole house is decorated with his drawings.”–she tells. Unlike his grandfather, who was a school teacher of drawing and whose paintings were buried on the shelf, she could get in the right space from the very outset. Since the college years, in 1966, Nesterova and her friend had been exhibiting their paintings. They were included among the painters those who art critics later called “the romantic painters of 70s”. In the beginning, the special artworks of  Nesterova weren’t taken seriously, but when her works were discerned, she conquered love. The post-war children, according to Nesterova, were treated in good faith though their paintings weren’t exposed at the exhibitions. Some observers treat her success with distrust thinking that she became popular by chance, Nesterova herself doesn’t consider her popularity as fortuitous. She says that “abilities can’t increase if you are not working hard and involving by the process “. She has both of these abilities in abundance.
Natalia Nesterova is a very charming and outgoing person. She has been working at the GITIS for twenty years at the department of scenography and despite the widespread belief that generational change causes the loss of some spiritual values, she believes that her students are wonderful guys and they aren’t acquainted with these values on account of their upbringing. “My mom was the most precious value in my life. And though I lost her 10 years ago I still think about her hourly “, - she admits.
“All of my friends were coming to see my mom even when I was away. Not because I was asking them about it, just because it was very exciting to spend time with her. Any conversation with my mom was the real happiness. This is not my invention, they told it themselves”.
rr
"Circle dance", 2009, oil, canvas, 160 x 132 cm
Unfortunately, the artist hasn’t had an occasion to visit Baku but at least she knows and respects our outstanding masters: We maintained friendly relations with Rasim Babayev. The exhibition of  Farkhad Khalilov was remarkable, he released an album. What about Tahir Salakhov I want to say that he makes discoveries with his doings. It was quite an honour to meet them.”
Now she is 68 years old and she doesn’t hide it, to quote Nesterova “you canʼt hide your age from yourself”. Most of her time she spends in Moscow, attending her apartment in New-York only 2-3 times per year with her grandson, where she lives and works. She still considers Moscow as her home. However, she denies a view of the majority that her canvases represent the scenes of life in Moscow:
“My works bear no relation to Moscow”. It seems that creative works and routine coexist in the world of Nesterova without blending to each other like Moscow and Macondo (a fictional town invented by Marquez). But we can hardly notice the grief in her speech about Moscow: “Previously I gave more attention while I was painting Moscow. Now my heart is filled with the deepest compassion because there is nothing left from the real city”. She ends her comments about her canvases on this.
2
"Autumn" (triptych), 2007, oil, canvas, 100 x 240 cm
4
"Lunch", 2009, oil, canvas, 85 x 100 cm
1q_1
"Airplane", 2004, oil, canvas, 162 x 114 cm
1q_2
"Two bouquets", 2005, oil, canvas, 75 x 100 cm
It is pretty easy to imagine that the reproduction of mysteriously smiling “Gioconda” in the twilight and winking to little Natasha from her childhood memories, in a conspiratorial way became a part of the inspiration for creating the canvas. On these canvases, art critics are fond of seeking out the fear of solitude, anxiety and the feeling of abandonment. But the creator of the images of the contemporary Russian painting that have a lot of interpretations, prefer to let the audience to see their own. Nesterova is sure that: “The paintings have no explanation. Just the same as asking the writer what he had written about.”
The true art has an endless depth so every new gaze gives it a new dimension. Nesterova doesn’t impose her philosophy on others – her canvases and paintings are more expressive than words. She defines herself and other human beings as successive and rectilinear. Since childhood, she has been involving to her labour of love and she advised beginners: “Look around yourself and try to catch sight of everything.” And then she added:
“If you are dedicated to your work it will be dedicated to you as well – this rule applies to every profession.” By the way, for her there is nothing disgraceful when the painter makes money on his paintings: “That’s his occupation! He makes his living. He is neither bird nor butterfly, though they are in need of feed too.”
The story of her life can be the vivid illustration to Conficius famous quote: "Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life."