Nargis masterclass: charity gingerbreads
Nargis jurnalının növbəti master-klası keçirilib. Xeyriyyə tədbirində xarici ölkə səfirlərinin və beynəlxalq təşkilat nümayəndələrinin həyat yoldaşlarının iştirak ilə.
Soldan sağa, yuxarıda: Norma İsakzai (BMT-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rezident-kordinatorunun həyat yoldaşı), Qabriella Solti (Avropa Şurasının səfirinin həyat yoldaşı), Dorottya Qruber-Kovaç (mədəniyyət və təhsil əlaqələri üzrə diplomatın həyat yoldaşı, Macarıstan). Qarşıda: Susana Stalder (İsveçrə),  Timea Paşzternak (Macarıstanın Azərbaycandakı səfirinin həyat yoldaşı), Milli macar geyimində Marianna Kadar, Mariya Çepraqa (TRACECA-nın baş katibinin yoldaşı), Linda Benmoussat (Əlcəzair), Alya Leuka (Moldova).
14 dekabr cümə günü Ay Qonşu restoranında Nargis jurnalı və xeyriyyə fondunun Macarıstan səfirliyi ilə birlikdə təşkil etdiyi ənənəvi macar şirniyyatlarının bəzədilməsi üzrə master-klası keçirildi.
Xanım Timea Paşzternakın (Macarıstanın Azərbaycandakı səfirinin həyat yoldaşı) dəvəti ilə master-klasda Azərbaycandakı xarici ölkə səfirlərinin və beynəlxalq təşkilat nümayəndələrinin həyat yoldaşları iştirak ediblər.
Timea Paşzternak (Macarıstanın Azərbaycandakı səfirinin həyat yoldaşı)
Xüsusilə bu gün üçün Budapeştdən məşhur Macarıstan qənnadıcı Marianna Kadar Bakıya gəlib. Qonaqlar şirniyyatın hazırlama videolarını seyr ediblər, sonra Marianna Kadarın rəhbərliyi altında şirin qlazur hazırlayıblar, ayrıca kartonlarda burmaları düzəltməyi məşq ediblər və yalnız bundan sonra mələklər, zınqırov və ürək şəkilli şirniyyatları bəzəməyə başlayıblar.
Norma İsakzai (BMT-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rezident-kordinatorunun həyat yoldaşı) və Alya Leuka (Moldova)
İki saat qəhqəhə və səmimi söhbət edərək axıb getdi.
Susana Stalder (İsveçrə)
Bal, yumurta, un və ədviyyatlardan savayı hər bir şirniyyata çoxlu sevgi əlavə olunub, çünki onlar 5 nömrəli internat məktəbinin məhdud fiziki imkanlı şagirdlərini sevindirəcəklər.
Mariya Çepraqa (TRACECA-nın baş katibinin yoldaşı) və Linda Benmoussat (Əlcəzair)
Master-klas şənbə günü, 15 dekabrda məşhur macar musiqiçilərinin konserti ilə tamamlanacaq xeyriyyə layihəsi çərçivəsində keçirilib. Konsertdə pianoçu Endre Hegedyuş və skripkaçı Feliks Layko iştiak edəcək.
Biletlərin satışından toplanan vəsait gözdən əlil və zəif görənlər üçün yazıb oxumağa köməklik edən Brayl çap maşınının alınmasına xərclənəcək.
Xanım Timea Paşzternak macar şirniyyatlarının hazırlanmasını bizə məmnuniyyət hissi ilə izah edir.
700 qr. unu ələyin.
250 qr. balı 50 qr. marqarin yağı ilə su vannasında əridin. Qarışığı tam isti olduğuna qədər isidin.
2 ədəd yumurta çırpın.
100 qr. şəkər pudrasını digər ədvalarla birlikdə üzərinə səpin: 10 qr. darçın, 1 ç.q. ətirli üyüdülmüş istiot, 10 qr. və 10 qr. zəncəfil üçün ədviyyat qarışığı. Fərqli evdar qadınlar müxtəlif ədviyyatlar əlavə edirlər. Şəkər pudrasını və ədviyyatları, marqarin və unu yumurtalara əlavə edin.
Bütün inqrediyentləri kəsici hərəkətlərlə qarışdırın. Böyük qabdan istifadə edin, beləliklə rahat qarışdırmaq üçün yeriniz bol olacaq.
Üstünü örtün və 24 saat dincəlməyə qoyun.
Yoğrulmuş xəmirdən ruletlər hazırlayın və qurumasın deyə onları polietilen paketə qoyun.
Taxtaya un səpin və xəmiri 3 mm qalınlığında yayın.
Kəsicilər vasitəsilə yayılmış xəmirdən lazımı formaları düzəldin.
Aralarında bir barmaq məsafə qoyaraq bişirmə qabına düzün.
170-175 dərəcədə qızılı-qəhvəyi rəng alınanadək bişirin.
Dekorativ qlazur:
1 ədəd yumurtanın ağını 150-170 qr. ələkdən keçirilmiş şəkər pudrasına çırpın. Qarışığı kiçik bir paketə tökün, paketin ucunu kəsin və bəzəyin.

Nargis masterclass: charity gingerbreads
Очередной мастер-класс от журнала Nargis. В благотворительном мероприятии приняли участие супруги послов иностранных государств и представителей международных организаций в Азербайджане.
Слева направо, верхний ряд: Норма Исакзаи (супруга резидента-координатора представительства ООН в Азербайджане), Габриелла Солти (супруга посла Совета Европы), Дороття Грубер-Ковач (супруга дипломата по культурным и образовательным отношениям, Венгрия). Впереди: Сусана Сталдер (Швейцария), Тимеа Пастернак (супруга посла Венгрии в Азербайджане), Марианна Кадар в национальном венгерском костюме, Мария Чепрага (супруга генсекретаря ТРАСЕКА), Линда Бенмоуссат (Алжир), Аля Леука (Молдова).
В пятницу, 14 декабря в ресторане Ay Qonşu прошел закрытый мастер-класс по украшению традиционных венгерских пряников, организованный журналом и благотворительным фондом Nargis совместно с посольством Венгрии.
По приглашению госпожи Тимеа Пастернак (супруга посла Венгрии в Азербайджане) в мастер-классе приняли участие супруги послов иностранных государств и представителей международных организаций в Азербайджане.
Тимеа Пастернак (супруга посла Венгрии в Азербайджане)
Специально ради этого дня из Будапешта прибыл известный венгерский кондитер – Марианна Кадар. Гостьи посмотрели видео изготовления пряников, затем под ее руководством приготовили сладкую глазурь, потренировались в вырисовывании завитков на отдельных картонках и после этого приступили к украшению пряничных ангелочков, колокольчиков и сердец.
Норма Исакзаи (супруга резидента-координатора представительства ООН в Азербайджане) и Аля Леука (Молдова)
Два часа незаметно пролетели за смехом и теплыми разговорами.
Сусана Сталдер (Швейцария)
Помимо меда, яиц, муки и специй в каждый пряник было вложено много любви, ведь они порадуют детей из школы-интерната №5 с ограниченными возможностями здоровья.
Мария Чепрага (супруга генсекретаря ТРАСЕКА) и Линда Бенмоуссат (Алжир)
Мастер-класс прошел в рамках благотворительного проекта, который завершится в субботу, 15 декабря, концертом известных венгерских музыкантов – пианиста Эндре Хегедюша и скрипача Феликса Лайко.
Средства, собранные с продажи билетов, отправятся на покупку устройств Брайля, помогающих незрячим и слабо видящим детям научиться читать и писать.
Госпожа Тимеа Пастернак с радостью делится рецептом лучших пряников с нами:
Просейте 700 гр. муки.
На водяной бане прогрейте 250 гр. меда вместе с 50 гр. маргарина. Нагревайте до тех пор, пока смесь не станет достаточно горячой.
Разбейте 2 яйца.
Просейте 100 гр. сахарной пудры вместе с 10 гр корицы, 1 ч. л. молотого душистого перца и 10 гр. смеси специй для пряников. Разные хозяйки добавляют различные специи от гвоздики до имбиря. Добавьте взбитые яйца, смесь маргарина с медом и муку.
Смешайте все ингредиенты ножничным движением. Используйте более объемную посуду, чем необходимо для этого объема теста, таким образом у вас будет достаточно места для перемешивания.
Накройте тесто и оставьте на 24 часа.
Когда тесто отдохнет, сделайте из него рулетики и переложите в полиэтиленовый пакет, чтобы они не высохли.
Присыпьте доску мукой и раскатайте тесто до толщины 3 мм.
Вырежьте из него будущие пряники. Переложите их на противень, оставив между ними расстояние шириной с палец.
Выпекайте при 170-175 градусах до золотисто-коричневого цвета.
Декоративная глазурь:
Взбейте один яичный белок с 150-170 гр. сахарной пудры, пропущенной через сито. Вылейте смесь в небольшой пакетик, сделайте небольшое отверстие в одном из нижних углов и начните украшать.
Координатор проекта: Арзу Джаид, Текст: Сона Насибова, Фото: Парвиз Гасымзаде, Видео: Руслан Горбунов