Nargis masterclass: charity gingerbreads
Nargis jurnalının növbəti master-klası keçirilib. Xeyriyyə tədbirində xarici ölkə səfirlərinin və beynəlxalq təşkilat nümayəndələrinin həyat yoldaşlarının iştirak ilə.
Soldan sağa, yuxarıda: Norma İsakzai (BMT-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rezident-kordinatorunun həyat yoldaşı), Qabriella Solti (Avropa Şurasının səfirinin həyat yoldaşı), Dorottya Qruber-Kovaç (mədəniyyət və təhsil əlaqələri üzrə diplomatın həyat yoldaşı, Macarıstan). Qarşıda: Susana Stalder (İsveçrə),  Timea Paşzternak (Macarıstanın Azərbaycandakı səfirinin həyat yoldaşı), Milli macar geyimində Marianna Kadar, Mariya Çepraqa (TRACECA-nın baş katibinin yoldaşı), Linda Benmoussat (Əlcəzair), Alya Leuka (Moldova).
14 dekabr cümə günü Ay Qonşu restoranında Nargis jurnalı və xeyriyyə fondunun Macarıstan səfirliyi ilə birlikdə təşkil etdiyi ənənəvi macar şirniyyatlarının bəzədilməsi üzrə master-klası keçirildi.
Xanım Timea Paşzternakın (Macarıstanın Azərbaycandakı səfirinin həyat yoldaşı) dəvəti ilə master-klasda Azərbaycandakı xarici ölkə səfirlərinin və beynəlxalq təşkilat nümayəndələrinin həyat yoldaşları iştirak ediblər.
Timea Paşzternak (Macarıstanın Azərbaycandakı səfirinin həyat yoldaşı)
Xüsusilə bu gün üçün Budapeştdən məşhur Macarıstan qənnadıcı Marianna Kadar Bakıya gəlib. Qonaqlar şirniyyatın hazırlama videolarını seyr ediblər, sonra Marianna Kadarın rəhbərliyi altında şirin qlazur hazırlayıblar, ayrıca kartonlarda burmaları düzəltməyi məşq ediblər və yalnız bundan sonra mələklər, zınqırov və ürək şəkilli şirniyyatları bəzəməyə başlayıblar.
Norma İsakzai (BMT-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rezident-kordinatorunun həyat yoldaşı) və Alya Leuka (Moldova)
İki saat qəhqəhə və səmimi söhbət edərək axıb getdi.
Susana Stalder (İsveçrə)
Bal, yumurta, un və ədviyyatlardan savayı hər bir şirniyyata çoxlu sevgi əlavə olunub, çünki onlar 5 nömrəli internat məktəbinin məhdud fiziki imkanlı şagirdlərini sevindirəcəklər.
Mariya Çepraqa (TRACECA-nın baş katibinin yoldaşı) və Linda Benmoussat (Əlcəzair)
Master-klas şənbə günü, 15 dekabrda məşhur macar musiqiçilərinin konserti ilə tamamlanacaq xeyriyyə layihəsi çərçivəsində keçirilib. Konsertdə pianoçu Endre Hegedyuş və skripkaçı Feliks Layko iştiak edəcək.
Biletlərin satışından toplanan vəsait gözdən əlil və zəif görənlər üçün yazıb oxumağa köməklik edən Brayl çap maşınının alınmasına xərclənəcək.
Xanım Timea Paşzternak macar şirniyyatlarının hazırlanmasını bizə məmnuniyyət hissi ilə izah edir.
700 qr. unu ələyin.
250 qr. balı 50 qr. marqarin yağı ilə su vannasında əridin. Qarışığı tam isti olduğuna qədər isidin.
2 ədəd yumurta çırpın.
100 qr. şəkər pudrasını digər ədvalarla birlikdə üzərinə səpin: 10 qr. darçın, 1 ç.q. ətirli üyüdülmüş istiot, 10 qr. və 10 qr. zəncəfil üçün ədviyyat qarışığı. Fərqli evdar qadınlar müxtəlif ədviyyatlar əlavə edirlər. Şəkər pudrasını və ədviyyatları, marqarin və unu yumurtalara əlavə edin.
Bütün inqrediyentləri kəsici hərəkətlərlə qarışdırın. Böyük qabdan istifadə edin, beləliklə rahat qarışdırmaq üçün yeriniz bol olacaq.
Üstünü örtün və 24 saat dincəlməyə qoyun.
Yoğrulmuş xəmirdən ruletlər hazırlayın və qurumasın deyə onları polietilen paketə qoyun.
Taxtaya un səpin və xəmiri 3 mm qalınlığında yayın.
Kəsicilər vasitəsilə yayılmış xəmirdən lazımı formaları düzəldin.
Aralarında bir barmaq məsafə qoyaraq bişirmə qabına düzün.
170-175 dərəcədə qızılı-qəhvəyi rəng alınanadək bişirin.
Dekorativ qlazur:
1 ədəd yumurtanın ağını 150-170 qr. ələkdən keçirilmiş şəkər pudrasına çırpın. Qarışığı kiçik bir paketə tökün, paketin ucunu kəsin və bəzəyin.

Nargis masterclass: charity gingerbreads
Another master class was held by Nargis magazine. Representatives of foreign embassies and representatives of international organizations participated at the charity event.
From left to right, top row: Norma Isaczai (resident coordinator spouse UN offices in Azerbaijan), Gabriella Solti (spouse of the ambassador of the Council of Europe), Dorottya Gruber-Kovacs (spouse of a diplomat on cultural and educational affairs, Hungary). In front: Susana Stalder (Switzerland), Timea Paszternak (the spouse of the Ambassador of Hungary to Azerbaijan), Marianna Kadar in national Hungarian outfit, Maria Ciopraga (spouse of TRACECA Secretary General), Linda Benmoussat (Algeria), Alya Leuca (Moldova).
On Friday, December 14, a private workshop on decorating traditional Hungarian gingerbreads was held at Ay Qonşu restaurant, organized by the Nargis magazine and the charity foundation in cooperation with the Hungarian embassy.
Upon the invitation made by Mrs. Timea Paszternak (the spouse of the Ambassador of Hungary to Azerbaijan), the spouses of foreign ambassadors and representatives of international organizations in Azerbaijan took part in the masterclass.
Timea Paszternak (the spouse of the Ambassador of Hungary to Azerbaijan)
Especially for this day, a famous Hungarian pastry chef Marianna Kadar arrived from Budapest. The guests watched a video of making gingerbreads, then under her conduction, they prepared sweet glaze, trained in drawing curls on separate cardboards and then proceeded to decorate gingerbread angels, bells and hearts.
Norma Isaczai (resident coordinator spouse UN offices in Azerbaijan) and Alya Leuca (Moldova)
Two hours flew by without notice behind laughter and warm talks.
Susana Stalder (Switzerland)
In addition to honey, eggs, flour and spices, a lot of love was invested in each cake, because they will delight children from boarding school No.5 with disabilities.
Maria Ciopraga (spouse of TRACECA Secretary General) and Linda Benmoussat (Algeria)
The master class was held as part of a charity project, which will end on Saturday, December 15, with a concert of famous Hungarian musicians - pianist Endre Hegedus and violinist Felix Lajko.
Funds collected from the sale of tickets, will go to the purchase of Braille devices that help blind and poorly seeing children to obtain reading and writing skills.
Mrs. Timea Pashzternak kindly shares with us the recipe of the gingerbread:
Sift 700 gr. flour
Above steaming water, heat 250 gr. honey together with 50 gr. margarine. Heat until the mixture almost burns the lips.
Break 2 eggs.
Sift 100 gr. caster sugar together with spices: 10 gr. cinnamon, 1 tsp. ground allspice, 10 gr. honeybread mixture. Different mistresses add various spices from cloves to ginger.
Add the caster sugar - spice mix to the whipped egg, pour on the honeyed margarine and add the flour.
Mix all the ingredients with scissor-cutting motion. Use a much larger dish than the ingredients would otherwise need, thus you’ll have ample space to easily mixer.
Cover and make it rest for 24 hrs.
Make rolls from the prepared dough and put them in a plastic bag to avoid drying.
Spread flour on your working board and roll the dough to 3 mm. thickness.
With cutters, cut the desired shapes from the rolled dough.
Place them on a baking sheet, leaving a finger-size space between them.
Bake them in 170-175C. oven until golden brown.
Decorative icing:
Whisk one egg white 150-170 gr. caster sugar.
Pour the mixture into a small plastic bag, cut a small hole at one of the bottom corner and start decorating.